قبول نکردن امر به معروف و نهی از منکر

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
قبول نکردن امر به معروف و نهی از منکر

با سلام و خسته نباشید به اساتید عزیز

[="#FF0000"]اگر شخصی امر به معروف و نهی از منکر را قبول نکرد باید با او برخورد شود؟ [/]

ممنون

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

Mehran71;977629 نوشت:
با سلام و خسته نباشید به اساتید عزیز

اگر شخصی امر به معروف و نهی از منکر را قبول نکرد باید با او برخورد شود؟

ممنون

سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

امر به معروف و نهی از منکر از واجبات و فرایض بسیار مهم و بزرگ اسلامی به شمار می‌رود، و افرادی که این فریضه‌ی بزرگ الهی را ترک می‌کنند یا در برابر آن بی‌تفاوتند گناهکار خواهند بود و کیفری سخت و سنگین در انتظار آنها است. امر به معروف و نهی از منکر نه تنها به اتفاق فقهای اسلام واجب است، بلکه اصل وجوب آن جزو ضروریات دین مبین اسلام به شمار می‌آید.

محدوده‌ی امر به معروف و نهی از منکر منحصر به قشر و صنف خاصی از مردم نیست و تمام اقشار و اصناف واجد شرایط را در بر می‌گیرد حتی بر زن و فرزند واجب است که هنگام مشاهده‌ی ترک معروف یا انجام حرام توسط پدر و مادر یا شوهر، به امر به معروف و نهی از منکر در صورت تحقق شرایط آن مبادرت کنند.

امر به معروف و نهی از منکر در صورتی واجب است که واجد شرایط چهارگانه باشد، بنابراین اگر امر و نهی یکی از آن شرایط را نداشته باشد، مثلاً مفسده داشته باشد در این صورت، امر و نهی واجب نیست، هر چند شرایط دیگر را دارا باشد.

شرایط امر به معروف و نهی از منکر
۱. علم به معروف و منکر.
۲. احتمال تأثیر.
۳. اصرار بر گناه.
۴. نداشتن مفسده.

احتمال تأثیر
شرط دوم امر به معروف و نهی از منکر، احتمال تأثیر است یعنی امر و نهی‌کننده باید احتمال بدهد که امر و نهی او اثر و نتیجه‌یی ولو در آینده دارد.

مراحل و مراتب امر معروف و نهی از منکر
۱. امر و نهی قلبی.
۲. امر و نهی لسانی(زبانی).
۳. امر و نهی عملی.

با توجه به این که در زمان حاکمیت و اقتدار حکومت اسلامی می‌توان مراتب بعد از مرحله‌ی امر و نهی زبانی را به نیروهای امنیتی داخل (پلیس) و قوه‌ی قضاییه واگذار کرد، به خصوص در مواردی که برای جلوگیری از ارتکاب معصیت چاره‌یی جز اِعمال قدرت از طریق تصرف در اموال کسی که فعل حرام انجام می‌دهد یا تعزیر و حبس او ومانند ان نیست، در چنین زمانی با حاکمیت و اقتدار چنین حکومت اسلامی، واجب است مکلفین در امر به معروف و نهی از منکر به امر و نهی(قلبی و) زبانی اکتفا کنند، و در صورت نیاز به توسل به زور، موضوع را به مسؤولین ذیربط در نیروی انتظامی و قوه قضاییه ارجاع دهند، ولی در زمان و مکانی که حاکمیت و اقتدار با حکومت اسلامی نیست، بر مکلفین واجب است که در صورت وجود شرایط، جمیع مراتب امر به معروف و نهی از منکر را با رعایت ترتیب آنها تا تحقق غرض انجام دهند.
این‌که وظیفه‌ی مردم در امر به معروف و نهی از منکر در نظام جمهوری اسلامی، اکتفا به امر به معروف و نهی از منکر قلبی و زبانی است و مراتب دیگر آن بر عهده‌ی مسؤولین است فتوای فقهی است (نه حکمی از طرف دولت).

پی نوشت:
رساله آموزشی، امر به معروف و نهی از منکر

با سلام و خسته نباشید

من با تمام گفتار شما موافق هستم به جز یک مورد که فرمودید در امر به معروف می شود متوسل به زور شد ، آیا متوسل شدن به زور چهره خشنی از اسلام نشان نمی دهد؟؟؟؟

[="#FF0000"]در حدیثی از امام صادق علیه السلام این چنین آمده است.

« إِنَّمَا يَأْمُرُ بِالْمَعْرُوفِ وَ يَنْهَى عَنِ الْمُنْكَرِ مَنْ كَانَتْ فِيهِ ثَلَاثُ خِصَالٍ عَالِمٌ بِمَا يَأْمُرُ عَالِمٌ بِمَا يَنْهَى عَادِلٌ فِيمَا يَأْمُرُ عَادِلٌ فِيمَا يَنْهَى رَفِيقٌ بِمَا يَأْمُرُ رَفِيقٌ بِمَا يَنْهَى»

تنها كسى می‏تواند امر به معروف كند يا نهى از منكر نمايد كه داراى سه صفت باشد:

1- به آنچه امر میکند و از آنچه نهى می‏نمايد آگاه باشد.

2- عادلانه امر كند و نهى نمايد.

3- با مهربانى امر و نهى كند.[/]

(تحف العقول صفحه ٣٥٨)

همان طور که حدیث را مشاهده کردید امام برای تعریف اوصاف و مشخصات امر به معروف و نهی از منکر حرفی از متوسل شدن به زور را به میان نياورده و گفته شده که با مهربانی و ملایمت امر و نهی شود ، چون اگر غیر از این باشد نه تنها امر به معروف و نهی از منکر اثر نمی کند بلکه شخص از اسلام دلسرد می شود.

در پناه حق تعالی

شفا;977893 نوشت:

سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

امر به معروف و نهی از منکر از واجبات و فرایض بسیار مهم و بزرگ اسلامی به شمار می‌رود، و افرادی که این فریضه‌ی بزرگ الهی را ترک می‌کنند یا در برابر آن بی‌تفاوتند گناهکار خواهند بود و کیفری سخت و سنگین در انتظار آنها است. امر به معروف و نهی از منکر نه تنها به اتفاق فقهای اسلام واجب است، بلکه اصل وجوب آن جزو ضروریات دین مبین اسلام به شمار می‌آید.

محدوده‌ی امر به معروف و نهی از منکر منحصر به قشر و صنف خاصی از مردم نیست و تمام اقشار و اصناف واجد شرایط را در بر می‌گیرد حتی بر زن و فرزند واجب است که هنگام مشاهده‌ی ترک معروف یا انجام حرام توسط پدر و مادر یا شوهر، به امر به معروف و نهی از منکر در صورت تحقق شرایط آن مبادرت کنند.

امر به معروف و نهی از منکر در صورتی واجب است که واجد شرایط چهارگانه باشد، بنابراین اگر امر و نهی یکی از آن شرایط را نداشته باشد، مثلاً مفسده داشته باشد در این صورت، امر و نهی واجب نیست، هر چند شرایط دیگر را دارا باشد.

شرایط امر به معروف و نهی از منکر
۱. علم به معروف و منکر.
۲. احتمال تأثیر.
۳. اصرار بر گناه.
۴. نداشتن مفسده.

احتمال تأثیر
شرط دوم امر به معروف و نهی از منکر، احتمال تأثیر است یعنی امر و نهی‌کننده باید احتمال بدهد که امر و نهی او اثر و نتیجه‌یی ولو در آینده دارد.

مراحل و مراتب امر معروف و نهی از منکر
۱. امر و نهی قلبی.
۲. امر و نهی لسانی(زبانی).
۳. امر و نهی عملی.

با توجه به این که در زمان حاکمیت و اقتدار حکومت اسلامی می‌توان مراتب بعد از مرحله‌ی امر و نهی زبانی را به نیروهای امنیتی داخل (پلیس) و قوه‌ی قضاییه واگذار کرد، به خصوص در مواردی که برای جلوگیری از ارتکاب معصیت چاره‌یی جز اِعمال قدرت از طریق تصرف در اموال کسی که فعل حرام انجام می‌دهد یا تعزیر و حبس او ومانند ان نیست، در چنین زمانی با حاکمیت و اقتدار چنین حکومت اسلامی، واجب است مکلفین در امر به معروف و نهی از منکر به امر و نهی(قلبی و) زبانی اکتفا کنند، و در صورت نیاز به توسل به زور، موضوع را به مسؤولین ذیربط در نیروی انتظامی و قوه قضاییه ارجاع دهند، ولی در زمان و مکانی که حاکمیت و اقتدار با حکومت اسلامی نیست، بر مکلفین واجب است که در صورت وجود شرایط، جمیع مراتب امر به معروف و نهی از منکر را با رعایت ترتیب آنها تا تحقق غرض انجام دهند.
این‌که وظیفه‌ی مردم در امر به معروف و نهی از منکر در نظام جمهوری اسلامی، اکتفا به امر به معروف و نهی از منکر قلبی و زبانی است و مراتب دیگر آن بر عهده‌ی مسؤولین است فتوای فقهی است (نه حکمی از طرف دولت).

پی نوشت:
رساله آموزشی، امر به معروف و نهی از منکر

چندین سال پیش در حدود 30 سال پیش ؛ من و پدر و مادرم داشتیم مسافرت میکردیم ... در درون ماشین هم ظبط روشن بود . . ( تقریبا اوایل انقلاب بود ) همینجوری که داشتیم میرفتیم یهو دیدیم بسیجی ها جلویه ماشین ها رو گرفتن و دارن بازرسیشون میکنند . در همون موقع یهو پدرم نوار درون ظبط رو در میاره و با تعدادی دیگر از نوارها که از درون داشبودر برشون میداره میندازه زیر صندلی مادرم .

حالا فرض کنین من یه دختر تقریبا 6 ساله ... ... یهو میبینم که یه آقایی با اسلحه به پدرم اشاره میکنه و میگه شیشه رو بده پایین ؛ و به پدرم اشاره میکنه که درب داشبور رو باز کن که خدایی نکرده ... خدایی نکرده ... زبونم لال ... یهو توش آهنگ خانوم گوگوش نباشه ...

و من اندیشه کنان سخت در این افکار بودم که اگر زیر صندلی مامانم رو بگردن و نوارها رو پیدا کنند آقا پلیسه میخواد با اون تفتگش ما رو بکشه ... یا این کار رو نمیکنه ...

حالا بزگ شدم و خودم 206 دارم ... هر از چندی با 206 ام از میدانی عبور میکنم ... که در درون اون میدان بنیری با این عنوان نصب شده که " حضرت محمد : پیامبر تمام خوبی ها و مهربانی ها "

چشمکی میزنم و لبخندی ...

و میدونم که دارین تقیه میکنین و اگر ابرقدرتهایی مانند آمریکا نبودند و با حقوق بشر پدرتون رو در نمیاوردند ... همچنان با تفنگهاتون تو خیابونها راه میوفتادین تا بهمون مهربانی کنین ...

[="Navy"]سلام ...اگر کسی امر به معروف قبول نکرد چی؟...بهترین و تمیز ترین و کارساز ترین روش اینه که کله همه رو ماشین دو بزنین تاس کنین بره...!:)....چه دختر بچه چه پسر بچه!:) ...چه پسر جوون چه دختر جوون!:) ... چه مرد متاهل چه زن متاهل!:)... چه پیرمرد چه پیرزن!:) هیچ فرقی نداره از دم همه ماشین دو!:)...اینقدر که این ماشین کردن مفید هست هیچ روش دیگه ای کار نمیکنه باور کنین! مخصوصا برای این دخترای شرور! ...کله ی اینا رو بگیری از بیخ ماشین دو بزنی بعد بگیری سرشون و حنا کنی!:)... اینقد کیف میده که!!:)[/]

موضوع قفل شده است