جمع بندی درخواست دعا جهت حل شدن مشکل (مادی)

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
درخواست دعا جهت حل شدن مشکل (مادی)

باسلام و خسته نباشید
بنده در محل کارم جهت تغییر وضعیت استخدامی دچار مشکلاتی شدم و (بقول معروف گیر افتاده تو کارم) و خیلی برای حل مشکل، پیگیری کردم و همچنان هم ادامه داره
این مشکل به لحاظ روحی و روانی خیلی کارهای روتین روزانم رو مختل کرده و درگیری ذهنی زیادی رو دارم این روزها متحمل میشم. ناگفته نماند بنده اصلا نا امید نیستم و نشدم و توکل بر خدا کردم

اساتید محترم و دوستان عزیز اگر به نظرتون راهی هست که بنده بتونم از دعا و ائمه بتونم کمک بگیرم راهنمایی بفرمایید تو ( مفاتیح و الجنان ) دعاهای زیادی هست و توصیه شده نمیخوام کتاب رو باز کنم و هر دعایی رو که تو فهرست دیدم بخونم.
بنده یه دستورالعمل معتبر میخوام که بتونم تو مدت زمان کمی جواب بگیرم (چون محدودیت زمانی دارم و ممکنه خیلی زود دیر بشه) حالا از دعا و ذکر گرفته تا هدیه نماز به فلان معصوم یا صدقه به نیابت ....
و هر نوع کار خیری که من رو به مقصودم برسونه ، خواهشا دوستان راهنمایی دقیق کنید اگه راهکاری , دستورالعملی دارید که ترجیها شخصا جواب هم گرفته باشید ازش بیان کنید.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مدبر

سلام علیکم
نماز حاجت و نماز استغاثه به حضرت فاطمه سلام الله علیها بخوانید ومداومت بر قرائت سوره یس داشته باشید.
توسل به اهل بیت علیهم السلام داشته باشید، که تجربه نشان داده بسیار راه گشا می باشد.

دعای الحاح را هم بخوانید:
اَللّهُمَّ رَبَّ السَّمواتِ السَّبْعِ وَ ما بَيْنَهُنَّ وَ رَبَّ الْعَرْشِ الْعَظيمِ وَ رَبَّ جَبْرَئيلَ وَ ميكائيلَ وَ اِسْرافيلَ وَ رَبَّ الْقُرْآنِ الْعَظيمِ وَ رَبَّ مُحَمَّدٍ خاتَمِ النَّبِيّينَ اِنّى اَسْئَلُكَ بِالَّذى تَقُومُ بِهِ السَّمآءُ وَ بِهِ تَقُومُ الاَْرْضُ وَ بِهِ تُفَرِّقُ بَيْنَ الْجَمْعِ وَ بِهِ تَجْمَعُ بَيْنَ الْمُتَفَرِّقِ وَ بِهِ تَرْزُقُ الاَْحْيآءَ وَ بِهِ اَحْصَيْتَ عَدَدَ الرِمّالِ وَ وَزْنَ الْجِبالِ وَكَيْلَ الْبُحُورِخدايا پروردگار آسمانهاى هفتگانه، و آنچه در ميان آنهاست، و پروردگار عرش بزرگ، و پروردگار جبرئيل و ميكاييل و اسرافيل، و پروردگار قران باعظمت، و پروردگار محمّد خاتم پيامبران، از تو درخواست مى كنم به حق آنچه آسمان به آن مى ايستد، و زمين به آن مى ايستد، و با آن بين جمع را جدايى مى اندازى، و با آن ميان پراكنده را جمع مى نمايى، و با آن به زنده ها روزى مى دهى، و با آن عدد ريگ ها و وزن كوه ها و پيمانه درياها را شماره كردىسپس بر محمّد و آل محمد صلوات مى فرستى، و حاجت خود را مى خواهى، و در طلب حاجتت پافشارى و اصرار مى ورزى.

mehdi_hidden;980584 نوشت:
باسلام و خسته نباشید
بنده در محل کارم جهت تغییر وضعیت استخدامی دچار مشکلاتی شدم و (بقول معروف گیر افتاده تو کارم) و خیلی برای حل مشکل، پیگیری کردم و همچنان هم ادامه داره
این مشکل به لحاظ روحی و روانی خیلی کارهای روتین روزانم رو مختل کرده و درگیری ذهنی زیادی رو دارم این روزها متحمل میشم. ناگفته نماند بنده اصلا نا امید نیستم و نشدم و توکل بر خدا کردم

اساتید محترم و دوستان عزیز اگر به نظرتون راهی هست که بنده بتونم از دعا و ائمه بتونم کمک بگیرم راهنمایی بفرمایید تو ( مفاتیح و الجنان ) دعاهای زیادی هست و توصیه شده نمیخوام کتاب رو باز کنم و هر دعایی رو که تو فهرست دیدم بخونم.
بنده یه دستورالعمل معتبر میخوام که بتونم تو مدت زمان کمی جواب بگیرم (چون محدودیت زمانی دارم و ممکنه خیلی زود دیر بشه) حالا از دعا و ذکر گرفته تا هدیه نماز به فلان معصوم یا صدقه به نیابت ....
و هر نوع کار خیری که من رو به مقصودم برسونه ، خواهشا دوستان راهنمایی دقیق کنید اگه راهکاری , دستورالعملی دارید که ترجیها شخصا جواب هم گرفته باشید ازش بیان کنید.

سلام.
(نکات زیر نظرات و تجربیات منه، درست یا غلط بودنشو مطمئن نیستم. پس بررسی کنید بهتره)

نمیخوام جواب بی ربط بدم. اما یک نکته رو یادآوری کنم دوست عزیزم.

دعا یعنی درخواست از خداوند، درخواست هم دو سر داره یا طرف مقابل قبول میکنه یا رد میکنه. پس اینکه فلان دعا رو بدید تا حتما به مقصود برسم این شدنی نیست به نظرم. بله بعضی از دعا ها مجرب ترند چون شیوه ی درخواستی بهتری دارند اما در نهایت قبول یا رد درخواست و دعای شما با خداوند هست پس نمیشه با اطمینان 100 درصدی گفت فلان دعا رو بخون تا مشکلت حل بشه.

یک نکته دیگه اینکه:
بعضی چیزا به نظر ما و با علم اندک ما، به صلاح ما هست. بعضی چیزا هم حقیقتا به صلاح ما هست. برای چیزایی که فکر میکنیم به صلاح ماست میشه دعا کرد اما باید بعدش هم گفت راضیم به رضای تو هر چه که به صلاحم هست برام پیش بیار. چون ممکنه چیزی که من ازت میخوام فقط به نظر صلاح بیاد.
پس بهتره پافشاری نکنید که حتما باید این قضیه اتفاق بیفته. نه. دعا بکنیم توسل هم بگیرید، مستجاب شد که الحمد الله اگر هم نشد حکمت خداوند در این بوده.

نکته سوم:
بعضی چیزا که آدم مطمئن هست به صلاحشه(مثلا وحی منزل هست، یا جزو واجبات هست و این چیزا) رو وقتی آدم دعا میکنه (به هر زبونی) خداوند مستجاب میکنه. برای مثال من اون اوایل که به طرف اسلام اومده بودم و هنوز اطرافیان به اعتقاداتم عادت نکرده بودن، سنم هم پایین بود. خونه ی عموم ماهواره داشت. منم به هیچ وجه نمیخواستم ببینم. مهمونی میرفتیم خونشون. من تو راه تو ماشین دعا کردم که خدایا کاری کن ماهواره روشن نکنن یا چمیدونم خرابی چیزی شده باشه. رفتیم خونشون در کمال ناباوری من، عمو گفت پسر کوچیکه ماهواره رو خراب کرده! از این موقعیت ها زیاد داشتم. چیزی که حقیقتا به صلاح باشه رو از خدا بخوایم میده. یعنی تجربه من این بوده.

نکته آخر:
برای من آیت الکرسی همیشه بهترین جواب رو میده. به شما هم آیت الکرسی رو پیشنهاد میکنم. بعد از دعا های خودتون و دعای پیشنهادی کارشناس یا سایر دوستان، آیت الکرسی هم بخونید. ان شاء الله به امید خدا اگر به صلاحتون باشه به مقصودتون برسید. گل

mehdi_hidden;980584 نوشت:
باسلام و خسته نباشید

با سلام و عرض ادب

توصیه بنده به شما این هست هدفتون رو از روی اون مورد مد نظر بردارید و به روی بندگی خدا تمرکز کنید !!!

