صفحه 2 از 5 نخست 1234 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اصول موفقیت و خوشبختی

علاقه
    برنامه نویسی ، ایده پردازی ، خلاقیت و نوآوری
    نوشته
    2,986
    حضور
    460 روز 20 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    138
    صلوات
    15477

نقل قول نوشته اصلی توسط مسلم نمایش پست ها
    بنده که خودم عددی نیستم، اما به چند جمله از امام محبوبم، امیرالمومنین(سلام الله علیه) اشاره می کنم:

«إنّ عمرك وقتك الّذي أنت فيه ما فات مضى و ما سيأتيك فأين قم فاغتنم الفرصة بين العدمين‏»؛ عمر تو وقتی است که در آن هستی، آنچه گذشته، گذشته، و آنچه که خواهد آمد هنوز نیامده! پس فرصت موجود که بین دو عدم است را مغتنم شمار!(غررالحکم، ص222)

«بَادِرِ الْفُرْصَةَ قَبْلَ أَنْ تَكُونَ غُصَّةً لَيْسَ كُلُّ طَالِبٍ يُصِيبُ وَ لَا كُلُّ غَائِبٍ يَئُوب‏»؛ فرصت را غنيمت بشمار، پيش از آنكه غصه اى گلوگير شود. چنان نيست كه هر كه به طلب برخيزد به مقصود تواند رسيد و چنان نيست كه هر چه از دست رود، دوباره، بازگردد(نهج البلاغه، نامه 31)

«الْفُرْصَةُ تَمُرُّ مَرَّ السَّحَابِ فَانْتَهِزُوا فُرَصَ الْخَيْر؛ فرصت ها مانند ابرها می گذرند، فرصت های خوب را غنیمت شمارید.(نهج البلاغه، جملات قصار، ش21)
    دکتر شاهین فرهنگ توی یکی از کلاس هاشون میگفتند:

یه آقایی اومده بود کلاس موفقیت میگفت آقای دکتر چند ماهه روح و روانم ریخته بهم

گفتم چرا ؟

گفت یه نفر ازم دو میلیون طلب داره نمی دونم چکار کنم هرروز میاد واسه طلبش منم ندارم بدم.

بهش گفتم ماشین چی داری ؟

گفت یه پیکان دارم.

بهش گفتم پیکانت رو بفروش پنج میلیون . دو میلیون بدهیتو بده با اون سه میلیون هم یه کار جدید بکن.

گفت: نه بابا ماشینمو بفروشم زیر پام خالی بشه که چی بشه.

گفتم مرد حسابی تو سه ماهه داری روح و روان خودتو خانودتو نابود میکنی.

خب زیر پات خالی بشه مگه چی میشه پیاده یا با تاکسی برو اینور اونور هروقت پول دستت اومد یه ماشین بهتر می خری.

گاهی ما درهای رحمت رو خودمون به روی خودمون می بندیم. بخاطر تعصب و لجاجت و بی فکری.

نکته ی دیگه اینکه ما باید یاد بگیریم فرصت های جدید خلق کنیم.

گاهی دو امکان در منزل وجود دارند. یا دومهارت داریم که به خودی خود نمی تونیم باهاشون کاری بکنیم. ولی وقتی باهم ترکیبشون میکنیم

می بینیم که یه امکان جدید خلق میشه و با اون امکان می تونیم به درآمد خوبی برسیم و با اون درآمد یه کار جدید رو شروع کنیم و همینطور تا بی نهایت ادامه بدیم.

اَللّهُمَّ اجْعَلْنی عِنْدَکَ وَجیهاً بِالْحُسَیْنِ عَلَیْهِ السَّلامُ فِی الدُّنْیا وَ الاْخِرَةِ

2. صلوات ها 2

شروع کننده موضوع

علاقه
    science
    نوشته
    825
    حضور
    27 روز 18 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    30
    صلوات
    1117

یک توضیحاتی در مورد پست های خودم قرار میدم
    ممکن است در پاره ای از موارد ناخواسته وارد مسائلی شوم که جنبه شعاری داشته باشد
    یا نه حتی موارد عملی باشد که واقعا مفید باشد
    مخاطب ممکن است سوال بحقی بپرسد
    خب ما کتاب هیل را میخوانیم و میدانیم او خود اهل عمل بوده و تنها حرافی نکرده
    و سایر اساتید
    تو که این موارد را میگویی چه کار خاصی کرده ای، یا به عبارتی خودمانی تر ،کل اگر طبیب بودی سر خود دوا نمودی،خودت چرا میلیاردر پولدار و... نیستی
    جدا از اینکه ممکن است و میتوانم در آینده اینگونه شوم
    صادقانه باید بگویم فعلا چیز خاصی نکرده ام
    بر حسب اقتضائات افراد که مختلف است نوشته ها ممکن است اثرات متفاوتی بر آدمی بگذارد
    با عکسی این موضوع را خاتمه دهم و وارد یکی از موضوعات(که خانوم مارینر گفتند موضوعی پیش برویم) بشوم
    اصول موفقیت و خوشبختی
    من و نوشته هایم را سمت راستی در نظر بگیرید و اشتباهاتی اگر هست تصحیح کرده و ببخشاید و بخش مثبت که میتواند سودمند باشد را استفاده کنید
    چون لازمه این تاپیک برای من این است که سخنم فراتر از عملم برود

