جمع بندی چطور می توانم وسواس را از خودم دور کنم؟

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چطور می توانم وسواس را از خودم دور کنم؟

با عرض سلام و خسته نباشی
چطور میتوان وسواس را از خودم دور کنم
و نشانه های فرد وسواسگر می توانند چه باشند

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

مهدی15;976928 نوشت:
با عرض سلام و خسته نباشی
چطور میتوان وسواس را از خودم دور کنم
و نشانه های فرد وسواسگر می توانند چه باشند

با عرض سلام و ادب خدمت شما برادر گرامی و همه اسک دینی های عزیز
از حسن اعتمادتون به این انجمن سپاسگذارم و امیدوارم نکاتی را که خدمتتون عرض میکنم راهگشا باشد.
سوال خود را بسیار کلی و مبهم پرسیده اید لذا خواهشمند است به صورت جزیی و روشن تر توضیح دهید تا بهتر بتوانیم خدمتتون باشیم.

وسواسها انواع مختلفی دارند ولی به صورت کلی ویژگی های اصلی آنها عبارتند از:

1. اجبار: فرد وساسی خود را در انجام رفتارها یا آمدن افکار مجبور می بیند.
  2. تکرار: دفعات بروز و یا انجام رفتارها و یا آمدن آن افکار زیاد می باشند.
  3. اضطراب: از اختلالات اضطرابی می باشند و اضطراب سبب افزایش تکرار آن رفتار یا افکار می شود.
  4. فرد وسواس آرزوی توقف آن رفتار یا افکار را دارد.
  5. وقتگیر و غیرمنطقی می باشند.
  6. رفتارها یا افکار وسواسی، سبب اختلال در زندگی روزمره می گردد.

هر کدام از انواع وسواس، ویژگیهای مخصوص به خود را دارند.که در صورت توضیح بیشترشما، بهتر می توانیم خدمتتون باشیم

راهکارهای مقابله با وسواس عملی عبارتند از:

1. یکی از علل وسواس محور قرار دادن فکر خود در تصمیمات و رفتارهای زندگی می باشدو عدم توجه به توصیه های درمانگر و اطرافیان است که این اشتباه می باشد و فرد وسواس لازم است بداند که نباید فکر خود را محور قرار دهد و یقین او اعتبار ندارد و باید طبق یقین افراد دیگر عمل نماید.
  2. لازم است بدانید که در این دنیا در بسیاری مواقع یقین صددرصدی قابل تحقق نیست و لذا ما مامور به عمل به دستورات دین،آنگونه که فرموده اند می باشیم.و لذا لازم است یادبگیریم در کنار تردیدها زندگی نماییم.
  3. خظاهای شناختی مرتبط با وسواس خود را شناخته و اصلاح نماییم
  4. در برخی مواقع علت وسواس بیماری جسمی می باشد مثلا ناتوانی در نگهداری ادرار و...و لذا اگر اینگونه است ابتدا درصدد درمان باشید.
  5. ریشه وسواس اضطراب می باشد و از اختلالات اضطرابی به حساب می آیند پس نیاز است که در آرامش باشید و از راهکارهای مقابله با اضطراب استفاده نمایید.
  6. از روش های مقابله با وسواس، شناخت و آگاهی مناسب از احکام شرع مقدس می باشد لذا آگاهی خود را بالا ببرید در بسیاری از مواقع عدم آگاهی ما از احکام سبب وسواس ما می شوند.
  7. از روش های مقابله با وسواس ،عدم پاسخ دهی می باشد لذا نباید به فکر و یقین خود اعتنا نباید و هر موقع که شک کردید اگر توانستید قسم بخورید که نجس هست آن موقع آب بکشید و الا اعتنا نکنید.
  8. از روش های مقابله با وسواس ،تقابل به ضد می باشد به این معنا که نه تنها از نجاست فرار نکنید بلکه خود سعی کنبد که دستان خود را نجس کرده و س از مدتی آب بکشید و قبل از آب کشیدن ،آرامش داشته و بی خیال باشید و اعتنا نکنید.
  9. با خود تلقین نمایید که وسواس از شیطان است و نباید به آن اهمیت دهید.
  10. توجه به معنویت را همیشه در نظر داشته باشید (نماز اول وقت ،ادکار صلوات لااله الاالله لاحول و لاقوه الا بالله سوره های ناس و فلق،دعا و توسل به اهل بیت،توکل و یاری خواستن از خداوند)
  11. آنچه سبب آزار و اذیت شما می شود افکار شما میباشد لذا پس از اعتنا نکردن حتما از مهارتهای کنترل فکر و خیال استفاده نمایید تا اضطراب شما بیشتر نشده و افکار وسواسی شما را اذیت نکند.
  12. توجه داشته باشید که به تدریج این حالت وسواسی برای شما ایجاد شده است و به تدریج این عادت را هم می توانید ترک نمایید.
  13. میزان پیشرفت خود را یادداشت نمایید.
  14. به مضرات و مشکلاتی که رفتارها و افکار وسواسی برای شما ایجاد می کند توجه نمایید.
  15. ورزش را حتما داشته باشید و سعی نمایید که حتما همراه با عرق کردن باشد
  16. شادابی و نشاط خود را بیشتر نمایید و از سرزنش کردن خود خودداری نمایید
  17. از معاشرت با افراد وسواسی اجتناب نمایید.
  18. از ریلکس تلویزیون(دکمه فشار) برای مدیریت فکر و تقویت استارت و استاپ خود استفاده نمایید.

مهم : در صورت عمل و رعایت راهکارهای بالا و عدم بهبودی ،حتما به روانشناس متعهد و متخصص که در زمینه درمان وسواس تبحر دارد مراجعه نمایید.

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

با تشكر از جواب شما

مهدی15;977480 نوشت:
با تشكر از جواب شما

سلام و عرض ادب

از اساتید محترم معذرت میخوام که بنده هم جواب نوشتم و جسارت نشه

جناب مهدی شما که نفرمودید وسواستون در چه موردیه و ....؟توضیح بدید راحت تر راهنماییتون میکنن

با عرض سلام دقیقا من نوعی وسواس دارم
که بهتره با مثال بگم اگر مهمونی یا عروسی یا با کسی صبحت کردم بعد از اون فکر می کنم که شخص احتمالا از من ناراحت شده یا حرفی گفتم که به احاسیسش لطمه زده

خب این یک حالت طبیعی هست گاهی وقتا ما منظوری نداریم ولی طرفمون بد برداشت میکنه

بهتر هست که همیشه کم صحبت کنیم و قبل از صحبت کردن فکر کنیم چون همه مثل ما نیستند و ممکنه سو تفاهم پیش بیاد

اگر فرد مهمی هست میتونید بهش بگید که سو تفاهم نشه

ولی اگه فرد مهمی نیست بیخیال شید

کلا رک و روراست و راحت باشید با مردم و در مورد حرفاتون توضیح بدید که هیچ وقت جای سوال و سو تفاهم باقی نمونه

مهدی15;977484 نوشت:
با عرض سلام دقیقا من نوعی وسواس دارم
که بهتره با مثال بگم اگر مهمونی یا عروسی یا با کسی صبحت کردم بعد از اون فکر می کنم که شخص احتمالا از من ناراحت شده یا حرفی گفتم که به احاسیسش لطمه زده

این افکار ممکن است برای هرکسی رخ دهد و ممکن است مدت زمان کمی ذهن ما را به خود مشغول نماید یا زیاد.
آنچه مهم است این است که آیا این ویژگیهای کلی را دارد و اگر دارد چه مقدار است.

1. اجبار: فرد وسواسی خود را در انجام رفتارها یا آمدن افکار مجبور می بیند.و لذا هر چه تلاش می کند که این افکار را از ذهن خود خارج کند نمی تواند.
  3. اضطراب: از اختلالات اضطرابی می باشند و اضطراب سبب افزایش تکرار آن رفتار یا افکار می شود.
  5. وقتگیر و غیرمنطقی می باشند. و وقت زیادی را به خود اختصاص می دهد.
  6. رفتارها یا افکار وسواسی، سبب اختلال در زندگی روزمره می گردد.و ما مجبور می شویم برخی از رفتارهای خود را به خاطر آنها متوقف نماییم.

در صورتی که ویژگیهای بالا را نداشتید وسواس نیستید و یک حالت طبیعی را دارید.

یا علی

سوال:
چطور میتوان وسواس را از خودم دور کنم و نشانه های فرد وسواسگر می توانند چه باشند.
من اگر مهمونی یا عروسی یا با کسی صبحت کردم بعد از اون فکر می کنم که شخص احتمالا از من ناراحت شده یا حرفی گفتم که به احاسیسش لطمه زده

پاسخ:
این افکار ممکن است برای هرکسی رخ دهد و ممکن است مدت زمان کمی ذهن ما را به خود مشغول نماید یا زیاد.
آنچه مهم است این است که آیا این ویژگیهای کلی را دارد و اگر دارد چه مقدار است.

1. اجبار: فرد وسواسی خود را در انجام رفتارها یا آمدن افکار مجبور می بیند.و لذا هر چه تلاش می کند که این افکار را از ذهن خود خارج کند نمی تواند.
  5. وقتگیر و غیرمنطقی می باشند. و وقت زیادی را به خود اختصاص می دهد.
  6. رفتارها یا افکار وسواسی، سبب اختلال در زندگی روزمره می گردد.و ما مجبور می شویم برخی از رفتارهای خود را به خاطر آنها متوقف نماییم.

در صورتی که ویژگیهای بالا را نداشتید وسواس نیستید و یک حالت طبیعی را دارید.
در صورتی که ویژگیهای بالا را داشتید عمل به راهکارهای زیر در بهبودی شما موثر می باشند.

1. یکی از علل وسواس محور قرار دادن فکر خود در تصمیمات و رفتارهای زندگی می باشدو عدم توجه به توصیه های درمانگر و اطرافیان است که این اشتباه می باشد و فرد وسواس لازم است بداند که نباید فکر خود را محور قرار دهد و یقین او اعتبار ندارد و باید طبق یقین افراد دیگر عمل نماید.
  2. لازم است بدانید که در این دنیا در بسیاری مواقع یقین صددرصدی قابل تحقق نیست و لذا ما مامور به عمل به دستورات دین،آنگونه که فرموده اند می باشیم.و لذا لازم است یادبگیریم در کنار تردیدها زندگی نماییم.
  3. خظاهای شناختی مرتبط با وسواس خود را شناخته و اصلاح نماییم
  4. ریشه وسواس اضطراب می باشد و از اختلالات اضطرابی به حساب می آیند پس نیاز است که در آرامش باشید و از راهکارهای مقابله با اضطراب استفاده نمایید.
  5. از روش های مقابله با وسواس، شناخت و آگاهی مناسب از احکام شرع مقدس می باشد لذا آگاهی خود را بالا ببرید در بسیاری از مواقع عدم آگاهی ما از احکام سبب وسواس ما می شوند.
  6. از روش های مقابله با وسواس ،عدم پاسخ دهی می باشد لذا نباید به این افکاری که به ذهنتون می آید اعتنا کنید.
  7. با خود تلقین نمایید که وسواس از شیطان است و نباید به آن اهمیت دهید.
  8. توجه به معنویت را همیشه در نظر داشته باشید (نماز اول وقت ،ادکار صلوات لااله الاالله لاحول و لاقوه الا بالله سوره های ناس و فلق،دعا و توسل به اهل بیت،توکل و یاری خواستن از خداوند)
  9. آنچه سبب آزار و اذیت شما می شود افکار شما میباشد لذا پس از اعتنا نکردن حتما از مهارتهای کنترل فکر و خیال استفاده نمایید تا اضطراب شما بیشتر نشده و افکار وسواسی شما را اذیت نکند.
  10. توجه داشته باشید که به تدریج این حالت وسواسی برای شما ایجاد شده است و به تدریج این عادت را هم می توانید ترک نمایید.
  11. میزان پیشرفت خود را یادداشت نمایید.
  12. به مضرات و مشکلاتی که رفتارها و افکار وسواسی برای شما ایجاد می کند توجه نمایید.
  13. ورزش را حتما داشته باشید و سعی نمایید که حتما همراه با عرق کردن باشد
  14. شادابی و نشاط خود را بیشتر نمایید و از سرزنش کردن خود خودداری نمایید
  15. از معاشرت با افراد وسواسی اجتناب نمایید.
  16. از ریلکس تلویزیون(دکمه فشار) برای مدیریت فکر و تقویت استارت و استاپ خود استفاده نمایید.

مهارتهای کنترل فکر:
الف: از فکر کردن ارادی به موضوع آزار دهنده (فکرهای وسواسی ) به شدت پرهیز نمایید.
ب : اگر خود بخود به ذهن شما آمدند سعی کنید از ذهن خود بیرون ببرید و اگر نتوانستید از راهکارهای زیر استفاده نمایید:

• پر کردن اوقات روزانه

• در نظر گرفتن افکار و رفتارهای جایگزین مناسب
  • اهمیت ندادن و بی خیال بودن
  • نوشتن افکار و پاره کردن کاغذ
    • بستن کش به دست و کشیدن آن

• حواله دادن افکار به زمان خاصی در روز یا هفته (اگر زیاد به ذهن شما می آید روزانه یک ربع تا نیم ساعت و اگر کمتر زمان کمتری را روزانه یا یک روز درمیان و ...به این فکر اختصاص دهید و هر موقع این فکر به ذهن شما آمد به آن زمانی که معین کرده ایدحواله دهید )

• توجه به معنویت را فراموش ننمایید( نماز اول وقت توسل به اهل بیت مناجات و طلب از خداوند اذکار صلوات استغفار لاحول و لا قوه الا بالله و خواندن سورهای معوذتین )
    • تلقین مثبت
    • ورزش کردن

مهم : در صورت عمل و رعایت راهکارهای بالا و عدم بهبودی ،حتما به روانشناس متعهد و متخصص که در زمینه درمان وسواس تبحر دارد مراجعه نمایید.

یا علی

موضوع قفل شده است