جمع بندی توبه از اشاعه فحشا و گناه

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
توبه از اشاعه فحشا و گناه

با سلام
1-می خواستم نحوه ی توبه از گناه کبیره ی اشاعه فحشا و به گناه انداختن دیگران بدانم چراکه من مدت ها حدود آ بین 1 تا 2 سال در سایت ها و وبلاگ ها به انتشار انیمیشن و فیلم های ضد اخلاقی و ضد اسلامی می پرداختم و محتوای بدی را در سایت قرار می دادم و حال خواهان توبه هستم
2-آیا برای توبه باید سایت اخلاقی و دینی بسازم و به انتشار محتوای اسلامی مشغول بشوم؟با تشکر
لطف کنید نظر آیت الله سیستانی و مکارم شیرازی و جناب رهبری
با تشکر

توضیح: جنبه فقهی این سوال در تایپک زیر پاسخ داده شده است:

آیا برای توبه از گناه اشاعه فحشاء ، جبران هم لازم است؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حافظ

بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال:
نحوه توبه از گناه اشاعه فحشا و به گناه انداختن دیگران از طریق سایت ها و وبلاگ ها با انتشار انیمیشن و فیلم های ضد اخلاقی و ضد اسلامی چیست؟

پاسخ:
با قطع نظر از جهت فقهی این موضوع، برجسته‌ترین عنوانی که به لحاظ بررسی اخلاقی در این مسئله قابل توجه است، عنوان «اضرار به غیر و ایذاء دیگران» است.
به نظر می‌رسد، توبه‌ی اخلاقی از این عنوان، اولاً پذیرش خطا؛ ثانیاً ندامت از آن، و ثالثاً جبران آن است.

جبران چنین اضرار و ایذائی - از آنجا که در فضای سایبری و در قالب انتشار فیلم‌های ضداخلاقی بوده است- فعالیت‌هایی در جهت عکس آن یعنی تبلیغ و انتشار محصولات دینی مذهبی در فضای سایبری است.

بر شخص تائب است تمام استعدادهای خویش را به کار انداخته، در جهت هدایت جوانان و نوجوانان و تقویت جبهه‌ اسلام، نوآوری و ابتکار به خرج دهد.
در این صورت، خداوند نیز به چنین حرکتی برکت خواهد بخشید.
همچنین، از این طریق می‌توان بر خلاف خط مشی گذشته که حاصلی جز توفیق‌سوزی نداشته، توفیق‌زایی کرد چرا که خداوند در قرآن می‌فرماید:

«قُلْ يا عِبادِيَ الَّذينَ أَسْرَفُوا عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَميعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحيمُ » (زمر: 53)
ترجمه: بگو: اى بندگان من كه بر زيان خويش اسراف كرده‏ايد، از رحمت خدا مأيوس مشويد. زيرا خدا همه گناهان را مى‏آمرزد. اوست آمرزنده و مهربان.

موضوع قفل شده است