جمع بندی دعایی برای پیدا کردن شغل و تسهیل در ازدواج

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دعایی برای پیدا کردن شغل و تسهیل در ازدواج

سلام به همه

می دانیم برای اشتغال و ازدواج کردن باید سعی و تلاش کنیم و برخدا توکل کنیم.

اما آیا در کنار توکل و تلاش دعاهای معتبر و اعمالی جهت تسریع و تسهیل این اوامر وجود دارد؟

متشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مدبر

سلام علیکم
بسیار درست می فرمایید که باید تلاش و زحمت و دقت وجود داشته باشد و بدون این امور، به نتیجه نخواهیم رسید. حتی کسانی که اهل دعا و ارتباط با خداوند نیستند، ولی اهل تلاش و زحمت و دقت و تعقل هستند هم میتوانند ازدواج موفق داشته باشند و هم شغل داشته باشند و در وضعیت مادی بسیار خوبی باشند. ولی برای مومن اگر اهل تلاش و تعقل باشد و از سویی دعا هم بکند و از خداوند استمداد کند، تمام امور و شئون او به بهترین صورتی که صلاح دنیا و آخرت او در آن باشد، شکل میگیرد و پیشرفت می کند.
برای ازدواج، نماز مخصوصی سفارش شده است.
امیرالمومنین علی علیه السّلام فرموده اند : هر کس از شما برای ازدواج تصمیم گرفت، دو رکعت نماز بخواند، در هر رکعت سوره حمد و یس را قرائت کند و پس از آن حمد و ثنای الهی را بجای آورد، و بگوید:
اللَّهُمَّ ارْزُقْنِي زَوْجَةً صَالِحَةً وَدُوداً وَلُوداً شَكُوراً قَنُوعاً غَيُوراً إِنْ أَحْسَنْتُ شَكَرَتْ وَ إِنْ أَسَأْتُ غَفَرَتْ وَ إِنْ ذَكَرْتُ اللَّهَ تَعَالَى أَعَانَتْ وَ إِنْ نَسِيتُ ذَكَّرَتْ وَ إِنْ خَرَجْتُ مِنْ عِنْدِهَا حَفِظَتْ وَ إِنْ دَخَلْتُ عَلَيْهَا سُرَّتْ وَ إِنْ أَمَرْتُهَا أَطَاعَتْنِي وَ إِنْ أَقْسَمْتُ عَلَيْهَا أَبَرَّتْ قَسَمِي وَ إِنْ غَضِبْتُ عَلَيْهَا أَرْضَتْنِي يَا ذَا الْجَلَالِ وَ الْإِكْرَامِ هَبْ لِي ذَلِكَ فَإِنَّمَا أَسْأَلُكَ وَ لَا أَجِدُ إِلَّا مَا قَسَمْتَ لِي‏1

« خدایا! زن صالح، با مودّت، پر اولاد، سپاسگزار، قانع و تسلیم و با غیرت نصیب من گردان، که اگر خوبی کنم سپاسگزار باشد، و اگر خدا را فراموش کردم مرا یاد آوری کند، آنگاه که خانه را ترک می‏کنم حافظ زندگی و آبرو باشد، و آنگاه که به خانه می‏آیم مرا خوشحال و مسرور کند، اگر به او دستور دادم اطاعت کند، و اگر برای او قسم خوردم آن را بپذیرد، و اگر نسبت به او عصبانی و خشمناک شدم مرا راضی و خرسند گرداند. ای خدای صاحب جلال و بزرگواری! چنین زنی را قسمت من گردان، زیرا من از آستان پر عظمت تو کمک می‏گیرم، و جز آنچه تو قسمت من می‏کنی، چیزی را سراغ ندارم.
برای یافتن شغل هم از ادعیه عمومی استفاده کنید، مانند:
نماز حاجت و نماز استغاثه به حضرت فاطمه سلام الله علیها بخوانید ومداومت بر قرائت سوره یس داشته باشید.
توسل به اهل بیت علیهم السلام داشته باشید، حدیث کساء بخوانید.
دعای الحاح را هم بخوانید:
اَللّهُمَّ رَبَّ السَّمواتِ السَّبْعِ وَ ما بَيْنَهُنَّ وَ رَبَّ الْعَرْشِ الْعَظيمِ وَ رَبَّ جَبْرَئيلَ وَ ميكائيلَ وَ اِسْرافيلَ وَ رَبَّ الْقُرْآنِ الْعَظيمِ وَ رَبَّ مُحَمَّدٍ خاتَمِ النَّبِيّينَ اِنّى اَسْئَلُكَ بِالَّذى تَقُومُ بِهِ السَّمآءُ وَ بِهِ تَقُومُ الاَْرْضُ وَ بِهِ تُفَرِّقُ بَيْنَ الْجَمْعِ وَ بِهِ تَجْمَعُ بَيْنَ الْمُتَفَرِّقِ وَ بِهِ تَرْزُقُ الاَْحْيآءَ وَ بِهِ اَحْصَيْتَ عَدَدَ الرِمّالِ وَ وَزْنَ الْجِبالِ وَكَيْلَ الْبُحُورِخدايا پروردگار آسمانهاى هفتگانه، و آنچه در ميان آنهاست، و پروردگار عرش بزرگ، و پروردگار جبرئيل و ميكاييل و اسرافيل، و پروردگار قران باعظمت، و پروردگار محمّد خاتم پيامبران، از تو درخواست مى كنم به حق آنچه آسمان به آن مى ايستد، و زمين به آن مى ايستد، و با آن بين جمع را جدايى مى اندازى، و با آن ميان پراكنده را جمع مى نمايى، و با آن به زنده ها روزى مى دهى، و با آن عدد ريگ ها و وزن كوه ها و پيمانه درياها را شماره كردىسپس بر محمّد و آل محمد صلوات مى فرستى،
و حاجت خود را مى خواهى، و در طلب حاجتت پافشارى و اصرار مى ورزى.

امیدوارم به زودی نتیجه بگیرید.موفق باشید.

1- بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏100، ص: 268

پرسش :
می دانیم برای اشتغال و ازدواج کردن باید سعی و تلاش کنیم و برخدا توکل کنیم.
اما آیا در کنار توکل و تلاش دعاهای معتبر و اعمالی جهت تسریع و تسهیل این اوامر وجود دارد؟

پاسخ :
بسیار درست می فرمایید که باید تلاش و زحمت و دقت وجود داشته باشد و بدون این امور، به نتیجه نخواهیم رسید. حتی کسانی که اهل دعا و ارتباط با خداوند نیستند، ولی اهل تلاش و زحمت و دقت و تعقل هستند، هم میتوانند ازدواج موفق داشته باشند و هم شغل داشته باشند و در وضعیت مادی بسیار خوبی باشند. ولی برای مومن اگر اهل تلاش و تعقل باشد و از سویی دعا هم بکند و از خداوند استمداد کند، تمام امور و شئون او به بهترین صورتی که صلاح دنیا و آخرت او در آن است، شکل میگیرد و پیشرفت می کند.
برای ازدواج، نماز مخصوصی سفارش شده است.
امیرالمومنین علی (علیه السّلام) فرموده اند : هر کس از شما برای ازدواج تصمیم گرفت، دو رکعت نماز بخواند، در هر رکعت سوره حمد و یس را قرائت کند و پس از آن حمد و ثنای الهی را بجای آورد، و بگوید:
اللَّهُمَّ ارْزُقْنِي زَوْجَةً صَالِحَةً وَدُوداً وَلُوداً شَكُوراً قَنُوعاً غَيُوراً إِنْ أَحْسَنْتُ شَكَرَتْ وَ إِنْ أَسَأْتُ غَفَرَتْ وَ إِنْ ذَكَرْتُ اللَّهَ تَعَالَى أَعَانَتْ وَ إِنْ نَسِيتُ ذَكَّرَتْ وَ إِنْ خَرَجْتُ مِنْ عِنْدِهَا حَفِظَتْ وَ إِنْ دَخَلْتُ عَلَيْهَا سُرَّتْ وَ إِنْ أَمَرْتُهَا أَطَاعَتْنِي وَ إِنْ أَقْسَمْتُ عَلَيْهَا أَبَرَّتْ قَسَمِي وَ إِنْ غَضِبْتُ عَلَيْهَا أَرْضَتْنِي يَا ذَا الْجَلَالِ وَ الْإِكْرَامِ هَبْ لِي ذَلِكَ فَإِنَّمَا أَسْأَلُكَ وَ لَا أَجِدُ إِلَّا مَا قَسَمْتَ لِي‏1

« خدایا! زن صالح، با مودّت، پر اولاد، سپاسگزار، قانع و تسلیم و با غیرت نصیب من گردان، که اگر خوبی کنم سپاسگزار باشد، و اگر خدا را فراموش کردم مرا یاد آوری کند، آنگاه که خانه را ترک می‏کنم حافظ زندگی و آبرو باشد، و آنگاه که به خانه می‏آیم مرا خوشحال و مسرور کند، اگر به او دستور دادم اطاعت کند، و اگر برای او قسم خوردم آن را بپذیرد، و اگر نسبت به او عصبانی و خشمناک شدم مرا راضی و خرسند گرداند. ای خدای صاحب جلال و بزرگواری! چنین زنی را قسمت من گردان، زیرا من از آستان پر عظمت تو کمک می‏گیرم، و جز آنچه تو قسمت من می‏کنی، چیزی را سراغ ندارم.
برای یافتن شغل هم از ادعیه عمومی استفاده کنید، مانند:
نماز حاجت و نماز استغاثه به حضرت فاطمه (سلام الله علیها) بخوانید ومداومت بر قرائت سوره یس داشته باشید.
توسل به اهل بیت (علیهم السلام) داشته باشید، حدیث کساء بخوانید.
دعای الحاح را هم بخوانید:
اللَّهُمَّ رَبَّ السَّمَاوَاتِ السَّبْعِ وَ مَا بَيْنَهُنَّ وَ رَبَّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ وَ رَبَّ جَبْرَئِيلَ وَ مِيكَائِيلَ وَ إِسْرَافِيلَ وَ رَبَّ الْقُرْآنِ الْعَظِيمِ وَ رَبَّ مُحَمَّدٍ خَاتَمِ النَّبِيِّينَ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِالَّذِي‏[1] تَقُومُ بِهِ السَّمَاءُ وَ بِهِ تَقُومُ الْأَرْضُ وَ بِهِ تُفَرِّقُ بَيْنَ الْجَمْعِ وَ بِهِ تَجْمَعُ بَيْنَ الْمُتَفَرِّقِ وَ بِهِ تَرْزُقُ الْأَحْيَاءَ وَ بِهِ أَحْصَيْتَ عَدَدَ الرِّمَالِ وَ وَزْنَ الْجِبَالِ‏ وَ كَيْلَ‏ الْبُحُور.2
پروردگار آسمانهاى هفتگانه، و آنچه در ميان آنهاست، و پروردگار عرش بزرگ، و پروردگار جبرئيل و ميكاييل و اسرافيل، و پروردگار قران باعظمت، و پروردگار محمّد خاتم پيامبران، از تو درخواست مى كنم به حق آنچه آسمان به آن مى ايستد، و زمين به آن مى ايستد، و با آن بين جمع را جدايى مى اندازى، و با آن ميان پراكنده را جمع مى نمايى، و با آن به زنده ها روزى مى دهى، و با آن عدد ريگ ها و وزن كوه ها و پيمانه درياها را شماره كردىسپس بر محمّد و آل محمد صلوات مى فرستى،
و حاجت خود را مى خواهى، و در طلب حاجتت پافشارى و اصرار مى ورزى.
موفق باشید.

پی نوشت :
1. مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى‏، بحار الأنوار ، ج‏100، ص: 268 ،دار إحياء التراث العربي‏، بيروت‏، 1403 ق‏.
2. كلينى، محمد بن يعقوب، الكافي ج‏2، ص: 585، دار الكتب الإسلامية، تهران، ‏1407 ق‏.

موضوع قفل شده است