این طوری که شما اصرار دارید روی به نتیجه رسیدن

اگر من جای خدا باشم تا بتونم سنگ جلوی پاتون میزارم که به هدفتون نرسید !!!!!

چون اگه برسید به کلی خدا رو فراموش می کنید!!!

دقت بفرمایید نیت شما رسیدن به مقصود دنیوی هست

نه قربة الی الله ...

بعید می دونم با این نیت به نتیجه برسید ....

شروحیل;980783 نوشت:
با سلام و عرض ادب

توصیه بنده به شما این هست هدفتون رو از روی اون مورد مد نظر بردارید و به روی بندگی خدا تمرکز کنید !!!

این طوری که شما اصرار دارید روی به نتیجه رسیدن

اگر من جای خدا باشم تا بتونم سنگ جلوی پاتون میزارم که به هدفتون نرسید !!!!!

چون اگه برسید به کلی خدا رو فراموش می کنید!!!

دقت بفرمایید نیت شما رسیدن به مقصود دنیوی هست

نه قربة الی الله ...

بعید می دونم با این نیت به نتیجه برسید ....

باسلام
این متن و پیشنهاد اشکال زیاد دارد.
اولا هیچ اشکالی نداردکه انسان برای امور دنیایی دعا کند همچنین امور دنیایی ، قابل جمع با بندگی خدا هست و هیچ مانعی نیست که انسان هم بنده خدا باشد و هم از دنیا بهره مند شود، قرآن می فرماید:
قُلْ مَنْ‏ حَرَّمَ‏ زينَةَ اللَّهِ الَّتي‏ أَخْرَجَ لِعِبادِهِ وَ الطَّيِّباتِ مِنَ الرِّزْقِ قُلْ هِيَ لِلَّذينَ آمَنُوا فِي الْحَياةِ الدُّنْيا خالِصَةً يَوْمَ الْقِيامَةِ كَذلِكَ نُفَصِّلُ الْآياتِ لِقَوْمٍ يَعْلَمُونَ (32) اعراف
بگو: «چه كسى زينتهاى الهى را كه براى بندگان خود آفريده، و روزيهاى پاكيزه را حرام كرده است؟!» بگو: «اينها در زندگى دنيا، براى كسانى است كه ايمان آورده‏اند؛ (اگر چه ديگران نيز با آنها مشاركت دارند؛ ولى) در قيامت، خالص (براى مؤمنان) خواهد بود.» اين گونه آيات (خود) را براى كسانى كه آگاهند، شرح مى‏دهيم‏.

همچنین اصرار بر دعا در روایات توصیه شده است، البته لازم است به راهکارهایی که عقل و عرف دستور می دهند، عمل شود و باید به خداوند خوشبین بود و امیدوار به برآورده شدن حاجات دنیوی و اخروی.

باقی اشکالات را هم نگفتم.

مدبر;980889 نوشت:
باسلام
این متن و پیشنهاد اشکال زیاد دارد.
اولا هیچ اشکالی نداردکه انسان برای امور دنیایی دعا کند همچنین امور دنیایی ، قابل جمع با بندگی خدا هست و هیچ مانعی نیست که انسان هم بنده خدا باشد و هم از دنیا بهره مند شود، قرآن می فرماید:
قُلْ مَنْ‏ حَرَّمَ‏ زينَةَ اللَّهِ الَّتي‏ أَخْرَجَ لِعِبادِهِ وَ الطَّيِّباتِ مِنَ الرِّزْقِ قُلْ هِيَ لِلَّذينَ آمَنُوا فِي الْحَياةِ الدُّنْيا خالِصَةً يَوْمَ الْقِيامَةِ كَذلِكَ نُفَصِّلُ الْآياتِ لِقَوْمٍ يَعْلَمُونَ (32) اعراف
بگو: «چه كسى زينتهاى الهى را كه براى بندگان خود آفريده، و روزيهاى پاكيزه را حرام كرده است؟!» بگو: «اينها در زندگى دنيا، براى كسانى است كه ايمان آورده‏اند؛ (اگر چه ديگران نيز با آنها مشاركت دارند؛ ولى) در قيامت، خالص (براى مؤمنان) خواهد بود.» اين گونه آيات (خود) را براى كسانى كه آگاهند، شرح مى‏دهيم‏.

همچنین اصرار بر دعا در روایات توصیه شده است، البته لازم است به راهکارهایی که عقل و عرف دستور می دهند، عمل شود و باید به خداوند خوشبین بود و امیدوار به برآورده شدن حاجات دنیوی و اخروی.

باقی اشکالات را هم نگفتم.

با سلام و عرض ادب

استاد گرامی

سخن بنده این نیست که از دنیا دل ببریم و تارک دنیا شویم

دعا کردن و خواندن خداوند از اصلی ترین وظایف بندگیست ...

اما باید ببینیم هدف ما چیست

آیا هدف ما در دعا استفاده ابزاری از خداوند برای اهداف بی ارزش دنیوی است؟

یا هدف ما از دعا کردن اظهار بندگی و اعلام رضایت نسبت به آن چه خداوند به ما خواهد بخشید ، می باشد

بدون شک الاعمال بالنیات

چگونه می توان ، خداوند را وسیله و دنیا را هدف قرار داد ؟؟؟؟؟

آیا در تمام ادیان ، دنیا وسیله و خداوند هدف نیست ؟؟؟؟

شروحیل;980892 نوشت:
با سلام و عرض ادب

استاد گرامی

سخن بنده این نیست که از دنیا دل ببریم و تارک دنیا شویم

دعا کردن و خواندن خداوند از اصلی ترین وظایف بندگیست ...

سلام بر شما
خداوند مهربان، هم خدای دنیای ما است و هم خدای آخرت و هم خدای مناجات و اظهار بندگی ما
خداوند دستور مستقیم داده که برای دنیا هم از او استمداد شود و درخواست شود " رَبَّنَا آتِنَا فِی الدُّنْیَا حَسَنَةً وَفِی الآخِرَةِ حَسَنَةً "
همانگونه که میفرمایید دعا کردن جزء وظایف اصلی انسان است ولی دلیلی نداریم که دعا فقط برای صرف مناجات باشد و انسان نتواند نیازمندیها و خواسته هایش را از پروردگار بخواهد.
این موضوع بسیار واضح است و همه مردم دنیا در حاجات خودشان به خدا روی می آورند و ارتباطی به آموزه های ادیان مختلف ندارد و اگرکسی به هیچ دینی هم معتقد نباشد در هنگام اضطرار به خدا روی می اورد و عرض حاجت به سوی او دارد(مگر اینکه اصلا به خدا معتقد نباشد که ارتباط برقرار کردن او مشکل است هر چند ناممکن نیست) و قرآن همین نکته را در قالب آیه " أَمَّنْ يُجيبُ الْمُضْطَرَّ إِذا دَعاهُ وَ يَكْشِفُ السُّوءَ ... (62/ نمل) میفرماید و این اضطرار در مرحله اول مربوط به امور دنیایی است.
اگر کسی هیچ اظهار بندگی نداشته باشد و فقط در مواقع نیاز دنیایی سراغ خدا برود و دعا کند، این کار پسندیده نیست و مصداق وسیله قرار دادن خدا برای هدف دنیا میباشد که مذموم است .
ولی برای مومنین که همیشه بندگی خدا و کم و بیش طاعاتی دارند، درخواست دنیا از خداوند اشکالی ندارد و حتی دستور خداوند نیز می باشد.

مدبر;980972 نوشت:
سلام بر شما
خداوند مهربان، هم خدای دنیای ما است و هم خدای آخرت و هم خدای مناجات و اظهار بندگی ما
خداوند دستور مستقیم داده که برای دنیا هم از او استمداد شود و درخواست شود " رَبَّنَا آتِنَا فِی الدُّنْیَا حَسَنَةً وَفِی الآخِرَةِ حَسَنَةً "
همانگونه که میفرمایید دعا کردن جزء وظایف اصلی انسان است ولی دلیلی نداریم که دعا فقط برای صرف مناجات باشد و انسان نتواند نیازمندیها و خواسته هایش را از پروردگار بخواهد.
این موضوع بسیار واضح است و همه مردم دنیا در حاجات خودشان به خدا روی می آورند و ارتباطی به آموزه های ادیان مختلف ندارد و اگرکسی به هیچ دینی هم معتقد نباشد در هنگام اضطرار به خدا روی می اورد و عرض حاجت به سوی او دارد(مگر اینکه اصلا به خدا معتقد نباشد که ارتباط برقرار کردن او مشکل است هر چند ناممکن نیست) و قرآن همین نکته را در قالب آیه " أَمَّنْ يُجيبُ الْمُضْطَرَّ إِذا دَعاهُ وَ يَكْشِفُ السُّوءَ ... (62/ نمل) میفرماید و این اضطرار در مرحله اول مربوط به امور دنیایی است.
اگر کسی هیچ اظهار بندگی نداشته باشد و فقط در مواقع نیاز دنیایی سراغ خدا برود و دعا کند، این کار پسندیده نیست و مصداق وسیله قرار دادن خدا برای هدف دنیا میباشد که مذموم است .
ولی برای مومنین که همیشه بندگی خدا و کم و بیش طاعاتی دارند، درخواست دنیا از خداوند اشکالی ندارد و حتی دستور خداوند نیز می باشد.

با سلام و عرض ادب

حسنه به معنای ثواب و نیکی است

نه خواسته های دنیوی

حرف بنده این است که اگر شخص برای هدف دنیا ، خداوند را وسیله قرار دهد

حتی اگر قبلا اظهار بندگی کرده باشد

اعمال او تباه خواهد شد

خداوند بدون شک نیاز بنده را اگر به صلاح او باشد ، مرتفع خواهد کرد ، چرا که از نیاز او بی شک مطلع است

ادعونی استجب لکم

گفته مرا بخوانید تا اجابت کنم شما

نه این که دنیا را بخوانید ، تا اجابت کنم شما را ...

هود

15مَنْ کانَ یُریدُ الْحَیاةَ الدُّنْیا وَ زینَتَها نُوَفِّ إِلَیْهِمْ أَعْمالَهُمْ فیها وَ هُمْ فیها لایُبْخَسُونَ
16أُولئِکَ الَّذینَ لَیْسَ لَهُمْ فِی الآْخِرَةِ إِلاَّ النّارُ وَ حَبِطَ ما صَنَعُوا فیها وَ باطِلٌ ما کانُوا یَعْمَلُونَ

ترجمه:
15 ـ کسانى که زندگى دنیا و زینت آن را بخواهند، اعمالشان را در همین دنیا به طور کامل به آنها مى دهیم; و چیزى کم و کاست از آنها نخواهد شد!
16 ـ آنها در آخرت، جز آتش، نخواهند داشت; و آنچه را در دنیا انجام دادند، بر باد مى رود; و آنچه را عمل مى کردند، باطل و بى اثر مى شود!

اسرا
18

مَنْ‌ کَانَ‌ يُرِيدُ الْعَاجِلَةَ عَجَّلْنَا لَهُ‌ فِيهَا مَا نَشَاءُ لِمَنْ‌ نُرِيدُ ثُمَ‌ جَعَلْنَا لَهُ‌ جَهَنَّمَ‌ يَصْلاَهَا مَذْمُوماً مَدْحُوراً
هر کس خواهان (دنیای) زودگذر بوده است ما با شتاب به او می‌دهیم، سپس جهنم را برایش قرار دهیم ،آن را می‌افروزد، در حالی‌که سرزنش‌شده‌ی رانده‌شده است.

باسلام

بديهى است حسنه به معنى هر گونه خير و خوبى است و مفهومى وسيع و گسترده دارد كه تمام مواهب مادى و معنوى را شامل مى‏شود.
در روايتى از امام صادق علیه السلام به معنى وسعت رزق و حسن خلق در دنيا و خشنودى خدا و بهشت در آخرت تفسير شده است (انها السعة فى الرزق و المعاش و حسن الخلق فى الدنيا و رضوان اللَّه و الجنة فى الاخرة).[1]
قطعا هر چه صلاح مومن باشد خداوند آن را به او می دهد و این منافاتی با دعا کردن و درخواست حاجت ندارد، همانگونه که انبیاء و معصومین انجام می دادند و با دعا منفعت بیشتر طلب میکردند و دفع بلا می نمودند.
همانگونه که قبلا هم عرض شد، وسیله قرار دادن خدا فقط برای اغراض مادی ناپسند و مذموم است ولی در کنار بندگی خدا، دعا کردن برای بهره مندی بیشتر از مواهب و نعمتهای مادی هیچ اشکالی ندارد.
آیاتی دیگری هم که نقل کرده اید خارج از موضوع است.
(1) مجمع البيان، جلد 1 صفحه 297.

[/HR]

شروحیل;980981 نوشت:
با سلام و عرض ادب

حسنه به معنای ثواب و نیکی است

نه خواسته های دنیوی

حرف بنده این است که اگر شخص برای هدف دنیا ، خداوند را وسیله قرار دهد

حتی اگر قبلا اظهار بندگی کرده باشد

اعمال او تباه خواهد شد

خداوند بدون شک نیاز بنده را اگر به صلاح او باشد ، مرتفع خواهد کرد ، چرا که از نیاز او بی شک مطلع است

باسلام

بديهى است حسنه به معنى هر گونه خير و خوبى است و مفهومى وسيع و گسترده دارد كه تمام مواهب مادى و معنوى را شامل مى‏شود.
در روايتى از امام صادق علیه السلام به معنى وسعت رزق و حسن خلق در دنيا و خشنودى خدا و بهشت در آخرت تفسير شده است (انها السعة فى الرزق و المعاش و حسن الخلق فى الدنيا و رضوان اللَّه و الجنة فى الاخرة).[1]
قطعا هر چه صلاح مومن باشد خداوند آن را به او می دهد و این منافاتی با دعا کردن و درخواست حاجت ندارد، همانگونه که انبیاء و معصومین انجام می دادند و با دعا منفعت بیشتر طلب میکردند و دفع بلا می نمودند.
همانگونه که قبلا هم عرض شد، وسیله قرار دادن خدا فقط برای اغراض مادی ناپسند و مذموم است ولی در کنار بندگی خدا، دعا کردن برای بهره مندی بیشتر از مواهب و نعمتهای مادی هیچ اشکالی ندارد.

مدبر;981185 نوشت:
باسلام

[/HR]

با سلام و عرض ادب

این عین جمله ای هست که شخص هدف خودش رو از دعا بیان کرده

و هر نوع کار خیری که من رو به مقصودم برسونه ،

آیا این شخص مقصودش خدا و بندگی خداست ، یا زندگی زود گذر دنیا ؟

هدف ایشون حسنه هست یا دنیا ؟

سلام مجدد
و مجدد عرض میشود که هیچ اشکالی ندارد مومن از امور خیر مانند دعا ، توسل ، صدقه و .... برای رسیدن به مقصود دنیایی خویش استفاده کند.

پرسش:
بنده یه دستورالعمل معتبر میخوام ، از دعا و ذکر گرفته تا هدیه نماز به فلان معصوم یا صدقه به نیابت ....
و هر نوع کار خیری که من رو به مقصودم برسونه

پاسخ:
دعا وسیله ارتباط انسان با خداوند می باشد و خداوند متعال قادر مطلق و توانا بر هر کاری می باشد و هیچ اشکالی نداردکه انسان برای امور دنیایی هم دعا کند و امور دنیایی ، قابل جمع با بندگی خدا هست و هیچ مانعی نیست که انسان هم بنده خدا باشد و هم از دنیا بهره مند شود، قرآن می فرماید:
قُلْ مَنْ‏ حَرَّمَ‏ زينَةَ اللَّهِ الَّتي‏ أَخْرَجَ لِعِبادِهِ وَ الطَّيِّباتِ مِنَ الرِّزْقِ قُلْ هِيَ لِلَّذينَ آمَنُوا فِي الْحَياةِ الدُّنْيا خالِصَةً يَوْمَ الْقِيامَةِ كَذلِكَ نُفَصِّلُ الْآياتِ لِقَوْمٍ يَعْلَمُونَ1

خداوند دستور مستقیم داده که برای دنیا هم از او استمداد شود و درخواست شود " رَبَّنَا آتِنَا فِی الدُّنْیَا حَسَنَةً وَفِی الآخِرَةِ حَسَنَةً "2
انسان هنگام اضطرار به خدا روی می آورد و عرض حاجت به سوی او دارد و قرآن همین نکته را در قالب آیه " أَمَّنْ يُجيبُ الْمُضْطَرَّ إِذا دَعاهُ وَ يَكْشِفُ السُّوءَ ..3
بیان میفرماید و این اضطرار در مرحله اول مربوط به امور دنیایی است.
اگر کسی هیچ اظهار بندگی نداشته باشد و فقط در مواقع نیاز دنیایی سراغ خدا برود و دعا کند، این کار پسندیده نیست و مصداق وسیله قرار دادن خدا برای هدف دنیا می باشد که مذموم است .
ولی برای مومنین که همیشه بندگی خدا را دارند و کم و بیش طاعاتی دارند، درخواست دنیا از خداوند اشکالی ندارد و حتی دستور خداوند نیز می باشد.( " رَبَّنَا آتِنَا فِی الدُّنْیَا حَسَنَةً وَفِی الآخِرَةِ حَسَنَةً ")
بديهى است حسنه به معنى هر گونه خير و خوبى است و مفهومى وسيع و گسترده دارد كه تمام مواهب مادى و معنوى را شامل مى ‏شود.
در روايتى از امام صادق (علیه السلام) به معنى وسعت رزق و حسن خلق در دنيا و خشنودى خدا و بهشت در آخرت تفسير شده است:
انها السعة فى الرزق و المعاش و حسن الخلق فى الدنيا و رضوان اللَّه و الجنة فى الاخرة 4
حسنه وسعت رزق و زندگی نیک و حسن خلق در دنیا و خشنودی خدا و بهشت در آخرت است.
بعد از این مقدمه طولانی، اطمینان داشته باشید که خداوند از عرض حاجت انسان ملول نمی شود و در مقام استجابت دعای انسان (با وجود شرایط و نبود موانع ) می باشد.
با امید به خدا ، نماز حاجت و نماز استغاثه به حضرت فاطمه (سلام الله علیها) بخوانید ومداومت بر قرائت سوره یس داشته باشید.
توسل به اهل بیت (علیهم السلام) داشته باشید، که تجربه نشان داده بسیار راه گشا می باشد.

دعای الحاح را هم بخوانید:
اَللّهُمَّ رَبَّ السَّمواتِ السَّبْعِ وَ ما بَيْنَهُنَّ وَ رَبَّ الْعَرْشِ الْعَظيمِ وَ رَبَّ جَبْرَئيلَ وَ ميكائيلَ وَ اِسْرافيلَ وَ رَبَّ الْقُرْآنِ الْعَظيمِ وَ رَبَّ مُحَمَّدٍ خاتَمِ النَّبِيّينَ اِنّى اَسْئَلُكَ بِالَّذى تَقُومُ بِهِ السَّمآءُ وَ بِهِ تَقُومُ الاَْرْضُ وَ بِهِ تُفَرِّقُ بَيْنَ الْجَمْعِ وَ بِهِ تَجْمَعُ بَيْنَ الْمُتَفَرِّقِ وَ بِهِ تَرْزُقُ الاَْحْيآءَ وَ بِهِ اَحْصَيْتَ عَدَدَ الرِمّالِ وَ وَزْنَ الْجِبالِ وَكَيْلَ الْبُحُورِ5
خدايا پروردگار آسمانهاى هفتگانه، و آنچه در ميان آنهاست، و پروردگار عرش بزرگ، و پروردگار جبرئيل و ميكاييل و اسرافيل، و پروردگار قران باعظمت، و پروردگار محمّد خاتم پيامبران، از تو درخواست مى كنم به حق آنچه آسمان به آن مى ايستد، و زمين به آن مى ايستد، و با آن بين جمع را جدايى مى اندازى، و با آن ميان پراكنده را جمع مى نمايى، و با آن به زنده ها روزى مى دهى، و با آن عدد ريگ ها و وزن كوه ها و پيمانه درياها را شماره كرد .
ىسپس بر محمّد و آل محمد صلوات مى فرستى، و حاجت خود را مى خواهى، و در طلب حاجتت پافشارى و اصرار مى ورزى.

پی نوشت:
1. اعراف، آیه 32
2. بقره ، آیه 201
3. نمل، آیه 62
4. مجمع البيان، جلد 1 صفحه 297.
5. كلينى، محمد بن يعقوب ، ‏الكافي ، ج‏2، ص: 585، تهران، دار الكتب الإسلامية ،1407 ق‏

موضوع قفل شده است