فرهنگ استفاده از گوشی موبایل چگونه هست؟

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فرهنگ استفاده از گوشی موبایل چگونه هست؟

بسم الله الرحمن الرحیم

نقل قول:
تلفن همراه بدون شک یکی ابزارهای زندگی امروزه است، اما متاسفانه اکثر مردم فرهنگ درست از این وسیله به ویژه در اماکن عمومی را رعایت نمی کنند.

نقل قول:

به گزارش خبرگزاری مهر، [HL]امروزه انسان غربي در فضاي سرد و بي احساس دنياي مدرن براي رهايي از احساس تنهايي و غربت به حيواناتي چون سگ و گربه روي آورد، اما آيا تلفن همراه عليرغم استفاده هاي مفيد براي برخي انسانها، نقش همان سگ و گربه را بازي نمي كند تا فضاي تنهايي و اوقات خالي آنها را پر كند.[/HL]
اينكه هر چيزي در جايگاه خاص خود نباشد و ارزش و اعتبار اشيا و اشخاص كاذب و اعتباري باشد، نه بر اساس معيارهاي واقعي و حقيقي،از رهآوردهاي تمدن قرن بيستم است. اما به هر حال آنچه شد و جلوگيري از حصول امر حاصل بي معناست.الا اينكه به همراه ورود تكنولوژي جديد،فرهنگ صحيح استفاده ازآن نيز وارد شود.
در كمتر از 20 سال تلفن همراه از وسيله اي كمياب و گران به يك دستگاه مورد استفاده ي پير و جوان تبديل شده و در برخي كشورها تعداد آن از تلفن ثابت هم بيشتر است، اما به علت رشد سريع و تصاعدي آن فرهنگ استفاده از اين دستگاه به حركت سريع آن در راستاي تكنولوژي نرسيده و نحوه ي استفاده از اين ضرورت قرن اخير نشان مي دهد كه رشد فرهنگي آن با تاخير صورت گرفته است. قصد داریم در این بحث به برخي از آداب تلفن همراه و شيوه استفاده ي صحيح آن بپردازيم.
- فعال نمودن حالت سكوت در اماكن عمومي؛ تلفن همراه خود را هميشه در اماكن عمومي نظير كتابخانه ها، مساجد، محل كار، بيمارستانها، رستوران ها، ميهماني ها، تاكسي، آسانسور، كلاس درس و موزه ها خاموش كرده و يا حداقل بر روي منشي تلفني و يا حالت ويبره قرار دهيم.
-رعايت ادب در اماكن مقدس؛ مكالمه با تلفن همره و به صدا درآمدن زنگ آن در مساجد و اماكن مذهبي شده از بدترين مصاديق مردم آزاري،و نيز اسائه ي ادب به اماکن مقدس مي باشد. متاسفانه برخي در چنين فضاهاي روحاني به جاي اشتغال به حقيقت امر و تحصيل روح عبادت، مشغول ظواهر و زيبايي هاي بنا شده و با غفلت از صاحب اصلي بنا، به فيلم برداري و عكاسي از ضريح و آيينه كاري ها مي پردازند.
-استفاده از آهنگ مناسب جهت زنگ تلفن همراه؛ بي ترديد زنگ يا تلفن همراه در كاركرد اصلي خود هشدار دهنده اي است كه فرد را براي پاسخ گويي به تماس آماده مي كند اين در حالي است كه از ديد اجتماعي، زنگ ها و آهنگ ها فراتر از ريتم ساده و موسيقي يا بي خود گوياي تيپ، شخصيت، تمايلات و علايق و حالات روحي افراد هم هستند.
از سوي ديگر امروزه تنوع آهنگ ها و امكان انتخاب آزاد مشتركان براي گزينش زنگ تلفن همراه موجب شده تا عده اي سطوح شخصيتي و اجتماعي افراد را به قضاوت نشسته و نوع زنگ و ريتم آهنگ هاي انتخابي تلفن همراه را نشان دهنده ي موقعيت و جايگاه اجتماعي افراد بدانند.
[HL]طبق بررسي هاي به عمل آمده، مجموعه ي موسيقي و زنگ هاي تلفن همراه مي تواند رابطه ي فرد با گروه هاي اجتماعي و تعلقات او را نشان دهد؛ هر چند معياري كامل براي قضاوت درباره شخصيت و جايگاه اجتماعي افراد نمي باشد[/HL]. اما از اين موضوع هم غافل نشويم كه جوانان همان گونه كه موسيقي هاي تند را براي زنگ تلفن همراه خود انتخاب مي كنند،در ايام سوگواري و ماههاي محرم و رمضان آن را تبديل به نوحه،مداحي و ادعيه هاي مذهبي كرده و يا حداقل به حالت سكوت مي گذراند. اين موضوع نشان مي دهد جوانان با يك قدم هوشمندانه،و نه اتفاقي با توجه به اهميت اعتقادات مذهبي و ملي در جامعه ابزارارتباطي خود را به خوبي مديريت مي كنند.
[HL]در هنگام ملاقات با دوستان و آشنايان،و هم نشيني و هم صحبتي با آنها،استفاده از تلفن همراه آن هم به مدت طولاني و يا بازي با گوشي نوعي بي توجهي به مخاطب، اهانت و بي احترامي به او حساب مي آيد[/HL]. بنابراين، اولا، براي پاسخگويي به گوشي از او اجازه بگيريد. ثانيا، مكالمه را كوتاه نموده و از مخاطب پشت خط با احترام خداحافظي نماييد. ثالثا، پس از اتمام مكالمه،از ميهمان معذرت خواهي كنيد.
-دوري از مكالمه در هنگام رانندگي،امري ضروري مي باشد؛ اين كار علاوه بر خطرات جاني، نوعي قانون شكني و بي اعتنايي به قانون نيز به حساب مي آيد در بسياري از كشورها،از جمله ايران استفاده از تلفن همراه حين رانندگي ممنوع مي باشد.

-دوري از جلب توجه به هنگام صحبت نمودن؛ تا حد ممكن در هنگام صحبت كردن با تلفن همراه،از جلب توجه ديگران خودداري كنيد.تلفن همراه صرفا به منظور ارتباط موثرتر ساخته شده است.

چه مواردی رو در استفاده از تلفن همراه باید رعایت کرد ؟
استفاده نامناسب چه اثاری میتونه داشته باشه؟

به مرور مطالبی در این زمینه ارایه خواهم داد . . .

ابوالفضل;975743 نوشت:
امروزه انسان غربي در فضاي سرد و بي احساس دنياي مدرن براي رهايي از احساس تنهايي و غربت به حيواناتي چون سگ و گربه روي آورد، اما آيا تلفن همراه عليرغم استفاده هاي مفيد براي برخي انسانها، نقش همان سگ و گربه را بازي نمي كند تا فضاي تنهايي و اوقات خالي آنها را پر كند.
این حرف بسیار درست است. انسان تنها شده است. حتی در درون خودش تنها شده است . مولانا به خوبی این مسئله را بیان می کند:
می گریزند ازخودی در بیخودی / یا به مستی یا به شغل ای مهتدی .

نقل قول:
به گزارش«شیعه نیوز»، دنیای سایبری با وجود قابلیت‌های زیاد، ناگفته‌های فراوانی دارد که دانستن آن‌ها ضرورت بسیار جدی برای هر کاربر به ویژه والدین را دارد. از این رو کانال تلگرامی ناگفته‌های سایبری در آخرین پیام خود مطلبی را پیرامون دلایل دوری کودکان از ابزار‌های ارتباطی جدیدی ازجمله تبلت و موبایل منتشر کرده است که متن کامل آن به شرح زیر است.

امروزه ۷۵ درصد از کودکان ۴ ساله در جهان گوشی هوشمند یا تبلت دارند. با توجه به پیامد‌های منفی که تکنولوژی و به خصوص اینترنت بر روی کودکان دارد، متخصصان کودک معتقدند به دلایلی که در ادامه می‌آید، نباید برای کودکان زیر ۱۲ سال این وسایل الکترونیکی را خریداری کرد.

مشکلات روانی
به دلیل اینکه در این سن، مغز کودک به رشد کافی نرسیده، نمی‌تواند با این فضا به راحتی ارتباط برقرار کند و نتایج تحقیقات نشان داده کسانی که مدت زمان زیادی را با این وسایل کار می‌کنند، دچار مشکلات در تمرکز، مشکلات شناختی، افسردگی، اضطراب، اختلالات پردازشی شده و نمی‌توانند خواب خوبی داشته باشند.

چاقی
هرچقدر که فرزند شما با این وسایل بیشتر مشغول شود، فعالیت فیزیکی اش کم می‌شود و به دلیل سن کمی که دارد متوجه نمی‌شود که ساعت‌ها در حال بازی است و همین موضوع موجب اضافه وزن و چاقی او در بلند مدت می‌شود.

[HL]محتوای غیر اخلاقی
اغلب والدین نمی‌توانند محتوایی را که فرزندانشان به آن‌ها دسترسی دارند، محدود کنند و این به این معناست که کودک می‌تواند به هر محتوایی بدون آنکه کسی بفهمد دسترسی داشته باشد؛ و اگر مشکلی برای فرزندشان بوجود بیاید مسئولیت آن با پدر و مادر است.[/HL]

تاثیر امواج
امواجی که از گوشی‌های هوشمند ساطع می‌شوند می‌توانند موجب سرطان شوند و زمانی که کودک شما یکی از آن‌ها ر. ا. داشته باشد دائما در معرض این امواج خواهد بود. محققان معتقدند خطر این امواج برای کودکانی که مغز آن‌ها در حال رشد است چندین برابر است.

مشکلات بینایی
کودکانی که در روز بیشتر از ۸ ساعت با موبایل یا تبلت کار می‌کنند دچار تاری دید، مشکلات بینایی، سوزش چشم و .. می‌شوند و با گذشت مدت زمانی بسیاری از رنگ‌ها را تشخیص نمی‌دهند.

دسترسی راحت به موارد مستهجن و غیر اخلاقی تاثیرات بسیار مخربی در بین جوانان و نوجوانان دارد .

ابوالفضل;975948 نوشت:
محتوای غیر اخلاقی
اغلب والدین نمی‌توانند محتوایی را که فرزندانشان به آن‌ها دسترسی دارند، محدود کنند و این به این معناست که کودک می‌تواند به هر محتوایی بدون آنکه کسی بفهمد دسترسی داشته باشد؛ و اگر مشکلی برای فرزندشان بوجود بیاید مسئولیت آن با پدر و مادر است.
آقا این یکی از مهمترین دغدغه های من شده برای زندگی آینده ام. زمانی که من بچه بودم یادمه که از این فیلم های ویدئویی بود که بعضی خانه ها داشتند و در فیلم های آن ها نهایتا یکی دو تا صحنه ی غیر اخلاقی وجود داشت. نهایتا می شد بزنی توی سر بچه بگی این فیلم ها رو نگاه نکن. می تونستی توی اتاقش بگردی و ببینی از این فیلم ها داره یا نه؟ یا دقت کنی ببینی که از کدوم دوستش می گیره . بعد به طریقی رابطه ی فرزندت را با اون دوسته قطع کنی. به نظر من در کودکی ما اگر بچه هایی به محتوای غیر اخلاقی خیلی فیلمها یا عکس هادسترسی پیدا می کردند و شاید مشکلات دیگری برایشان پیش می آمد می توان گفت مقصر صد در صد که نه ولی نودونه درصدی پدر و مادرشان هست. اما حالا چی؟ بچه الان با سه حرکت می تونه محتوای غیر اخلاقی خیلی چیزها را تا تهش ببینه. با سه حرکت. توضیح نمی دم چون بدآموزی داره . حالا به نظرت می تونی موبایل برای بچه نخری؟ توی مدرسه می بینه این داره اون داره آن ها دارند .خوب اینم می خواد. خوب گوشی هم براش بخری تلگرام و اینستاگرام و کوفت و زهر مار هم خود بخود باید روش نصب کنی. اونم با بچه های امروز که در همه ی زمینه ها ببخشید مثل گاوند اما در زمینه ی فضای مجازی و کامپیوتر و موبایل و از این چیزها نوابغ دهرند. من در نظر داشتم که یک موضوع باز کنم تا بحث و گفتگو کنیم ببینیم چه خاکی توی سرمان کنیم. بنده الان دارم می رم سرم رو بکوبم به اون دیوار .

ابوالبرکات;976195 نوشت:
آقا این یکی از مهمترین دغدغه های من شده برای زندگی آینده ام. زمانی که من بچه بودم یادمه که از این فیلم های ویدئویی بود که بعضی خانه ها داشتند و در فیلم های آن ها نهایتا یکی دو تا صحنه ی غیر اخلاقی وجود داشت. نهایتا می شد بزنی توی سر بچه بگی این فیلم ها رو نگاه نکن. می تونستی توی اتاقش بگردی و ببینی از این فیلم ها داره یا نه؟ یا دقت کنی ببینی که از کدوم دوستش می گیره . بعد به طریقی رابطه ی فرزندت را با اون دوسته قطع کنی. به نظر من در کودکی ما اگر بچه هایی به محتوای غیر اخلاقی خیلی فیلمها یا عکس هادسترسی پیدا می کردند و شاید مشکلات دیگری برایشان پیش می آمد می توان گفت مقصر صد در صد که نه ولی نودونه درصدی پدر و مادرشان هست. اما حالا چی؟ بچه الان با سه حرکت می تونه محتوای غیر اخلاقی خیلی چیزها را تا تهش ببینه. با سه حرکت. توضیح نمی دم چون بدآموزی داره . حالا به نظرت می تونی موبایل برای بچه نخری؟ توی مدرسه می بینه این داره اون داره آن ها دارند .خوب اینم می خواد. خوب گوشی هم براش بخری تلگرام و اینستاگرام و کوفت و زهر مار هم خود بخود باید روش نصب کنی. اونم با بچه های امروز که در همه ی زمینه ها ببخشید مثل گاوند اما در زمینه ی فضای مجازی و کامپیوتر و موبایل و از این چیزها نوابغ دهرند. من در نظر داشتم که یک موضوع باز کنم تا بحث و گفتگو کنیم ببینیم چه خاکی توی سرمان کنیم. بنده الان دارم می رم سرم رو بکوبم به اون دیوار .

این خودش یک بحث هست

به نظر من یک سنی نیازی نیست که موبایل در اختیار کودک قرار بگیره ( موبایل شخصی ) = چه بهتر که اون سن 18 سال باشه.

از همون اوایل فطرت خداجو و پاک کودک باید بیدار کرد تا در اینده گرفتار نشه و در هر صورت صراط مستقیم بره
با قران خوندن ، نماز ، و . . .

کودک با کارهای مناسبی سرگرم کرد مثلا برای تخلیه هیجانات در یک رشته ورزش ثبت نامش کرد . .

از توجه به کودک نباید غافل شد
و . . .