کتب درسی در اینترنت

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کتب درسی در اینترنت

با سلام

-کتاب هایی در اینترنت قرار می گیرد که هیچ چیز درباره آن مشخص نیست که از کجا آمده و معمولا نمی شود مطمئن شد که رایگان بوده یا خیر و ممکن است هم در بازار باشند و هم رایگان قرار گرفته باشند
آیا راهی هست که بتوان به شرعی بودن آنها پی برد؟

-موردی که برای من پیش آمده اینست که قبل از تعدادی کتاب کمک آموزشی استفاده کرده ام که بصورت عکس در کانالی قرار داشت ، شک داشتم ولی با خودم فکر می کردم که در هر حال اگر من هم استفاده نکنم فرقی نخواهد کرد چون فکر می کنم حتی در کلاس خود ما همه از اون کتاب ها استفاده می کردند و خودم احتمال بسیار زیادی میدهم که منتشر کنندش از مولف اجازه ای کسب نکرد

در حال حاضر اون فایل ها رو پاک کردم همچنین اطلاع ندارم که چه کتابی بود و چه مولفی اما شاید با جست و جو قادر به پیدا کردنش باشم

حتی اگر بدونم حق نشر مال کجا بود چطور میتونم جبران کنم اصلا مقدار استفاده من مشخص نیست
از کسی پرسیدم و گفتند حالا که غفلتا استفاده کردید میتونید صدقه بدید

به هر حال من از کتاب یک شخص استفاده کردم حداقل الآن باید از رضایتش[=&amp]مطمئن بشم و حالا بیشتر دنبال روش کسب رضایت هستم

[/]آیا صدقه بطور کلی چیزی رو جبران می کنه که من مثلا به نیت تمام افرادی که حقی به گردن من دارند صدقه بدم یا استغفار کنم و اعمال هدیه کنم و دیگه در آخرت کسی حقی به گردنم نداشته باشه یا در هر صورت رضایت فرد تا جایی که اجحاف نشه ملاک

مثلا کسی که غیبت شده و آبروش رفته من از برای خودم و او استغفار می کنم اگر در قیامت آبروش رو طلب کنه من باید چه کنم؟ ( البته فکر می کنم از بحث اصلی کمی دور شدم ولی لطفا جواب این رو هم طوری بگید که من از لحاظ عقلی راضی بشم)

مرجع من آقای سیستانی بیشتر قانون رو ملاک قرار دادند که با حفظ احترام ایشان در این مورد من نتیجه درستی نرسیدم

ممنون از پاسخگویی

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

س

پرسشگر 14;977591 نوشت:
با سلام

[=arial black]-کتاب هایی در اینترنت قرار می گیرد که هیچ چیز درباره آن مشخص نیست که از کجا آمده و معمولا نمی شود مطمئن شد که رایگان بوده یا خیر و ممکن است هم در بازار باشند و هم رایگان قرار گرفته باشند
[=arial black]آیا راهی هست که بتوان به شرعی بودن آنها پی برد؟

-موردی که برای من پیش آمده اینست که قبل از تعدادی کتاب کمک آموزشی استفاده کرده ام که بصورت عکس در کانالی قرار داشت ، شک داشتم ولی با خودم فکر می کردم که در هر حال اگر من هم استفاده نکنم فرقی نخواهد کرد چون فکر می کنم حتی در کلاس خود ما همه از اون کتاب ها استفاده می کردند و خودم احتمال بسیار زیادی میدهم که منتشر کنندش از مولف اجازه ای کسب نکرد

در حال حاضر اون فایل ها رو پاک کردم همچنین اطلاع ندارم که چه کتابی بود و چه مولفی اما شاید با جست و جو قادر به پیدا کردنش باشم

حتی اگر بدونم حق نشر مال کجا بود چطور میتونم جبران کنم اصلا مقدار استفاده من مشخص نیست
از کسی پرسیدم و گفتند حالا که غفلتا استفاده کردید میتونید صدقه بدید

به هر حال من از کتاب یک شخص استفاده کردم حداقل الآن باید از رضایتش[=arial black]مطمئن بشم و حالا بیشتر دنبال روش کسب رضایت هستم

[=arial black]آیا صدقه بطور کلی چیزی رو جبران می کنه که من مثلا به نیت تمام افرادی که حقی به گردن من دارند صدقه بدم یا استغفار کنم و اعمال هدیه کنم و دیگه در آخرت کسی حقی به گردنم نداشته باشه یا در هر صورت رضایت فرد تا جایی که اجحاف نشه ملاک

[=arial black]مثلا کسی که غیبت شده و آبروش رفته من از برای خودم و او استغفار می کنم اگر در قیامت آبروش رو طلب کنه من باید چه کنم؟ ( البته فکر می کنم از بحث اصلی کمی دور شدم ولی لطفا جواب این رو هم طوری بگید که من از لحاظ عقلی راضی بشم)

مرجع من آقای سیستانی بیشتر قانون رو ملاک قرار دادند که با حفظ احترام ایشان در این مورد من نتیجه درستی نرسیدم

ممنون از پاسخگویی

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله سیستانی:

نسبت به کتابهایی که در گذشته دانلود کرده بودید، وظیفه ای ندارید.

و اما از این به بعد، اگر کپی کردن از نظر قانونی ممنوع باشد معظم له اجازه مخالفت چنین قانونی را نمی دهند.

پوشت:
سایت آیت الله سیستانی، پرسش و پاسخ، کپی

موضوع قفل شده است