جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چطور اخلاقم رو با همه و مخصوصا با پدر و مادر بهتر کنم؟

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  نوشته
  1,538
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  44
  آپلود
  0
  گالری
  8
  صلوات
  15377

  چطور اخلاقم رو با همه و مخصوصا با پدر و مادر بهتر کنم؟
  بايد چه كار كنم تا اخلاق و رفتارم با همه و مخصوصاً‌ با پدر و مادر بهتر شود؟
  زیاد شنیدم: چه بسیارافرادی بودند که با احترام به والدین موفقیت های زیادی به دست آوردند و چه افرادی که با بی احترامی زندگیشون از بین رفته.
  مثلا برادر خانم آیت الله علی صفائی حائری میگفت ایشون همه موفقیت هاشون رو توسط اکرام به پدر و مادر به دست آوردند و خودشون هم معترف به این مطلب بودند.
  اما من در ارتباط برقرار کردن و احترام گذاشتن به دیگرام مخصوصا پدر و مادرم خیلی ناموفقم.
  سریع جوش میارم و از کوره در میرم و ...

  به نظر شما چه کنم تا در این راه موفق بشم؟


  چطور اخلاقم رو با همه و مخصوصا با پدر و مادر بهتر کنم؟

  ویرایش توسط عرفان : ۱۳۹۰/۰۸/۰۳ در ساعت ۱۱:۰۳

 2. صلوات ها 15


 3. #2

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  دانستن
  نوشته
  127
  حضور
  1 روز 3 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  689  اگر ایمان داشته باشیم که نا ملایمات و سختی ها که از حانب دیگران به ما می رسند برای امتحان ماست. خداوند آنها را وسیله قرار داده تا به ما درجه بدهد. راحت تر می توانیم بپذیریم. و اینکه هر کسی با چیزی که براش مهمه و توش نقطه ضعف داره امتحان میشه. پس نقطه ضعفم را از بین ببرم و خود را قوی کنم.
  شاگرد هر چه زرنگ تر و بهتر باشد، امتحانش سخت تر است، یک بنده نیز همین طور.
  و از یاد نبریم: دنیا دو روز است.

 4. صلوات ها 9


 5. #3

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  116
  حضور
  1 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  1
  گالری
  0
  صلوات
  909

  چطور اخلاقم رو با همه و مخصوصا با پدر و مادر بهتر کنم؟
  وَ قَضى رَبُّك أَلا تَعْبُدُوا إِلا إِيَّاهُ وَ بِالْوَلِدَيْنِ إِحْسناً إِمَّا يَبْلُغَنَّ عِندَك الْكبرَ أَحَدُهُمَا أَوْ كِلاهُمَا فَلا تَقُل لهَُّمَا أُفٍ وَ لا تَنهَرْهُمَا وَ قُل لَّهُمَا قَوْلاً كرِيماً(23)


  پروردگارت فرمان داده جز او را نپرستيد و به پدر و مادر نيكى كنيد، هر گاه يكى از آنها - يا هر دو آنها - نزد تو، به سن پيرى برسند كمترين اهانتى به آنها روا مدار، و بر آنها فرياد مزن ، و گفتار لطيف و سنجيده بزرگوارانه به آنها بگو.


  وَ اخْفِض لَهُمَا جَنَاحَ الذُّلِّ مِنَ الرَّحْمَةِ وَ قُل رَّب ارْحَمْهُمَا كَمَا رَبَّيَانى صغِيراً(24)


  بالهاى تواضع خويش را در برابرشان از محبت و لطف فرود آر، و بگو پروردگارا همانگونه كه آنها مرا در كوچكى تربيت كردند مشمول رحمتشان قرارده.

  سوره اسراء
  ¸.•°``°•.www.shohadayeayande.com‏​‏​‏​‏​‏​.•°``°•.¸

  [ إِظهَر يَا مُنتَظِر شِيعَتِكَ ضَاقَت قَهرَا" ]

 6. صلوات ها 10


 7. #4
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  نوشته
  1,538
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  44
  آپلود
  0
  گالری
  8
  صلوات
  15377  در پاسخ به سؤال لازم است
  ابتدا به اين
  مقدمه اشاره كنم كه: نوجوان به تدريج كه از سرزمينی آرام و بی‎خيال كودكی به دشت‎های پرحادثه بلوغ می‎رسد، دگرگونی‎هايی را در خويش (هم در بُعد جسمانی و هم در بُعد رفتاری) احساس می‎كند، رفتارها، برخوردها و روابط نوجوان با اطرافيان گاه با مشكل روبرو می‎شود. امّا بايد توجه داشت كه اين رفتارهای به ظاهر ناسازگار تا حدودی برخواسته از ويژگی‎های دوران نوجوانی است و نمی‎توان درباره آن قضاوت اخلاقی نمود. امّا در عين حال به اين معنا هم نيست كه همه رفتارهای جوانان و نوجوانان را مطلوب و مقتضای دوره سنّی آنها دانست، بلكه در پاره‎ای از موارد واقعاً‌ رفتارهای نوجوانان و اخلاق اجتماعی آنان ناهنجار و ناپسند است كه هم والدين و هم فرزندان بايد در بهبود و اصلاح آن بكوشند. در مورد شما خواهر گرامی نيز بايد عرض نمود كه اگر واقعاً‌ رفتار و برخوردهای شما با همه و مخصوصاً با پدر و مادرتان، رضايت‎بخش نيست و فكر می‎كنيد كه نياز به اصلاح دارد،‌ بايد به اين نكته توجه داشته باشيد كه «رفتارها» و «برخوردهاي»‌ افراد با ديگران شديداً ‌تحت تأثير «بينش‎ها» و «نگرش‎های»‌افراد نسبت به ديگران است. اغلب ما فكر می‎كنيم رفتار‎های ما واكنشی است كه از حوادث بيرونی ناشی می‎شود، امّا در واقع شديدترين ناراحتی يا خشنودی‎ها ناشی از بينش‎ها و باورهای ما هستند. بنابراين اگر شما می‎خواهيد رفتار خود را با پدر و مادر و ديگران بهتر و سالم‎تر نمائيد. بايد باورها و احساسات خود را نسبت به آن‎ها تغيير دهيد. مهم‎ترين عوامل كه میتواند شما را در اين امر ياری كند،
  توجه به سه نكته است:

  1.توجه به مقام ارزشمند پدر و مادر و اهميت حُسن معاشرت با ديگران؛ خداوند متعال، در آيات متعدد به اطاعت از پدر و مادر و برخورد شايسته با آنان سفارش نموده است، بگونه‎ای كه نيكی و برخورد شايسته با پدر و مادر را بعد از پرستش پروردگار دانسته است.[1] در روابط با ديگران نيز توصيه به اخلاق شايسته و نيكو شده است[2] لذا سعي كنيد كه نگرش و تصوير مثبت در مورد ديگران به خصوص پدر و مادر را در خود ايجاد نمائيد.
  ویرایش توسط عرفان : ۱۳۹۰/۰۸/۰۴ در ساعت ۱۱:۱۰

 8. صلوات ها 9


 9. #5
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  نوشته
  1,538
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  44
  آپلود
  0
  گالری
  8
  صلوات
  15377  ادامه راه

  2. توجه به نتايج مطلوب و فوايد اخلاق شايسته؛‌ علاوه برآن كه آيات قرآن و روايات، از حُسن خُلق بالاترين ستايش‎ها شده است و از آن به نشانة كمال ايمان،[3] كمال دين[4]، بهترين همنشيني و راه نزديك شدن به خدا[5]، ياد شده است،‌ تجربه نيز نشان داده است كه خوش‎اخلاقي داراي آثار و فايده‎هاي فراوان فردي و اجتماعي، دنيايي و آخرتي است مانند: آسايش‎بخش زندگي، عامل نفوذ در قلب مردم، عزّت و سربلندي و بهره‎مندي از نعمت‎هاي بي‎كران الهي.

  3. نبايد هميشه ديگران را مقصر دانست؛ و نسبت به ديگران بدبين بود چون بدبيني نسبت به ديگران و تبيين رفتار ديگران با ديد منفي، باعث مي‎شود كه انسان رفتار نادرست از خود نشان دهد، بلكه بايد رفتار ديگران را با حُسن ظن و خوش‎بيني تبيين نمود،[6] در مواردي هم كه واقعاً‌ برخورد اطرافيان با غرض سوء باشد، عفو و گذشت، بهتر از برخورد نادرست و عكس‎العمل نامطلوب نشان دادن است.[7]
  پس از آن‎كه اين سه نكته را به دقّت مورد توجه قرار داديد و بينش مثبت نسبت به اطرافيان براي‎تان حاصل شد، در مقام عمل و رفتار نيز موفق خواهيد شد كه با اطرافيان رفتار بهتري از خود نشان دهيد. البتّه ابتدا بايد تمرين كرد و رفتارهاي شايسته را در موقعيت‎هاي مختلف بايد تكرار نمود. بهتر‎ين كارهاي عملي كه بكارگيري آنها مي‎تواند رفتار و روابط شما را با ديگران بهبود بخشد اين است كه به دستورات اخلاقي كه در آيات و روايات آمده است، عمل نمائيد.

  عمده‎ترين آنها عبارتند از:

  ویرایش توسط عرفان : ۱۳۹۰/۰۸/۰۳ در ساعت ۱۱:۰۷

 10. صلوات ها 5


 11. #6

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۹
  علاقه
  قرآن، اهل بيت
  نوشته
  2,059
  حضور
  15 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  17448  سلام.
  هميشه دو تا چيز رو در رفتار با پدر و مادر و ديگران به ياد داشته باش:
  1- خدا داره شما رو مي بينه.
  2- هر عملي در اين عالم عكس العملي داره.

  دل بشكني دلت رو ميشكنن.
  اخم كني، بهت اخم ميكنن.
  فحش بدي ،بهت فحش مي دن.
  دست بلند كني ،روت دست بلند ميكنن.
  تهمت بزني ،بهت تهمت مي زنن.
  وبالعكس
  بخندي ،بهت لبخند مي زنن.
  دل به دست بياري ،دلت رو به دست ميارن
  دوست داشته باشي ،دوست خواهند داشت.
  دير و زود داره اما سوخت و سوز نداره.

  از خلق جهان کناره کردیم *

  سر رشته عقل پاره کردیم *

  کس چاره ما نکرد و ما خود *

  بی منت خلق چاره کردیم *

  ننمود رهی بجز ره عشق *

  هر چند که استخاره کردیم*

 12. صلوات ها 7


 13. #7
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  نوشته
  1,538
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  44
  آپلود
  0
  گالری
  8
  صلوات
  15377  تفکر گروهی
  سوال مهمی میتونه ما رو به مساله مهمی برسونه:
  *** قاعده مکافات عمل چی میشه؟
  استاد معاونیان سر کلاس این ماجرا را از علامه جعفری برای ما نقل فرمود:
  روزی علامه جعفری رحمت الله علیه به من فرمود: یکی از دانشمندان اروپائی به ایران سفر کرد تا از من سوالی بپرسد.وقتی اورا ملاقات نمودم،اجازه پرسیدن گرفت و گفت: من ماتریالیستم و به جهان آخرت ایمان ندارم و منکر دنیای پس از مرگم. شما که معتقد هستید دلیلتان چیست؟
  در جواب او گفتم: قاعده مکافات عمل .
  حدود پانزده دقیقه ساکت شد و فکر میکرد و حرفی نمیزد تا اینکه گفت: قانع شدم و رفت. 14. صلوات ها 6


 15. #8
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  نوشته
  1,538
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  44
  آپلود
  0
  گالری
  8
  صلوات
  15377  ادامه مطلب
  1. اظهار محبت به ديگران؛ سعی كنيد به ديگرن به خصوص پدر و مادر، اظهار محبت كنيد و از علاقة باطنی كه نسبت به آنان داريد، پرده برداريد.[8] تحقيقات روان‎شناختی نيز نشان داده است كه اظهار محبت و علاقه به ديگران، باعث نفوذ و استحكام در روابط اجتماعي افراد خواهد شد.
  2. نيكو سخن گفتن يكی ديگر از عواملی است كه مي‎تواند رفتار شما را با ديگران بهبود بخشد. سعی كنيد با ديگران همان‎گونه سخن بگوئيد كه دوست داريد ديگران با شما سخن بگويند.[9]
  3. گشاده‎رویی؛ هر مسلمان وظيفه دارد با لبخند و چهره گشاده با ديگران به خصوص پدر و مادر و خويشاوندان روبرو شود.[10]
  4. در برابر ديگران فروتنی و تواضع از خود نشان دهيد و به اين نكته توجه داشته باشيد كه انسان‎های متواضع و فروتن را همگان دوست دارند، در روايتی از امام علی ـ عليه السّلام ـ آمده است: نتيجه تواضع، محبت است و نتيجه غرور و گردن‎كشی دشنام.[11]
  5. توصيه می‎شود كه هيچ‎گاه رفتار و يا سخنان حاكی از خشم و عصبانيت از خود نشان ندهيد. خشمگين شدن و پرخاشگری منشأ بسياری از اختلافات خانوادگی است. از اين رو نمی‎توان اميدوار بود كه جمعی از فاميل در كنار هم به مسالمت و امنيت زندگی كنند مگر آن‎كه همة ايشان تصميم بگيرند كه هيچ‎گاه بر همديگر خشمناك نشوند. لذا شما نيز سعی كنيد كه به همگان احترام بگذاريد و حتی برخوردهای ناپسند ديگران را با رفتار شايسته پاسخ دهيد وقتی ديگران رفتار شايسته را از شما مشاهده كردند، قطعاً‌ نظر و نحوه برخورد آنها نيز تغيير خواهد نمود.
  6. در تكميل راهكارهای ياد شده و به منظور استفاده از يك روش نظام‎مند، بهتر است در مواقعی كه تنها هستيد و حوصله فكر كردن و برنامه‎ریزی داريد، همه آن موقعيت‎ها و صحنه‎هایی را كه در برخورد با ديگران رفتار مناسب از خودتان نشان نداده‎اید، مجسّم نموده و نقاط ضعف رفتار خود را برشماريد، و روی كاغذ بنويسيد، سپس برخورد مناسب با هر موقعيت را در مقابل آن يادداشت كنيد، در ضمن پيامدهای رفتار مورد نظر را نيز ارزيابی كنيد و تصميم بگيريد يا حتی به خود تلقين نمائيد كه بعد از اين بايد اينگونه رفتار كنم، و برای هرگونه رفتار حتی رفتارهای نامناسب ديگران، چندين نوع پاسخ مناسب در نظر بگيريد، در موقعيت‎های عينی كه با والدين و ديگر دوستان روبرو مي‎شوید، سعی كنيد آن برنامه از قبل تعيين شده را به خاطر آورده و نكات اصلي آن را رعايت كنيد، ‌تمرين اين برنامه رفتاری، بسيار مفيد خواهد بود.[12]

  ویرایش توسط عرفان : ۱۳۹۰/۰۸/۰۳ در ساعت ۱۱:۱۱

 16. صلوات ها 5


 17. #9

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۹
  نوشته
  824
  حضور
  15 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13
  صلوات
  5632  راههای از بین بردن بد اخلاقی

  http://www.askdin.com/showthread.php?t=7866&page=3

  ویرایش توسط سایه خورشید : ۱۳۹۰/۰۸/۰۲ در ساعت ۱۶:۲۶
  شهید محمود آقا شیری

  امروز من می روم ، فردا تو

  ولی ببین چه با خود آوردی ، خیر یا شر .

  ***********

  وصیت های پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم به ابوذر غفاری

 18. صلوات ها 4


 19. #10
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  نوشته
  1,538
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  44
  آپلود
  0
  گالری
  8
  صلوات
  15377  7. قناعت در ارتباط ، هم از دیگر گزینه هایی است که می تواند ما را به رشد در تعامل اجتماعی برساند.
  قناعت در ارتباط به معناییست که ما انتظارات خود را از دیگران کم کنیم و به آنچه که هست قانع باشیم و به این فکر کنیم که:

  چطور سطح عملکرد خود را در این رابطه ها بالا ببریم؟


  چطور اخلاقم رو با همه و مخصوصا با پدر و مادر بهتر کنم؟


 20. صلوات ها 7


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود