جمع بندی درخواست راهنمائی برای آزمون وکالت

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
درخواست راهنمائی برای آزمون وکالت

[="Tahoma"][="DarkRed"]به نام خدا

ضمن عرض سلام و خسته نباشید خدمت اساتید محترم.
برای اینکه کمتر مصدع اوقات شوم، سریع اصل سوال رو مطرح می کنم.
من کارشناسی فقه و مبانی حقوق دارم و سالها پیش بعد از اتمام دوره کارشناسی می خواستم در آزمون وکالت شرکت کنم ولی همسرم مخالفت کرد و نشد.
بعد از چند سال در یکی از رشته های الهیات کارشناسی ارشد گرفتم و مشغول یک کار پژوهشی شدم.
امسال در آزمون دکتری شرکت کردم ولی به دلیل بیماری و گرفتاری های خانوادگی و ... نشد که خوب مطالعه کنم و برای دانشگاه دولتی مجاز نشدم.
خیلی فکر کردم و به این نتیجه رسیدم که مقطع دکتری در دانشگاه هایی مثل پیام نور که کلاس و استاد درست و حسابی نداره که اصلا هیچ؛ دانشگاه آزاد هم که اینقدر هزینه اش سنگینه که ارزش نداره و مجازی هم که مثل پیام نور و ...
به هرحال از ثبت نام صرفنظر کردم و تصمیم گرفتم که برای سال بعد با آمادگی بیشتر شرکت کنم و دانشگاه دولتی قبول بشم.
دیشب با یکی از دوستانم صحبت می کردم و ایشون گفت که یادت باشه که شما هنوز هم میتونی آزمون وکالت شرکت کنی و قبول شدن در آزمون وکالت هم راحتتر از آزمون دکتری و قبول شدن در مصاحبه های دانشگاه دولتی و ... هست و هم اینکه در بهترین حالت شما قراره توی یک دانشگاه تدریس کنی؛ ولی درآمد وکالت خیلی خیلی بیشتر از تدریس در دانشگاه هست. (مسئله مخالفت همسرم الان دیگه مطرح نیست)

از دیشب دوباره به یاد علاقه گذشته افتادم و کاملا مردد شدم؛ و احتیاج به راهنمائي دارم.
آیا برای من که سالها از مباحث حقوقی دور افتادم، مطالعه دوباره در این حوزه جواب میده؟ یعنی واقعا به قول دوستم قبول شدن در این آزمون راحتتره؟
و اینکه آیا شرط سنی نداره؟
به طور کلی اطلاعاتی در مورد وکالت و شرکت در آزمون و ... رو میخواستم اگر لطف بفرمایید.

غیر از کارشناس محترم، اگر از دوستان کسی هم هست که در این رشته کار کرده و اطلاعاتی داره، بسیار سپاسگذار راهنمائي هاشون خواهم بود.

با تشکر[/][/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیـد

سلام
از اعتماد و ارتباطتان صمیمانه سپاسگزارم.
قابل تحسین است که با وجود مشغله های زندگی، به دنبال کسب علم و دانش هستید.
در مورد شرط سنّی آزمون وکالت باید بگویم:
پروانه کارآموزی وکالت به کسانی تعلق می گیرد که در زمان ثبت نام 40 سال بیشتر نداشته باشند؛ اما برای دریافت پروانه کارآموزی وکالت در دیگرحوزه‌های قضائی میبایست سن متقاضیان 50 سال بیشتر نباشد.
پرسیده اید:«واقعا به قول دوستم قبول شدن در این آزمون راحتتره؟». شاید چون آزمون وکالت یک مرحله ای برگزار می شود، راحت تر از دکتری باشد که علاوه بر آزمون کتبی، نیاز به قبولی در مصاحبه دارد.
اما باید بگویم: این بستگی به علاقه واقعیِ شما دارد. بهتر است بنشینید و با خود فکر کنید که واقعا به چه شغلی علاقه دارید؟ دوستتان گفته:«درآمد وکالت خیلی خیلی بیشتر از تدریس در دانشگاه هست». آیا شما نیز فقط به خاطر درآمدِ بیشتر دنبال وکیل شدن هستید؟ یعنی ملاک اولِ شما پول است؟ اگر پول برای شما ملاک است، بهتر است به جای قبولی در دکتری، دنبال وکالت بروید؛ البته اگر دارای شخصیتِ متناسب با شغل وکالت هستید. بله، شغل وکالت نیز ،مانند: بسیاری از مشاغل، نیازمند شخصیتِ ویژه ای است. اگر فردی بدون در نظر گرفتن آن ویژگی ها این شغل را انتخاب کند، در آینده با مشکلاتی همچون فرسایشِ شغلی مواجه می شود. خود من فردی را سال ها پیش دیدم که با وجود تحصیل در رشته حقوق، از راه تدریس در آموزش و پرورش گذران زندگی می کرد. وقتی از او علتِ عدم انتخاب شغل وکالت را پرسیدم، جواب داد:«وقتی یک پرونده را پیش وکیل می آوردند و وکیل می داند که صاحب پرونده حرف حقّ نمی زند، به خاطرِ پول باید قبول کند. چون اگر قبول نکند، درآمدی کسب نخواهد کرد. پس با اینکه می داند حقّ با صاحب پرونده نیست، از او دفاع می کند و چه بسا با استفاده از خلأهای قانونی یا شگردهای دیگر، ناحقّ را حقّ جلوه می دهد. به این خاطر من وکیل نشدم».
قبول دارم که همه وکلا انسان هایی نیستند که حقّ را ناحقّ جلوه دهند. بلکه بسیاری از آنها از انسان های مظلوم دفاع می کنند تا به حقّشان برسند. ولی انتخابِ اشتباه این آقا و در نظر نگرفتن شخصیت لازم برای وکالت، باعث شده بود با وجود تحصیل در رشته حقوق، از راه دیگری درآمد کسب نماید و دچار زحمت و مشکلاتی در زندگی شود.
با خود فکر کنید آیا واقعا شخصیت یک وکیل را دارید؟ با چند وکیل و قاضی در مورد سختی های کار وکالت صحبت کنید. اینکه گفتم:«با چند قاضی صحبت کنید»، به این خاطر است که بعضی از قاضی ها دید خوبی نسبت به وکلا ندارند. حرف های قضات در مورد بعضی وکلا شنیدنی است. من خودم پای صحبت چند قاضی از آشنایانم نشسته ام.
برای اطلاع از شرایط شرکت در آزمون وکالت، به آدرس زیر مراجعه نمایید:

http://iranmoshavere.com/%D8%B4%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B7-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D9%88%D9%86-%D9%88%DA%A9%D8%A7%D9%84%D8%AA/

سلام دوست عزیز
این لینک را مطالعه بفرمایید
http://sanjesh.org/Print.aspx?id=5242

امید;979659 نوشت:

پروانه کارآموزی وکالت به کسانی تعلق می گیرد که در زمان ثبت نام 40 سال بیشتر نداشته باشند؛
[/

این شرط سنی مخصوص تهران است

امید;979659 نوشت:

شاید چون آزمون وکالت یک مرحله ای برگزار می شود،
[/

کارشناس محترم
برای قبولی در وکالت دو مرحله باید گذرانده شود
اول قبولی در آزمون کارآموزی وکالت
و پس از گذراندن دوسال کارآموزی
قبولی در آزمون اختبار

علی پارساپور(a.p);979673 نوشت:
کارشناس محترم
برای قبولی در وکالت دو مرحله باید گذرانده شود
اول قبولی در آزمون کارآموزی وکالت
و پس از گذراندن دوسال کارآموزی
قبولی در آزمون اختبار

از توضیحات تان صمیمانه سپاسگزارم.
ان شاءالله من و دوستان گرامی در آینده نیز از نظرات تان بهره ببریم.

[="Tahoma"][="DarkRed"]

امید;979659 نوشت:
سلام
از اعتماد و ارتباطتان صمیمانه سپاسگزارم.
پروانه کارآموزی وکالت به کسانی تعلق می گیرد که در زمان ثبت نام 40 سال بیشتر نداشته باشند؛ اما برای دریافت پروانه کارآموزی وکالت در دیگرحوزه‌های قضائی میبایست سن متقاضیان 50 سال بیشتر نباشد.
پرسیده اید:«واقعا به قول دوستم قبول شدن در این آزمون راحتتره؟». شاید چون آزمون وکالت یک مرحله ای برگزار می شود، راحت تر از دکتری باشد که علاوه بر آزمون کتبی، نیاز به قبولی در مصاحبه دارد.
اما باید بگویم: این بستگی به علاقه واقعیِ شما دارد. بهتر است بنشینید و با خود فکر کنید که واقعا به چه شغلی علاقه دارید؟ دوستتان گفته:«درآمد وکالت خیلی خیلی بیشتر از تدریس در دانشگاه هست». آیا شما نیز فقط به خاطر درآمدِ بیشتر دنبال وکیل شدن هستید؟ یعنی ملاک اولِ شما پول است؟ اگر پول برای شما ملاک است، بهتر است به جای قبولی در دکتری، دنبال وکالت بروید؛ البته اگر دارای شخصیتِ متناسب با شغل وکالت هستید. بله، شغل وکالت نیز ،مانند: بسیاری از مشاغل، نیازمند شخصیتِ ویژه ای است. اگر فردی بدون در نظر گرفتن آن ویژگی ها این شغل را انتخاب کند، در آینده با مشکلاتی همچون فرسایشِ شغلی مواجه می شود. خود من فردی را سال ها پیش دیدم که با وجود تحصیل در رشته حقوق، از راه تدریس در آموزش و پرورش گذران زندگی می کرد. وقتی از او علتِ عدم انتخاب شغل وکالت را پرسیدم، جواب داد:«وقتی یک پرونده را پیش وکیل می آوردند و وکیل می داند که صاحب پرونده حرف حقّ نمی زند، به خاطرِ پول باید قبول کند. چون اگر قبول نکند، درآمدی کسب نخواهد کرد. پس با اینکه می داند حقّ با صاحب پرونده نیست، از او دفاع می کند و چه بسا با استفاده از خلأهای قانونی یا شگردهای دیگر، ناحقّ را حقّ جلوه می دهد. به این خاطر من وکیل نشدم».
قبول دارم که همه وکلا انسان هایی نیستند که حقّ را ناحقّ جلوه دهند. بلکه بسیاری از آنها از انسان های مظلوم دفاع می کنند تا به حقّشان برسند. ولی انتخابِ اشتباه این آقا و در نظر نگرفتن شخصیت لازم برای وکالت، باعث شده بود با وجود تحصیل در رشته حقوق، از راه دیگری درآمد کسب نماید و دچار زحمت و مشکلاتی در زندگی شود.
با خود فکر کنید آیا واقعا شخصیت یک وکیل را دارید؟ با چند وکیل و قاضی در مورد سختی های کار وکالت صحبت کنید. اینکه گفتم:«با چند قاضی صحبت کنید»، به این خاطر است که بعضی از قاضی ها دید خوبی نسبت به وکلا ندارند. حرف های قضات در مورد بعضی وکلا شنیدنی است. من خودم پای صحبت چند قاضی از آشنایانم نشسته ام.

سلام
خیلی ممنون از راهنمائی تون.
با یه وکیل که آشنا هست صحبت کردم.
روحیه م با این شغل سازگار هست، خصوصا اینکه از حق و ناحق شدن خیلی ناراحت میشم.
یعنی وقتی می بینم یکی بلد نیست از حقش دفاع کنه، وقتی می بینیم خصوصا خانمها اصلا با حقوقشون آشنا نیستن و به سادگی بهشون ظلم میشه، واقعا اذیت می شم و حالم بد میشه!!

مطمئناً (به یاری خدا) فقط دنبال پول نیستم. این اصلا در شخصیتم نیست. ولی به هرحال «یکی» از معیارهایی که برای انتخاب مسیرِ پیش رو باید انتخاب کرد، مسئله مالی هم هست. اینکه آدم نخواد وابسته به دیگران و یا به عبارتی باری بر دوش دیگران باشه، فکر می کنم خیلی مهمه. به نظرم میاد که اسلام هم در این مورد سفارشاتی داره. یعنی اصلا خوب نیست که شما شغلی رو فقط به خاطر علاقه و مسائل دیگه انتخاب کنی، بعد برای زندگیت گرفتاری داشته باشی و خانواده مدام مجبور باشن ازت مراقبت کنند!!
همه ش مهمه. علاقه، استعداد، توانائی، حلال بودنِ کسب، و البته مسئله مالی. این رو از اون جهت سوال کردم.

باز هم تشکر می کنم از راهنمائی تون.
دعا کنید موفق بشم.@};-[/]

[="Tahoma"][="DarkRed"]

علی پارساپور(a.p);979673 نوشت:
سلام دوست عزیز

سلام
از کمک شما هم بسیار متشکرم.
لینک رو دیدم؛ خیلی مفید بود.@};-

[/]

ریاح;980006 نوشت:
تشکر می کنم از راهنمائی تون.
دعا کنید موفق بشم.

خواهش می کنم.
موفق باشید.
happy@};-

با سلام
آزمون سر دفتری در چند روز دیگر ثبت نامش شروع می شود
با توجه به رشته ی شما
و دروس و ضرایب امتحانی این آزمون
شرکت در آن را به شما توصیه می‌کنم

[="Tahoma"][="DarkRed"]

علی پارساپور(a.p);980170 نوشت:
با سلام
آزمون سر دفتری در چند روز دیگر ثبت نامش شروع می شود
با توجه به رشته ی شما
و دروس و ضرایب امتحانی این آزمون
شرکت در آن را به شما توصیه می‌کنم

سلام
خیلی متشکرم. لطف کردین@};-[/]

پرسش:

من کارشناسی فقه و مبانی حقوق دارم و سالها پیش بعد از اتمام دوره کارشناسی می خواستم در آزمون وکالت شرکت کنم؛ ولی به خاطر دلایلی نتوانستم. بعد از چند سال در یکی از رشته های الهیات کارشناسی ارشد گرفتم و مشغول یک کار پژوهشی شدم.
امسال در آزمون دکتری شرکت کردم، ولی به دلیل بیماری و گرفتاری های خانوادگی نتوانستم خوب مطالعه کنم و برای دانشگاه دولتی مجاز نشدم. خیلی فکر کردم و بالاخره از ثبت نام صرفنظر کردم و تصمیم گرفتم که برای سال بعد با آمادگی بیشتر شرکت کنم تا دانشگاه دولتی قبول بشم.
دیشب با یکی از دوستانم صحبت می کردم. ایشان گفت: شما هنوز هم می توانید در آزمون وکالت شرکت کنید. قبول شدن در آزمون وکالت راحت تر از آزمون دکتری است. از سوی دیگر، اگر مدرک دکتری بگیرید، در بهترین حالت می توانید در یک دانشگاه تدریس کنید؛ ولی درآمد وکالت خیلی خیلی بیشتر از تدریس در دانشگاه است.
به همین خاطر به یاد علاقه گذشته ام افتادم و کاملا مُردّد شدم. احتیاج به راهنمائی دارم. آیا برای من که سال ها از مباحث حقوقی دور افتادم، مطالعه دوباره در این حوزه مفید است و موفقیّت به همراه دارد؟ آیا واقعا قبول شدن در آزمون وکالت راحت تر است؟
آیا این آزمون شرط سنی ندارد؟

پاسخ:

«در تهران» پروانه کارآموزیِ وکالت به کسانی تعلّق می گیرد که در زمان ثبت نام 40 سال بیشتر نداشته باشند. برای دریافت پروانه کارآموزی وکالت در دیگر حوزه‌های قضائی «در استان تهران» می بایست سن متقاضی 50 سال بیشتر نباشد.
از سوی دیگر، برای دریافت پروانه وکالت، پس از قبولی در آزمون وکالتْ دو مرحله دیگر نیز باید با موفّقیت سپری شود: اول گذراندنِ دو سال کارآموزی و دوم قبولی در آزمون اِختبار که پس از گذراندنِ دوره کارآموزی از فرد متقاضی گرفته می شود.
در مورد سخت یا راحت تر بودنِ قبولی در آزمون وکالت باید بگویم: شاید چون آزمون وکالت یک مرحله ای برگزار می شود، قبولی در آنْ راحت تر از آزمون دکتری باشد که علاوه بر آزمون کتبی، نیاز به قبولی در مصاحبه نیز دارد. اما این بستگی به علاقه واقعیِ شما دارد. بهتر است با خود فکر کنید که واقعا به چه شغلی علاقه دارید؟
دوستتان گفته:«درآمد وکالت خیلی خیلی بیشتر از تدریس در دانشگاه است». آیا شما نیز فقط به خاطر درآمدِ بیشتر دنبال وکیل شدن هستید؟ یعنی ملاک اولِ شما پول است؟ اگر پول برای شما ملاک است، بهتر است به جای قبولی در دکتری، دنبال وکالت بروید؛ البته اگر دارای شخصیتِ متناسب با شغل وکالت هستید. اما شغل وکالت نیز، مانند: هر شغل دیگری، نیازمند شخصیتِ ویژه ای است. اگر فردی بدون در نظر گرفتن آن ویژگی ها این شغل را انتخاب کند، در آینده با مشکلاتی همچون فرسایشِ شغلی مواجه می شود. فردی را سال ها پیش دیدم که با وجود تحصیل در رشته حقوق، از راه تدریس در آموزش و پرورش گذران زندگی می کرد. وقتی از او علتِ عدم انتخاب شغل وکالت را پرسیدم، جواب داد:«وقتی یک پرونده را پیش وکیل می آوردند و وکیل می داند که صاحب پرونده حرف حقّ نمی زند، به خاطرِ پول باید قبول کند. چون اگر قبول نکند، درآمدی کسب نخواهد کرد. پس با اینکه می داند حقّ با صاحب پرونده نیست، از او دفاع می کند و چه بسا با استفاده از خلأهای قانونی یا شگردهای دیگر، ناحقّ را حقّ جلوه می دهد. به این خاطر وکیل نشدم». انتخابِ اشتباه این آقا و در نظر نگرفتن شخصیت لازم برای وکالت، باعث شده بود با وجود تحصیل در رشته حقوق، از راه دیگری درآمد کسب نماید و دچار زحمت و مشکلاتی در زندگی شود.
با خود فکر کنید آیا واقعا شخصیت یک وکیل را دارید؟ حتماً با چند وکیل و قاضی مشورت کنید تا با سختی های کار وکالت آشنا شوید تا بتوانید با آگاهیِ بیشتری مسیر آینده خود را انتخاب کنید.

موضوع قفل شده است