جمع بندی سستی در نماز

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سستی در نماز

سلام..متاسفانه چند وقتیه خیلی بدجور بیخیال نماز شدم البته بیخیال ک نه ولی خیییلی سبک میشمرم قبلا یکی درمون بود اما حتی الان گاهی شده چند روز درمیون اونم یک وعده!!!!..به جون خودم،خودم دوس ندارم حتی بش فکر میکنم حال بد میشه از خودم متنفر میشم،اثارشم دیدم خیلی بد دیدم و دارم میبینم..در عین مهم بودن برام،ولی نادیده میگیرم..چیکار کنم خواهشا راهنمایی کنید..خودم میدونم برای گناهانم هست اما لطفا راهنمایی

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حنیف

پرسش: مدتی ست که نماز را خیلی سبک می شمارم و به ندرت می خوانم. با اینکه خودم از اینکار خیلی ناراحتم و می دانم که ترک نماز چه عواقبی دارد و حتی آثار بد آن را دیده ام. ولی در عین اینکه برایم مهم است، اما نادیده می گیرم. لطفا راهنمائی کنید.

پاسخ: اینکه فرموده اید اهمیت نماز را می دانید و آثار سستی در نماز را هم دیده اید، جسارتا باید عرض کنم که این فقط حس شماست. در واقع شما نه به اهمیت نماز واقف هستید و نه از عواقبش اطلاعی دارید!
دلیل این ادعا اینست که شما یک انسان هستید با فطرت انسانی. این ذات و فطرت انسانی ست که منافعش را جذب و مضرات را دفع می کند. اگر بداند و باور داشته باشد که چیزی برایش مفید است و به آن احتیاج دارد، امکان ندارد به راحتی آن را از دست بدهد. و یا محال است که بداند چیزی به ضررش است و به او آسیب می رساند ولی از آن دوری نکند.

مگر در چند حالت:
1. به این منافع و مضرات باور حقیقی نداشته باشد
2. آنها را آنقدر دور و دست نیافتنی ببیند که انگیزه ای برایش باقی نماند
3. منافع بالاتر و سریعتری را به آن ترجیح دهد

پس شما بنابر فطرت و ذات انسانی تان، اگر نسبت به اهمیت نماز، به نحو کلی و تئوری آگاه هستید و باز هم نسبت به آن سستی می کنید، علت را در یکی از سه حالتی که عرض شد جستجو کنید.

موضوع قفل شده است