4. صلوات ها 3

شروع کننده موضوع

علاقه
    science
    نوشته
    825
    حضور
    27 روز 18 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    30
    صلوات
    1117

یکی از جملاتی که در ابتدا از هیوم نقل کردم(اگر چه پیش از او این مضمون به کرات گفته شده) بصیرتی است که کمک کند آدمی اهداف بلند مدت را بر کوتاه مدت ترجیح دهد
    از آزمایش های معروفی که در این زمینه صورت گرفته آزمایش مارشمالو و مشابه آن است

اصول موفقیت و خوشبختی

مسلم است که به تعویق انداختن لذت های زود گذر و آنی برای لذت بلند مدت از ارکان اصلی موفقیت است که البته این را همه میدانند و توضیح واضحات است
    اما باید ببینیم عواملی که باعث میشوند چنین قابلیتی را داشته باشیم چیست
    یکی از موارد که جبری است و به سنخ روانی و.. بر میگردد
    مورد دوم را هم برای پدر و مادر ها میگویم(این بخش از نوشتارم از کتاب های روانشناسی است)
    فرزندانتان را تا 14 ماهگی نیاز هایش را به سرعت برطرف کنید،نگذارید زیادی گریه کند یا منتظر بماند(ایجاد امنیت عاطفی) اما از 14 ماهگی تا دو سالگی و دو سال خورده ای حتما
    نیاز هایش را با کمی تاخیر برطرف کنید این کار به او میآموزاند که برای رسیدن به اهدافش صبر بایستی کند و انسان روزمره ای نباشد مثلا وقتی مقداری غذا خواست بگویید صبر کنید فلان کار را بکنم بعد برایت غذا میریزم
    تحقیقات نشان داده است که هر گونه آسیب تا دو سالگی باعث میشود جهان در برابر کودک ( و طبعا ادامه اش تا بزرگسالی،خودآگاه یا ناخودآگاه)خطرناک جلوه کند و در نتیجه روز آینده برایش مبهم و دور از دسترس رخنمون کند و باصطلاح اهل نقد باشد
    چنین تفکری باعث میشود که لذت را امروز ببرد و درد را بگذارد برای فردا ،این موضوع جدای از مشکلات فراوانی که دارد باعث میشود از لذت کاسته شود و بر درد افزوده و در نتیجه هنگام لذت بردن نگرانی دردی که در آینده باید متحمل شود را دارد و لذت هم برایش کوفت میشود (این قسمت از سخنان دکتر فرهنگ هلاکویی اقتباس کرده ام برای خوانش بیشتر به سمینار های ایشون مراجعه نمایید)

ویرایش توسط hessam78 : ۱۳۹۷/۰۲/۲۱ در ساعت ۱۵:۱۵

6. صلوات ها 3

شروع کننده موضوع

علاقه
    science
    نوشته
    825
    حضور
    27 روز 18 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    30
    صلوات
    1117

سه ایراد مهمی که باعث میشود انسان لذت زود گذر را ترجیح دهد بایستی بشناسیم(از سخنان ملکیان و پاره ای از کتب مختلف)
    یک اینکه انسان مرگ آگاهی دارد
    یعنی خود آگاه یا ناخودآگاه برسی میکند که تلاش های زیاد بدون لذت چه شود(با جهان بینی کاری نداریم تلاش های امور دنیوی اقتصادی و موفقیت اجتماعی.. را میگویم)
    از کجا معلوم منی که قرار است 20 سال زحمت بکشم تا 40 سال بعدش استراحت کنم و لذت ، در سال بیستم کاری نمیرم!
    طبعا تفکراتی که باعث شود کارمان ارزشمند شود و دور نمای بلندی را شامل شود این بن مایه را تضعیف میکند
    بقول فردریش نیچه دور ترین ها انگیزه امروزت باد
    اما
    مورد دوم ابهام آینده است،از کجا معلوم من 20 سال تلاش کنم و به آن موضوع برسم؟از کجا معلوم آن موضوع در سال نوزدهم بهم نخورد
    یعنی تردیدی مبتنی بر عدم وصول یافت میشود،در اینجا هم نوع نگاه و این جمله فردریش نیچه
    هنگامی که تصمیم بر عملی میگیری در ها را به روی تردید ببند،چنین گفت مردِ عمل!
    بسیار کاراست
    و
    مورد سوم تغییر لذت بلند مدت است
    یعنی اینکه ممکن است به 18 سال کاری که رسیدم،دیگر اصلا آن موضوع برایم مهم و جالب و کارا نباشد
    بارها پیش آمده در یک زمانی چیزی میخواستیم ولی به آن نرسیدیم،سپس بعد مدتی به دست ما میرسد میگوییم چه فایده
    یا مثلا هدفی را دنبال میکردیم سنمان که بالاتر رفت میگوییم حتی اگر به آن برسیم چیز بدرد بخوری نمیباشد
    مهم ترین راه مقابله با این تردید ها نوعِ نگرش و کمال پرستی (و نه کمال طلبی)گفتن این جمله :«بگذار اشتباه کنم و زندگی ام را قمار کنم» میباشد
    یعنی هر تصمیمی که بگیریم عملا این شک ها بر آن مترتب است،پس برای رهایی از این منجلاب تردید باید کوشید
    تکنیکی که در کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید آمده که ناپلئون هنگام جنگ وقتی سربازان از کشتی خارج میشدند میگفت کشتی را آتش بزنند،فردای آن روز که سربازان میگفتند اینگونه اگر شکست خوریم بدبخت میشویم راه بازگشتی نیست،ناپلئون گفت بازگشتی در کار نیست یا میمیریم یا پیروز میشویم
    این کاریست که بسیاری از ژنرال های موفق انجام میدهند چون آدمی در اضطرار از وجود خویش مایه میگذارد و به تاکتیک زمین مرگ مشهور است
    تا زمانی که پل های پشت سر پابرجا باشد و راه فرار وجود داشته باشد،آدمی اهمال کاری میکند،چون میگوید اگر نشد هم نشد.. و تمام توانش را به کار نمیگیرد
    مثلا فرض کنید به مادری میگوییم از فلان پشت بام به فلان پشت بام بپر با فلان مقدار پول،ولی این کار را نمیکند
    اما همین مادر اگر فرزندش را در آتش سوزی گرفتار ببیند این کار را بدون تصمیم و اندیشه انجام میدهد(البته مادرانی را هم دیده ام که دخترانشان را پرت میکنند در کوچه و خیابان میان هزاران خطر که فاکتور میگیرم)
    برای موفق شدن در قاطبه موارد سه راه است
    یک در اضطرار قرار گرفتن یا خود را قرار دادن
    یا از شور و شوق سوزان این کار را انجام دادند
    یا هر دو باهم

این موارد باز هم میتواند گسترده شود
    که دیگر به عهده دوستان است...

این موارد و موارد دیگر باعث میشود که لم دادن روی مبل و تلوزیون دیدن را که لذت نقد است کنار گذاشته و به لذت بلند مدت خویش پافشاری کنیم

ویرایش توسط hessam78 : ۱۳۹۷/۰۲/۲۱ در ساعت ۱۵:۴۹

8. صلوات ها 2

علاقه
    مطالعه ، فن آوری اطلاعات ، مباحثه ، اجنهاد و...
    نوشته
    2,760
    حضور
    56 روز 9 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    2952

نقل قول نوشته اصلی توسط hessam78 نمایش پست ها

این کاریست که بسیاری از ژنرال های موفق انجام میدهند چون آدمی در اضطرار از وجود خویش مایه میگذارد و به تاکتیک زمین مرگ مشهور است
    تا زمانی که پل های پشت سر پابرجا باشد و راه فرار وجود داشته باشد،آدمی اهمال کاری میکند،چون میگوید اگر نشد هم نشد.. و تمام توانش را به کار نمیگیرد

با سلام و عرض ادب

به نظر بنده این کار درست نیست

ما انسان هستیم و بدون شک احتمال بروز خطا در انتخاب های ما وجود داره

اگر هدف رو اشتباه انتخاب کرده باشیم چطور؟

مثلا هدف رو پولدار شدن انتخاب کنیم

در حالی که طبیعت ما رو برای دانشمند شدن آفریده باشه

یا بالعکس

بدون شک در صورت انتخاب اشتباه و خراب کردن همه پل ها ما به هدفی که برای اون ساخته شدیم نخواهیم رسید ....
    و اون لذتی که مد نظر هست رو نخواهیم چشید

چون ذات ما برای هدف دیگه ای ساخته شده و با اون به کمال می رسیم و احساس رضایت خواهیم کرد ...
    نه اینکه یک مسیحی، کلیمی، بودایی یا مسلمان باشم
    بلکه سعی می‌کنم شبیه به
    مسیح، شبیه به بودا، شبیه به موسی، یا شبیه به محمد باشم.
    عیسى علیه السلام :
    حق را از اهل باطل فراگیرید و باطل را از اهل حق فرا نگیرید.
    سخن سنج باشید.

10. صلوات

علاقه
    علی(سلام الله علیه)
    نوشته
    4,025
    حضور
    104 روز 18 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7957

نقل قول نوشته اصلی توسط شروحیل نمایش پست ها
    به نظر بنده این کار درست نیست
    ما انسان هستیم و بدون شک احتمال بروز خطا در انتخاب های ما وجود داره
    اگر هدف رو اشتباه انتخاب کرده باشیم چطور؟
    مثلا هدف رو پولدار شدن انتخاب کنیم

بله درست می فرمایید منتهی دقت کنید که این مباحث برای موفقیت و رسیدن به اهداف است؛ اینکه ممکن است هدف گذاری اشتباه باشد بحث دیگری است که باید در جای خود به آن پرداخته شود که هدف درست چیست؛ ما الان به دنبال آن نیستیم.
    بحث در این است که بر فرض صحت هدفگذاری و درست بودنِ هدف، از چه طرقی و با چه نگرش هایی میتوان به آن رسید...

«امام علی(سلام الله علیه): مَنْ أَصْلَحَ أَمْرَ آخِرَتِهِ أَصْلَحَ اللَّهُ لَهُ أَمْرَ دُنْيَاهُ»
    نهج البلاغه، کلمات قصار، شماره 89
    ((هر کس آخرتش را اصلاح کند، خداوند دنیایش را اصلاح خواهد کرد))

12. صلوات

علاقه
    نوشته
    2,760
    حضور
    56 روز 9 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    2952

نقل قول نوشته اصلی توسط مسلم نمایش پست ها

بله درست می فرمایید منتهی دقت کنید که این مباحث برای موفقیت و رسیدن به اهداف است؛ اینکه ممکن است هدف گذاری اشتباه باشد بحث دیگری است که باید در جای خود به آن پرداخته شود که هدف درست چیست؛ ما الان به دنبال آن نیستیم.
    بحث در این است که بر فرض صحت هدفگذاری و درست بودنِ هدف، از چه طرقی و با چه نگرش هایی میتوان به آن رسید...
    با سلام و عرض ادب

صحبت بنده این است که اگر فکر کنیم هدف ما درست باشد اما درست نباشد چطور؟

مثلا ناپلئون 100 درصد مطمئن بود هدفش درست است

هیتلر 100 درصد مطمئن بود هدفش درست است
    بلکه سعی می‌کنم شبیه به
    عیسى علیه السلام :
    سخن سنج باشید.

علاقه
    تفکر
    نوشته
    302
    حضور
    17 روز 14 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    5
    صلوات
    577

با سلام و عرض ادب

صحبت بنده این است که اگر فکر کنیم هدف ما درست باشد اما درست نباشد چطور؟

مثلا ناپلئون 100 درصد مطمئن بود هدفش درست است

هیتلر 100 درصد مطمئن بود هدفش درست است
    موفقیت و خوشبختی ربطی به درست بودن هدف نداره .
    همتون رو به خدا میسپارم و از همه خدافظی میکنم ؛

هیچ زمان ندرید ولی همواره دندانهایتان را تیز نگاه دارید ؛ هیچ وقت برای خدا دندانهایتان را نکشید ؛ که گوسفندان هم به شما خواهند خندید . و خداوند تنها تماشا میکند . ( جمله قصار از خودم ) .

15. صلوات

علاقه
    نوشته
    2,760
    حضور
    56 روز 9 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    2952

نقل قول نوشته اصلی توسط مبنای 2 نمایش پست ها
    موفقیت و خوشبختی ربطی به درست بودن هدف نداره .
    یعنی هیتلر و ناپلئون به موفقیت رسیدن؟؟؟؟
    بلکه سعی می‌کنم شبیه به
    عیسى علیه السلام :
    سخن سنج باشید.

علاقه
    تفکر
    نوشته
    302
    حضور
    17 روز 14 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    5
    صلوات
    577

یعنی هیتلر و ناپلئون به موفقیت رسیدن؟؟؟؟
    چه میدونم ....
    همتون رو به خدا میسپارم و از همه خدافظی میکنم ؛

هیچ زمان ندرید ولی همواره دندانهایتان را تیز نگاه دارید ؛ هیچ وقت برای خدا دندانهایتان را نکشید ؛ که گوسفندان هم به شما خواهند خندید . و خداوند تنها تماشا میکند . ( جمله قصار از خودم ) .

18. صلوات ها 2

صفحه 2 از 5 نخست 1234 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۷/۱۰/۱۷, ۰۸:۱۶ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری