جمع بندی برنامه ریزی برای امتحانات در ماه رمضان

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
برنامه ریزی برای امتحانات در ماه رمضان

با عرض سلام و خسته نباشی
بنده پایه دهم ریاضی هستم و نمی دونم اگر باید روزه بگیرم یا نگیرم و اگر روزه گرفتم برنامه درسی خودم چطور برنامه ریزی کنم
لطفا راهنمایی کنید
با عرض تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیـد

سوال:

من دانش آموز پایه دهم ریاضی هستم و نمی دانم باید روزه بگیرم یا نگیرم و اگر روزه گرفتم برنامه درسی خودم را چطور برنامه ریزی کنم. لطفا راهنمایی کنید.

پاسخ:

چند سالی است که ماه مبارک رمضان در ماه های گرم سال قرار دارد. شما به عنوان یک دانش آموزان کوشا دغدغه دارید که در ماه رمضان چه کار کنید.
بعضی افراد فکر می کنند ماه رمضان و روزه گرفتن مانعی برای انجام کارها و مطالعه و پیشرفت است. اما واقعیت این است که ماه رمضان فرصت خوبی است که در آن تمرین کنیم که با برنامه ریزی و نظم زندگی کنیم. پس پیشنهاد می کنم اگر تواناییِ روزه گرفتن دارید و به بیماریِ خاصی که مانع روزه گرفتن است مبتلا نیستید، روزه بگیرید.

یک نکته مهمّ غذایی را همیشه رعایت کنید تا در ماه رمضان دچار مشکل نشوید:
- در ماه رمضان در وعده افطار و سحر پرخوری نکنید. پرخوری در سحر باعث تشنگی در طول روز می شود. پرخوری در افطار نیز باعث می شود برای مطالعه پس از افطار حوصله نداشته باشید و احساس خواب نمایید.
موارد زیر را برای برنامه ریزی جهت مطالعه پیشنهاد می کنم:
- در ساعت های قبل از افطار بازدهیِ مطالعه تا حدّی کم می شود. بعضی افراد در این ساعت ها اصلا مطالعه نمی کنند. اما این اشتباه است. بهتر است یک و نیم تا دو ساعت قبل از افطار درس های ساده را بخوانید. درس های عمومی (مانند: ادبیات و زبان) مناسب ترین درس ها برای ساعت های قبل از افطار است.
- در ساعت های بعد از افطار _ اگر پرخوری نکنید_ می توانید درس هایی که نیاز به تمرکز دارند (مثل دروس ریاضی، فیزیک و شیمی) را بخوانید. البته بلافاصله پس از افطار بهتر است نماز بخوانید و نیم ساعت استراحت کنید و بعد شروع به درس خواندن نمایید.
- در برنامه ریزیِ درسیِ خود می توانید یکی از دو کار زیر را انجام دهید:
الف) یا شب ها تا ساعت 3 بیدار بمانید و مطالعه کنید و پس از خوردن سحری بخوابید.
ب) یا قبل از ساعت 12 شب بخوابید و بعد از خوردن سحری، دو یا سه ساعت مطالعه کنید.

موضوع قفل شده است