صفحه 2 از 2 نخست 12
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ایرادی در صحیفه سجادیه

علاقه
    مطالعه ، فن آوری اطلاعات ، مباحثه ، اجنهاد و...
    نوشته
    2,354
    حضور
    47 روز 22 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    2051

نقل قول نوشته اصلی توسط hessam78 نمایش پست ها
    سلام
    من در ادعیه اسلامی دعای رمانتیک و عارفانه ندیده ام!
    اکثرا لعن اینو آن است
    با سلام و عرض ادب

حضرت داوود فرمود :خدایا برای هر پادشاهی خزانه ای هست
    پس خزانه تو کجاست

خطاب شد: برای من خزائنی است از عرش عظیم تر و از کرسی وسیع تر .... و آن "دل" است

در روایت دیگری آمده است:
    "قلب المومن عرش الرحمن"
    قلب مومن عرش رحمان است

خدایا من در کلبه گدائیم

در خانه دلم

چیزی دارم

که در عرش کبریائی تو نیست

و آن گوهر عبودیت توست

از روی اختیار

نه از روی اجبار

که در قلب من نهاده ای

و من چون تویی دارم

از آن روی که کنه عبودیت من

همان ربوبیت توست

علی (ع) :

خدایا این فخر مرا بس که خدایی چون تو دارم ؛

تو آن گونه ای که من دوست دارم

پس مرا هم آن گونه گردان که تو دوست داری

در یکی از مجالس کربلائی احمد در حالی که از شدت بغض و گریه، دائما" کلامشان قطع می شد، دستها را بالا برده و فرمودند: خداوندا، حضرت .... به تو عرض کرد که: یا الهی، من در کشکولم چیزی دارم، که تو در هفت آسمانت نداری؛ من در کشکولم خدایی مثل تو دارم. پس، بارالها، از آن میوه توحیدیت که روزی دوستان خود کرده ای، در دامن ما هم بریز"

و امّا آخرین دعاى حسین (سلام بر او ) نیز معلوم است

که در آخرین لحظات حیات

در حال آرامش و سکون

صورت بر روى خاک نهاده مى‏‌گفت:

إلهِى رِضًى بِقَضائِکَ تَسلِیمًا لأمْرِکَ لا مَعبودَ سِواکَ یا غِیاثَ المُستَغیثینَ.

اى خداى من، من راضى به قضاء و حکم تو هستم
    و تسلیم امر و اراده تو مى‏باشم.
    هیچ معبودى جز تو نمى‏ باشد اى پناه هر پناه جوئى...

این نهایت عشق است .. که معشوق با تو ، فرزند 6 ما هه ات و تمام عزیزانت چنین کند ...

و تو عاشقانه اعلام رضایت کنی ...

عشقی چنین عمیق در هیچ جای عالم و در هیچ ترانه ای نمی توان یافت ...

بدون شک خدایی که معشوق چنین عاشقی است ، لایق پرستیدن است ...

ویرایش توسط شروحیل : ۱۳۹۷/۰۲/۱۱ در ساعت ۱۲:۲۶
    خمینی :همۀ وزرا از‏‎ ‎‏امریکا؟! خوب یکی اش هم از ما.
    خوب بدهید این فرهنگ را دست ما؛ ما خودمان اداره‏
    ‎ ‎‏[‏‏می کنیم‏‏]‏‏. ما یک کسی را وزیر فرهنگ می کنیم و اداره می کنیم.
    اگر از شما بهتر اداره‏‎ ‎‏نکردیم، بعد از ده ـ پانزده سال ما را بیرون کنید.

عیسى علیه السلام :
    حق را از اهل باطل فراگیرید و باطل را از اهل حق فرا نگیرید.
    سخن سنج باشید.

2. صلوات

نوشته
    99
    حضور
    2 روز 4 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    205

سلام بر همه دوستان
    امثال فرانس آسیزی اگر اینگونه مطالب را صادقانه گفته باشند نشانه روحیه لطیف و مهربان و بزرگ ایشان است؛ ولی به خاطر کوتاهی کردن در دسترسی به مبانی معرفتی و نداشتن شناخت کافی از خداوند، دچار اینگونه خبط های میشوند.
    تک بعدی نگری در اوصاف خداوند اینگونه تبعاتی دارد. امیرالمومنین علیه السلام هم از این روحیه لطیفی به مراتب بالاتربرخوردار است ولی همه اوصاف و ویژگی های خدا را با هم می بیند.
    در قسمتی از دعای کمیل وارد شده است:
    فَبِالْيَقِينِ أَقْطَعُ لَوْ لَا مَا حَكَمْتَ بِهِ مِنْ تَعْذِيبِ جَاحِدِيكَ وَ قَضَيْتَ بِهِ مِنْ إِخْلَادِ مُعَانِدِيكَ لَجَعَلْتَ النَّارَ كُلَّهَا بَرْداً وَ سَلَاماً وَ مَا كَانَتْ لِأَحَدٍ فِيهَا مَقَرّاً وَ لَا مُقَاماً لَكِنَّكَ تَقَدَّسَتْ أَسْمَاؤُكَ أَقْسَمْتَ أَنْ تَمْلَأَهَا مِنَ الْكَافِرِينَ‏ مِنَ الْجِنَّةِ وَ النَّاسِ أَجْمَعِينَ‏ وَ أَنْ تُخَلِّدَ فِيهَا الْمُعَانِدِين‏
    پس به يقين میدانم كه اگر فرمانت در به عذاب كشيدن منكران نبود و حكمت به هميشگى بودن دشمنانت در آتش صادر نمی شد، هر آينه سرتاسر دوزخ را سرد و سلامت می كردى و براى احدى در انجا قرار و جايگاهى نبود، امّا تو كه مقدّس است نام هايت سوگند ياد كردى كه دوزخ را از همه كافران چه پرى و چه آدمى پر سازى و ستيزه جويان را در انجا هميشگى و جاودانه بداری.

اگر جناب آسیزی و همچنین علاقمندان به او به این معرفت می رسیدند که عذاب مجرمان نشانه عدالت خداوند است و اگر مجرم عذاب نشود خداوند ظالم خواهد بود، زیرا حقوق ضایع شده دیگران را استیفاء نکرده است.
    و در حقیقت ایشان به خدایی ظالم عارف شده و عشق می ورزند.
    اگر جناب hessam78 ظلم های تاریخ را مرور میکرد و میدید که شکم زنان باردار با ظلم پاره شد و جنین آنها سر بریده شد و مردانی بخاطر ظلم شکم بزرگان وحق خوری آنها، یک عمر شرمنده اهل و عیال خود شدند و افرادی بخاطر هوس های خود، جنگ های بزرگ به راه انداختند و میلیونها نفر را مظلومانه ذبح کردند، به چیزی جز انتقام الهی فکر نمیکرد و آرزو نمی کرد که در جهنم همراه اینان باشد.
    همچنین اگر جنابشان، مقداری از مفاتیح الجنان را تورق می کردند و مناجات شعبانیه و دعای ابو حمزه ثمالی و دعای عرفه امام حسین علیه السلام را مرور می کردند، می دیدند که چقدر کلاه بزرگی بر سرشان رفته که این معارف و نیایش های عاشقانه و گوارا را رها کرده اند و به شور آبی خوشحال اند.

4. صلوات ها 3

نوشته
    99
    حضور
    2 روز 4 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    205

جمع بندی

پرسش :
    این فقره از صحیفه سجادیه، چگونه با عصمت معصومین سازگار است؟

في سوء الظن وضعف اليقين ، فأنا أشكو سوء مجاورته لي ، وطاعة نفسي له
    شیطان مهار مرا به دست گرفته توام با سوء ظن و ضعف یقین من شکایت میکنم از این رفیق بد و همسایه بد و از نفس من که پیرو آن شده است.1

پاسخ:
    یک پاسخ کلی که در همه موارد مشابه داده میشود این است که معصومین با این عبارات در مقام تعلیم دیگران در اعتراف به خطا و طریقه مناجات با پروردگار می باشند.
    ولی همیشه اینگونه نیست و در موارد متعددی معصومین واقعا وضعیت و حالات خود را با خداوند عرضه میداشتند.
    در مورد این فقره از صحیفه ، علاوه بر توجیه نخست که برای تعلیم دیگران می باشد، میتوان گفت که امام واقعا از شیطان به خداوند پناه می برد و از خداوند در برابر هجوم شیطان کمک میخواهد.
    عصمت در ائمه (علیهم السلام)، امری جبری برای ایشان نیست ، معصوم با اراده و خواست خودش به مقامات عالیه رسیده است و البته با عنایت و توجه ویژه از طرف پروردگار.
    اگر غیر از این باشد، الگو بودن انبیاء و ائمه (علیهم السلام) معنی نداشت و اگر عصمت جبری بود ارزشی نداشت و هر کسی دیگر هم میتواند به خواست جبری خداوند، معصوم شود.
    شیطان به قدری طمع کار است که از انسانهایی بزرگی مانند انبیاء و ائمه (علیهم السلام) هم ناامید نیست و برای انحراف ایشان هم تلاش میکند. پیامبراکرم(صلی الله علیه و آله) فرمود:
    «با هر انسانی‌ یک‌ شیطان‌ است‌!» پرسیدند حتی با ‌شما؟فرمود: «بله، ولی‌ شیطان‌ من‌ به‌ حول‌ و قوه‌ الهی‌ تسلیم‌ شده ‌است»‌2
    اینگونه عبارات در ادعیه و روایات دلیل خوبی برای عصمت اختیاری اهل بیت (علیهم السلام) است و اینکه با اختیار و خواست خود، گناهان را ترک میکنند.
    همانگونه که ائمه (علیهم السلام) از سوء معاشرت برخی شیاطین انسی اذیت میشدند، قطعا شیاطین جنی هم بی کار نبودند و از هر طریقی که ممکن باشد موجبات آزار ایشان را فراهم میکنند.

همچنین، نفس استغفار برای معصوم (سلام الله علیه) عبادت محسوب شده و جنبه ی جلوگیری از معصیت دارد(چون ارتباط و اتصال به پروردگار ایجاد میشود)
    چنانچه برای عموم مردم، موجب عفوگناهان است.
    علاوه بر این، بنده در مقام خضوع و خشوع ،خود را در جایگاه بدترین بندگان قرار می دهد کما اینکه در دعای ابوحمزه می فرماید: "فمن یکون اسوا حالا منی" چه کسی حالش از من بدتر است.
    برای اینکه حال بنده عاشق در این مواقع میل به فنا دارد و بیان خواری و ذلت و حقارت خویش، مقدمه این میل است.

پی نوشت :

1- على بن الحسين، امام چهارم (عليه السلام)، الصحيفة السجادية، ص 152، دعای 32، دفتر نشر الهادی، قم، 1376.
    2- ابن أبي جمهور، محمد بن زين الدين‏، عوالي اللئالي العزيزية في الأحاديث الدينية، ج‏4، ص: 97 ، دار سيد الشهداء للنشر،قم‏،1405 ق‏

ویرایش توسط مدبر : ۱۳۹۷/۰۲/۲۷ در ساعت ۲۳:۱۰

6. صلوات

صفحه 2 از 2 نخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 32

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری