وقتی باید قضا کنی!

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
وقتی باید قضا کنی!

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و خسته نباشید .

به بنده یاد داده بودند که باید دو مشت آب به صورت و دست ها بزنی و آنها را بشوری و اگر بیشتر از آن شود گناه است !

بعد ها بنده تحقیق کردم و دیدم میگویند اگر دو مشت آب به نیت شستن بار اول بزنی و دو مشت آب به نیت شستن بار دوم بزنی مشکل ندارد ولی چون مطلب قانع کننده ای برایم نبود نپذیرفتم ! انگار چاقو را در قلب کسی به نیت عمل جراحی فرو کنی و او را بکشی بعد بگویی نیت من این بود که او را جراحی کنم ! [-(

اگر فقط به نیت است ، بهتر است اصلا آب نزنیم همینطوری نیت کنیم که صورتمان را شستیم و بعد بگوییم پاک شد ، خلاصه در این مورد بنده اصلا قانع نشده ام .

بعد مشکل بنده این است که هر کاری میکنم ، با دو مشت آب حتی مطمئن نمیشوم که ساق دستم شسته شد چه برسد به اینکه آب به دستانم برسد و آنها را بشورد !

امروز یه جایی خوندم که اگر مطمئن باشید که دستانتون موقع وضو شسته نشده باید نماز هاتون رو قضا کنید !

اما چطور ممکنه ؟ بیایم و نماز این همه سال را قضا کنم ؟ با این وضعیت اعصابم که حوصله ام نمیکشه به هیچ کاری ؟ تازه چه تضمینی وجود دارد که بعدا یک مطلب دیگر نخوانم که بگوید نماز های قبلی که خوانده ام را باید قضا کنم ؟ مگر من امام زمانم که نمازم کاملا بی عیب باشد ؟

مهم این است که بنده از روی عمد این کار را نکرده ام و نماز را هم خدا قرار است ان شاء الله بپذیرد که او هم مهربان است !

در ضمن بنده حدود 40 درصد به بالا احتمال میدهم که اینگونه وضو گرفته ام و نه صد در صد !

تازه فقط این نیست ، موقعی که آب را دو دستی به صورتم محکم و سریع میزنم که در آن قناعت شود و با دو مشت بتوانم صورتم را کامل بشورم و آب را به زیر ریش برسانم ، چند قطره ای روی پاهایم گاهی وقت ها میریزد ، که میگویند این هم اشکال دارد و ...

کلا کم کم به این نتیجه میرسم که با یک یا دو مشت و این ها نمیشود و باید مثل اهل سنت وضو بگیرم Wacko

لطفا راهنمایی کنید.

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

به من بیاموز;976502 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و خسته نباشید .

به بنده یاد داده بودند که باید دو مشت آب به صورت و دست ها بزنی و آنها را بشوری و اگر بیشتر از آن شود گناه است !

بعد ها بنده تحقیق کردم و دیدم میگویند اگر دو مشت آب به نیت شستن بار اول بزنی و دو مشت آب به نیت شستن بار دوم بزنی مشکل ندارد ولی چون مطلب قانع کننده ای برایم نبود نپذیرفتم ! انگار چاقو را در قلب کسی به نیت عمل جراحی فرو کنی و او را بکشی بعد بگویی نیت من این بود که او را جراحی کنم ! [-(

اگر فقط به نیت است ، بهتر است اصلا آب نزنیم همینطوری نیت کنیم که صورتمان را شستیم و بعد بگوییم پاک شد ، خلاصه در این مورد بنده اصلا قانع نشده ام .

بعد مشکل بنده این است که هر کاری میکنم ، با دو مشت آب حتی مطمئن نمیشوم که ساق دستم شسته شد چه برسد به اینکه آب به دستانم برسد و آنها را بشورد !

امروز یه جایی خوندم که اگر مطمئن باشید که دستانتون موقع وضو شسته نشده باید نماز هاتون رو قضا کنید !

اما چطور ممکنه ؟ بیایم و نماز این همه سال را قضا کنم ؟ با این وضعیت اعصابم که حوصله ام نمیکشه به هیچ کاری ؟ تازه چه تضمینی وجود دارد که بعدا یک مطلب دیگر نخوانم که بگوید نماز های قبلی که خوانده ام را باید قضا کنم ؟ مگر من امام زمانم که نمازم کاملا بی عیب باشد ؟

مهم این است که بنده از روی عمد این کار را نکرده ام و نماز را هم خدا قرار است ان شاء الله بپذیرد که او هم مهربان است !

در ضمن بنده حدود 40 درصد به بالا احتمال میدهم که اینگونه وضو گرفته ام و نه صد در صد !

تازه فقط این نیست ، موقعی که آب را دو دستی به صورتم محکم و سریع میزنم که در آن قناعت شود و با دو مشت بتوانم صورتم را کامل بشورم و آب را به زیر ریش برسانم ، چند قطره ای روی پاهایم گاهی وقت ها میریزد ، که میگویند این هم اشکال دارد و ...

کلا کم کم به این نتیجه میرسم که با یک یا دو مشت و این ها نمیشود و باید مثل اهل سنت وضو بگیرم Wacko

لطفا راهنمایی کنید.

سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

1- هر تعداد مشت آب، که روی اعضای وضو بریزید برای شستن آن عضو اشکالی ندارد، چون قصد شما این این که همه قسمت های عضو یک مرتبه به صورت کامل شسته شود. اما با یک مشت آب ریختن می توان عضو را به صورت کامل شست.
2- نسبت به نماز های قبلی چون یقین ندارید که وضو را صحیح نمی گرفتید، فلذا نماز های قبلی نیاز به اعاده ندارد.
3- اما نسبت به قطراتی که در حین وضو روی پاهایتان ریخته است، اگر یک یا دو یا چند قطره کم است، مشکلی در صحت وضو ایجاد نمی کند.

شفا;976728 نوشت:
هر تعداد مشت آب، که روی اعضای وضو بریزید برای شستن آن عضو اشکالی ندارد، چون قصد شما این این که همه قسمت های عضو یک مرتبه به صورت کامل شسته شود. اما با یک مشت آب ریختن می توان عضو را به صورت کامل شست.

سلام ، ممنون از جوابتون ، پس این حدیث را چه کار کنیم ؟

امام باقر (ع): ذات خداوند فرد است و فرد را دوست دارد برای وضو گرفتن سه مشت آب کافی است یک مشت برای صورت یک مشت برای دست راست و یک مشت برای دست چپ.

گزیده تهذیب جلد1صفحه104

امام باقر (ع): زراره گوید به ابوجعفر(ع) گفتم آیا یک مشت آب برای شستن صورت و یک مشت آب برای شستن ساعد دست کفایت می کند؟ فرمود: بله در صورتی که مشت خود را کاملاً پر از آب کنی کافی است.

گزیده کافی جلد2 صفحه28

امام باقر (ع): زراره گوید روزی امام (ع) فرمودند میل دارید وضو گرفتن رسول خدا (ص) را ببینید ؟ گفتیم بله پس حضرت به خادم منزل گفت آب بیاورید، در کاسه چوبی ضخیمی آب آوردند پس امام (ع) کاسه آب را در مقابل خود نهادند و آستین خود را بالا زده و بعد دست راست خود را در آب فرو برد و فرمود اگر دست شما تمیز و پاک باشد به همین صورت می توانید دست خود را در داخل ظرف کنید سپس امام (ع) مشت دست راست خود را پر از آب نموده و بر بالای پیشانی آورده و به سمت پائین صورت خویش سرازیر نمودند و فرمودند « بسم الله الرحمن الرحیم » و با همان دست راست خویش یک نوبت پیشانی و دو طرف صورت خویش را دست کشیدند.

بعد از آن حضرت دست چپ خود را در آب فرو بردند و مشت خود را پر آب نموده و پشت آرنج دست راست نهاده و کف دست چپ را بر روی ساعد دست راست کشیدند تا آنجا که آب وضو از نوک انگشتان جاری شد.

بعد از آن امام (ع) دست راست خویش را در آب فرو بردند و مشت خود را پر آب نموده و بر روی آرنج دست چپ نهاد و کف دست راست را بر روی ساعد دست چپ کشیدند به صورتی که آب وضو از سرانگشتان جاری گشت و بعد با رطوبت دست راست خویش سر را مسح نمودند آنگاه پشت پاهای خویش را مسح نمودند . سپس امام (ع) فرمودند : مردی از امیرالمومنین (ع) پرسید که وضوی رسول خدا (ص) چگونه بود و امیرالمومنین (ع)به همین صورت وضوی رسول خدا (ص) را تشریح نمودند.

گزیده کافی جلد 2 صفحه 25

بنده ساق دستم خیلی مو دارد و با یک مشت به زور میتوانم مسح کنم چه برسد به شستن !

سلام
بنظرم زیاد نباید سر این چیز ها سخت گرفت...اگر قراره خدا سخت بگیره که فکر نکنم نماز هیچ کسی قبول بشه...حالا بماند که نحوه وضو گرفتن اهل سنت و شیعه کمی با هم متفاوته...
بنظرم مهم روح نماز و خضوع در مقابل پروردگار جهانیان هست...
شما هر چقدر هم ظاهر نماز و تشریفات دیگرش رو انجام بدی اما این نماز شما رو از کار های زشت وناپسند باز نداره فکر نکنم از نظر خدا اون نماز مورد قبول باشه... حالا شما میخواهید 100 هزار بار نماز بخوانید، اما تغییری در شما ایجاد نکند بنظرم فایده ای ندارد...
البته نمیگم نباید اصلا به ظاهر نماز توجه داشت...فقط میگم نباید زیاد سخت گرفت،وگرنه تبدیل به وسواس میشه.

به من بیاموز;976502 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و خسته نباشید .

لطفا راهنمایی کنید.

سلام

یادم می آید یکی از اساتید خبره در احکام در مورد وضو صحبت میکرد و میگفت احکام در عین سادگی بسیار دقیق هستند... یکی از مطالبی که لابه لای صحبتهایش داشت این بود که چه بسا وقتی شما چند بار دست میکشید، چند بار شستن محسوب شود!!!
یعنی ملاک یکبار شستن است
اما چون ایشون خیلی دقیق بحث میکردن گفتن حتی ممکنه یک مشت آب بریزیم ولی چند بار دست بکشیم و این باعث بشه چند بار شستن حساب بشه!!
شاید هم واقعا خطا از من است ولی این طور یادم است..

نکته مهم دیگری که در مطالب شما بود را من این طور بیان میکنم
خوب شنیده ایم که میگویند اگر کسی مسلمان شود لازم نیست نمازهای گذشته را قضا کند
اما برای من قابل هضم نیست کسی که طبق وظیفه و تکلیف کاری انجام داده اما بعد متوجه میشود اشتباه انجام داده، چرا باید قضا کند؟!!!!
حالا مثال زیاد است مثل نماز و روزه و خمس و وضو و غسل و ...
حالا شایدم احکام هر یک فرق کند مثلا بگویند حتی اگر خمست را در واقع پرداخت نکرده باشی لازم نیست پرداخت کنی!

موضوع قفل شده است