جمع بندی استفاده از فضای مجازی توسط کودک

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
استفاده از فضای مجازی توسط کودک

سلام خداقوت...
ببخشید برای کودک 10 و11 ساله استفاده گوشی هوشمند یا کامپیوتر حال بازی کند یا در فضای مجازی یا مرورگر ها وب گردی کند اشکال دارد یا خیر؟
آیا باید به طور کامل منعش کرد یا به او اموزش استفاده صحیح داد یا محدودش کرد.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

saeed123;978067 نوشت:
سلام خداقوت...
ببخشید برای کودک 10 و11 ساله استفاده گوشی هوشمند یا کامپیوتر حال بازی کند یا در فضای مجازی یا مرورگر ها وب گردی کند اشکال دارد یا خیر؟
آیا باید به طور کامل منعش کرد یا به او اموزش استفاده صحیح داد یا محدودش کرد.

با عرض سلام و ادب خدمت شما برادر گرامی و همه اسک دینی های بزرگوار
از حسن اعتماد شما یه این انجمن سپاسگذارم توجه به نکات زیر در تربیت فرزند در مواجهه با کامپیوتر ،گوشی و بازی های آن و فضای مجازی و...راهگشا می باشد.
در مورد سن استفاده از گوشی لازم است خدمتتون عرض کنم که به طور کلی هر چه سن فرزند ما بالاتر باشد ضررهای استفاده از آنها چه در فضای مجازی و چه در بازی کمتر می باشدو لذا سعی نمایید استفاده فرزندان خود را با شیوه مناسب و بدور از ایجاد لج بازی از گوشی و تبلت و کامپیوتر چه به عنوان بازی و چه به صورت وب گردی و استفاده از فضای مجازی به حداقل خود برسانید.
ضررهای بسیاری از جمله:
امواج گوشیها روی مغزهای ما ، نگاه زیاد به صفحه گوشی و تاثیر منفی آن روی مغز و چشم،تاثیر کار با گوشیها و...روی انگشتان دست ما ،کم شدن خلاقیت فرزندان،افزایش هیجانات و استرس آنها،امنیت ،خواب ،کم شدن تحرک ،اعتیاد فرزندان ما به گوشی ها و...،آسیبهای اخلاقی و مواجه شدن با صحنه های نامناسب،کاهش روابط با والدین و روابط اجتماعی،کاهش یادگیری،ایجاد عادات نامناسب و...

برای مدیریت درست فرزندان در روابطه با استفاده از گوشی و...لازم است به نکات زیر توجه نمایید:

1. سعی نمایید آرامش را در محیط خانه فراهم آورید و از ایحاد محیط لج بازی خودداری نمایید.
  2. یکی بودن حرف پدر و مادر در تربیت فرزند بسیار مهم می باشد
  3. قرار دادن قانون مناسب و اجرا مناسب آن بسیار مهم می باشد.
  4. استفاده از گوشی و...به صورت محدود صورت پذیرید.
  5. استفاده از گوشی اثرات تخریبی کمتری از استفاده از فضای مجازی و...را دارد.
  6. در استفاده از فضای مجازی و اینترنت نظارت بیشتری صورت پذیرید.
  7. از خرید گوشی و کامپیوتر برای خود فرزند صددرصد اجتناب گردد و هنگام تقاضای فرزند،گوشی خود را به او نشان دهید و بگویید این گوشی برای استفاده شما هم هست و طبق قوانین هر چقدر بخواهی می توانی استفاده نمایید وتفاوتی بین الان و تهیه گوشی برای خودتان وجود ندارد.
  8. قوانین را حتما اجرا نمایید و کوتاه نیایید.
  9. از قوانین استفاده: میزان دقایق و ساعات مشخص،مکان مشخص جهت استفاده ،بازی های مشخص می باشد.
  10. خود در بازی با کودکتان همراه شوید و از این جهت ضمن نظارت بر عملکرد فرزند رابطه خود را با فرزندتان بهبود ببخشید.
  11. در ازاء انجام کار مناسبی امتیاز استفاده از گوشی طبق قوانین را به او بدهید. در واقع به عنوان تشویق باشد.
  12. در استفاده از اینترنت سایت های مناسب زیادی را بوک مارک نمایید تا از آنها استفاده نماید و احتمال استفاده از سایتهای دیگر را به حداقل خود برسانید.
  13. قوانین را رعایت نمایید.
  14. بازیهای مناسب جایگزین (غیر از گوشی و اینترنت)را فراهم آورید نظیر بردن به پارکها ،فضای باز ، باشگاه و...
  15. سعی نمایید با افزایش تعداد فرزندان زمینه تربیت مناسب،فعالیت مناسب،نظارت بیشتر را فراهم آورید.
  16. با پر کردن اوقات فرزندان با برنامه های متنوع،استفاده فرزندان خود را از گوشی به حداقل برسانیم.
  17. و...

نکته :در سنین بلوغ(10 به بالا) لازم است توجه ما به بازیها و ارتباط اینترنتی فرزندان و استفاده از فضای مجازی بیشتر بوده و نظارت مناسبی را اعمال نماییم.

ادامه دارد...
در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

سلام.
به نظر من :
بازی رو منع نکنید. بازی کردن باعث باهوش شدن بچه میشه. پس منعش نکنید. اما هر بازی رو که میخواد انجام بده قبلش خودتون چک کنید ببینید محتوای خشن داره یا نه، تصاویر غیر اخلاقی داره یا نه ، داستان ضد دین یا شبهه افکن داره یا نه. باید کامل بررسی کنید.(خودتون یک بار بازی کنید وقتی مطمئن شدید بدید دست بچه).

اما در مورد فضای مجازی. اگر منظورتون صفحات اجتماعی هست فکر میکنم بهتره نزارید این اتفاق بیفته. چون جای خوبی برای بچه ها نیست. اینجور جاها بلوغ عقلی میطلبه. ولی اگر منظورتون سرچ کردن و مثلا تحقیق درباره درس هاشون و این جور چیزا هست بزارید در حضور خودتون انجام بده.

راهنما;978331 نوشت:

با عرض سلام و ادب خدمت شما برادر گرامی و همه اسک دینی های بزرگوار
از حسن اعتماد شما یه این انجمن سپاسگذارم توجه به نکات زیر در تربیت فرزند در مواجهه با کامپیوتر ،گوشی و بازی های آن و فضای مجازی و...راهگشا می باشد.
در مورد سن استفاده از گوشی لازم است خدمتتون عرض کنم که به طور کلی هر چه سن فرزند ما بالاتر باشد ضررهای استفاده از آنها چه در فضای مجازی و چه در بازی کمتر می باشدو لذا سعی نمایید استفاده فرزندان خود را با شیوه مناسب و بدور از ایجاد لج بازی از گوشی و تبلت و کامپیوتر چه به عنوان بازی و چه به صورت وب گردی و استفاده از فضای مجازی به حداقل خود برسانید.
ضررهای بسیاری از جمله:
امواج گوشیها روی مغزهای ما ، نگاه زیاد به صفحه گوشی و تاثیر منفی آن روی مغز و چشم،تاثیر کار با گوشیها و...روی انگشتان دست ما ،کم شدن خلاقیت فرزندان،افزایش هیجانات و استرس آنها،امنیت ،خواب ،کم شدن تحرک ،اعتیاد فرزندان ما به گوشی ها و...،آسیبهای اخلاقی و مواجه شدن با صحنه های نامناسب،کاهش روابط با والدین و روابط اجتماعی،کاهش یادگیری،ایجاد عادات نامناسب و...

برای مدیریت درست فرزندان در روابطه با استفاده از گوشی و...لازم است به نکات زیر توجه نمایید:

1. سعی نمایید آرامش را در محیط خانه فراهم آورید و از ایحاد محیط لج بازی خودداری نمایید.
  2. یکی بودن حرف پدر و مادر در تربیت فرزند بسیار مهم می باشد
  3. قرار دادن قانون مناسب و اجرا مناسب آن بسیار مهم می باشد.
  4. استفاده از گوشی و...به صورت محدود صورت پذیرید.
  5. استفاده از گوشی اثرات تخریبی کمتری از استفاده از فضای مجازی و...را دارد.
  6. در استفاده از فضای مجازی و اینترنت نظارت بیشتری صورت پذیرید.
  7. از خرید گوشی و کامپیوتر برای خود فرزند صددرصد اجتناب گردد و هنگام تقاضای فرزند،گوشی خود را به او نشان دهید و بگویید این گوشی برای استفاده شما هم هست و طبق قوانین هر چقدر بخواهی می توانی استفاده نمایید وتفاوتی بین الان و تهیه گوشی برای خودتان وجود ندارد.
  8. قوانین را حتما اجرا نمایید و کوتاه نیایید.
  9. از قوانین استفاده: میزان دقایق و ساعات مشخص،مکان مشخص جهت استفاده ،بازی های مشخص می باشد.
  10. خود در بازی با کودکتان همراه شوید و از این جهت ضمن نظارت بر عملکرد فرزند رابطه خود را با فرزندتان بهبود ببخشید.
  11. در ازاء انجام کار مناسبی امتیاز استفاده از گوشی طبق قوانین را به او بدهید. در واقع به عنوان تشویق باشد.
  12. در استفاده از اینترنت سایت های مناسب زیادی را بوک مارک نمایید تا از آنها استفاده نماید و احتمال استفاده از سایتهای دیگر را به حداقل خود برسانید.
  13. قوانین را رعایت نمایید.
  14. بازیهای مناسب جایگزین (غیر از گوشی و اینترنت)را فراهم آورید نظیر بردن به پارکها ،فضای باز ، باشگاه و...
  15. سعی نمایید با افزایش تعداد فرزندان زمینه تربیت مناسب،فعالیت مناسب،نظارت بیشتر را فراهم آورید.
  16. با پر کردن اوقات فرزندان با برنامه های متنوع،استفاده فرزندان خود را از گوشی به حداقل برسانیم.
  17. و...

نکته :در سنین بلوغ(10 به بالا) لازم است توجه ما به بازیها و ارتباط اینترنتی فرزندان و استفاده از فضای مجازی بیشتر بوده و نظارت مناسبی را اعمال نماییم.

ادامه دارد...
یا علی

ممنون از پاسختون.
راستش بنده پدر نیستم که برای فرزند خودم این مسایل رو نیاز داشته باشم. بنده مربی حلقه صالحین هستم در همین سنی که عرض کردم.لذا علاوه بر این که مضرات این موضوع رو بیان میفرمایید در خواست دارم کمک بفرمایید که بنده چطور پدر مادر ها و خود بچه هارو توجیه کنم درباره این مورد؟؟؟
saeed123;978386 نوشت:
ممنون از پاسختون.
راستش بنده پدر نیستم که برای فرزند خودم این مسایل رو نیاز داشته باشم. بنده مربی حلقه صالحین هستم در همین سنی که عرض کردم.لذا علاوه بر این که مضرات این موضوع رو بیان میفرمایید در خواست دارم کمک بفرمایید که بنده چطور پدر مادر ها و خود بچه هارو توجیه کنم درباره این مورد؟؟؟
با عرض سلام مجدد
مضرات را به صورت تیتر وار بیان نمودم با افزایش مطالعه در این زمینه می توانید اطلاعات بیشتری پیدا کرده و آن مضرات را به صورت تفصیلی بیان نمایید.
شیوه تاثیرگذاری روی والدین و فرزندان متفاوت می باشد برای والدین می توانید جلسه ای تشکیل داده و با توجه به اطلاعات کلی اینجا و تفصیلی و راهکارهایی که در پست اول خودم ارائه نمودم اطلاعات مناسب را به آنها داده و ضمنا برشمردن فواید و آسیبها با هم نحوه مدیریت و کنترل فرزندان را نیز آموزش دهید.یا از طریق توزیع بروشور و یا اکران فیلم ها و مستندهایی که در این زمینه تولید شده تاثیر گذار شوید.

اما در مورد بچه ها لازم است که شما خود را در موقعیت آنها قرار داده و هیجان آنها را درک نمایید و لذا به جای اینکه آنها را کاملا منع نمایید رابطه رفاقتی خود را با آنها بیشتر نموده و به آنها بفهمانید که شما اطلاعات خوبی از این بازیها و فضای مجازی دارید و به جای اینکه از بازی خاصی منع کنید که سبب حساسیت آنها می شود بازیهای خوب را به آنها معرفی نمایید و خود نیز در این بازی ها مشارکت نمایید.بعد از ایجاد مقبولیت و معرفی بازی های مناسب توصیه ها را بسیار کلی و محدود برای آنها مطرح نمایید.
سعی نمایید بازیهای زیاد و متنوع و جذاب(در فضای واقعی)فردی و گروهی،یادگرفته و به آنها آموزش دهید تا بدین وسیله از فضای مجازی و بازیهای رایانه ای و موبایلی فاصله بیشتری بیابند.

یا علی

سلام
کودکان به بازی علاقه زیادی دارند در واقع روز خود را با بازی کردن به کسب مهارت ها و تقویت آن سپری می کنند.

بهترین نوع بازی، بازیهای است که کودک در آن تحرک داشته باشد و مناسب با سن و سالش در بازیهای گروهی و انفرادی توان مندیهای خود را کشف کند. با توجه به دسترس بودن بازیهای کامپیوتری و فضای مجازی نمیتوان کودکان را منع کرد ولی میتوان آنها را در این زمینه سمت و سو داد.

معمولا والدین به اهمیت این قضیه آگاهی ندارند و مایل اند که کودکان همانند بزرگسالان به کارهای هدفمند بپردازند، شما با بالا بردن اطلاعات خود از این مقطع سنی می توانید اطلاعات خود را بصورت جلسات گروهی و یا بصورت خصوصی در اختیار والدین بگذارید، کمک بزرگی هم به والدین خواهید کرد هم کودکان.

به والدین مرحله بعدی رشد کودکشان را گوشزد کنید، نوجوانی مرحله بسیار حساسی است، از آنها بخواهید اطلاعات خود را از دوران نوجوانی افزایش دهند و متناسب با مسائل روز با کودک خود برخورد داشته باشند.

سلام بنظر من اول کاملا بچه رو باید با اسلام و آشنا کرد و سپس شروط اسلام برای مومن بودن رو به بچه آموخت اینطوری خود کودک راه های درست رو انتخاب میکنه و بیشتر باید روی دوستان کودک تمرکز کنید چون اون ها خارج از خونه میتونند مسیری که شما برای کودکتون انتخاب کردید تغییر بدن یا تشویقش کنند که راه درست رو بره و اگه شما همراه کودکتون باشید کودکتون راه اشباه نمیره

shbgem;981258 نوشت:
سلام بنظر من اول کاملا بچه رو باید با اسلام و آشنا کرد و سپس شروط اسلام برای مومن بودن رو به بچه آموخت اینطوری خود کودک راه های درست رو انتخاب میکنه و بیشتر باید روی دوستان کودک تمرکز کنید چون اون ها خارج از خونه میتونند مسیری که شما برای کودکتون انتخاب کردید تغییر بدن یا تشویقش کنند که راه درست رو بره و اگه شما همراه کودکتون باشید کودکتون راه اشباه نمیره

سلام
با سپاس از مشارکت شما@};-

در رابطه با سؤالی که پرسیده شد، بازی با گوشی و فضای مجازی برای کودکان چه پیشنهادی دارید؟

جمع بندی

پرسش:
برای کودک 10 و11 ساله استفاده گوشی هوشمند یا کامپیوتر بازی کند یا در فضای مجازی یا مرورگر ها وب گردی کند اشکال دارد یا خیر؟آیا باید به طور کامل منعش کرد یا به او آموزش استفاده صحیح داد یا محدودش کرد. بنده مربی حلقه صالحین هستم .لذا علاوه بر این که مضرات این موضوع رو بیان میفرمایید در خواست دارم کمک بفرمایید که بنده چطور پدر و مادر ها و خود بچه ها را توجیه کنم درباره این مورد؟
پاسخ:
از حسن اعتماد شما یه این انجمن سپاسگذارم توجه به نکات زیر در مواجهه و برخورد مناسب با خردسالان در مواجهه با کامپیوتر ،گوشی و بازی های آن و فضای مجازی و...راهگشا می باشد.
در مورد سن استفاده از گوشی لازم است خدمتتون عرض کنم که به طور کلی هر چه سن خردسال بالاتر باشد ضررهای استفاده از آنها چه در فضای مجازی و چه در بازی کمتر می باشدو لذا سعی نمایید استفاده خردسالان خود را با شیوه مناسب و بدور از ایجاد لج بازی از گوشی و تبلت و کامپیوتر چه به عنوان بازی و چه به صورت وب گردی و استفاده از فضای مجازی به حداقل خود برسانید.
ضررهای بسیاری از جمله:
برای مدیریت درست فرزندان در رابطه با استفاده از گوشی و...لازم است به نکات زیر توجه نمایید:

- سعی نمایید آرامش را در محیط خانه فراهم آورید و از ایحاد محیط لج بازی خودداری نمایید.
   - یکی بودن حرف پدر و مادر در تربیت فرزند بسیار مهم می باشد
   - قرار دادن قانون مناسب و اجرا مناسب آن بسیار مهم می باشد.
   - استفاده از گوشی و...به صورت محدود صورت پذیرید.
   - استفاده از گوشی اثرات تخریبی کمتری از استفاده از فضای مجازی و...را دارد.
   - در استفاده از فضای مجازی و اینترنت نظارت بیشتری صورت پذیرید.
   - از خرید گوشی و کامپیوتر برای خود فرزند صددرصد اجتناب گردد و هنگام تقاضای فرزند،گوشی خود را به او نشان دهید و بگویید این گوشی برای استفاده شما هم هست و طبق قوانین هر چقدر بخواهی می توانی استفاده نمایید وتفاوتی بین الان و تهیه گوشی برای خودتان وجود ندارد.
   - قوانین را حتما اجرا نمایید و کوتاه نیایید.
   - از قوانین استفاده: میزان دقایق و ساعات مشخص،مکان مشخص جهت استفاده ،بازی های مشخص می باشد.
   - خود در بازی با کودکتان همراه شوید و از این جهت ضمن نظارت بر عملکرد فرزند رابطه خود را با فرزندتان بهبود ببخشید.
   - در ازاء انجام کار مناسبی امتیاز استفاده از گوشی طبق قوانین را به او بدهید. در واقع به عنوان تشویق باشد.
   - در استفاده از اینترنت سایت های مناسب زیادی را بوک مارک نمایید تا از آنها استفاده نماید و احتمال استفاده از سایتهای دیگر را به حداقل خود برسانید.
   - قوانین را رعایت نمایید.
   -  بازیهای مناسب جایگزین (غیر از گوشی و اینترنت)را فراهم آورید نظیر بردن به پارکها ،فضای باز ، باشگاه و...
   - سعی نمایید با افزایش تعداد فرزندان زمینه تربیت مناسب،فعالیت مناسب،نظارت بیشتر را فراهم آورید.
   - با پر کردن اوقات فرزندان با برنامه های متنوع،استفاده فرزندان خود را از گوشی به حداقل برسانیم.
   -  آسیبها را در حد فهم کودک و خردسال و با در نظر گرفتن آسیبها به او بگوییم.
    و...

نکته :

در سنین بلوغ(10 به بالا) لازم است توجه ما به بازیها و ارتباط اینترنتی فرزندان و استفاده از فضای مجازی بیشتر بوده و نظارت مناسبی را اعمال نماییم.
مضرات را به صورت تیتر وار بیان نمودم با افزایش مطالعه در این زمینه می توانید اطلاعات بیشتری پیدا کرده و آن مضرات را به صورت تفصیلی به پدر و مادرها بیان نمایید.
شیوه تاثیرگذاری روی والدین و فرزندان متفاوت می باشد برای والدین می توانید جلسه ای تشکیل داده و با توجه به اطلاعات کلی اینجا و تفصیلی و راهکارهایی که در پست اول خودم ارائه نمودم اطلاعات مناسب را به آنها داده و ضمنا برشمردن فواید و آسیبها با هم نحوه مدیریت و کنترل فرزندان را نیز آموزش دهید.یا از طریق توزیع بروشور و یا اکران فیلم ها و مستندهایی که در این زمینه تولید شده تاثیر گذار شوید.

اما در مورد بچه ها لازم است که شما خود را در موقعیت آنها قرار داده و هیجان آنها را درک نمایید و لذا به جای اینکه آنها را کاملا منع نمایید رابطه رفاقتی خود را با آنها بیشتر نموده و به آنها بفهمانید که شما اطلاعات خوبی از این بازیها و فضای مجازی دارید و به جای اینکه از بازی خاصی منع کنید که سبب حساسیت آنها می شود بازیهای خوب را به آنها معرفی نمایید و خود نیز در این بازی ها مشارکت نمایید.بعد از ایجاد مقبولیت و معرفی بازی های مناسب توصیه ها را بسیار کلی و محدود برای آنها مطرح نمایید.
سعی نمایید بازیهای زیاد و متنوع و جذاب(در فضای واقعی)فردی و گروهی،یادگرفته و به آنها آموزش دهید تا بدین وسیله از فضای مجازی و بازیهای رایانه ای و موبایلی فاصله بیشتری بیابند.

موضوع قفل شده است