جمع بندی روش برخورد با موسیقی حرام

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
روش برخورد با موسیقی حرام

سلام
موسیقی حرام، یه موضوع انکارناپذیر تو زندگی منه. تقریبا همه جا با این موضوع سرو کار دارم؛ داخل تاکسی، تو خیابون، پیش اقوام و آشنایان، در منزل و... .
وقتی تذکر میدم که این آهنگو بردارین، اینطوری جواب می شنوم:
-چرا مخالف شادی کردنی؟ به خاطر امثال توئه که مردم ازدین گریزان شدن
-من افسرده ام دست از سرم بردار
-تو میگی من چی گوش بدم حوصله ام سر نره؟!
-تموم مشکلات مملکت حل شده، فقط همین یکی مونده؟!!
-اسلام دین سخت گیری نیست
و...
معمولا هم مخاطب، حوصله ی فلسلفه بافی نداره، که آقا شادی حقیقی یه چیز دیگه ست، این ها لذت های سطحی اند و... مخصوصا اگه یه آدم بدقلق، عقده ای یا کهنسال باشه.
مشکل اصلی اینه که این ترانه ها، به عنوان مظهر نشاط و سرکیف بودن معرفی شدن. در نتیجه وقتی که میگیم این ترانه رو خاموش کنید، یه جو سنگین، خشک و بی روح ایجاد میشه و حال همه بهم میریزه.
خواهشمندم راهکار مفیدی ارائه بفرمایید، چون من همیشه با این موضوع درگیر هستم.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد بدیع

Montazer...313;981241 نوشت:
سلام
موسیقی حرام، یه موضوع انکارناپذیر تو زندگی منه. تقریبا همه جا با این موضوع سرو کار دارم؛ داخل تاکسی، تو خیابون، پیش اقوام و آشنایان، در منزل و... .
-تو میگی من چی گوش بدم حوصله ام سر نره؟!
-تموم مشکلات مملکت حل شده، فقط همین یکی مونده؟!!
-اسلام دین سخت گیری نیست
و...
معمولا هم مخاطب، حوصله ی فلسلفه بافی نداره، که آقا شادی حقیقی یه چیز دیگه ست، این ها لذت های سطحی اند و... مخصوصا اگه یه آدم بدقلق، عقده ای یا کهنسال باشه.
مشکل اصلی اینه که این ترانه ها، به عنوان مظهر نشاط و سرکیف بودن معرفی شدن. در نتیجه وقتی که میگیم این ترانه رو خاموش کنید، یه جو سنگین، خشک و بی روح ایجاد میشه و حال همه بهم میریزه.
خواهشمندم راهکار مفیدی ارائه بفرمایید، چون من همیشه با این موضوع درگیر هستم.

با سلام خدمت شما پرسشگر گرامی
درباره شرایطی که در آن قرار می گیرید دو وظیفه متوجه شما است. یک وظیفه در رابطه با دیگران است که نهی از منکر آنها است. وظیفه دیگر در رابطه با خودتان است که حفظ خود از گناه و آلودگی موسیقی حرام است. در رابطه با وظیفه اول که نهی از منکر دیگری است، نکاتی را در نظر بگیرید:
الف) تفکیک میان موسیقی حرام و حلال: موسیقی حرام، موسیقی لهوی و مطرب است که باید به عنوان وظیفه واجب دیگران را در رابطه با آن نهی از منکر نمود.
ب) توجه به آداب نهی از منکر:

1. اخلاص:اولين ويژگي اين عمل حسن نيت و اخلاص است كه فردانجام اين كار را از روی عمل به وظیفه شرعی و علاقه بر سرنوشت جامعه اسلامي و دلسوزی برای گناهکارانجام دهد.
  2. نرم خویی و حسن کلام: براي اينكه سخنان انسان سبب كدورت خاطر ديگران نگردد و نيز زمينه را براي پذيرش فراهم سازد بايدآمر به معروف و ناهي از منكر بيان آمرانه نداشته باشد و تلاش نمايد كه دلهاي ديگران را به طرف خود جلب کند.
  3. در نظر داشتن شخصيت افراد: بيان و نحوه امر بايد بگونه اي باشد كه حريم و حرمت انساني افراد حفظ شود. لذا تا حد امكان بايد در حضور جمع به افراد تذكر داده نشود. از توهین و برچسب زدن به افراد خودداری شود. به مجادله و دعوا کشیده نشود...
  4. استفاده از روش هاي غير مستقيم: مثل بر شمردن آفات و عواقب موسیقی حرام و یا بیان مطالب علمی، تاریخی و دینی در این زمینه.
ج) توجه به وجود شرایط نهی از منکر: احتمال تاثیر یکی از شرایط نهی از منکر است که بدون آن نهی از منکر واجب نیست. بنابراین با نهی از منکر قرار نیست کسی را به اجبار به کاری مجبور کنیم. يعني جائي كه انسان ببيند حرفش تأثير ندارد و يا موجب ايجاد مفسده مي شود، مسئوليت امر و نهي مستقيم از دوشش برداشته شده و میتواند از روشهاي اصلاحي ديگر استفاده نمايد.
د) در دست گرفتن مدیریت مجلس: افرادی که موسیقی استفاده میکنند قطعا در مواقعی که به کار پر اهمیتی مشغول هستند و یا تمرکز خود را برای شنیدن حرف مهم و یا برنامه جالبی صرف میکنند سراغ موسیقی نمی روند. شما میتوانید با هنرمندی و ابتکار خود نقش همان موضوع مهم تر را برای آنها بازی کنید.
ه) پیشنهاد جایگزین حلال: افرادی که به موسیقی عادت کرده اند معمولا ترک یکباره آن برایشان سخت است. این افراد را باید به سمت موسیقی های حلال سوق دهیم و نغمه های مذهبی، مولودی، سرودهای ملایم و .... را در اختیار آنها قرار داد تا از موسیقی حرام فاصله بگیرند.

با نهی از منکر صحیح می توان در موارد زیادی به حل مشکل امیدوار بود. با پاکسازی محیط از گناه همه افرادی که در آن محیط قرار میگیرند از جمله خود انسان در امنیت روحی و اخلاقی قرار میگرند. اما در مواردی که نهی از منکر به ترک گناه منجر نشد وظیفه صیانتی و تربیتی انسان نسبت به خودش همچنان باقی می ماند. خداوند متعال میفرماید: يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا عَلَيْكُمْ أَنْفُسَكُمْ لا يَضُرُّكُمْ مَنْ ضَلَّ إِذَا اهْتَدَيْتُم‏. اى كسانى كه ايمان آورده ‏ايد! مراقب خود باشيد! اگر شما هدايت يافتيد، گمراهى كسانى كه گمراه شده اند، به شما زيانى نمی رساند.(1)
اما در رابطه با وظیفه خودتان در ترک استماع موسیقی حرام در مواردی که نهی از منکر نتیجه ای نداشته باشد:
در محیط های عمومی پخش هر گونه صدا، آلودگی صوتی محسوب میشود و نوعی تعرض به حقوق دیگران است. بنابراین جدا از اینکه فرد مقابل به مسائل شرعی پایبند باشد یا نباشد، حق ندارد سکوت و آرامش محیطی را با صوت و صدایی که خود میپسندد و میخواهد گوش کند، بر هم بزند. بنابراین اگر به اطرافیان خود این احساس را منتقل کنید که فضای آرام را بر محیط آلوده به موسیقی حرام ترجیح میدهید آنها به خود اجازه نمی دهند به حریم شخصی شما وارد شوند.
اگر افرادی که با آنها سر و کار دارید به این مقدار هم از فرهنگ اجتماعی برخوردار نیستند شما میتوانید محیط کار، تاکسی مورد استفاده، منزل اقوام و حتی زمان و مکان حضورتان در منزل خودتان را به گونه ای انتخاب و تغییر دهید که در معرض استماع موسیقی قرار نگیرید.
پی نوشت:
1. مائده، 105.

سلام
صحبت های کارشناس کاملا صحیحه
وقتی یکی نخواد تغییر کنه نمیشه به زور تغییرش داد

وقتی احتمال تاثیر نمی دهید
امر به معروف و نهی ازمنکر به صورت گفتاری نکنید
منم اوایل دلم می سوخت می گفتم آقا این موسیقی فلان ضرر رو داره و...
دیدم تاثیر نداره که هیچ تازه کلی اعصاب خورد کنی داره
بیخیال شدم
الانم به اون دسته از افراد که می دونم صحبت هام هیچ تاثیری روشون نداره تذکر نمیدم...

درضمن
اگه از موسیقی که میذارند اذیت میشید یه هنذفری همیشه تو جیبتون بذارید
هروقت دیدید موسیقی گذاشتن،سخنرانی یا قرآنی ...ای گوش کنید.

بعد از یه مدت هم کلا بدون هنذفری چه بخواید یا نخواید اصلا موسیقی میذارند نمی شنوید...در واقع عادت می کنید به نشنیدن صداهایی که نمیخواید بشنوید.

یا صاحب الزمان(عج)
یا علی مدد

سلام
ممنونم از راهنمایی های شما

بدیع;981528 نوشت:
الف) تفکیک میان موسیقی حرام و حلال: موسیقی حرام، موسیقی لهوی و مطرب است که باید به عنوان وظیفه واجب دیگران را در رابطه با آن نهی از منکر نمود.

من مقلد رهبری ام، و ایشون می فرمایند که ملاک موسیقی حرام «غنا» و «طرب آور» بودنه.
حالا سوال اینجاست «مضمون» آهنگ هم تاثیری داره؟
مثلا آهنگ های سنتی، معمولا درباره ی می و معشوق و بوس (!) و خم زلف و... اینجور چیزاست. مثل ترانه ی «از غم زلف تو...» شجریان یا ترانه ی «خوه م کرماشانی فارسی نیزانم...» ناصر رزازی؛ که معمولا یه تیکه داخلشون هست که مشکل سازمیشه.
یا ممکنه یه آهنگ، سبکش امروزی باشه ولی محتواش انقلابی؛ مثل آهنگ های حامد زمانی.

یا علے;981604 نوشت:
اگه از موسیقی که میذارند اذیت میشید یه هنذفری همیشه تو جیبتون بذارید

ممنونم داداش، آره اینم روش خوبیه. سپاس

Montazer...313;981630 نوشت:
سلام

مثلا آهنگ های سنتی، معمولا درباره ی می و معشوق و بوس (!) و خم زلف و... اینجور چیزاست. مثل ترانه ی «از غم زلف تو...» شجریان یا ترانه ی «خوه م کرماشانی فارسی نیزانم...» ناصر رزازی؛ که معمولا یه تیکه داخلشون هست که مشکل سازمیشه.

سلام و عرض ادب

لهو یعنی سخن بیهوده

این سخن ها جز تهییج شهوت و گمراهی و ضلالت سودی نخواهد داشت

سوره شعرا

و گمراهان از شاعران پيروى مى كنند 224
آيا نديده‏ اى كه آنان در هر وادى سرگردانند 225
و مطالبی می گویند که خود عمل نمی کنند 226

مگر كسانى كه ايمان آورده و كارهاى شايسته كرده و خدا را بسيار به ياد آورده و پس از آنكه مورد ستم قرار گرفته‏ اند يارى خواسته‏ اند و كسانى كه ستم كرده‏ اند به زودى خواهند دانست به كدام بازگشتگاه برخواهند گشت227

من مقلد رهبری ام، و ایشون می فرمایند که ملاک موسیقی حرام «غنا» و «طرب آور» بودنه.

با سلام
لطفا در تاپیک لینک قرار ندهید. مخصوصا لینک موسیقی که در صورت غنا بودن اشاعه فحشا محسوب میشود.
شناخت موضوعات احکام شرعی یک دغدغه مهم برای هر مکلفی است. چرا که عمل به احکام دائر مدار شناخت صحیح موضوعات است و موضوعات علت وجودی احکام به شمار می آیند. مثلا باید حد ترخص و یا مسافت شرعی شهری که می خواهیم از آن یا به آن مسافرت کنیم را بشناسیم تا بتوانیم به احکام مسافر به صورت دقیق و صحیح عمل کنیم. موضوعات احکام شرعی بر دو قسم است. دسته اول موضوعات استنباطی است و دسته دوم موضوعات صرف است. موضوعات صرف موضوعاتی است که عنوان حکم یک عنوان عرفی است که مقلد و مجتهد در شناخت آن مساوی هستند و آن عنوان تعریف شرعی و اصطلاحی ندارد تا لازم باشد از مجتهد در آن زمینه سوال کرد. اما موضوعات استنباطی موضوعاتی است که در تعیین حدود و ثغور آن مجتهد باید نظر دهد و به عبارتی آن عنوان تعریف شرعی و اصطلاحی دارد. مثلا نماز واجب است یک حکم دارد و یک موضوع. حکم وجوب است و موضوع این حکم نماز است. نماز یک موضوع استنباطی است که تعریف شرعی دارد و باید مجتهد مبتنی بر مبانی، شرایط و اجزای آن را تعریف و مشخص کند. اما جمله سگ نجس است نیز یک حکم دارد و یک موضوع. نجاست حکم و سگ موضوع است. ولی سگ تعریف شرعی خاصی ندارد بلکه برای شناخت مصادیق آن باید به عرف و مردم مراجعه کرد. اما درباره جمله غنا حرام است و اینکه غنا موضوع استنباطی و یا صرف است اختلاف نظر وجود دارد. ولی مشهور فقها معتقد اند غنا موضوع استنباطی است و به همین خاطر فقها به ارائه تعریف از غنا پرداخته اند. البته ارائه تعریف با تطبیق تعریف بر مصادیق فرق میکند. یعنی مجتهد تعریف و علائم غنا را بیان میکند اما تطبیق این تعریف بر موسیقی های مختلف به عهده خود مکلف است.
برخی فقها(ی اهل سنت) غنا را شامل هر صدای خوبی می دانند. اما از روایات شیعه استفاده مى شود که صداى نیکو و توان بر خوانندگى به تنهایى موضوع غنا نیست. مگر آنکه به حد ترجیع طرب آور و مناسب با مجالس گناه برسد. امام سجاد(ع) در پاسخ کسى که از خرید کنیز داراى صدا سؤال مى کند، مى فرماید: (ما علیک لو اشترتها فذکرتک الجنه؛ خرید آن اشکال ندارد اگر تو را به یاد بهشت بیاندازد.(1) همچنین نغمات داودى و مناجات حضرت سجاد(ع) ضرب المثل است.
در تعاریف فقهای معاصر از غنا، معمولا بر روی همین سه ویژگی تاکید شده است: ترجیع(چهچهه و رفت و برگشت صدا)، مطرب(به دست دادن حالت سبکی و از خود بیخود شدن)، مناسب مجالس گناه(رقص و فسق و فجور).
پی نوشت:
(1) من لا یحضره الفقیه، ج4، ص60.

غنا به کیفیت صوت بر می گردد نه به محتوا. به همین خاطر در روایات از خواندن قرآن در قالب غنا نهی شده است. این روایات نشان میدهد حتی عالی ترین مضامین را نیز میتوان به غنا آلوده کرد و حرمت را به آن سرایت داد. اما محتوا به صورت مستقل یا موثر در حرمت و حلیت نقش دارد. به این معنا که برخی محتواهای فاسد و مفسد گذشته از اینکه در قالب غنا خوانده شوند یا نه؛ به خاطر تهییج شهوات و ... حرام است. همچنین ممکن است یک خوانندگی به خاطر محتوای غیر اخلاقی خود به حد طرب و مناسبت مجالس لهو برسد.

اتفاقا کسی که از موسیقی حرام اجتناب میکند و دیگران را نیز بر حذر می دارد به دنبال شادی است اما شادی پایدار و عمیق. از مجموعه آیات و روایات استفاده می شود که بسیاری از محدودیت هایی که در شادی ها و بهره مندی های ظاهری در دنیا به عمل آمده است در بهشت مرتفع می شود و آنچه مومن در دنیا به خاطر خدا از آن دوری میکرد در آخرت به عنوان پاداش به او داده می شود. این قاعده حداقل در مورد کسی که در دنیا از زیور آلات طلا، دوستی ها و روابط جنسی آلوده و موسیقی های حرام اجتناب کند صدق می کند.
از امام صادق (علیه السلام) سوال شد آیا در بهشت غنا هست؟ حضرت فرمود: إِنَّ فِي الْجَنَّةِ شَجَراً يَأْمُرُ اللَّهُ رِيَاحَهَا فَتَهُبُّ فَتَضْرِبُ تِلْكَ الشَّجَرَةُ بِأَصْوَاتٍ لَمْ يَسْمَعِ الْخَلَائِقُ بِمِثْلِهَا حُسْناً ثُمَّ قَالَ هَذَا عِوَضٌ لِمَنْ تَرَكَ السَّمَاعَ فِي الدُّنْيَا مِنْ مَخَافَةِ اللَّه‏. به راستی در بهشت درختی است که خداوند به بادهای بهشتی فرمان می دهد تا آن را به حرکت در آورد و سپس این درخت نغمه هایی می سراید که هیچ کسی به زیبایی آن را نشنیده بود. سپس فرمود: این پاداش کسی است که در دنیا به خاطر ترس از خدا ترک غنا کند.(1)
پی نوشت:

1. بحارالانوار، ج8، ص127.

آیا با توجه به این آثار و عواقب باز میتوان غنا را برای رفع افسردگی مفید دانست و یا باید باعث فراهم آمدن اسباب افسردگی دانست.
امام صادق(علیه السلام) می فرمایند: الْغِنَاءُ يُورِثُ‏ النِّفَاقَ وَ يُعْقِبُ الْفَقْرَ. غنا موجب نفاق و به دنبال آورنده فقر و تنگدستی است. (1)
پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) می فرمایند: لَا تَدْخُلُ الْمَلَائِكَةُ بَيْتاً فِيهِ خَمْرٌ أَوْ دَفٌ‏ أَوْ طُنْبُورٌ أَوْ نَرْدٌ وَ لَا يُسْتَجَابُ دُعَاؤُهُمْ وَ تُرْفَعُ عَنْهُمُ الْبَرَكَةُ. فرشتگان در خانه‏اى كه شراب، طنبور و دايره است داخل نميشوند و دعاى آنان مستجاب نميشود، خدا بركتش را از آنان برميدارد. (2)
امام صادق (علیه السلام) می فرمایند: بَيْتُ‏ الْغِنَاءِ لَا تُؤْمَنُ فِيهِ الْفَجِيعَةُ وَ لَا تُجَابُ فِيهِ الدَّعْوَةُ. خانه ای که غنا در آن نواخته می شود. خانه غنا ايمن از بلا و مصيبت نيست و دعا در آن اجابت نمى‏شود. (3)
پی نوشت ها:
(1) الخصال ؛ ج‏1 ؛ ص24
(2) وسائل الشيعة ؛ ج‏17 ؛ ص315
(3) الكافي (ط - الإسلامية) ؛ ج‏6 ؛ ص433

سلام
ممنونم از راهنمایی های شما

ممنونم داداش، آره اینم روش خوبیه. سپاس

خواهش میکنم
نمیگم آهنگای حامد زمانی بده ها
اما سعی کنید به موسیقی و آهنگی وابسته نشید و زیاد گوش نکنید چون بالاخره روی روان تاثیر خودشو میذاره.
درضمن بنده خواهرم نه برادر

یاولی عصر
یاعلی مدد

یا علے;981729 نوشت:
درضمن بنده خواهرم نه برادر

عذر خواهی می کنم خواهر گرامی،
یه لحظه فکر کردم اسمتون علیه.

پرسش: موسیقی حرام در زندگی من به یک موضوع اجتناب ناپذیر تبدیل شده است. همه اطرافیان من از خانواده تا همکاران اهل موسیقی هستند و وقتی به آنها تذکر میدهم با این جواب ها روبرو میشوم:
چرا مخالف شادی کردنی؟ به خاطر امثال توست که مردم از دین گریزان شدند. من افسرده ام دست از سرم بردار! تو میگی من چی گوش بدم حوصله ام سر نره؟!تموم مشکلات مملکت حل شده، فقط همین یکی مونده؟!!اسلام دین سخت گیری نیست.....
چه برخوردی میتوانم داشته باشم؟

پاسخ:
درباره شرایطی که در آن قرار می گیرید دو وظیفه متوجه شما است. یک وظیفه در رابطه با دیگران است که نهی از منکر آنها است. وظیفه دیگر در رابطه با خودتان است که حفظ خود از گناه و آلودگی موسیقی حرام است. در رابطه با وظیفه اول که نهی از منکر دیگری است، نکاتی را در نظر بگیرید:

ب) توجه به وجود شرایط نهی از منکر: احتمال تاثیر یکی از شرایط نهی از منکر است که بدون آن نهی از منکر واجب نیست. بنابراین با نهی از منکر قرار نیست کسی را به اجبار به کاری مجبور کنیم. يعني جائي كه انسان ببيند حرفش تأثير ندارد و يا موجب ايجاد مفسده مي شود، مسئوليت امر و نهي مستقيم از دوشش برداشته شده و میتواند از روشهاي اصلاحي ديگر استفاده نمايد.

ج) توجه به آداب نهی از منکر:

1. اخلاص: اولين ويژگي اين عمل حسن نيت و اخلاص است كه فردانجام اين كار را از روی عمل به وظیفه شرعی و علاقه بر سرنوشت جامعه اسلامي و دلسوزی برای گناهکارانجام دهد.
  2. نرم خویی و حسن کلام: براي اينكه سخنان انسان سبب كدورت خاطر ديگران نگردد و نيز زمينه را براي پذيرش فراهم سازد بايدآمر به معروف و ناهي از منكر بيان آمرانه نداشته باشد و تلاش نمايد كه دلهاي ديگران را به طرف خود جلب کند.
  3. در نظر داشتن شخصيت افراد: بيان و نحوه امر بايد بگونه اي باشد كه حريم و حرمت انساني افراد حفظ شود. لذا تا حد امكان بايد در حضور جمع به افراد تذكر داده نشود. از توهین و برچسب زدن به افراد خودداری شود. به مجادله و دعوا کشیده نشود...
  4. استفاده از روش هاي غير مستقيم: مثل بر شمردن آفات و عواقب موسیقی حرام و یا بیان مطالب علمی، تاریخی و دینی در این زمینه.

د) در دست گرفتن مدیریت مجلس: افرادی که موسیقی استفاده میکنند قطعا در مواقعی که به کار پر اهمیتی مشغول هستند و یا تمرکز خود را برای شنیدن حرف مهم و یا برنامه جالبی صرف میکنند سراغ موسیقی نمی روند. شما میتوانید با هنرمندی و ابتکار خود نقش همان موضوع مهم تر را برای آنها بازی کنید
.

ه) پیشنهاد جایگزین حلال: افرادی که به موسیقی عادت کرده اند معمولا ترک یکباره آن برایشان سخت است. این افراد را باید به سمت موسیقی های حلال سوق دهیم و نغمه های مذهبی، مولودی، سرودهای ملایم و .... را در اختیار آنها قرار داد تا از موسیقی حرام فاصله بگیرند.

ح) گفتگو و استدلال: مثلا در پاسخ به این حرف که چرا مانع شادی می شوی؟
اتفاقا کسی که از موسیقی حرام اجتناب میکند و دیگران را نیز بر حذر می دارد به دنبال شادی است اما شادی پایدار و عمیق. از مجموعه آیات و روایات استفاده می شود که بسیاری از محدودیت هایی که در شادی ها و بهره مندی های ظاهری در دنیا به عمل آمده است در بهشت مرتفع می شود و آنچه مومن در دنیا به خاطر خدا از آن دوری میکرد در آخرت به عنوان پاداش به او داده می شود. این قاعده حداقل در مورد کسی که در دنیا از زیور آلات طلا، دوستی ها و روابط جنسی آلوده و موسیقی های حرام اجتناب کند صدق می کند.
از امام صادق (علیه السلام) سوال شد آیا در بهشت غنا هست؟ حضرت فرمود: إِنَّ فِي الْجَنَّةِ شَجَراً يَأْمُرُ اللَّهُ رِيَاحَهَا فَتَهُبُّ فَتَضْرِبُ تِلْكَ الشَّجَرَةُ بِأَصْوَاتٍ لَمْ يَسْمَعِ الْخَلَائِقُ بِمِثْلِهَا حُسْناً ثُمَّ قَالَ هَذَا عِوَضٌ لِمَنْ تَرَكَ السَّمَاعَ فِي الدُّنْيَا مِنْ مَخَافَةِ اللَّه‏. به راستی در بهشت درختی است که خداوند به بادهای بهشتی فرمان می دهد تا آن را به حرکت در آورد و سپس این درخت نغمه هایی می سراید که هیچ کسی به زیبایی آن را نشنیده بود. سپس فرمود: این پاداش کسی است که در دنیا به خاطر ترس از خدا ترک غنا کند.(1)

در پاسخ به اینکه من افسرده ام:
آیا با توجه به آثار و عواقبی که برای غنا در روایات ذکر شده است، باز میتوان غنا را برای رفع افسردگی مفید دانست و یا باید باعث فراهم آمدن اسباب افسردگی دانست.
امام صادق(علیه السلام) می فرمایند: الْغِنَاءُ يُورِثُ‏ النِّفَاقَ وَ يُعْقِبُ الْفَقْرَ. غنا موجب نفاق و به دنبال آورنده فقر و تنگدستی است. (2)
پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) می فرمایند: لَا تَدْخُلُ الْمَلَائِكَةُ بَيْتاً فِيهِ خَمْرٌ أَوْ دَفٌ‏ أَوْ طُنْبُورٌ أَوْ نَرْدٌ وَ لَا يُسْتَجَابُ دُعَاؤُهُمْ وَ تُرْفَعُ عَنْهُمُ الْبَرَكَةُ. فرشتگان در خانه‏اى كه شراب، طنبور و دايره است داخل نميشوند و دعاى آنان مستجاب نميشود، خدا بركتش را از آنان برميدارد. (3)
امام صادق (علیه السلام) می فرمایند: بَيْتُ‏ الْغِنَاءِ لَا تُؤْمَنُ فِيهِ الْفَجِيعَةُ وَ لَا تُجَابُ فِيهِ الدَّعْوَةُ. خانه ای که غنا در آن نواخته می شود. خانه غنا ايمن از بلا و مصيبت نيست و دعا در آن اجابت نمى‏شود. (4)

با نهی از منکر صحیح می توان در موارد زیادی به حل مشکل امیدوار بود. با پاکسازی محیط از گناه همه افرادی که در آن محیط قرار میگیرند از جمله خود انسان در امنیت روحی و اخلاقی قرار میگرند. اما در مواردی که نهی از منکر به ترک گناه منجر نشد وظیفه صیانتی و تربیتی انسان نسبت به خودش همچنان باقی می ماند. خداوند متعال میفرماید: يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا عَلَيْكُمْ أَنْفُسَكُمْ لا يَضُرُّكُمْ مَنْ ضَلَّ إِذَا اهْتَدَيْتُم‏. اى كسانى كه ايمان آورده ‏ايد! مراقب خود باشيد! اگر شما هدايت يافتيد، گمراهى كسانى كه گمراه شده اند، به شما زيانى نمی رساند.(5)

اما در رابطه با وظیفه خودتان در ترک استماع موسیقی حرام در مواردی که نهی از منکر نتیجه ای نداشته باشد:
در محیط های عمومی پخش هر گونه صدا، آلودگی صوتی محسوب میشود و نوعی تعرض به حقوق دیگران است. بنابراین جدا از اینکه فرد مقابل به مسائل شرعی پایبند باشد یا نباشد، حق ندارد سکوت و آرامش محیطی را با صوت و صدایی که خود میپسندد و میخواهد گوش کند، بر هم بزند. بنابراین اگر به اطرافیان خود این احساس را منتقل کنید که فضای آرام را بر محیط آلوده به موسیقی حرام ترجیح میدهید آنها به خود اجازه نمی دهند به حریم شخصی شما وارد شوند.
اگر افرادی که با آنها سر و کار دارید به این مقدار هم از فرهنگ اجتماعی برخوردار نیستند شما میتوانید محیط کار، تاکسی مورد استفاده، منزل اقوام و حتی زمان و مکان حضورتان در منزل خودتان را به گونه ای انتخاب و تغییر دهید که در معرض استماع موسیقی قرار نگیرید.
باز در عین حال اگر مجبور به حضور در فضای آلوده به موسیقی حرام هستید میتوانید از هنذفری استفاده کنید.

پی نوشت:

1. مجلسی، محمد باقر(1110ق)، بحار الانوار، بیروت، دار احیا التراث العربی، ج8، ص127.
  2. ابن بابویه، محمد بن علی(381ق)، الخصال، قم، جامعه مدرسین، ج‏1 ؛ ص24.
  3. شیخ حر عاملی، محمد بن حسن(1104ق)، وسائل الشیعة، قم،موسسه آل البیت، ج‏17، ص315.
  4. کلینی، محمد بن یعقوب(321ق)، الکافی، تهران، دارالکتب الاسلامیه، ج‏6، ص433.
  5. سوره مائده(5)، آیه 105.
موضوع قفل شده است