جمع بندی ادعای دیدن امام زمان (عج)

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ادعای دیدن امام زمان (عج)

سلام علیکم.
اگر کسی بگوید که من امام زمان(علیه السلام) را دیدم،حرف اشتباهی زده؟
چون من در کتاب یکی از عرفا خواندم که نوشته بود امام زمان ع را بصورت یکی از عالمان بزرگ دیده بوده (احتمالادرخواب).
انشاالله بیشتر جزییات مینویسم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حکیم

پرسش :
اگر کسی بگوید که من امام زمان(علیه السلام) را دیدم،حرف اشتباهی زده؟

پاسخ :

در پاسخ به چند نکته توجه کرد :
1. در عصر غیبت آنچه وظیفه ماست وموجب رضایت امام زمان(عجل الله تعالی فرجه ) از ما می شود عمل به وظایف وحرکت در مسیر اهل بیت(علیهم السلام ) است تا ان شاءالله زمینه ظهورحضرت فراهم شود.
2. اصل خواب دیدن امامان معصوم (علیهم السلام ) به ویژه امام زمان(عجل الله تعالی فرجه ) امری ممکن و شدنی است و دلیلی بر محال بودن آن نداریم. چه بسا افرادی توفیق زیارت امامان معصومان (علیهم السلام ) در خواب را داشته باشند و خداوند این توفیق را به آن ها عنایت بفرماید؛ اما این دلیل نمی شود که هر خوابی صحیح باشد و هر فردی که در خواب دیده ایم و گمان کردیم که امام زمان(عجل الله تعالی فرجه ) است، واقعا خود ایشان باشد.
3. آنچه مسلم است این است که خواب به هیچ وجه حجت و دلیل شرعی نیست و به خودی خود هم موجب ارزش و بزرگی افراد نمی‌باشد. یقینا افراد اندکی هستند که حضرت را در عالم رؤیا و خواب ببینند، اما چنین افرادی هم نوعاً این خواب‌ها را حتی برای نزدیک ترین افراد خود نقل نمی‌کنند و آن را ابزاری برای کسب موقعیت و منزلت اجتماعی بهتر به نفع خود نمی سازند.
4. باید توجه داشته باشید در مورد درست بودن یا نبودن ادعاهایی که در این زمینه می شود و متاسفانه کم هم نیست نمی‌توانیم قضاوت قطعی نماییم. چه بسا برخی از این موارد صحیح باشد، اما نباید فراموش کرد که در عصر ما، کسانی هستند که از نام و جایگاه والای امام زمان سوء استفاده کرده، به روش‌های گوناگون خود را مرتبط با امام معرفی می‌کنند!(1)

پی نوشت ها :
1. برای آگاهی از برخی روایات و سخنان معصومین (علیهم السلام ) ر.ک: علامه مجلسي، محمد باقر، بحارالانوار، بيروت، موسسه الوفاء، 1404 هـ.ق، ج 18، ص 354.

موضوع قفل شده است