جمع بندی متوجه ارتباط نامتعارفی شده ام!

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
متوجه ارتباط نامتعارفی شده ام!

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان ضمن حفظ امانت، جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم، با نام کاربری "مدیر ارجاع سؤالات" درج می شود:

نقل قول:

با سلام خدمت دوستان بزرگوار.
خانمی هستم که اخیرا متوجه یه مشکل بزرگ شدم
و چون واقعا نتونستم به نتیجه ای برسم به اينجا مراجعه کردم تا به من کمک کنید.:Gol:

من به تازگي متوجه رابطه پنهاني خانم برادرم که در دوران عقد هستند با شوهر خواهرم شدم..
اول مطمئن نبودم ولي متعجب بودم که چرا اينقدر خانم برادرم تمايل دارن که در فرصتهاي مختلف به منزل خواهرم برن...
نه ميتونم اين موضوع رو به برادرم بگم نه به خواهرم ونه هيچ کس ديگه اي!!
حتي فهميدم که شوهر خواهرم به خانم برادرم هم پيشنهاد طلاق داده ....و برادرم رو مرد بي عرضه و...معرفي ميکنه واين خانم رو دلسرد کرده!!
اوايل شک کرده بودم ومتوجه تغيير رفتار عروسمون در برابر برادرم شده بودم ولي خوب ميگفتم به من ربطي نداره..
برادرم به شوهر خواهرم خيلي اعتماد داره تا حدي که چند بار خانمش با ايشون به تنهايي بيرون رفتن..
نميدونم چکار کنم وبه کي بگم!!؟؟

خواهش ميکنم هر کس هر تجربه و راه کار مفيدي داره در اختيارم بزاره بتونم کمکش کنم تا کار از کار نگذشته!!

با تشکر

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حنیف

مدیر ارجاع سوالات;977843 نوشت:
به تازگي متوجه رابطه پنهاني خانم برادرم که در دوران عقد هستند با شوهر خواهرم شدم..
اول مطمئن نبودم ولي متعجب بودم که چرا اينقدر خانم برادرم تمايل دارن که در فرصتهاي مختلف به منزل خواهرم برن...
حتي فهميدم که شوهر خواهرم به خانم برادرم هم پيشنهاد طلاق داده ....و برادرم رو مرد بي عرضه و...معرفي ميکنه واين خانم رو دلسرد کرده!!
اوايل شک کرده بودم ومتوجه تغيير رفتار عروسمون در برابر برادرم شده بودم ولي خوب ميگفتم به من ربطي نداره..
برادرم به شوهر خواهرم خيلي اعتماد داره تا حدي که چند بار خانمش با ايشون به تنهايي بيرون رفتن..

خواهش ميکنم هر کس هر تجربه و راه کار مفيدي داره در اختيارم بزاره بتونم کمکش کنم تا کار از کار نگذشته!!

بسم الله الرحمن الرحیم
عرض سلام و ادب

اولین چیزی که در این مورد به نظر می رسد اینست که شما چطور در جریان این مسئله قرار گرفته اید؟ و آیا نسبت به آن اطمینان دارید؟
توجه بفرمایید که گاهی اوقات شرایط و جریاناتی اتفاق می افتد که ذهن انسان آنها را در کنار هم قرار داده و چیزی را تصور می کند که به واقع اینطور نیست و این فقط یک خطای ذهنی و استنباطی ست.

مثلا برخی افراد در مواجهه با نامحرم، برخی موارد را مراعات نکرده و رفتار آزاد و راحتی دارند، این مسئله (هرچند کار درستی نیست) نباید ذهن را به این طرف بکشاند که ممکن است ارتباط خاصی هم برقرار باشد.

از اینکه نوشته اید "حتی فهميدم که شوهر خواهرم به خانم برادرم هم پيشنهاد طلاق داده و ..."، اینطور به نظر می رسد که این اطلاعات را از طریق یک منبع به دست آورده اید. این منبع چقدر موثق است؟ آیا اطمینان دارید که تمام اینها ناشی از یک سوءتفاهم، یا حتی سخن چینی های حسادت گونه نیست!؟

کار از کار گذشته.اگه جای برادرتون بودم میخاستم که بهم اطلاع بدین و اگر میدونستم که میدونین ولی نمیگفتین ناراحت میشدم.ولی اول مدرک جمع کن مثل فیلم یا عکس یا هرچیزی بعد اقدام کن.به یه بزرگتر هم بگو.که اول برادرتو اروم کنن بعد کم کم بگن.ولی اگر نگین ظلمه در حق برادرتون.

اگر به هر شکلی از این رابطه اطلاع پیدا کرده و اطمینان دارید، در درجه اول با همسر برادرتان صحبت کنید. به ایشان تذکر بدهید که چنین ارتباطی غیر از اینکه حرام و گناه است؛ عاقبت خوبی هم ندارد و موجبات رسوائی و آبروریزی در خانواده را فراهم خواهد کرد.

به ایشان توصیه کنید که اگر همسرش را دوست دارد و می خواهد با او زندگی مشترک تشکیل دهد، پس باید از فکر کس دیگری بیرون آمده و تمام توجهش به همسرش باشد. و اگر به هر دلیلی از همسرش دلگیر است یا رفتارش را نمی پسندد، باید در درجه اول به دنبال راهکار و برطرف کردن مشکل باشد. به هرحال این دو نفر هنوز در دوران عقد هستند و در همین زمان است که شناخت دو طرف از یکدیگر کامل شده و بهتر به روحیات هم آشنا می شوند. در همین زمان است که اگر مشکلی هست می تواند برطرف شود؛ و یا اگر مشکل غیر قابل حلی وجود داشت، باید قبل از شروع زندگی مشترک، تصمیم نهائی مبنی بر زندگی یا جدائی گرفته شود.

در هر صورت و با هیچ منطقی، تعهد و عقد با یک نفر، و ایجاد ارتباط پنهانی با دیگری، جایز و قابل قبول نیست.

حنیف;977920 نوشت:

بسم الله الرحمن الرحیم
عرض سلام و ادب

اولین چیزی که در این مورد به نظر می رسد اینست که شما چطور در جریان این مسئله قرار گرفته اید؟ و آیا نسبت به آن اطمینان دارید؟
توجه بفرمایید که گاهی اوقات شرایط و جریاناتی اتفاق می افتد که ذهن انسان آنها را در کنار هم قرار داده و چیزی را تصور می کند که به واقع اینطور نیست و این فقط یک خطای ذهنی و استنباطی ست.

مثلا برخی افراد در مواجهه با نامحرم، برخی موارد را مراعات نکرده و رفتار آزاد و راحتی دارند، این مسئله (هرچند کار درستی نیست) نباید ذهن را به این طرف بکشاند که ممکن است ارتباط خاصی هم برقرار باشد.

از اینکه نوشته اید "حتی فهميدم که شوهر خواهرم به خانم برادرم هم پيشنهاد طلاق داده و ..."، اینطور به نظر می رسد که این اطلاعات را از طریق یک منبع به دست آورده اید. این منبع چقدر موثق است؟ آیا اطمینان دارید که تمام اینها ناشی از یک سوءتفاهم، یا حتی سخن چینی های حسادت گونه نیست!؟

سلام کارشناس
به ما گفتن اثبات همچین گناهانی نیاز به شاهد داره
و اگه شاهدی در کار نباشه ، از نظر شریعت تهمته و خودش میتونه تعزیر یا حد داشته باشه...

حالا فرض کنیم این بنده خدا مطمئنه، زن داداشش کارهای حرامی انجام داده آیا باید بگم یا از نظر شریعت نباید بگم؟
مثلا در مورد غیبت کردن چند تا حالت ممکنه و ما میتونیم در چند حالت اون فرد رو امر به معروف و نهی از منکر کنیم :
1
گاهی اوقات ، یه مسلمون جلوی جمع غیبت میکنه و میتونیم حتی برای این کار شاهد داشته باشیم.
من میرم بهش میگم غیبت کار درستی نیست و ...
اما اگه امر و نهی زبانی بی فایده بود حتی میتونم از حیث قضایی پیگیری کرده و از باب نهی از منکر تعزیرش کنند...
2
گاهی اوقات طرف میاد پیش من غیبت میکنه ولی شاهدی برای اثبات وجود نداره...
منم امر و نهی زبانی میکنم
حالا فرض کنید من زمانی رو برای امر و نهی انتخاب کردم که شاهدانی در اونجا حضور دارند
اون شخص میتونه من رو به تهمت متهم کنه و حتی تعزیر بشم..
شاید این مسئله باعث بشه اصلن امر و نهی کردن درست نباشه چون ممکنه باعث ضرر به خودمون بشه...
از طریق قضایی هم نمیشه پیگیری کرد...
شاید اسلام این مدل دوم امر به معروف و نهی از منکر رو نادرست بدونه...
3
گاهی اوقات غیبت کننده در حضور من غیبت نکرده بلکه با واسطه چنین چیزی را شنیدم
آیا از نظر شریعت چنین چیزی باید مبنای امر به معروف و نهی از منکر قرار گیرد ؟ یا باید علم به آن کار، قابلیت اثبات شرعی داشته باشد؟

در اینجا فرد با واسطه متوجه ارتباطات نامشروعی شده است
آیا شرایط امر به معروف و نهی از منکر وجود دارد؟
با توجه به اینکه اثبات شرعی امکان ندارد و میتواند موجب ضرر به خود شخص و ابروریزی و حتی تعزیر خودش بشود؟! مخصوصا در موارد ناموسی کار سریع به دادگاه میرسد و دیوار حاشا بلند است وای به حالتی که طرف اشتباه هم کرده باشد...

سلام. اینکه در دوران عقد چنین اتفافاتی بیفته که خیلی بده. معمولا در دوران عقد که دو نفر تازه به هم رسیدن و شور و اشتیاق دارن تمام حواسشون بهم دیگه هست نه دیگری! مگر اینکه یکی از طرفین مشکل جدی در زمینه جسمی یا اخلاقی داشته باشه و یا دوران عقد طولانی و خسته کننده شده باشه. به نظر میرسه که اول باید ریشه یابی بشه که علت چی بوده.
شاید برادر شما مشکلی از نظر جسمی یا روحی دارند که شما از اون خبر ندارید و فقط خانمش مطلع شده است!
شاید برادر شما از نظر مالی مشکلی داره و عقد طولانی مدت دختر خانم رو خسته و درمانده کرده!
شاید خیلی عذر میخوام اما جنس دختر خانم مقداری خرابه و با هر باد به سویی کشیده میشه!

البته به نظر بنده مشکل اصلی از همسر خواهرتون هست. یک مرد که داره عامدانه و عالمانه هم به همسرش خیانت میکنه، هم به برادر همسرش . هر مشکلی هم این زوج با هم داشته باشن داماد شما حق نداشته خودشو بندازه وسط و دلبری کنه. باید با اولین شخصی که برخورد میشه این آقا باشه. البته شاید ایشون هم کمبود یا مشکلی در ارتباط با همسرش داره و یا شاید جنسش خرابه و هر عروس دیگری هم که وارد خانواده تون میشد به همین راه می کشوند.

بنابراین 4 نفر در این ارتباط دخیل هستند که باید سهم و عوامل مربوط به هر کدام به درستی بررسی بشه تا معلوم بشه این ارتباط آیا عمدا و به قصد خیانت صورت گرفته یا یک اشتباه احساسی بوده. برادرتون، همسرش، خواهرتون، همسرش.

[="Tahoma"][="Navy"]

مدیر ارجاع سوالات;977843 نوشت:
با سلام خدمت دوستان بزرگوار.
خانمی هستم که اخیرا متوجه یه مشکل بزرگ شدم
و چون واقعا نتونستم به نتیجه ای برسم به اينجا مراجعه کردم تا به من کمک کنید.

من به تازگي متوجه رابطه پنهاني خانم برادرم که در دوران عقد هستند با شوهر خواهرم شدم..

سلام
به نظرم اگر اطمینان کامل دارید باید در مورد شایستگی عروستان برای ازدواج با برادرتان نگران باشید چون گفته اند سالی که خوش است از بهارش پیداست
در عین حال با اطرافیان امین و عاقل هم می توانید مشورت کرده و به بررسی دقیق موضوع بپردازید و در صورت یقین اول به نصیحت عروس سپس داماد و در نهایت آگاه کردن برادرتان اقدام کنید.
ترتیب را در این مورد رعایت کنید د در صورت عدم موفقیت در یک مورد به مورد بعدی اقدام نمایید.
یا علیم[/]

خباء;978210 نوشت:
سلام کارشناس
به ما گفتن اثبات همچین گناهانی نیاز به شاهد داره
و اگه شاهدی در کار نباشه ، از نظر شریعت تهمته و خودش میتونه تعزیر یا حد داشته باشه...

علیکم السلام و رحمه الله

فرمایش شما کاملا درست است؛ برای زمانی که منظور ایشان، از «رابطه پنهانی»، ارتکاب گناه خاصی باشد که برای اثبات و اجرای حد شرعی، نیاز به 4 شاهد عادل دارد.
اما ایشان صحبتی از این گناه نکرده، بلکه فقط گفتند که متوجه یک رابطه پنهانی شده اند. این رابطه پنهانی می تواند فقط رد و بدل عواطف و ابراز احساسات باشد، که نیازی به شاهد و اجرای حد شرعی ندارد.

بنابراین توصیه می شود که اگر از این ارتباط به هر شکلی اطمینان دارند، به همسر برادرشان تذکر بدهند. آن هم پنهانی، و نه طوری که بقیه متوجه شوند.

ضمن اینکه توجه بفرمایید که ایشان سوالشان را در انجمن اخلاق مطرح کرده اند و راه حلی برای برطرف کردن این مشکل خواسته اند.
گاهی انسان از نظر فقهی وظیفه خاصی ندارد، اما از نظر انسانی و اخلاقی اگر بتواند کمکی به حل مسئله بکند، حتما باید انجام دهد.

حنیف;978244 نوشت:

علیکم السلام و رحمه الله

فرمایش شما کاملا درست است؛ برای زمانی که منظور ایشان، از «رابطه پنهانی»، ارتکاب گناه خاصی باشد که برای اثبات و اجرای حد شرعی، نیاز به 4 شاهد عادل دارد.
اما ایشان صحبتی از این گناه نکرده، بلکه فقط گفتند که متوجه یک رابطه پنهانی شده اند. این رابطه پنهانی می تواند فقط رد و بدل عواطف و ابراز احساسات باشد، که نیازی به شاهد و اجرای حد شرعی ندارد.

بنابراین توصیه می شود که اگر از این ارتباط به هر شکلی اطمینان دارند، به همسر برادرشان تذکر بدهند. آن هم پنهانی، و نه طوری که بقیه متوجه شوند.

ضمن اینکه توجه بفرمایید که ایشان سوالشان را در انجمن اخلاق مطرح کرده اند و راه حلی برای برطرف کردن این مشکل خواسته اند.
گاهی انسان از نظر فقهی وظیفه خاصی ندارد، اما از نظر انسانی و اخلاقی اگر بتواند کمکی به حل مسئله بکند، حتما باید انجام دهد.

سلام
حرف شما متین
حالا اگه بخواد مخفیانه هم بگه
نباید به این فکر کنند که ممکن است تبعات سنگینی در پی داشته باشد؟!
حالا من نمیدونم اون خانم چه اخلاقی دارن ولی در موارد ناموسی ممکن است کار به اختلاف بکشد...
وقتی هم کسی حاشا کند و بعدا موضوع به این و آن درز کند قطعا با هم روبرو خواهند کرد و آنجا یا طرف باید حرفش را منکر شود یا باید شاهد بیاورد....

میدانید گفتن این موارد به صورت مخفیانه ساده است
اما مخفیانه ماندنش اصلن ساده نیست
چون مسئله ناموسی است نه صرفا یک مشکل اخلاقی مثل آداب معاشرت یا غیبت...

حداقل باید به اخلاق طرف اطمینان داشته باشند که راز دار باشد یا دست پیش نگیرد... مثلا تا متوجه شود این خانم متوجه روابط شده ، دست پیش بگیرد تا اتهام متوجه طرف دیگر شود و بگوید فلانی آمده به من تهمت زده..

منظورم از روابط ، زنا نبود... هر رابطه حرامی ولو صحبت جنسی بود...

خباء;978281 نوشت:
سلام
حرف شما متین
حالا اگه بخواد مخفیانه هم بگه
نباید به این فکر کنند که ممکن است تبعات سنگینی در پی داشته باشد؟!
حالا من نمیدونم اون خانم چه اخلاقی دارن ولی در موارد ناموسی ممکن است کار به اختلاف بکشد...
وقتی هم کسی حاشا کند و بعدا موضوع به این و آن درز کند قطعا با هم روبرو خواهند کرد و آنجا یا طرف باید حرفش را منکر شود یا باید شاهد بیاورد....

میدانید گفتن این موارد به صورت مخفیانه ساده است
اما مخفیانه ماندنش اصلن ساده نیست
چون مسئله ناموسی است نه صرفا یک مشکل اخلاقی مثل آداب معاشرت یا غیبت...

حداقل باید به اخلاق طرف اطمینان داشته باشند که راز دار باشد یا دست پیش نگیرد... مثلا تا متوجه شود این خانم متوجه روابط شده ، دست پیش بگیرد تا اتهام متوجه طرف دیگر شود و بگوید فلانی آمده به من تهمت زده..

منظورم از روابط ، زنا نبود... هر رابطه حرامی ولو صحبت جنسی بود...

حتما باید به تبعات چنین تصمیمی فکر کرد.
به هرحال باید بین «بد» و «بدتر»، بد را انتخاب کرد.
اما اینکه کدام بد و کدام بدتر است، به خود ایشان و شرایطشان بستگی دارد و بهتر است تصمیم به خودشان موکول شود.

با عرض سلام و سپاس از تذکرات تان

حدود ارتباط با نامحرم رو اشاره فرمودید ولی بعضی این مسائل رو نمیدونن و یا احتمالا آگاهی ناقصی دارن و به مشکل بر میخورن . اگر توصیه ای یا روایتی در این رابطه هست بفرمائید و اگر کتابی مدنظر هست معرفی بفرمائید

با سپاس

فاتح;978430 نوشت:
با عرض سلام و سپاس از تذکرات تان

حدود ارتباط با نامحرم رو اشاره فرمودید ولی بعضی این مسائل رو نمیدونن و یا احتمالا آگاهی ناقصی دارن و به مشکل بر میخورن . اگر توصیه ای یا روایتی در این رابطه هست بفرمائید و اگر کتابی مدنظر هست معرفی بفرمائید

با سپاس

علیکم السلام و رحمه الله

در این مورد قبلا در تاپیک های مختلف صحبت شده که می توانید ملاحظه بفرمایید:

حدود ارتباط با نامحرم در فضای مجازی

محدودیت ارتباط با نامحرم باید تا چه حد باشد؟

چند حدیث در مورد شوخی و گفتگوي غير ضروري با نامحرم !!

تعریف نامحرم از نظر دین اسلام چیست؟

پرسش:
مدتی ست که متوجه ارتباط پنهانی نامزد برادرم با همسر خواهرم شده ام. ظاهرا همسر خواهرم می خواهد نامزد برادرم را دلسرد کند و حتی به او پیشنهاد طلاق داده. با توجه به اینکه برادرم خیلی به همسر خواهرم اعتماد دارد و هیچکس از این موضوع مطلع نیست، من چه کاری برای حل مشکل می توانم انجام دهم؟

پاسخ:
قبل از هرچیز توجه بفرمایید که گاهی اوقات شرایط و جریاناتی اتفاق می افتد که ذهن انسان آنها را در کنار هم قرار داده و چیزی را تصور می کند که به واقع اینطور نیست و این فقط یک خطای ذهنی و استنباطی ست. مثلا برخی افراد در مواجهه با نامحرم، برخی موارد را مراعات نکرده و رفتار آزاد و راحتی دارند، این مسئله (هرچند کار درستی نیست) نباید ذهن را به این طرف بکشاند که ممکن است ارتباط خاصی هم برقرار باشد. اما اگر به هر شکلی از این رابطه اطلاع پیدا کرده و اطمینان دارید، در درجه اول با همسر برادرتان صحبت کنید. به ایشان تذکر بدهید که چنین ارتباطی غیر از اینکه حرام و گناه است؛ عاقبت خوبی هم ندارد و موجبات رسوائی و آبروریزی در خانواده را فراهم خواهد کرد.

به ایشان توصیه کنید که اگر همسرش را دوست دارد و می خواهد با او زندگی مشترک تشکیل دهد، پس باید از فکر کس دیگری بیرون آمده و تمام توجهش به همسرش باشد. و اگر به هر دلیلی از همسرش دلگیر است یا رفتارش را نمی پسندد، باید در درجه اول به دنبال راهکار و برطرف کردن مشکل باشد. به هرحال این دو نفر هنوز در دوران عقد هستند و در همین زمان است که شناخت دو طرف از یکدیگر کامل شده و بهتر به روحیات هم آشنا می شوند. در همین زمان است که اگر مشکلی هست می تواند برطرف شود؛ و یا اگر مشکل غیر قابل حلی وجود داشت، باید قبل از شروع زندگی مشترک، تصمیم نهائی مبنی بر زندگی یا جدائی گرفته شود.

در هر صورت و با هیچ منطقی، تعهد و عقد با یک نفر، و ایجاد ارتباط پنهانی با دیگری، جایز و قابل قبول نیست.

موضوع قفل شده است