جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: عمران بن عبداللّه بن سعد اشعرى کیست؟

نوشته
    10,902
    حضور
    84 روز 14 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    18
    صلوات
    40514

مطلب عمران بن عبداللّه بن سعد اشعرى کیست؟

عمران بن عبداللّه بن سعد اشعرى قمى و برادرش عيسى بن عبداللّه است
    كه هر دو از اجلاء اهل قم و از دوستان حضرت صادق عليه السلام و از محبوبين آن حضرت بوده اند

و حضرت ،
    ايشان را خيلى دوست مى داشت ، و هر وقت بر آن حضرت به مدينه وارد مى شدند از ايشان تفقد مى فرموده و احوال اهل بيت و اقوام و خويشان و بستگان آنها را مى پرسيده ،
    و وقتى عمران بر حضرت صادق عليه السلام وارد شد آن جناب از او احوال پرسى فرمود و با او نيكويى و بشاشت فرمود چون برخاست برود ( حمّادناب ) از آن حضرت پرسيد كه كيست اين شخص كه اين نحو با او نيكويى كرديد؟

فرمود: اين از اهل بيت نجباء است ، يعنى از اهل قم كه اراده نمى كند ايشان را جبّارى از جبابره مگر آن كه خدا او را در هم مى شكند.(193)

و روايت شده كه وقتى آن حضرت ميان ديدگان عيسى را بوسيد و فرمود: تو از ما اهل بيت مى باشى .(194)
    و اين عمران همان است كه حضرت صادق عليه السلام از او خواسته بود كه چند خيمه براى آن حضرت درست كند،
    او درست كرد و آورد در منى براى آن جناب نصب نمود، يك خيمه زنانه و يك خيمه مردانه و يك خيمه براى قضاى حاجت ،
    چون حضرت صادق عليه السلام با اهل بيت خود وارد شد، پرسيد اين خيمه ها چيست ؟
    گفتند: عمران بن عبداللّه قمى براى شما درست كرده ، حضرت در آنجا نازل شد و عمران را طلبيد و فرمود: اين خيمه ها به چند از كار درآمده ؟

گفت : فدايت شوم كرباسهاى آن از صنعت خودم است و من اينها را براى شما به دست خود درست كرده ام و به رسم هديه براى آن حضرت آورده ام و دوست دارم فدايت شوم قبول فرماييد و من آن مالى را كه فرستاده بوديد براى اين كار رد كردم پس

حضرت دست او را گرفت و فرمود: سؤ ال [ درخواست ] مى كنم از خدا كه صلوات بفرستد بر محمّد و آل محمّد و آنكه تو را و عترت تو را در سايه رحمت خود درآورد روزى كه سايه نباشد جز سايه او.(195)

و پسر عمران ( مرزبان ) از راويان اصحاب ابوالحسن الرضا عليه السلام و صاحب كتاب است وقتى خدمت آن جناب عرض مى كند كه سؤ ال مى كنم شما را از اهم امور نزد من آيا من از شيعه شما مى باشم ؟ فرمود: بلى ، گفت : اسم من مكتوب است نزد شما؟ فرمود: بلى .(196)

196- ( رجال كشى ) 2/794.
    ویرایش توسط رضا : ۱۳۸۹/۰۴/۱۶ در ساعت ۲۲:۲۸
    حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
    بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
    حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
    ( صفات الشيعه ص 8 )

2. صلوات

3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری