نپرداختن خمس *** سوال فقهی

تب‌های اولیه

53 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نپرداختن خمس *** سوال فقهی

سلام
شخصی که چند سالیست از ابتدای عمر تا حالا خمس پرداخت نکرده (با وجود این که چند سالی هست که حقوق داره )
ولی از اول حقوق گرفتن تا حالا نیت این را داشته که خمس بده اما بدلایلی چون تعلل، تنبلی، حساب کتاب زیاد این چند سال، ناآشنایی با قوانین دقیق خمس ، موجود نبودن یا عدم دسترسی به آخوندی که واضح، باحوصله وبطور کامل دربست توضیح مسائل رو بده
نیز بدلیل تلمبار شدن حساب کتاب این چند سال
تا حالا خمس پرداخت نکرده و فعلا نیز بنا به دلایل بالا از پرداخت خمس تعلل میکنه
حالا یک سوال:(به شرطی که با حوصله، دقیق، با بیان تمام حواشی وجوانب موضوع، مهربانانه و به طور پیگیر به تمام سوالاتی که بعد از جوابتان مطرح می کنم جواب بدید)

1- فعلا داره با لباسی نماز میخونه که نمیدونه این لباس را با پولی خریده که خمسش را نداده یا با پولی که هنوز خمس شاملش نشده،
حکم نماز این شخص چگونه خواهد بود؟
نظر تمام مراجع رو میخام
با تشکر

محمدمهدی;32149 نوشت:
سلام
شخصی که چند سالیست از ابتدای عمر تا حالا خمس پرداخت نکرده (با وجود این که چند سالی هست که حقوق داره )
ولی از اول حقوق گرفتن تا حالا نیت این را داشته که خمس بده اما بدلایلی چون تعلل، تنبلی، حساب کتاب زیاد این چند سال، ناآشنایی با قوانین دقیق خمس ، موجود نبودن یا عدم دسترسی به آخوندی که واضح، باحوصله وبطور کامل دربست توضیح مسائل رو بده
نیز بدلیل تلمبار شدن حساب کتاب این چند سال
تا حالا خمس پرداخت نکرده و فعلا نیز بنا به دلایل بالا از پرداخت خمس تعلل میکنه
حالا یک سوال:(به شرطی که با حوصله، دقیق، با بیان تمام حواشی وجوانب موضوع، مهربانانه و به طور پیگیر به تمام سوالاتی که بعد از جوابتان مطرح می کنم جواب بدید)

1- فعلا داره با لباسی نماز میخونه که نمیدونه این لباس را با پولی خریده که خمسش را نداده یا با پولی که هنوز خمس شاملش نشده،
حکم نماز این شخص چگونه خواهد بود؟
نظر تمام مراجع رو میخام
با تشکر

با سلام و تشكر از شما پرسشگر محترم جناب محمد مهدي :

كسي كه از اول تكليف خمس نداده اگر از منافع كسب ، چيزي كه به آن احتياج ندارد خريده و يك سال از خريد آن گذشته است بايد خمس آن را بدهد و اگر اثاث خانه و چيز هاي ديگري كه به آنها احتياج دارد مطابق شأن خود خريده ، پس اگر بداند در بين سالي كه در آن سال فايده برده آنها را خريده است لازم نيست خمس آنها را بدهد و اگر نداند كه در بين سال خريده يا بعد از تمام شدن سال ، بنا بر احتياط واجب بايد با حاكم شرع مصالحه كند
(در ضمن نمازي را كه خوانده است چون نمي داند كه لباس را با چه پولي خريده صحيح است )

منبع رساله مرا جع م 1797:Gol::Gol::Gol:

سلام
ممنون از جوابتان -اجرتان با خدا
من هم اگه بپذیره برا علو درجاتتان دعا می کنم

سوال 2- نماز خواندن با لباسی که با پول خمس داده نشده، خریداری شده است، چه حکمی دارد؟

محمدمهدی;32284 نوشت:
سوال 2- نماز خواندن با لباسی که با پول خمس داده نشده، خریداری شده است، چه حکمی دارد؟

چنانچه نظر مرجعي را مي خواهيد اشاره كنيد
طبق نظر امام ورهبري ؛باطل است
رساله مراجع /م/820

سلام اسرا جان*** خمس***فقهی
سلام اسرا جان
بنده معلم هستم
دوستان، نوجوانان و همکاران زیادی (که طبعا مراجع مختلفی دارن )
در موضوع های مختلف از جمله خمس
ودر زمینه های فقهی اعتقادی و... ازم سوال میکنن

برا همین لطف کن در جواب تمام سوالاتم
نظر تمام مراجع را با ذکر نام مرجع در زیر هر فتوا بنویس

این صفحه را از اول بخوان( بخصوص توضیحی که قبل از سوال اول نوشتم)

سوال

1- در صورت باطل بودن نماز
آیا شخص می تواند فعلا فقط خمس لباس نمازش را بدهد

و خمس بقیه اموالش را به تاخیر اندازد؟

2- فقط جدا کردن پول خمس (که بعدا به مرجع برساند) کافیست(نمازش صحیح خواهد بود)
یا نه باید پول را به مرجع برساند؟ (و در آن صورت است که نمازش صحیح خواهد بود؟)

محمدمهدی;32480 نوشت:
- در صورت باطل بودن نماز آیا شخص می تواند فعلا فقط خمس لباس نمازش را بدهد و خمس بقیه اموالش را به تاخیر اندازد؟

باسلام وتشکر از پی گیری شما
در مورد سوال اول کسی که حمس به ان تعلق گرفته نمی تواند بخشی از خمسش را بدهد بلکه باید همه خمس را بدهد خصوصاً شما که گفتید سال خمسی از قبل نداشتید خلاصه اینکه نمی تواند به خمس لباس فقط اکتفا کند

تاخیر خمس ویا ندادن بخش دیگر از متعلق خمس با دست گردان ومصالحه با حاکم شرع حل می شود یعنی به مجتهد خود ویا نماینده او که امام جمعه های شهر می باشند نسبت به تاخیر ان اطلاع دهید مانعی ندارددر غیر این صورت نمی تواند به تاخیر بیندازد
رساله مراجع م/1792و1790و1791 وتحریر بحث خمس

محمدمهدی;32480 نوشت:
2- فقط جدا کردن پول خمس (که بعدا به مرجع برساند) کافیست(نمازش صحیح خواهد بود) یا نه باید پول را به مرجع برساند؟ (و در آن صورت است که نمازش صحیح خواهد بود؟)

باید پول را به اهل خمس برساندونمی تواند خمس را به ذمه بگیرد که بعداً بدهد واگر به صاحب خمس اطلاع ندهد نمازش صحیح نخواهد بود.رساله مراجع م/1791

با سلام وتشكر.لازم به ذكره كه در بحث معاملات يه بحث كلي في الذمه مطرحه كه خيلي در حل مسايل مهمه . كلي في الذمه يعني اينكه از اول كه خريد را انجام ميدهد قصد اينو نداره كه از مال خمس نداده مبلغ را بپردازه ولي بعدا از مال خمس نداده پرداخت كرده در اين صورت وظيفه خريدار اينه كه از مال حلال مبلغ رو بپردازه ولي اين معامله صحيحه .پس با اين فرض نمازاي ايشون صحيحه . نظر مراجعي كه كلي في الذمه را قبول دارند مثل ايت الله سيستاني به همين صورته . توضيح المسايل مراجع ج1 ص458 مساله 820

با سلام
آیا به پول رهن مغازه خمس تعلق می گیرد؟
طبق نظر آیت الله مکاره به هدیه خمس تعلق می گیرد پس قرآن که هدیه هست یا سکه هایی که در عروسی هدیه می دهند و ... خمس دارد؟
و پدرم خمس مالش را نداده اما می گوید وقتی خواستم به مکه بروم می دهم اصرار ما هم فایده ای نداشت .
آیا نمی توانیم به خانه آنها برویم و چیزی بخوریم ؟
ممنون

rink;135228 نوشت:
آیا به پول رهن مغازه خمس تعلق می گیرد؟

با سلام و تشکر از سوالتان
به نظر آیه الله مکارم پولی که از درآمد کسب تهیه شده و به عنوان رهن به صاحب مغازه داده شده،جز موونه است و خمس ندارد؛ولی اگر آن را بازپس گرفت و نیازی به آن نداشت،بنابر احتیاط خمس آن را بپردازد.
استفتائات آیه الله مکارم،ج2،س524.

rink;135228 نوشت:
طبق نظر آیت الله مکاره به هدیه خمس تعلق می گیرد پس قرآن که هدیه هست یا سکه هایی که در عروسی هدیه می دهند و ... خمس دارد؟ و پدرم خمس مالش را نداده اما می گوید وقتی خواستم به مکه بروم می دهم اصرار ما هم فایده ای نداشت . آیا نمی توانیم به خانه آنها برویم و چیزی بخوریم ؟

چنانچه فرمودید به نظر آیه الله مکارم هدیه اگر تا سر سال خمسی زیاد بیاید به احتیاط واجب خمس دارد، ولی معاشرت با آنان اشکال ندارد و اگر یقین نداشته باشید به غذای آنان خمس تعلق گرفته،خوردن آن نیز جایز است و چنانچه احتمال تاثیر می دهید آنان را ارشاد نمایید.
رساله مراجع،م1795و 1753.

سلام
ممنون از راهنماییتون
پدر شوهرم دیروز که خمسش را حساب کرده فقط به ارزاقش خمس خورده حدود 20 هزار تومان . اما پدر من وضع مالی خوبی دارد و شاید 30 میلیونی خمس داشته باشد و مطمئن هم هستیم که خمس نداده اند .
آیا پدر و مادر که شاید هرروز طی سه سالی که ازدواج می کردیم به خانه آنها رفتیم روز به روزش باید حساب شود ؟
چطور باید حساب کنیم ؟
ممنون می شم اگر کمک کنید.

rink;135537 نوشت:
آیا پدر و مادر که شاید هرروز طی سه سالی که ازدواج می کردیم به خانه آنها رفتیم روز به روزش باید حساب شود ؟ چطور باید حساب کنیم ؟

با سلام
اگر یقین نداشته باشید به عین غذایی که می خورید خمس تعلق گرفته،خوردن آن جایز است، ولی اگر یقین دارید به عین غذایی که میخورید خمس تعلق گرفته،خوردن آن پیش از پرداخت خمس آن یا بدون اجازه حاکم شرع جایز نیست.
رساله مراجع،م1795

با سلام خدمت کارشناسان محترم

شغل من کارمند هست و حدود دو سالی هست که مشغول به کارم و برای خودم درآمد دارم و از ابتدای شاغل شدن قصد پرداخت خمس داشتم و حتی سال خمسی خود را از روز استخدام حساب کردم اما به دلایلی که در این تاپیک گفته شد و همینطور به دلیل قرض دادن پولم به برخی افراد نتوانستم خمسم را محاسبه و پرداخت کنم . حالا دوباره نزدیک سال خمسی شده است و من در رابطه با موارد زیر از شما راهنمایی می خواهم.

(مرجع تقلید رهبری می باشند)
1- آیا این درست است که عیدی و پاداش آخر سال که به حقوق بگیران می دهند خمس ندارد حتی اگر سال خمسی بر آن بگذرد؟
2- آیا من می توانم خمس سال خمسی گذشته را نیز به همراه سال جدید محاسبه کنم و آنها را با هم بدهم ؟
3- من مجرد هستم و خانه و ماشین ،.. ندارم و بیشتر هدفم خرید خانه است و پولم هم به حدی که بتوانم آن را بخرم نیست و باید تا 2-3 سال دیگر پولهایم را پس انداز کنم و قصد ازدواج دارم و خواستگاری هم رفته ام ولی به دلایلی برای گرفتن جواب قطعی باید تا 4-5 ماه بعد از سال خمسی جدیدصبر کنم و در صورت جواب مثبت باید تمام پس اندازم را به این کار اختصاص دهم و حتی کم هم می آورم. تکلیف من در رابطه با خمس سال جدید و همینطور سال خمسی گذشته که پرداخت نکرده ام چیست؟
4- من در کنار کارمندی مغازه ای هم دارم که با فردی شریک هستم و در آن سرمایه گذاری کرده ام البته درآمد آن بسیار ناچیز است و سود ما در آن مکان به صورت سرمایه مغازه باقی می ماند. با توجه به اینکه شریک من به خمس توجه و اعتقادی ندارد تکلیف من در اینجا چیست؟

با تشکر:Gol:

عرض سلام و ادب و خوش آمدگویی خدمت جناب فرزان گرامی

farzan;152027 نوشت:
1- آیا این درست است که عیدی و پاداش آخر سال که به حقوق بگیران می دهند خمس ندارد حتی اگر سال خمسی بر آن بگذرد؟

اگر به عنوان پاداش و هدیه است ،خمس ندارد.(1)

farzan;152027 نوشت:
2- آیا من می توانم خمس سال خمسی گذشته را نیز به همراه سال جدید محاسبه کنم و آنها را با هم بدهم ؟

قرض دهنده اگر مال قرضى را از درآمد ساليانه كارش و قبل از پرداخت خمس آن قرض داده است، در صورتى كه بتواند تا آخر سال قرضش را از بدهكار بگيرد، واجب است كه هنگام رسيدن سال خمسى‏ اش خمس آن را بپردازد، و اگر نتواند قرض خود را تا پايان سال بگيرد، فعلا پرداخت خمس آن واجب نيست، ليكن هر وقت آن را وصول كرد بايد خمس آن را بدهد.(2)

farzan;152027 نوشت:
3- من مجرد هستم و خانه و ماشین ،.. ندارم و بیشتر هدفم خرید خانه است و پولم هم به حدی که بتوانم آن را بخرم نیست و باید تا 2-3 سال دیگر پولهایم را پس انداز کنم و قصد ازدواج دارم و خواستگاری هم رفته ام ولی به دلایلی برای گرفتن جواب قطعی باید تا 4-5 ماه بعد از سال خمسی جدیدصبر کنم و در صورت جواب مثبت باید تمام پس اندازم را به این کار اختصاص دهم و حتی کم هم می آورم. تکلیف من در رابطه با خمس سال جدید و همینطور سال خمسی گذشته که پرداخت نکرده ام چیست؟

مال پس انداز شده از منفعت كسب اگر براى تأمين هزينه ‏هاى زندگى باشد، سر سال خمسى، خمس دارد مگر اين كه پس انداز براى تهيّه لوازم ضرورى زندگى و يا تأمين هزينه‏ هاى لازم باشد كه در اين صورت اگر بعد از سال خمسى در آينده نزديك (مثلا دو سه ماه پس از سال خمسى) در راه‏هاى مذكور مصرف شود، خمس ندارد، البته در صورتى که با پرداخت خمس آن نتواند مايحتاج را تهيه کند.‏(3)

در مورد خمس سال گذشته و امسالتان هم واجب است تمام اموالى را كه خمس به آنها تعلق گرفته، حساب كنید و خمس آنها را بپردازید، و در موارد مشكوك بايد با ولىّ امر خمس يا وكيل او مصالحه نمايد.(4)

farzan;152027 نوشت:
4- من در کنار کارمندی مغازه ای هم دارم که با فردی شریک هستم و در آن سرمایه گذاری کرده ام البته درآمد آن بسیار ناچیز است و سود ما در آن مکان به صورت سرمایه مغازه باقی می ماند. با توجه به اینکه شریک من به خمس توجه و اعتقادی ندارد تکلیف من در اینجا چیست؟

در مورد خمس اصل و سود سرمایه، اگر به مقدارى باشد كه با پرداخت خمس آن، درآمد كسب با بقيه وافى به هزينه‌‌ى زندگى او نيست و يا اينكه كسب با بقيه مناسب با شأن عرفى او نباشد خمس ندارد.(5)

بر هريك از شركاء واجب است كه حقوق شرعى سهام خود را بپردازند تا تصرفات آنان در مال مشترك حلال باشد، و اگر بقيه شريكها آن را پرداخت نمى‏كنند و انحلال شركت و جداشدن از آنان براى شما ضررى يا حرجى باشد، مجاز هستيد به شراكت خود با آنان ادامه دهيد.(6)

پی نوشت:
1.رهبری،اجوبه الاستفتائات،س851و استفتائات موجود در مرکز ملی پاسخگویی
2.همان،س871
3.همان،س909
4.همان،س928
5.همان،س952
6.همان،س941

نور;152443 نوشت:
نقل نمایش پست ها نوشته اصلی توسط : Farzan 2- آیا من می توانم خمس سال خمسی گذشته را نیز به همراه سال جدید محاسبه کنم و آنها را با هم بدهم ؟ قرض دهنده اگر مال قرضى را از درآمد ساليانه كارش و قبل از پرداخت خمس آن قرض داده است، در صورتى كه بتواند تا آخر سال قرضش را از بدهكار بگيرد، واجب است كه هنگام رسيدن سال خمسى‏ اش خمس آن را بپردازد، و اگر نتواند قرض خود را تا پايان سال بگيرد، فعلا پرداخت خمس آن واجب نيست، ليكن هر وقت آن را وصول كرد بايد خمس آن را بدهد.(2)

سلام
لطفا این قسمت را توضیح بدید،چه ربطی بین قرض و خمس پرداخت نشده است؟

سلام
بنده جایی رفتم برای محاسبه خمس.
1-این آقا گفتن از امروز که اومدی را روز سال خمسی ما قرار میدهم .من میتونم این زمان را به اسفند ماه سال گذشته تغییر دهم و در این حالت قدری در مبالغ شک دارم،مقدار بیشتر را در نظر بگیرم یا کمتر یا میانگین درسته؟اسفند ماه بهترین زمان برای بنده است.
2- اجازه مصرف 1ششم از مبلغ خمس را به خودم دادند که به فقیر بدهم،این مبلغ را میشه به فقیر سید داد؟
3- کل سرمایه ای که خمس به آن تعلق میگیرد را به همسرم داده ام و امکان برگشت مال به بنده کمه:Nishkhand: یا اگر برگردد قسمتی از اون بعد از گذشت سال خمسی برمیگرده!!وضعیت خمس این مبلغ چی میشه.

مسیحا;155154 نوشت:
لطفا این قسمت را توضیح بدید،چه ربطی بین قرض و خمس پرداخت نشده است؟

با سلام و عرض احترام

پاسخ ارائه شده متناسب با سوالی بود که پرسیده شده بود، در سوال چنین ذکر شده بودکه:

«به دلیل قرض دادن پولم به برخی افراد نتوانستم خمسم را محاسبه و پرداخت کنم، آیا من می توانم خمس سال خمسی گذشته را نیز به همراه سال جدید محاسبه کنم و آنها را با هم بدهم ؟»

لذا مساله قرض و خمس بیان شد.
موفق و پایدار باشید.

عرض ادب و حترام

مسیحا;155167 نوشت:
بنده جایی رفتم برای محاسبه خمس. 1-این آقا گفتن از امروز که اومدی را روز سال خمسی ما قرار میدهم .من میتونم این زمان را به اسفند ماه سال گذشته تغییر دهم و در این حالت قدری در مبالغ شک دارم،مقدار بیشتر را در نظر بگیرم یا کمتر یا میانگین درسته؟اسفند ماه بهترین زمان برای بنده است.

در مورد سوالاتتان بهتر بود،به دلیل اختلافی که بین نظرات مراجع بزرگوار در مورد سوال وجود دارد نام مرجع تقلید ذکر می شد،اما بنا بر نظر مقام معظم رهبری:

تقديم و تأخير سال خمسى جايز نيست مگر با اجازه ولى امر خمس و بعد از حساب مدت گذشته و مشروط است به اينكه موجب وارد شدن ضرر به صاحبان خمس نشود، و در مورد اجناسى كه پول پرداختى بابت خريد آن از درآمد سال قبل بوده است، بايد خمس آن پول‏ها پرداخت شود.(1)

مسیحا;155167 نوشت:
2- اجازه مصرف 1ششم از مبلغ خمس را به خودم دادند که به فقیر بدهم،این مبلغ را میشه به فقیر سید داد؟

در صورتیکه اجازه دارید،اشکال ندارد.(2)

مسیحا;155167 نوشت:
3- کل سرمایه ای که خمس به آن تعلق میگیرد را به همسرم داده ام و امکان برگشت مال به بنده کمه یا اگر برگردد قسمتی از اون بعد از گذشت سال خمسی برمیگرده!!وضعیت خمس این مبلغ چی میشه.

اگر مالى كه به همسرتان داده ‏ايد،به عنوان هدیه و قبل از سال خمسی و به مقدارى باشد كه عرفا مناسب شأن شما و افراد مانند شماست و بخشش صورى و به قصد فرار از خمس هم نباشد، خمس ندارد.(3)

پی نوشت:
1.رهبری،اجوبه الاستفتائات،س1001
2.همان،با توجه به مسائل 1009تا 1012
3.همان،س856

نور;155169 نوشت:
در مورد سوالاتتان بهتر بود،به دلیل اختلافی که بین نظرات مراجع بزرگوار در مورد سوال وجود دارد نام مرجع تقلید ذکر می شد،اما بنا بر نظر مقام معظم رهبری:

سلام و عرض ادب و تشکر از پاسخگویی
ببخشید نگفتم،اما مرجع بنده مقام معظم رهبری هستند.
نور;155178 نوشت:
تقديم و تأخير سال خمسى جايز نيست

اول بر زمان اول اسفند موافقت کردن،اما دیدن چون قدری شک دارم اون را تغییر دادن به اون روز.اون روز از سال که ایشون برای من سال خمسی قرار دادن،برای من خیلی سخته،روم نمیشه پیش ایشون برم دوباره و تقریبا متوجه حساب کتاب شدم،نمیشه خودم حساب کنم؟چون حساب و دارایی خیلی خاصی ندارم.ا
نور;155178 نوشت:
اگر مالى كه به همسرتان داده ‏ايد،به عنوان هدیه و قبل از سال خمسی و به مقدارى باشد كه عرفا مناسب شأن شما و افراد مانند شماست و بخشش صورى و به قصد فرار از خمس هم نباشد، خمس ندارد.(3)

به پول نیاز داشتن و به قصد قرض دادن به ایشون دادم اما احتمال میدهم که نتونه دوباره این پول را به من پس بده و یا برای خرید خانه صرف کنه و من را شریک کنه.در صورت شریک شدن در منزل ،برای من خمس داره یا چون داریم ازش استفاده میکنیم شامل خمس نمیشه؟

سلام و عرض ادب

مسیحا;155201 نوشت:
اول بر زمان اول اسفند موافقت کردن،اما دیدن چون قدری شک دارم اون را تغییر دادن به اون روز.اون روز از سال که ایشون برای من سال خمسی قرار دادن،برای من خیلی سخته،روم نمیشه پیش ایشون برم دوباره و تقریبا متوجه حساب کتاب شدم،نمیشه خودم حساب کنم؟چون حساب و دارایی خیلی خاصی ندارم.ا

دوباره باید با اجازه نماینده مرجعتان سال خمسی را تغییر دهید و بعد از آن، سر سال خمسی می توانید خودتان خمستان را محاسبه نمایید.

مسیحا;155201 نوشت:
به پول نیاز داشتن و به قصد قرض دادن به ایشون دادم اما احتمال میدهم که نتونه دوباره این پول را به من پس بده و یا برای خرید خانه صرف کنه و من را شریک کنه.در صورت شریک شدن در منزل ،برای من خمس داره یا چون داریم ازش استفاده میکنیم شامل خمس نمیشه؟

قرض دهنده اگر مال قرضى را از درآمد ساليانه كارش و قبل از پرداخت خمس آن قرض داده است، در صورتى كه بتواند تا آخر سال قرضش را از بدهكار بگيرد، واجب است كه هنگام رسيدن سال خمسى‏ اش خمس آن را بپردازد، و اگر نتواند قرض خود را تا پايان سال بگيرد، فعلا پرداخت خمس آن واجب نيست، ليكن هر وقت آن را وصول كرد بايد خمس آن را بدهد. بنابراین وقتی پول را از همسرتان دریافت کردید باید خمس آن را بدهید مگر اینکه متناسب با شان و قبل از سال خمسی و نه برای فرار از خمس(همانطور که قبلا بیان شد) پول را به ایشان بخشیده باشید.(1)
به طور کلی ،مسکن متناسب با شان انسان جز موونه است و خمس ندارد ولی بهتر است در مورد سوالتان به جزییات بیشتری توجه شود و دقیق تر مطرح نمایید.

پی نوشت:
1.رهبری،اجوبه الاستفتائات،س871و 856

سلام
ممنون از پاسختون و این که وقت میگذارید

نور;155573 نوشت:
به طور کلی ،مسکن متناسب با شان انسان جز موونه است و خمس ندارد ولی بهتر است در مورد سوالتان به جزییات بیشتری توجه شود و دقیق تر مطرح نمایید.

با شرح فوق و با در نظر گرفتن اینکه از بخشیدن قصد فرار کردن از خمس را ندارم و میخواهم به همسرم کمک کنم به این پول خمس تعلق میگیره؟هنوز بهشون نگفتم بخشیدم اما نیتم همینه نیازه که مطرح کنم؟

نور;155178 نوشت:
تقديم و تأخير سال خمسى جايز نيست مگر با اجازه ولى امر خمس و بعد از حساب مدت گذشته و مشروط است به اينكه موجب وارد شدن ضرر به صاحبان خمس نشود

قصدم فرار از خمس نیست و موجب ضرر به صاحب خمس نمیشه ان شاءالله و با تغییر به اسفند ماه شاید باید مبلغ بیشتری بدهم.
ببخشید که اینقدر سوال میکنم،چون فعلا به ولی امر خمسی دسترسی ندارم و هر قدر هم با دفتر مقام معظم رهبری تماس میگیرم موفق نمیشم.

با سلام و احترام

مسیحا;156411 نوشت:
با شرح فوق و با در نظر گرفتن اینکه از بخشیدن قصد فرار کردن از خمس را ندارم و میخواهم به همسرم کمک کنم به این پول خمس تعلق میگیره؟هنوز بهشون نگفتم بخشیدم اما نیتم همینه نیازه که مطرح کنم؟

اگر پول را قبل از سال خمسی بخشیدید،خمس ندارد.
رهبری،اجوبه الاستفتائات،س 856

مسیحا;156411 نوشت:
قصدم فرار از خمس نیست و موجب ضرر به صاحب خمس نمیشه ان شاءالله و با تغییر به اسفند ماه شاید باید مبلغ بیشتری بدهم. ببخشید که اینقدر سوال میکنم،چون فعلا به ولی امر خمسی دسترسی ندارم و هر قدر هم با دفتر مقام معظم رهبری تماس میگیرم موفق نمیشم.

حتما در این تغییر،اجازه مرجعتان لازم است.می توانید با شماره تلفن 02517746666(دفتر مقام معظم رهبری در قم)تماس بگیرید.

[="mediumturquoise"]يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ عَلَيْكُمْ أَنفُسَكُمْ[/]

با سلام

یه سوال داشتم از خدمتتون

این که کسی طی سالیان سال نه خمس داده نه زکات و مالش شبه داره. الان هم قدرت پرداخت بصورت نقدی نداره (بدهکار به بانک و اشخاص)
الان تکلیف چیه ؟ باید اول قرض هاشو بده بعد خمس و زکات یا ...؟
یا این که میتونه از اموالش بده ؟

مرجع هم مقلد امام (ره) بودن . الان هم می گویند پسر ایت الله فاضل لنکرانی (؟)
ممنون.

غارنشین;225498 نوشت:
یه سوال داشتم از خدمتتون این که کسی طی سالیان سال نه خمس داده نه زکات و مالش شبه داره. الان هم قدرت پرداخت بصورت نقدی نداره (بدهکار به بانک و اشخاص) الان تکلیف چیه ؟ باید اول قرض هاشو بده بعد خمس و زکات یا ...؟ یا این که میتونه از اموالش بده ؟ مرجع هم مقلد امام (ره) بودن . الان هم می گویند پسر ایت الله فاضل لنکرانی (؟) ممنون.

با سلام و عرض ادب

اگر صاحب درآمدی می باشید و تا کنون سال خمسی نداشته اید،اول باید حتما با دفتر و نماینده مرجع تقلید زنده اتان تماس بگیرید و اموال خود را اصطلاحا پاک کنید یعنی مقدار خمس مالتان مشخص شود و اگر فعلا توانایی پرداخت نداشتید دست گردان نمایید.(1)

در مورد قرض هم،به طور کلی اگر بدهى بر اثر قرض کردن در طول سال براى مخارج همان سال يا خريد بعضى از مايحتاج سال به‌صورت نسيه باشد، در صورتى که بخواهد دين خود را از منافع همان سال ادا نمايد، مقدار دين از باقى‌مانده درآمد آن سال استثنا مى‏ شود، و در غير اين صورت، تمام درآمد باقى‌مانده خمس دارد.اما شما اگر سال خمسی ندارید ابتدا باید با مراجعه به دفتر مرجع تقلیدتان،سال خمسی معین نمایید.(2)

زكات هم به نه چيز واجب است: اول: گندم. دوم: جو. سوم: خرما. چهارم:كشمش. پنجم: طلا. ششم: نقره. هفتم: شتر. هشتم: گاو. نهم: گوسفند. و اگر كسى مالك يكى ازاين نه چيز باشد، با شرايط‏ى كه دارد بايد مقدارى كه معين شده به‏ يكى از مصرفهايى كه دستور داده ‏اند برساند.(3)

پی نوشت:
1.آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س925
2.همان،س865
3.رساله مراجع،م1853

سلام من خودم معلم هستمو شوهرم نیز کارمند می باشد وضع مالیمان خوب است خانه ای دو طبقه ای ساخته ایم و آن را کرایه داده ایم مقداری پس انداز در بانک داریم برای خرید مغازه و هم خودم وهم شوهرم سید هستیم تا به حال که 11 سال از زندگی مشترکمان میگذرد خمس نداده ایم شوهرم مصارف خمس را قبول ندارد میگوید خودمان اقوام سید فقیر زیاد داریم (مثل خانواده خودش که هم سیدند و هم فقیر وهم یتیم دوبرادر مجرد در آستانه ازدواج و دو خواهر مجرد بیکار) آیا می شود خودمان پول را به اقوام سید فقیرمان بدهیم سهم امام را چه کنیم آیا اگر 100میلیون در بانک داشته باشیم 20 میلیون ان باید برای خمس باشد ؟ممنون

homa58;263988 نوشت:
سلام من خودم معلم هستمو شوهرم نیز کارمند می باشد وضع مالیمان خوب است خانه ای دو طبقه ای ساخته ایم و آن را کرایه داده ایم مقداری پس انداز در بانک داریم برای خرید مغازه و هم خودم وهم شوهرم سید هستیم تا به حال که 11 سال از زندگی مشترکمان میگذرد خمس نداده ایم شوهرم مصارف خمس را قبول ندارد میگوید خودمان اقوام سید فقیر زیاد داریم (مثل خانواده خودش که هم سیدند و هم فقیر وهم یتیم دوبرادر مجرد در آستانه ازدواج و دو خواهر مجرد بیکار) آیا می شود خودمان پول را به اقوام سید فقیرمان بدهیم سهم امام را چه کنیم آیا اگر 100میلیون در بانک داشته باشیم 20 میلیون ان باید برای خمس باشد ؟ممنون

با سلام و عرض ادب و خوش آمدگویی خدمت شما

با توجه به اینکه خودتان هم درآمد دارید باید سال خمسی جداگانه داشته باشید و همسرتان هم سال خمسی برای درآمدشان داشته باشند و چنانچه تاکنون هیچ کدام سال خمسی نداشته اید باید با دفتر مرجع تقلیدتان تماس بگیرید تاخمس اموال را محاسبه و سال برایتان معین شود پس از آن اگر سرسال خمسی،از درآمدتان اضافه آمد محاسبه کرده و اگر با وجود شرایطش،تمایل به پرداخت خمس به آشنایان را داشتید باید با اجازه مرجع تقلیدتان باشد.

سالم و عاقبت بخیر باشید.

با سلام و عرض تشکر از شما من و شوهرمهردو کارمندیم و درامدمان را به طور مشترک پس انداز میکنیم و این پس اندازی را که داریم هم از وام است وهم حقوق هردویمان هم از کرایه منزلمان و هم سود همین پولها که در بانک پس انداز میشود حالا ما چگونه هر کدام جداگانه حساب کنیم مثلا ما 50 میلیون از این طریق در طی چند سال پس انداز کرده ایم حالا برای اولین بار خمس ان چقدر میشود با تشکر از شما

homa58;264279 نوشت:
با سلام و عرض تشکر از شما من و شوهرمهردو کارمندیم و درامدمان را به طور مشترک پس انداز میکنیم و این پس اندازی را که داریم هم از وام است وهم حقوق هردویمان هم از کرایه منزلمان و هم سود همین پولها که در بانک پس انداز میشود حالا ما چگونه هر کدام جداگانه حساب کنیم مثلا ما 50 میلیون از این طریق در طی چند سال پس انداز کرده ایم حالا برای اولین بار خمس ان چقدر میشود با تشکر از شما

با سلام و عرض ادب و تشکر از پیگیری شما کاربر بزرگوار

اشکالی ندارد که پس انداز مشترک داشته باشید ولی باید مبلغ پس انداز هرکدام مشخص باشد تا هرکدام بتوانید سر سال خمسی،خمس آن را محاسبه نمایید وبا توجه به اینکه اموال متعلق خمس و اموالی که مشمول خمس نیست،تاکنون محاسبه نشده و اصلا سال معینی ندارید برای حل مشکل حتما باید ابتدا با دفتر مرجع تقلیدتان تماس بگیرید تا بعد از محاسبه و تعیین سال خمسی،مقدار خمسی که تعلق می گیرد دقیقا مشخص شود البته جای نگرانی نیست چراکه اگر امکان پرداخت هم نداشتید می توانند با شما دستگردان کرده و به مرور آن را بپردازید ولی تصرف در اموالتان حلال خواهد شد.

موفق و موید باشید.

[="Teal"]سلام من پسته هارو نخوردم! ببخشید پست ها رو نخوندم!
فقط یک سوال در مورد خمس داشتم!

من یک سال پیش شروع به کار کردم و بعد از یک سال هم خمسم رو دادم و سال دوم موقعی که سال خمسیم فرا رسید یادم رفت و چند ماه گذشته!
حالا آیا تو این چند ماه پولی که میبرم خونه حرامه؟[/]

asad;264564 نوشت:
من یک سال پیش شروع به کار کردم و بعد از یک سال هم خمسم رو دادم و سال دوم موقعی که سال خمسیم فرا رسید یادم رفت و چند ماه گذشته! حالا آیا تو این چند ماه پولی که میبرم خونه حرامه؟

با سلام و عرض ادب

درمورد این مسئله،باید از دفتر مرجع تقلیدتان اجازه بگیرید تا با شما مصالحه نمایند.

همواره به سلامت باشید.

با سلام
اگر پدر و مادری چندین سال خمس پرداخت نکرده باشند و از اموال مردم بدون اجازه در امور زندگی شان استفاده کرده باشند. در صورتی که فرزند از تمامی موضوع بی اطلاع بوده و آنها استفاده کرده باشد. آیا حقی بر گردن فرزند هست ؟ اگر جواب مثبت هست، نحوه جبران چگونه هست ؟
با تشکر
مرجع تقلید : آیت الله خامنه ای

[="Tahoma"][="Black"]

بانو;288666 نوشت:
با سلام اگر پدر و مادری چندین سال خمس پرداخت نکرده باشند و از اموال مردم بدون اجازه در امور زندگی شان استفاده کرده باشند. در صورتی که فرزند از تمامی موضوع بی اطلاع بوده و آنها استفاده کرده باشد. آیا حقی بر گردن فرزند هست ؟ اگر جواب مثبت هست، نحوه جبران چگونه هست ؟ با تشکر مرجع تقلید : آیت الله خامنه ای

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سئوال شما

در فرض سئوال اگر فرزند یقین ندارد مال دیگران یا مال متعلق خمس را مصرف کرده است ، چیزی بر عهده اش نیست .

اما اگر اطمینان دارد که مال دیگران را مصرف کرده باید از صاحبانش اجازه بگیرد و اگر اطمینان دارد که مال متعلق خمس را مصرف کرده باید به دفتر مرجعش مراجعه نموده و مصالحه کند.(1)

همیشه موفق و سربلند باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم[/]

سجاد;288871 نوشت:

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سئوال شما

در فرض سئوال اگر فرزند یقین ندارد مال دیگران یا مال متعلق خمس را مصرف کرده است ، چیزی بر عهده اش نیست .

اما اگر اطمینان دارد که مال دیگران را مصرف کرده باید از صاحبانش اجازه بگیرد و اگر اطمینان دارد که مال متعلق خمس را مصرف کرده باید به دفتر مرجعش مراجعه نموده و مصالحه کند.(1)

همیشه موفق و سربلند باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

با سلام

1- در مورد اموال بیت المال چطور ؟ ( مثلا والدینی بدون اجازه وسایلی از مدرسه ای به منزل

آورده باشند.)

2- اگر حتی پدر و مادر در صحت و سلامت باشند، آیا جبران تمام این موارد با توجه به آنچه که

گفته شد، باز هم بر عهده فرزند هست ؟

با تشکر
مرجع تقلید : آیت الله خامنه ای

[="Tahoma"][="Black"]

بانو;289058 نوشت:
با سلام 1- در مورد اموال بیت المال چطور ؟ ( مثلا والدینی بدون اجازه وسایلی از مدرسه ای به منزل آورده باشند.) 2- اگر حتی پدر و مادر در صحت و سلامت باشند، آیا جبران تمام این موارد با توجه به آنچه که گفته شد، باز هم بر عهده فرزند هست ؟ با تشکر مرجع تقلید : آیت الله خامنه ای

با عرض سلام مجدد و تشکر از سئوال شما

1. در مورد بیت المال باید مبلغ مصرف شده را به خزانه بیت المال برگرداند.

2. تفاوتی در حکم نمی کند.

همیشه موفق و سربلند باشید[/]

[="Tahoma"][="Indigo"][="indigo"]بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم

شخصی از اقوام ما،به هیچ عنوان اهل خمس نیست.ایشان کارخانه دار هستند و گاهی نیز از فروش اجناسی که از خارج وارد میکنند،سودی به دست می آورند.در یکی از دفاتر آیت الله مکارم حضور داشتم و سوال کردم،فرمودند "این مساله ای نیست که در تعلّق گرفتن خمس با آن شک کنید.زیرا یا مالی که به شما میدهند،عیناً خمس گرفته است و یا به دلیل نوع شغلشان که حقوق بگیر نیستند،سودشان حاصل از سرمایه ای است که سالهای پیش به دست آورده اند.پس حتماً باید خمس آن را پرداخت کنید"
اما همین سوال را که از دفتر قم آیت الله مکارم کردم،فرمودند بر شما واجب نیست خمس مالی را که از او به شما میرسد بپردازید.

حاصل سوال بنده این است که آیا از نظر آیت الله مکارم شیرازی،به سود حاصل از پول غیر مخمس که سال از آن گذشته(یعنی از سرمایه ی اولیه و نه از سودش)،خمس تعلق میگیرد و آیا واجب است اگر از غذای این شخص استفاده کردیم،خمسش را بپردازیم؟

با تشکر[/][/]

رضاهو;312022 نوشت:
شخصی از اقوام ما،به هیچ عنوان اهل خمس نیست.ایشان کارخانه دار هستند و گاهی نیز از فروش اجناسی که از خارج وارد میکنند،سودی به دست می آورند.در یکی از دفاتر آیت الله مکارم حضور داشتم و سوال کردم،فرمودند "این مساله ای نیست که در تعلّق گرفتن خمس با آن شک کنید.زیرا یا مالی که به شما میدهند،عیناً خمس گرفته است و یا به دلیل نوع شغلشان که حقوق بگیر نیستند،سودشان حاصل از سرمایه ای است که سالهای پیش به دست آورده اند.پس حتماً باید خمس آن را پرداخت کنید" اما همین سوال را که از دفتر قم آیت الله مکارم کردم،فرمودند بر شما واجب نیست خمس مالی را که از او به شما میرسد بپردازید. حاصل سوال بنده این است که آیا از نظر آیت الله مکارم شیرازی،به سود حاصل از پول غیر مخمس که سال از آن گذشته(یعنی از سرمایه ی اولیه و نه از سودش)،خمس تعلق میگیرد و آیا واجب است اگر از غذای این شخص استفاده کردیم،خمسش را بپردازیم؟

با سلام و عرض ادب

باید خمس سرمایه و سود سال های قبل را بپردازد و پس از پرداخت خمس سال های قبل ، سودی که امسال کسب کرده هم در پایان سال چنانچه باقی بماند خمس آن را بپردازد.در مورد سوال، اگر بدانید کسب دیگری (مثل گرفتن حقوق) غیر از راه سرمایه غیر مخمس ندارد ، دادن خمس غذاهای مصرفی در منزلش لازم است .

استفتا از دفتر آیه الله مکارم شیرازی در قم

[="Tahoma"][="Indigo"]سلام و عرض ادب و متشکر از پاسخ شما
در شرایطی که عرض کردم(سرمایه از پول غیر مخمّس بوده باشد)،نظر مراجع مختلف میباشد.بعضی قائل به آنند که خمس سودی که در ازای مال خمس نداده به دست آمده نیز باید در همان بین سال پرداخت گردد.
منشاء این اختلاف در فتوا چیست؟ مگر غیر از این است که بخشی از آن سرمایه متعلّق به ما نمیباشد و در نتیجه سود حاصل از آن نیز برای صاحب اصلی آن(یعنی سادات و امام) میباشد؟
با تشکر:Gol:
[/]

رضاهو;312179 نوشت:
سلام و عرض ادب و متشکر از پاسخ شما در شرایطی که عرض کردم(سرمایه از پول غیر مخمّس بوده باشد)،نظر مراجع مختلف میباشد.بعضی قائل به آنند که خمس سودی که در ازای مال خمس نداده به دست آمده نیز باید در همان بین سال پرداخت گردد. منشاء این اختلاف در فتوا چیست؟ مگر غیر از این است که بخشی از آن سرمایه متعلّق به ما نمیباشد و در نتیجه سود حاصل از آن نیز برای صاحب اصلی آن(یعنی سادات و امام) میباشد؟ با تشکر

با عرض سلام واحترام خدمت جناب عالی و تشکر از سئوالتان

منشأ این اختلاف ، تفاوت دیدگاه مراجع در محدوده تحلیل خمس است که آیا به کافر و مانند آن اختصاص دارد یا معتقد غیر مخمس را هم شامل می شود که تفصیل آن در کتب فقهی آمده است .

همیشه موفق و سلامت باشید

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم و رحمة الله و برکاته ان شاءالله

الر تلک آیات الکتاب المبین
خمس

انفال

مضمون ترجمه:

بدانید اگر غنیمتی به دست آوردید
یک پنجمش برای الله و برای پیامبر و برای خویشان ویتیمان ومسکینان ودر راه ماندگاناست اگر به الله وآنچه بر بندۀ خود در روز فرقان روز بر خورد دو گروه نازل کردیم ایمان آورده اید وخداوند برهرچیزتواناست.

آنچه از آیات واضح است این است که خمس فقط از غنیمت هست و آن برای الله و برای پیامبر و برای خویشان ویتیمان ومسکینان هست نه مراجع تقلید.

* یا حسین *;314032 نوشت:
آنچه از آیات واضح است این است که خمس فقط از غنیمت هست و آن برای الله و برای پیامبر و برای خویشان ویتیمان ومسکینان هست نه مراجع تقلید.

با سلام و احترام

برای اطلاع از پاسخ به تاپیک زیر مراجعه نمایید:
http://www.askdin.com/thread22372.html

موفق و موید باشید

[="Tahoma"][="Indigo"]

عبدالله-;314032 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

مضمون ترجمه:

بدانید اگر غنیمتی به دست آوردید
یک پنجمش برای الله و برای پیامبر و برای خویشان ویتیمان ومسکینان ودر راه ماندگاناست اگر به الله وآنچه بر بندۀ خود در روز فرقان روز بر خورد دو گروه نازل کردیم ایمان آورده اید وخداوند برهرچیزتواناست.

سلام علیکم
آنچه به طور منطقی از آیه مشهود است،این است که خمس،به غنیمت جنگی نیز تعلّق میگیرد،و میبینیم که قرآن نفرمود: "خمس فقط به غنیمت تعلّق میگیرد"

مانند اینکه:حضرتعالی بفرمایید دیروز تشریف بردید دکتر.بنده بگویم صراحتاً اعلام کردید که دیروز به تعمیرگاه مراجعه نکرده اید و فقط به دکتر مراجعه کرده اید.بلکه شما فقط به یکی از کارهایتان اشاره فرموده اید و نفی رفتن به تعمیرگاه نفرموده اید

حال شما دلیلی بر حصر در آیه ی مذکور دارید؟وخلاصه آنکه،این فقط را که در فرمایش شما رنگی است،چه دلیلی برایش دارید؟

یا حق:Gol:
[/]

با عرض سلام خدمت کارشناسان محترم سایت
2تا سوال دارم درمورد خمس
1)کسی که تاریخ دریافت اولین درآمدش یادش رفته و تا حالا خمس پرداخت نکرده برای تعین سررسید سال مالی چیکار باید بکنه؟
2)آیا خمس به مواد مصرفی از قبیل مواد غذایی و مواد شوینده و..... که مازاد بر مصرف یکساله تعلق میگیره؟
مقلد رهبر هستم.

سلام علیکم
من و همسرم در سال 91 فطریه و خمس خود را کنار گذاشتیم. و الان حدود شش یا هفت ماه است آن را کنار گذاشته ایم اما هر بار یادمان میرود و یا فرصت نمیکنیم آن را به محل دفتر مرجع تقلید خود پرداخت کنیم. حکم آن چطور است. در ضمن ما چند سال پیش برای خرید خانه پولی حدود 3600000 تومان در بانک به مدت یک سال گذاشتیم تا بتوانیم از آن وام مشارکت بگیریم نمیدانم به این پول خمس تعلق میگیرد یا نه؟

[="Tahoma"][="Black"]

نجوا 63;324470 نوشت:
با عرض سلام خدمت کارشناسان محترم سایت 2تا سوال دارم درمورد خمس 1)کسی که تاریخ دریافت اولین درآمدش یادش رفته و تا حالا خمس پرداخت نکرده برای تعین سررسید سال مالی چیکار باید بکنه؟ 2)آیا خمس به مواد مصرفی از قبیل مواد غذایی و مواد شوینده و..... که مازاد بر مصرف یکساله تعلق میگیره؟ مقلد رهبر هستم.

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سؤالتان

1. لازم است به دفتر مرجع خود مراجعه نموده و با مصالحه خمستان را پرداخت کنید از آن پس همان روز سر سال خمسی شما خواهد بود .

2. به تمام مواد مصرفی مازاد سر سال ، خمس تعلق می گیرد . (1)

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم[/]

[="Tahoma"][="Black"]

ورود ممنوع;324475 نوشت:
سلام علیکم من و همسرم در سال 91 فطریه و خمس خود را کنار گذاشتیم. و الان حدود شش یا هفت ماه است آن را کنار گذاشته ایم اما هر بار یادمان میرود و یا فرصت نمیکنیم آن را به محل دفتر مرجع تقلید خود پرداخت کنیم. حکم آن چطور است. در ضمن ما چند سال پیش برای خرید خانه پولی حدود 3600000 تومان در بانک به مدت یک سال گذاشتیم تا بتوانیم از آن وام مشارکت بگیریم نمیدانم به این پول خمس تعلق میگیرد یا نه؟

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سؤال شما

لطفا نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید تا بهتر بتوانیم در خدمتتان باشیم .

همیشه موفق و سرفراز باشید[/]

سجاد;324477 نوشت:

سلام خسته نباشید سجاد

ببخشید یه سوال دیگه هم دارم: اگه خانمی شاغل باشه و با پول خودش بعضی چیزهارو برای منزل خریده باشه بعد از گذشت یک سال مالی اگه خمس بهش تعلق بگیره آیا مسئول پرداخت خمس اون مال خود خانم هستش؟ یا همسرشون باید خمس اون مال روهم با بقیه اموال پرداخت کنند؟

نجوا 63;324538 نوشت:
ببخشید یه سوال دیگه هم دارم: اگه خانمی شاغل باشه و با پول خودش بعضی چیزهارو برای منزل خریده باشه بعد از گذشت یک سال مالی اگه خمس بهش تعلق بگیره آیا مسئول پرداخت خمس اون مال خود خانم هستش؟ یا همسرشون باید خمس اون مال روهم با بقیه اموال پرداخت کنند؟

با سلام و احترام

اگر آنها را به همسرش هدیه نکرده باشد و برای استفاده خودش گرفته است درصورتی که تاسرسال خمسی موردنیازش نبوده و از آن وسیله استفاده نکرده است باید خانم خمسش را بپردازد ودرصورت نیاز و استفاده قبل از سال خمسی،خمس ندارد.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

سلام علیکم من و همسرم در سال 91 فطریه و خمس خود را کنار گذاشتیم. و الان حدود شش یا هفت ماه است آن را کنار گذاشته ایم اما هر بار یادمان میرود و یا فرصت نمیکنیم آن را به محل دفتر مرجع تقلید خود پرداخت کنیم. حکم آن چطور است. در ضمن ما چند سال پیش برای خرید خانه پولی حدود 3600000 تومان در بانک به مدت یک سال گذاشتیم تا بتوانیم از آن وام مشارکت بگیریم نمیدانم به این پول خمس تعلق میگیرد یا نه؟ مرجع بنده مقام معظم رهبری و مرجع همسرم آیت اله سیستانی میباشد

[="Tahoma"][="Black"]

ورود ممنوع;324921 نوشت:
سلام علیکم من و همسرم در سال 91 فطریه و خمس خود را کنار گذاشتیم. و الان حدود شش یا هفت ماه است آن را کنار گذاشته ایم اما هر بار یادمان میرود و یا فرصت نمیکنیم آن را به محل دفتر مرجع تقلید خود پرداخت کنیم. حکم آن چطور است. در ضمن ما چند سال پیش برای خرید خانه پولی حدود 3600000 تومان در بانک به مدت یک سال گذاشتیم تا بتوانیم از آن وام مشارکت بگیریم نمیدانم به این پول خمس تعلق میگیرد یا نه؟ مرجع بنده مقام معظم رهبری و مرجع همسرم آیت اله سیستانی میباشد

با عرض سلام و احترام مجدد

لازم است مبالغ یاد شده به دفتر مرجعتان تقدیم شده یا در مسیری که شرعا مجاز است هزینه شود .

به پول یاد شده که سر سال خمسی باقی مانده است ، خمس تعلق می گیرد .(1)

همیشه موفق و پیروز باشید

پی نوشت:
1. آیت الله خامنه ای اجوبه الاستفتائات ، احکام خمس
آیت الله سیستانی ، توضیح المسائل، احکام خمس[/]

با عرض سلام

انسان نمی تواند درمالی که یقین دارد خمسش نداده اند تصرف کند ولی در مالی که شک دارد خمس ان را داده اند می تواند تصرف نماید تو ضیح المسائل مراجع ج2 م 1795

]

ورود ممنوع;324475 نوشت:
سلام علیکم
من و همسرم در سال 91 فطریه و خمس خود را کنار گذاشتیم. و الان حدود شش یا هفت ماه است آن را کنار گذاشته ایم اما هر بار یادمان میرود و یا فرصت نمیکنیم آن را به محل دفتر مرجع تقلید خود پرداخت کنیم. حکم آن چطور است. در ضمن ما چند سال پیش برای خرید خانه پولی حدود 3600000 تومان در بانک به مدت یک سال گذاشتیم تا بتوانیم از آن وام مشارکت بگیریم نمیدانم به این پول خمس تعلق میگیرد یا نه؟

با عرض سلام مر جع تقلید خود را معرفی کنید
موضوع قفل شده است