حکم انسان نا آگاه به مسئله

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حکم انسان نا آگاه به مسئله

سلام

روزه داری که از روی ناآگاهی حرامی رو مرتکب شده که می دانسته گناه دارد اما متوجه نبوده روزه او را باطل می کند حکمش چیست؟

فکر می کنم سه بار با گناه روزه خودم رو باطل کردم و متوجه نبودم بعد از جست و جوی رساله هم متوجه نشده بودم و نمی دونستم باید مطمئن شد و با اینکه حس خوبی نداشتم عمل رو انجام دادم

الآن قضای سه روز رو بجا آوردم ولی هرچی می گردم و فکر می کنم نمی تونم درست متوجه بشم که کفاره هم باید بدم یا خیر در وضعیت و سنی هم نیستم که بتونم با کیفیت گفته شده کفاره بدم

هر چه فکر می کنم مسئله برام عجیب تر میشه و درست نمی تونم بیاد بیارم چکار کردم هر چه هم می گذره بیشتر دچار شک میشم

اگر امکان داره مسئله رو با جزئیات شزح بدید که من با وضعیت خودم بسنجم

اول فکر می کردم چیزی بر من نیست ولی باز هم سه روزی رو که تو ذهنم بود قضاش رو بجا آوردم اما بعد جایی دیدم که همون قضا کردن واجب بوده بعد شک کردم نیتم قضا بوده یا خیر خیلی طولانی شده برام

مرجع: آقای سیستانی

متشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

پرسشگر 14;977178 نوشت:
سلام

روزه داری که از روی ناآگاهی حرامی رو مرتکب شده که می دانسته گناه دارد اما متوجه نبوده روزه او را باطل می کند حکمش چیست؟

فکر می کنم سه بار با گناه روزه خودم رو باطل کردم و متوجه نبودم بعد از جست و جوی رساله هم متوجه نشده بودم و نمی دونستم باید مطمئن شد و با اینکه حس خوبی نداشتم عمل رو انجام دادم

الآن قضای سه روز رو بجا آوردم ولی هرچی می گردم و فکر می کنم نمی تونم درست متوجه بشم که کفاره هم باید بدم یا خیر در وضعیت و سنی هم نیستم که بتونم با کیفیت گفته شده کفاره بدم

هر چه فکر می کنم مسئله برام عجیب تر میشه و درست نمی تونم بیاد بیارم چکار کردم هر چه هم می گذره بیشتر دچار شک میشم

اگر امکان داره مسئله رو با جزئیات شزح بدید که من با وضعیت خودم بسنجم

اول فکر می کردم چیزی بر من نیست ولی باز هم سه روزی رو که تو ذهنم بود قضاش رو بجا آوردم اما بعد جایی دیدم که همون قضا کردن واجب بوده بعد شک کردم نیتم قضا بوده یا خیر خیلی طولانی شده برام

مرجع: آقای سیستانی

متشکر

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله سیستانی:

برای مورد شما دو صورت فرض می شود:

1 در صورتی که در حال روزه ماه مبارک رمضان کاری را انجام داده اید که ( با صرف نظر از این ‌که مفطر روزه است، به خودی خود، حرام می‌باشد - مثل استمناء -) و این در حالی باشد که حرام بودن آن را می‌دانسته، ولی عقیده قطعی داشته كه روزه را باطل نمی‌كند و احتمال مفطر بودن آن را نمی‌داده اید، در این صورت نیز کفّاره بر شما واجب نمی‌‌شود.

2- مساله را نمی دانستید، اگر در فراگیری مسأله کوتاهی کرده اید و در هنگام انجام مفطر تردید داشته و احتمال مفطر بودن آن را می‌داده اید، کفاره عمد بر شما بنابر احتیاط لازم، واجب می‌‌شود.

پی نوشت:
رساله جامع، احکام روزه،مساله 2045 و 2047

موضوع قفل شده است