صبر و رسيدن به مقامات والا

تب‌های اولیه

45 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
صبر و رسيدن به مقامات والا

قال الله سبحانه وتعالی : واصبروا ان الله مع الصابرین . ( انفال آیه 46 )
و صبر نمایید که خداوند با صابران همراه است .
صبر در لغت حبس نفس است از جزع به وقت وقوع مکروه ، و آن منع باطن باشد از اضطراب و باز داشتن زبان از شکایت و نگاهداشتن اعضا از حرکات غیر معتاد . ( اوصاف الاشراف خواجه نصیرالدین طوسی )

صبر عبارتند از : ثبات نفس و اطمینان آن و مضطرب نگشتن آن در بلایا و مصائب و مقاومت کردن با حوادث و شدائد به نحویکه سینه او تنگ نشود و خاطر او پریشان نگردد و گشادگی و طمأنینه که پیش از حدوث آن واقعه است زوال نپذیرد ، پس زبان خود را از شکایت نگاهدارد و اعضای خود را از حرکات ناهنجار محافظت کند . ( معراج السعادة مرحوم نراقی ره )

صبر به دو قسم کلی تقسیم می گردد :
1 - صبر جسمی و آن تحمل مشقتهاست به قدر قدرت بدنی :
مانند صبر راه رفتن - صبر حمل چیز سنگین - صبر بر مرض - تحمل مشقت ضرب و قطع .
این قسم چندانی فضیلتی ندارد ، چرا که اهل انکار و الحاد و گناه هم چنین هستند .

2 - صبر نفسی که فضیلت بر آن تعلق می گیرد ، این نوع صبر ،
یا صبر از مشتهیات است ، که عفت نامیده میشود .
یا صبر بر تحمل مکروه است مانند : صبر در برابر آزار و اذیت همسر یا همسایه .

یا صبر بر تحمل محبوب است مانند : صبر در برابر مشقات کار خیر و ثواب یا صبر در برابر زحمات علم آموزی (1).

وَ قَالَ علی عليه السلام الصَّبْرُ صَبْرَانِ صَبْرٌ عَلَى مَا تَكْرَهُ وَ صَبْرٌ عَمَّا تُحِب . (نهج البلاغه )

صبر اسامی دیگری هم دارد که به حسب مقامات آن مختلف می گردد :
اگر این صفت در مقام نزول مصیبت باشد ، به آن صبر و به مقابل آن جزع و هلع می گویند .
و اگر در مقام حرب و جنگ باشد ، به آن شجاعت و به مقابل آن جبن و ترس می گویند .
و اگر در مقام غضب باشد ، به آن حلم و به مقابل آن استشاطه می گویند .
و اگر در مقام فضول عیش و کمبودهای اقتصادی باشد ، به آن قناعت و زهد و به مقابل آن حرص و شرّه می گویند .

صبر تقسیم بندیهای دیگری هم دارد که از لسان قرآن و اهل بیت علیهم السلام در ادامه بیان خواهیم کرد ، انشالله

ومن الله التوفیق

رسول اكرم (صلى الله عليه و آله و سلم):

الصبر ثلاثة : صبر عند المصيبة ، وصبر على الطاعة وصبر عن المعصية

صبر سه نوع است : صبر در هنگام معصيت ، صبر بر طاعت و
صبر بر ترك گناه .

كافى 2/91/15.

امام على (عليه السلام):

الصبر ان يحتمل الرجل ما ينوبه ويكظم ما يغضبه

صبر آن است كه انسان گرفتارى و مصيبتى كه به او مى رسد تحمل كند و خشم خود را فرو خورد.

غررالحكم 2/69/1874.

علامة الصابر فى ثلاث : اولها ان لا يكسل ، والثانية اءن لا يضجر، والثالثة اءن لا يشكو من ربه تعالى ؛ لانه اذا كسل فقد ضيع الحق ، واذا ضجر لم يود الشكر، واذا شكا من ربه عزوجل فقد عصاه

صبور سه نشانه دارد: اول آن كه سستى نمى كند، دوم آنكه افسرده و دلتنگ نمى شود و سوم آن كه از پروردگار خود شكوه نمى كند؛ زيرا اگر سستى كند، حق را ضايع كرده ، و اگر افسرده و دلتنگ باشد شكر نمى گذارد و اگر از پروردگارش شكوه كند او را معصيت كرده است .

علل الشرايع 2/498/1.

قالَ الصّادِقُ (عَلَيهِ السَّلام)

اَلصَّبرُ يُظهِرُ ما في بَواطِنِ العِبادِ مِنَ النّورِ وَالصَّفآءِ، وَالجَزَعُ يُظهِرُ ما في بَواطِنِهِم مِنَ الظُّلمَةِ وَالوَحشَةِ.

حضرت امام صادق (عَلَيهِ السَّلام))مي فرمايد که: صبر، ظاهر مي کند آنچه در باطن آدمي است از نورو صفا، و جزع، ظاهر مي کند آنچه در باطن وي است از ظلمت و وحشت. يعني: صبر در بلا و محنت، نشانه نور و باطن است و جزع و اضطراب نشانه کدورت و تيرگي باطن است.

دوست می گفت صبر کن زیراک
صبر کار تو خوب و زود کند

صبر تلخ آمد و لیکن عاقبت

صابران را اجر دهم بی حساب

صد هزاران کیمیا حق آفرید

کیمیایی همچو صبر آدم ندید

میوه شیرین دهد پر منفعت

گفت حق اندر کتاب مستطاب

صبر و ظفر هر دو دوستان قدیمند

بر اثر صبر نوبت ظفر آید

بگذرد این روزگار تلختر از زهر

بار دگر روزگار چون شکر آید

کامجویان را ز ناکامی کشیدن چاره نیست

بر زمستان صبر باید طالب نوروز را

اذا اشدّت بک العسریزمانی که به شدت دچار سختی شدی .
ففکّر فی الم نشرحپس اندیشه کن در سوره الم نشرح .
فعسر بین یسرینسختی و عسر در بین دو آسانی (یسرین) قرار دارد .
اذا فکّرته فافرح هنگامیکه در این سوره و آیه اندیشه کنی شاد گردی .

توقع صنع ربّک سوف یأتی

به لطف و عنایت پروردگارت امیدوار باش .
بما تهواه من فرج قریبآنچنان که دوست داری گره از کارت بگشاید .
و لاتیأس اذا ما ناب خطبو اگر مصیبتی به تو رسید مأیوس مشو .
فکم فی الغیب من عجب عجیبچرا که بسیار امور عجیبی که در پرده غیب است .

نیایش;7849 نوشت:

صبر بر ترك گناه .

كافى 2/91/15.

با سلام

علاوه بر 3 نوع صبری که در روایت نبوی (ص) به آنها اشاره شد علمای اخلاق صبر چهارمی را نیز ذکر نموده اند، "صبر بر اخلاص" و این قسم را اگر چه می توان از شقوق صبر علی الطاعه و صبر عن المعصیة برشمرد اما بدلیل اهمیت، بطور جداگانه نیز مورد توجه قرار می گیرد.

"صبر بر اخلاص"
به تعبیر علمای اخلاق سخت ترین اقسام صبر است، چون آدمی به غایت از نظر روحی مشتاق است که دیگران از اعمال نیک، خیرات، صدقات و دیگر اقدامات و پیشرفت هایش در امور دینی، مذهبی و انسانی مطلع شوند، از اینرو حفظ روحیۀ اخلاص در عمل و جلوگیری از مشوب شدن آن به لباس ریا و تظاهر، کاری بس دشوار است که تنها از اولیاء خدا و انسان های خودساخته و تربیت شده به نور تربیت و هدایت الهی امکان پذیر است.

شما هم می توانید در وجود خودتان این روحیه و مرتبه از صبر، یعنی صبر بر اخلاص را جستجو کنید و میزان آن را در زمان قرار گرفتن در موضع عمل خیر و کار نیکی که بدان توفیق یافته اید بسنجید.

همین امروز امتحان کنید. :aks:

موفق باشید ...:Gol:

صبرجمیل که در قرآن به آن اشاره شده است یعنی چه؟؟؟؟

فاصبر صبرا جميلا

« و اسألک الصّبرعلی طاعتک و الصّبر لحکمک »
(اقبال الاعمال صفحه 39 )
خداوندا ؛ از محضر ربوبیت ، صبر بر طاعتت و صبر بر رحمتت را مسئلت می نمایم .

صبر بر طاعت الهی
این نوع صبر در انسان ها مختلف است :
1-صبرمعصومین عبودیت و فرمانبرداری حقیقی از حق تعالی و توجه با طنی به تمام معنی در همه ی امور به حضرت حق می باشد .
2-صبرغیرمعصومین صبر بر اعمال ظاهری واجب وترک محرّمات و اعمال مستحب و ترک مکروهات می باشد که به فراخور میزان اعتقاد و ایمان و یقین آنها فرق می کند .

صبر بر حکم الهی
صبر بر قضاوت وقدر و خواسته های الهی که احکام و خواسته های باطنی است .
« و لنجزیّن الّذین صبروا أجرهم باحسن ما کانوا یعملون » .
(سوره نحل ، آیه 96 )
و قطعاَ کسانی که صبر کردند ، بهتر از آن چه عمل می کردند پاداش خواهیم داد .

« فاصبر لحکم ..........و لا تکن لصاحب الحوت » .
(سوره قلم ، آیه 48 )
پس در ( امتثال) حکم پروردگارت شکیبایی ورز، مانند همدم ماهی (حضرت یونس علیه السّلام ) مباش .

این مبحث همچنان ادامه دارد...
و من الله التوفیق

نیایش سبز;10859 نوشت:
صبرجمیل که در قرآن به آن اشاره شده است یعنی چه؟؟؟؟

فاصبر صبرا جميلا

در قرآن سه مورد دربارة این دو واژه آمده است که دو مورد آن دربارة حضرت یعقوب‌غ می‌باشد:

1. در آن جا که برادران یوسف‌پیراهن او را به دروغ به خون آغشته کردند و به پدرشان گفتند یوسف را گرگ خورده است‌.

2. در آن جاکه به پدر گفتند: (بن یامین‌) دزدی کرده‌، یعقوب گفت‌: "بَل‌ْ سَوَّلَت‌ْ لَکُم‌ْ أَنفُسُکُم‌ْ أَمْرًا فَصَبْرٌ جَمِیل‌ٌ; (یوسف‌، 18 و 28) هوس‌های نفسانی شما این کار را برایتان آراسته‌، من صبر جمیل خواهم داشت‌."

تردیدی نیست که صبر در برابر مشکلات و مصیبت‌ها زیباست‌. افراد با ایمان که در حوادث سخت‌، استقامت کرده بی‌تابی و ناله نمی‌کنند و سخنی که بیانگر ناسپاسی باشد، بر زبان جاری نمی‌نمایند ; صبر آن‌ها، صبر زیبا است‌.

تردیدی نیست که حضرت یوسف‌، عزیزترین فرد برای حضرت یعقوب بود، وقتی به او می‌گویند گرگ یوسف را خورده و او می‌داند که فرزندان او دروغ می‌گویند، لیکن هیچ راهی برای تحقیق و جست و جو ندارد، زیرا کسی نیست که او را یاری کند ;

در این جا چاره‌ای جز صبر ندارد و منظور از صبر، استقامت و شکیبایی قلبی است که بتواند دوری یوسف را تحمّل کند و سعی نماید که در کانون خانوادگی او اختلاف ایجاد نشود ;

برای همین پس از این که فرمود: صبر جمیل می‌کنم‌، به خدا توکّل می‌کند و می‌فرماید: "وَ اللَّه‌ُ الْمُسْتَعَان‌ُ عَلَی‌َ مَا تَصِفُون‌َ ;(یوسف‌،18) من از خدا در برابر آن چه شما می‌گویید یاری می‌طلبم‌" حضرت یعقوب با این جمله به فرزندان خود ابلاغ کرد که من می‌دانم یوسف را گرگ نخورده است‌، بلکه شما درباره او مکر کرده‌اید، لیکن من برای آشکارشدن دروغ گویی شما، به اسباب ظاهری متوسل نمی‌شوم‌، بلکه صبر می‌کنم و به پروردگار خویش توکل می‌نمایم‌.

در آیه 83 این سوره به دنبال آن که فرموده‌: صبر جمیل می‌کنم‌، می‌فرماید: "عَسَی اللَّه‌ُ أَن یَأْتِیَنِی بِهِم‌ْ جَمِیعًا; امیدوارم خداوند همه آن‌ها را به من بازگرداند."(ر. ک‌: تفسیرالمیزان ،علامه طباطبائی‌، ج 12، ص 232، مؤسسه اعلمی للمطبوعات ; تفسیر نمونه‌، آیة الله مکارم شیرازی و دیگران‌، ج 9، ص 352، نشر مکتب الاسلامیه‌.)

3-مورد سوم که صبر جمیل آمده در سوره معارج است‌. خداوند در آن جا به پیامبر اکرم‌خطاب می‌فرماید: "فَاصْبِرْ صَبْرًا جَمِیلاً ;(معارج‌، 4) پس صبر کن صبری زیبا."

یعنی در برابر سرکشی و عناد کُفّار که حق را نمی‌پذیرند و حتّی تقاضای نزول عذاب برای خود می‌کنند، صبری زیبا کُن و بدان که پیروزی نزدیک است‌. پس از آن که پیامبر اکرم‌در غدیرخم علی‌را به جانشینی انتخاب فرمود، شخصی به آن حضرت عرض کرد: آیا از طرف خود این کار را کردی‌، یا از طرف خدا؟ رسول خدا فرمود: "قسم به خدایی که معبودی جز او نیست این از ناحیه خدا است‌،" آن مرد گفت‌: خدایا! اگر این سخن‌، حق است و از ناحیه تو، سنگی از آسمان بر ما بباران‌، در این جا بود که آیات اول سوره معارج نازل گشت و به دنبال آن دستور به صبر جمیل داده شد.(تفسیر نور الثقلین‌، حویزی‌، ص 411، نشر افست علمیه‌.)

در روایتی آمده است‌:
صبر جمیل‌، صبری است که در آن سخن بر خلاف تسلیم و رضای خداوند گفته نشود

منبع

همانطور که می دانیم صبر از جمله مهمترین فضائل انسانی می باشد که نقش عمده ای در ترقی و صعود آدمی به کمالات انسانی دارد . صبر دارای منافع بی شماریست از جمله به تعدادی از منافع صبر اشاره می نماییم :

1- حصول ثواب اخروی .
2 - گریز از تبعات دنیا طلبی مانند مشغول شدن به مال و منال دنیوی .
3 - باز داشتن از جزع و فزع مذموم دنیایی .
4 - بالا بردن تحمل انسان در صبرها .
5 - گریز از تبعات بی صبری و عقوبات آن .
6 - دفع ضرر و زیان .

این مبحث همچنان ادامه دارد..
و من الله التوفیق

امام كاظم (عليه السلام):

اصبر على طاعة الله ، واصبر عن معاصى الله ، فانما الدنيا ساعة ، فما مضى منها فليس تجدله سرورا و لا حزنا، وما لم يات منها فليس تعرفه ، فاصبر على تلك اساعة التى اءنت فيها فكانك قد اغتبطت

بر طاعت خدا صبر كن و بر ترك معاصى او شكيبا باش ؛ زيرا دنيا لحظه اى بيش نيست . آنچه گذشته جاى شادى و غم ندارد و از آنچه نيامده نيز خبر ندارى ، پس لحظه اى را كه در آن به سر مى برى ، صبور باش چنان كه گويى خوشبخت و خوشحالى .

بحارالانوار 75/311/1.

واژه صبر برخلاف ساير واژه‌هاي اخلاق اسلامي كه در بردارنده يك معنا مي‌باشد به تنهايي ريشه و اساس بسياري از خصوصيات اخلاقي است، بدين معنا كه به دليل نقش صبر در تقويت ايمان، اگر اين صفت در اعماق قلب فردي تجلي پيدا كند كليه رفتارهاي وي اسلامي و مكتبي مي‌گردد. راغب مي‌گويد: صبر به معناي خودداري در تنگناها و حبس كردن هواي نفس است در برابر عمل به مقرراتي كه عقل و شرع معتبر مي‌شمرد و يا ترك چيزهايي كه عقل و شرع اقتضا مي‌كند كه نفوس از ارتكاب آن بايد خودداري كند.
صبر، ثبات نفس و اطمينان و مضطرب نگشتن در بلايا و مصائب و مقاومت كردن در حوادث وسختي ها است، به نحوي كه سينه او تنگ نشود و پريشان‌خاطر نگردد و گشادگي و آرامشي كه پيش از واقع شدن واقعه داشت زوال نپذيرد. متعلق صبر عبارت است از مقاومت كردن نفس در مقابل هوي و هوس و نيز ثبوت قوه عاقله در مقابل قوه شهويه.

امام صادق (عليه السلام):

الحلم سراج الله ... والحلم يدور على خمسة اءوجه : اءن يكون عزيزا فيذل اءو يكون صادقا فيتهم اءو يدعو الى الحق فيستخف به اءو اءن يوذى بلا جرم اءو اءن يطالب بالحق و يخالفوه فيه ، فان آتيت كلا منها حقه فقد آصبت

بردبارى چراغ خداست ... پنج چيز است كه بردبارى مى طلبد:
شخص ‍ عزيز باشد و خوار شود، راستگو باشد و نسبت ناروا داده شود، به حق دعوت كند و سبكش بشمارند، بى گناه باشد و اذيت شود، حق طلبى كند و با او مخالفت كنند.

اگر در هر پنج مورد، به حق رفتار كنى ، بردبار هستى ...

فاءما الحلم فمنه ركوب الجميل ، و صحبة الابرار و رفع من الضعة و رفع من الخساسة و تشهى الخير و تقرب صاحبه من معالى الدرجات والعفو والمهل والمعروف والصمت فهذاما يتشعب للعاقل بحلمه

حاصل بردبارى :
آراسته شدن به خوبيها، هم نشينى با نيكان ، ارجمند شدن ، عزيز گشتن ، رغبت به نيكى ، نزديك شدن بردبار به درجات عالى ، گذشت ، آرامش و تاءنى ، احسان و خاموشى . اينها ثمره بردبارى عاقل است .

.یا ستار..

سلام..

بین صبر و رضا تفاوتی بسیار است؛صبر همرا با کراهت است و با ان معیت دارد ،ولی رضا همرا با حب است؛.....

احادیث:

در مورد صبر:
على بن الحسین علیهماالسلام فرمود: صبر نسبت به ایمان مانند سر نسبت به تن و هر که صبر ندارد ایمان ندارد.

در مورد یقین :

-جـابـر گـویـد: امام صادق (ع ) بمن فرمود: اى جعفى : همانا ایمان برتر از اسلام و یقین برتر از ایمانست و چیزى گرامتر (کمیاب تر) از یقین نیست .

--یـونـس گـویـد: از امـام رضا (ع ) راجع بایمان و اسلام پرسیدم ، فرمود: امام باقر (ع ) فـرموده است : همانا دین فقط اسلامست ، و ایمان یک درجه بالاتر از انست و تقوى یکدرجه بـالاتـر از ایـمـانست و یقین یک درجه بالاتر از تقوى است و میان مردم چیزى کمتر از یقین تـقـسـیـم نـشـده اسـت ، عـرضـکـردم یـقـیـن چـیـسـت ؟ فـرمـود: تـوکـل بـر خـدا و تـسـلیـم خـدا شـدن و راضـى بودن بقضاء خدا و واگذاشتن کار بخدا، عرضکردم : تفسیر این چیست ؟ فرمود: امام باقر (ع ) چنین فرموده است .

توضیح :

گـویـا فهم سائل از بیان و توضیح :این مطالب کوتاه بوده و حضرت رضا (ع ) تنها بذکر کلام جد بزرگوارش قناعت فرموده است .

انوقت در مورد رضا:

[="red"]-على بن الحسین صلوات الله علیهما فرمود: زهد را ده جزء است ، بالاترین درجه زهد پست تـریـن درجـه ورع اسـت ، و بالاترین درجه ورع پست ترین درجه یقین است ،[="blue"]و بالاترین درجه یقین پست ترین درجه رضاست . [/][/]

در مرتبه رضا همه چیز به حب بر می گردد؛نتیجتا هر چیزی در ان رتبه زیبا و جمیل است!!!....صحنه کربلا مصداق بارز ان است.....در کربلا صبر نبود؛رضا بود..

یا حق

سلام :Gol:
چرا صبر کنم ؟ من صبر نمی کنم ؟ چرا خدا میگه صبر کن ؟ اون خودشو درست کنه . من صبر ندارم .
این حرفهایی است که شاید اغلب شنیده باشید . ولی چرا صبر ؟
اگر به فرد و مصالح شخصی او نگاه کنیم شاید چندان جایی برای صبر نیابیم اما اگر یک نگاه جامع به جامعه کنیم می بینیم صبر لازمه چرا ؟
چون وجود نقصه و ضعف در افراد یک واقعیت اجتماعی است و این انکار ناپذیر است . افراد جامعه با هم در ارتباطند و در متن همین ارتباط نیازها و حتی تکامل آنها حاصل می شود لذا دعوت به صبر دعوت به پیوستگی و پیوند اجتماعی است که جزء ضروریات زندگی انسان است .
البته از آموزش و تعلیم و گاهی تنبیه هم غافل نباید باشیم اما در عین حال باید بپذیریم که بالاخره یک تعدادی ضعف و نقص دار وجود خواهند داشت و اینها را نه می توان از جامعه بیرون کرد و نه می توان به نیازهای آنها پاسخ نداد .
پس صبر در یک نگاه جامع نگر از ضروریات زندگی اجتماعی است .
نظر شما چیست ؟
موفق باشید

حامد;106009 نوشت:

نظر شما چیست ؟
موفق باشید

با سلام خدمت دوستان:Gol:
ان الله مع الصابرین.
سوال من اینه که چکار کنیم صبرمون زیاد بشه ؟؟؟؟؟خیلی دلم میخواد صبور باشم اما.....:Ghamgin:
تشکـــــر؛از توجهتون:Gol:

121;107213 نوشت:
سوال من اینه که چکار کنیم صبرمون زیاد بشه ؟؟؟؟؟خیلی دلم میخواد صبور باشم اما..... تشکـــــر؛از توجهتون

سلام :Gol:
برای اصلاح یک ضعف اخلاقی باید اول نسبت به ابعاد اون آگاهی کسب کنید و سپس عزم را جزم نموده و با هوشیاری کامل به رفع آن اقدام نمایید .
بخش اول جنبه نظری داره و با مطالعه قابل حله بخش دوم مثل رعایت پرهیز در بیماری است که فرد بیمار دائما مراقبه چیز نامناسبی نخوره یا جای نامناسب نره . این آگاهی و هوشیاری همراه با عزم اراده در خصوص صبر کم کم فرد را صبور می کنه
میتونید برای عمل به این موضوع محاسبه روزانه قرار بدهید یا اینکه حتی یک محاسب از غیر خودتان که شما را متنبه کند و درباره اقدامات روزانه تان از شما بپرسد انتخاب کنید
موفق باشید

121;107213 نوشت:
سوال من اینه که چکار کنیم صبرمون زیاد بشه ؟؟؟؟؟خیلی دلم میخواد صبور باشم اما..... تشکـــــر؛از توجهتون

با سلام و عرض ادب و تشكر از بحث خوب جناب حامد
دوست عزيز صبر و استقامت يك يافته مجزا نيست بلكه نتيجه بندگي است. كسي كه به خداوند معرفت داشته باشد و به اين باور رسيده باشد كه كمبودها و بلاهاي اين دنيا و مصائب گوناگونش، تنها وسيله اي هستند براي پرستش بيشتر خداوند، ديگر از رسيدن بلاها و وجود كمبودها ناله نمي كند.

تمام صفات خوب انساني مثل رئوف بودن، بخشنده بودن، كريم بودن، بخشش، جود و سخاوت، بزرگواري، شجاعت، صبر و استقامت، مقاومت، بردبار بودن، تحمل زياد، سعه صدر و... . همه از صفات خداوند سرچشمه مي گيرد( انا الله) ما همه از خدائيم( و انا اليه راجعون) و به سوي او باز مي گرديم. خداوند تعالي رحمان و رحيم است يعني بخشندگي عام دارد و بخشندگي خاص. با تمام بندگانش چه بد و چه خوب يك نوع مهر و محبت عام دارد و فرقي بين آن ها نمي گذارد.

استفاده از منابع طبيعي، استفاده از مزرعه دنيا، فرصت هاي زندگي، ستار العيوب بودن ( پوشيدن گناهان) كه گاهي اوقات حتي نزديك ترين افراد از اين موارد اطلاعي ندارند كه يكي از نامهاي روز قيامت روزي است كه اسرار فاش مي شود پس تا روز قيامت خيلي ها نمي دانند.

و يك نوع بخشندگي خاص هم كه شامل بندگان خاص و ويژه خودش مي باشد، كسي كه نيمه شب بپا مي خيزد و از گرماي پرلذت بستر جدا مي شود، وضو مي سازد و در آستان رب خود مي ايستد و خود را به او وصل مي كند خوب به مقام محمود(ستايش شده) مي رسد.

موقعي كه جنگي اتفاق مي افتد او خانه و كاشانه و محبت همسر و فرزند و ديگر عزيزان را به زمين مي گذارد و تمامي آن سرزمين ناموس او مي شوند، به مقام مجاهد مي رسد و كسي كه براي خودسازي ماه مبارك رمضان را روزه مي گيرد و تشنگي و گرسنگي را بر خود واجب مي كند خوب به مقام صائم در راه خدا مي رسد.

اگر ما مي بينيم كه يوسف پيامبر در پي كنترل خودش با وجود اغواهاي مكرر و متعدد يك زن زيبا به خدا پناه مي برد و تهمت را به جان مي خرد و سياه چال زندان را بر گناه ترجيح مي دهد. خداوند علم تعبير خواب به او ارزاني مي دارد پس هيچ چيز نيست كه در اين دنيا بي دليل واقع شود.

پس صبر و استقامت كسي كه در راه كمال خود و بندگي خداوند در همه موارد از گناه چشم پوشيد، از حرام چشم پوشيد، دهان را بر بازگو كردن خيلي حرفها بست، گوش را براي شنيدن خيلي سخن ها بست و دست و پاي خودش را كنترل كرد و دانست كه اين صبر و تحمل از نعمت هايي است كه خدا به همه نمي دهد مگر كساني كه لياقت آن را داشته باشند كه الله مع الصابرين كه يكي از كساني كه خداوند هميشه با اوست و هواي او را دارد صابران هستند. اگر ما ارزش صبر و استقامت را دريابيم بعد مي توانيم او را زيبا و دوست داشتني بيابيم و بهتر از اين لذت چه مي تواند باشد كه خدا با صابران است.

سلام
ممنون از پاسخگویی دوستان :Gol:
صحبتای شما کاملاً متین و درست اما منظورم انجام دادن افعالی بود که باعث زیاد شدن صبر بشه
خودم در این زمینه ها پرسجوهایی کردم و میگن غسل صبر مجربه یا رو به قبله نشستن و گفتن یسم الله الرحمن الرحیم ؛19 مرتبه در روز
اگه دوستان مواردی از این قبیل هم میدونند بفرمایند تا استفاده ببریم

:Gol:

بر خلاف تصور برخي , صبر هرگز به معناي تحمّل بدبختي ها و تن دادن به ذلّت و تسليم در برابرعوامل شكست نيست , بلكه صبر به معناي پايداري و استقامت در برابر هر مشكل و هر حادثه است . كم تر موضوعي را در قرآن مي توان يافت كه مانند صبر, تكرار و مورد تأكيد قرار گرفته باشد. قرآن در حدودهفتاد مورد از صبر ياد كرده است . تاريخِ مردان بزرگ گواهي مي دهد يكي از عوامل مهم ,يا مهم ترين عامل پيروزي آنان صبر و شكيبايي بوده است . افرادي كه از اين صفت بي بهره هستند, در سختي ها زود از پا در مي آيند.
اصولاً ويژگي استقامت و پايمردي اين است كه فضايل ديگر بدون آن ارج و بهايي ندارد. همه با پشتوانهء صبر,قرب و ارزش پيدا مي كنند.
بسياري از علماي اخلاق براي صبر سه شاخه ذكر كرده اند:
1صبر بر اطاعت مقاومت در برابر مشكلاتي كه در راه اطاعت وجود دارد.
2 صبر بر معصيت استقامت در برابر انگيزه هاي شهوات سركش .
3صبر بر مصيبت ايستادگي در برابر حوادث ناگوار و تلخ مثل داغ عزيزان و از دست دادن اموال و دارايي ها.

يکی از عوامل مهم در افزایش تحمل و توان خویشتن داری توجه به خدا، قدرت او و یاری اوست. از این رو ایمان خود را با دوری از گناه، انجام فرامین الهی، تلاوت قرآن و خواندن نماز افزایش دهیم، تا صبر ما نیز افزایش یابد. بهترین دل کاری که در مشکلات بلکه قبل از مشکلات باید انجام داد، توجه به خالق هستی بخش است«الَّذینَ آمَنُوا وَ تَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِکْرِ اللَّهِ أَلا بِذِکْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ؛ آنها کسانى هستند که ایمان آورده‏اند، و دلهایشان به یاد خدا مطمئن (و آرام) است آگاه باشید، تنها با یاد خدا دلها آرامش مى‏یابد».(رعد/28)
در مشکلات دست به دعا بودن را فراموش نکنید« قُلْ ما یَعْبَؤُا بِکُمْ رَبِّی لَوْ لا دُعاؤُکُمْ؛ بگو: «پروردگارم براى شما ارجى قائل نیست(توجهی نمی کرد) اگر دعاى شما نباشد»(فرقان/77).

121;107355 نوشت:
صحبتای شما کاملاً متین و درست اما منظورم انجام دادن افعالی بود که باعث زیاد شدن صبر بشه خودم در این زمینه ها پرسجوهایی کردم و میگن غسل صبر مجربه یا رو به قبله نشستن و گفتن یسم الله الرحمن الرحیم ؛19 مرتبه در روز

سلام
تاثیر گذاری اذکار و اوراد مستلزم شرایط خاص از قبیل توجه تام در هنگام گفتن ذکر و استمرار آن است . البته ذکر جای حفظ هوشیاری و مراقبه را نمی گیرد و صرفا فضای روحی مناسبتری برای انجام عمل را فراهم می کند . من ذکر لا حول ولا قوه الا بالله را توصیه می کنم که ذکری جامع است و آثار متعدد دارد .
موفق باشید

عَلامَةُ الصّابِرِ فى ثَلاثٍ: أوَّلُها أن لا يَكسِلَ، وَالثّانيَةُ أن لا يَضجَرَ، وَالثّالِثَةُ أن لا يَشكُوَ مِن رَبِّهِ تَعالى؛ لأِنَّهُ إذا كَسِلَ فَقَد ضَيَّعَ الحَقَّ، وَ إذا ضَجِرَ لَم يُؤَدِّ الشُّكرَ، وَإذا شَكا مِن رَبِّهِ عَزَّوَجَلَّ فَقَد عَصاهُ؛

صبور سه نشانه دارد : اول آن كه سستى نمى كند ، دوم آن كه افسرده و دلتنگ نمى شود و سوم آن كه از پروردگار خود شِكوه نمى كند ؛ زيرا اگر سستى كند، حق را ضايع كرده، و اگر افسرده و دلتنگ باشد شكر نمى گذارد و اگر از پروردگارش شكوه كند او را معصيت كرده است .

علل الشرايع، ج2، ص498،

در حکمت 55 مولای متقیان، علی علیه السلام دو نوع صبر را معرفی مـﻰکنند:
الصبر صبران: صبر علی ما تکره، و صبر عما تحب
صبر و شکیبایی بر دو قسم است: شکیبایی در برابر آنچه از آن کراهت داری و شکیبایی در برابر آنچه که دوست داری
صبر انسان را فقط در بدیها آزمایش نمـﻰکنند، بلکه در خوبیها هم انسان باید امتحان شود. مـﻰفرمایند هم بر آنچه دوست داری صبر کن (و عسی أن تحبوا شیئاً و هو شر لکم) و هم بر آنچه تمایلی به آن نداری (و عسی أن تکرهوا شیئاً و هو خیر لکم). پس از مدتی جای این دو گروه عوض مـﻰشود، و سختی آن فقط در آغاز کار است. تمام مسایل و مصیبتهای اخلاقی فقط اولش سخت است، پس از مدتی آسان مـﻰشود.

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

لطفا به من ارتباط آرامش و صبر را بگویید.

با تشکر

:Gol: به تاپیک هم مراجعه کنید خوبه :Gol:
http://www.askdin.com/showthread.php?t=622

باران رحمت;107706 نوشت:

سلام
در قرآن رمز آرامش را ذکر خدا و پرهیز از ظلم معرفی کرد .
انسانی که صبور است از حدود عبور نمی کند و به ظلم و تعدی مبتلا نمی شود پس آرامش نصیبش خواهد بود
دیگر اینکه در متن سختیها ( چه سختی فعل چه سختی ترک ) لذتی ویژه نهان است که تنها صابران به آن نائل می آیند همانطور که بعضی اهل معرفت فرمودند :
عاشقم بر قهر و به مهرش به جد
بوالعجب من عاشق این هر دو ضد
عاشق شدن بر قهر که بصورت سختیها و مشکلات و مصیبتها ظهور می کند نتیجه چشیدن آن درون لذت بخش سختیهاست
"ولا یلقاها الا الصابرون "
موفق باشید

صبر و حلم على عليه السلام

ان عضك الدهر فانتظر فرجا فانه نازل بمنتظره او مسك الضر و ابتليت به فاصبر فان الرخاء فى اثره (على عليه السلام)
صبر و حلم از صفات فاضله نفسانى است و از نظر علم النفس معرف علو همت و بلندى نظر و غلبه بر اميال درونى است و تسكين دردها و آلام روحى بوسيله صبر و شكيبائى انجام ميگيرد .
صبر،تحمل شدايد و نا ملايمات است و يا شكيبائى در انجام واجبات و يا تحمل بر خوردارى از ارتكاب معاصى و محرمات است و در هر حال اين صفت زينت آدمى است و هر كسى بايد خود را بزيور صبر آراسته نمايد. براي رسيدن به حقيقت صبربايد به زندگي و سيره حضرت علي عليه السلام دقت کرد
على عليه السلام از هر جهت صبور و شكيبا و حليم بود زيرا رفتار او خود مبين حالات او بود حتى در جنگها نيز صبر و بردبارى ميكرد تا دشمن ابتداء بيشرمى و تجاوز را آشكار مينمود .
على عليه السلام در حلم و بردبارى بحد كمال بود و تا حريم دين و شرافت انسانى را در معرض تهاجم و تجاوز نميديد صبر و حوصله بخرج ميداد ولى در مقابل دفاع از حقيقت از هيچ حادثه‏اى رو گردان نبود.معاويه را نيز بحلم ستوده‏اند اما حلم معاويه تصنعى و ساختگى بوده و از روى سياست و حيله‏گرى و براى حفظ منافع مادى بود در حاليكه حلم على عليه السلام فضيلت اخلاقى محسوب شده و براى احياء حق و پيشرفت دين و هدايت گمراهان بود.
در تمام غزوات پيغمبر صلى الله عليه و آله رنج و مشقت كارزار را تحمل نمود و از آن بزرگوار حمايت كرد و هر گونه سختى و ناراحتى را درباره اشاعه و ترويج دين با كمال خوشروئى پذيرفت .
رسول اكرم صلى الله عليه و آله از فتنه‏هائى كه پس از رحلتش در امر خلافت بوجود آمد او را آگاه كرده بصبر و تحمل توصيه فرمود،على عليه السلام نيز مصلحة براى حفظ ظاهر اسلام مدت 25 سال در نهايت سختى صبر نمود چنانكه فرمايد:فصبرت و فى العين قذى و فى الحلق شجى .يعنى من مانند كسى صبر كردم كه گوئى خارى در چشمش خليده و استخوانى در گلويش گير كرده باشد.

نقل قول:
دعوت به ""صبر"" چرا ؟

سلام ، تا برطرف شدن جهل باید صبر کرد!

tobeh;108823 نوشت:
سلام ، تا برطرف شدن جهل باید صبر کرد!

سلام
علت نیاز به صبر جهل نیست چه اینکه معصومین هم صفت صبر داشتند در حالیکه نمی توان به آنها عنوان جهل داد .
موفق باشید

حامد;108846 نوشت:
سلام
علت نیاز به صبر جهل نیست چه اینکه معصومین هم صفت صبر داشتند در حالیکه نمی توان به آنها عنوان جهل داد .
موفق باشید

سلام به نظر بنده صبر و جهل رابطه دارند، معصومین نیز تا برطرف شدن جهل دیگران صبر می کردند.

باران رحمت;107706 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

با تشکر

رسیدن به آسایش وامنیت عین ایمان است و هیچ صفتی چون صبر قادر به رساندن انسان به این امنیت نیست ، تعریف ایمان کاملا منطبق بر کلمه صبر است ، انسانی به امنیت وآسایش حقیقی می رسد که در سایه صبر یک زیر ساخت مستحکم ساخته ، وبا توکل بر پروردگار به صبر در همه امور رسیده باشد. ، انسان صابر به امنیت می رسد ودر سایه امنیت سعی در استوار ساختن همه ستونهای ایمان می کند از این روست که پیامبر اکرم(ص) صبررا سر ایمان می داند.

الصبر من الایمان بمنزله الراس من الجسد. صبر نسبت به ایمان چون سر نسبت به تن است.
صبر وتحمل موجب بالارفتن ومحكم شدن روح آدمي مي شود. وهرچه رشد روحي داشته باشددر مقابل مشكلات وگرفتاريها وناراحتيها، باآرامش بيشتري برخورد مي كند ودر نتيجه در مقابل آنها از پاي در نمي آيد ومشكلات وناراحتي ها را به راحتي حلّ مي كند.
" صبر زمينه هاي فراواني داردكه انسان مي بايست درهمة زمينه ها مراقبت كندوافسار نفس خود را به دست گيرد. زمينه هايي مانند: صبر بر بلاهاي دنيا، صبر در برابر خواهشهاي نفس، صبر در مقام فرمانبرداري خداوند، صبر در راه تبليغ دين وتحمل زخم زبانها وآزار واذيتهاي مردم، صبردر ميدان جنگ وصبردرمقام معاشرت بامردم و.... "
قرآن همة مارا در مواقع رويارويي با خطرات ومشكلات وناراحتي ها وغم وغصه هاو... به دو عامل آرامش بخش دعوت مي كند 1- صبر2- نماز
"يا ايها الذين آمنوا واستعينوا بالصبر والصلوه انّ الله مع الصابرين "

پس با كمك صبر وبردباري وخواندن نماز كه بهترين راه ياد خداست، آرامش را به زندگي خود هديه كنيم.

tobeh;108847 نوشت:
سلام به نظر بنده صبر و جهل رابطه دارند، معصومین نیز تا برطرف شدن جهل دیگران صبر می کردند.

سلام
انجام تکلیف خالی از سختی و مشقت نیست و این عمده نیاز به صبر است
موفق باشید

چنانچه از احاديث نمودار است به طور کلي صبر بر سه قسم است که از آن معلوم مي شود صبر ممدوح وغير ممدوح متصور است پس آنچه در مقابل خداست ممدوح است و مورد تاکيد :رسول اكرم صلى الله عليه و آله :اَلصَّبرُ ثَلاثَةٌ:صَبرٌعِندَالمُصيبَةِ، وَصَبرٌ عَلَى الطّاعَةِ وَصَبرٌ عَنِ المَعصيَةِ؛صبر سه نوع است: صبر در هنگام مصيبت، صبر بر طاعت و صبر بر ترك گناه.

كافى، ج2، ص91، ح15و قدر متيقن و بارز آن آن است که در اين حديث آمدهامام على عليه السلام :اَلصَّبرُ اَن يَحتَمِلَ الرَّجُلُ ما يَنوبُهُ وَيَكظِمَ ما يُغضِبُهُ؛صبر آن است كه انسان گرفتارى و مصيبتى را كه به او مى رسد تحمل كند و خشم خود را فرو خورد.غررالحكم، ج2، ص69، ح1874و در خود صبر نيز مراحلي است که در اين حديث بطور مبرهن آمده رسول اكرم صلى الله عليه و آله :عَلامَةُ الصّابِرِ فى ثَلاثٍ: أوَّلُها أن لا يَكسِلَ، وَالثّانيَةُ أن لا يَضجَرَ، وَالثّالِثَةُ أن لا يَشكُوَ مِن رَبِّهِ تَعالى؛ لأِنَّهُ إذا كَسِلَ فَقَد ضَيَّعَ الحَقَّ، وَ إذا ضَجِرَ لَم يُؤَدِّ الشُّكرَ، وَإذا شَكا مِن رَبِّهِ عَزَّوَجَلَّ فَقَد عَصاهُ؛

صبور سه نشانه دارد : اول آن كه سستى نمى كند ، دوم آن كه افسرده و دلتنگ نمى شود و سوم آن كه ازپروردگار خود شِكوه نمى كند ؛ زيرا اگر سستى كند، حق را ضايع كرده، و اگر افسرده و دلتنگ باشد شكر نمى گذارد و اگر از پروردگارش شكوه كند او را معصيت كرده است .علل الشرايع، ج2، ص498، ح1علاوه بر نشانه هائي که در بالا گفته شد عوامل ايجاد صبر بوسيله ائمه براي ما گفته شده که بيان ميدارد براي هر صبري انگيزه اي است:رسول اكرم صلى الله عليه و آله :اَلصَّبرُ أربَعُ شُعَبٍ: اَلشَّوقُ ، وَالشَّفَقَةُ ، وَ الزَّهادَةُ ، وَ التَّرَقُّبُ ، فَمَنِ اشتاقَ إلَى الجَنَّةِ سَلا عَنِ الشَّهَواتِ ، وَ مَن أشفَقَ عَنِ النّارِ رَجَعَ عَنِ المُحَرَّماتِ، وَ مَن زَهِدَ فِى الدُّنيا تَهاوَنَ بِالمُصيباتِ، وَمَنِ ارتَقَبَ المَوتَ سارَعَ فِى الخَيراتِ؛صبر چهار شعبه دارد : شوق، ترس، زهد و انتظار ، هر كس شوق بهشت داشته باشد ، از هوا و هوس دست مى كشد و هر كس از آتش بترسد، از حرام ها خود را نگه مى دارد و هر كس به دنيا بى اعتنا باشد ، گرفتارى ها را به چيزى نگيرد و هر كس منتظر مرگ باشد ، در كارهاى خير بكوشد .كنزالعمال، ج1، ص285، ح1388البته آنچه معلوم است صبر ما لا يطاق خداوند از ما نمي خواهد که در اينباره رسول اکرمصله الله عليه و آله مي فرمايندإنَّ المَعونَةَ تَتى مِنَ اللّه عَلى قَدرِ المَؤونَةِ وَإنَّ الصَّبرَ يَتى مِنَ اللّه عَلى قَدرِ المُصيبَةِ؛براستى كه كمك از جانب خداوند به اندازه هزينه مى رسد و صبر از جانب خداوند به اندازه گرفتارى مى آيد.كنزالعمال، ج6، ص347، ح15993امام على عليه السلامنيز مارا بر اين امر ارشاد مي کنند که ما در دايره قسمت نقطه پرگاليم إنّكَ إن صَبَرتَ جَرَت عَلَيكَ المَقاديرُ وأنتَ مَأجُورٌ ، وإن جَزِعتَ جَرَت عَلَيكَ المَقاديرُ وأنتَ مَأزورٌ؛اگر صبر كنى مقدرات الهى بر تو جارى مى شود و اجر خواهى بُرد و اگر بيتابى كنى باز هم مقدرات خداوند بر تو جارى مى شود و گناهكار خواهى بود.

جامع الأخبار، ص316، ح882که اگر غير از اين باشد اصلا صبر معني خود را از دست ميدهدو حتي مي فرمايند

نقش صبر در كارها همانند نقش سر در بدن است؛ همچنان كه اگر سر از بدن جدا شود، بدن از بين مى رود، صبر نيز هرگاه همراه كارها نباشد، كارها تباه مى گردند.صَّبرُ فِى المورِ بِمَنزِلَةِ الرَّأسِ مِنَ الجَسَدِ، فَاِذا فارَقَ الرَّأسُ الجَسَدَ فَسَدَ الجَسَدُ وَ اِذا فارَقَ الصَّبرُ المورَ فَسَدَتِ المورُ؛كافى، ج2، ص90، ح9معني صبردر لغات متشابه در کلام ايشان آمده مثل حلمو...اَلحِلمُ حِجابٌ مِنَ الافاتِ؛بردبارى، مانعى در برابر آفت هاست.غررالحكم، ح720
لأَِميرِ المُؤمِنين عليه السلام أَلا اُخبِرُكُم، بِأَشبَهِكُم بى خُلقا؟ قالَ: بَلى يا رَسولَ اللّه قالَ: أَحسَنُكُم خُلقا، وَأَعظَمُكُم حِلما، وَأَبَرُّكُم بِقَرابَتِهِ وَأشَدُّكُم مِن نَفسِهِ إِنصافا؛به اميرالمؤمنين عليه السلام فرمودند: آيا تو را خبر ندهم كه اخلاق كدام يك از شما به من شبيه تر است؟ عرض كردند: آرى، اى رسول خدا. فرمودند: آن كس كه از همه شماخوش اخلاق تر و بردبارتر و به خويشاوندانش نيكوكارتر و با انصاف تر باشد.مكارم الاخلاق، ص442
امام على عليه السلام باز کلام نغزي دارند که معني کار بردي براي امروز ماست براي انهائي که از باب بي صبري دست خود را به مال حرام الوده مي کنند :إِنَّ العَبدَ لَيَحرُمُ نَفسَهُ الرِّزقَ الحَلالَ بِتَركِ الصَّبرِ، وَلا يُزادُ عَلى ما قُدِّرَ لَهُ؛بنده به سبب بى صبرى، خودش را از روزى حلال محروم مى كند و بيشتر از روزى مقدّر هم نصيبش نمى شود.شرح نهج البلاغه، ج3، ص160

امام على عليه السلام قسم ديگري از صبر را باز به ما نشان مي دهند که آن در مقابل شعله غضب خود را نشان مي دهد ميفرمايند:اَلحِلمُ يُطفى نارَ الغَضَبِ وَالحِدَّةُ تُؤَجِّجُ إِحراقَهُ؛بردبارى آتش خشم را فرو مى نشاند و تندى آن را شعله ورتر مى كند.غررالحكم، ج2، ص123، ح20632واگر کسي به دنبال نمود خارجي در روابط اجتماعيآن باشد بايد به موقع خشم خود را بيازمايد امام صادق عليه السلامفرمودند ثَلاثَةٌ لاتُعرَفُ إِلاّ فى ثَلاثِ مَواطِنَ: لايُعرَفُ الحَليمُ إِلاّ عِندَ الغَضَبِ وَلاَ الشُّجاعُ إِلاّ عِندَ الحَربِ وَلا أَخٌ إِلاّ عِندَ الحاجَةِ؛سه كس اند كه جز در سه جا شناخته نمى شوند: بردبار جز در هنگام خشم، شجاع جز در جنگ و برادر جز در هنگام نيازمندى.بحارالأنوار، ج78، ص229، ح9در پايان به چند حديث ديگر توجه شما را جلب ميکند :

امام صادق عليه‏ السلام :

اَلحِلمُ سِراجُ اللّه‏ِ؛
بردبارى چراغ خداست... بحارالأنوار، ج 71، ص 422، ح61
امام على عليه‏ السلام :

اِحتَمِل ما يَمُرُّ عَلَيكَ فَاِنَّ الحتِمالَ سِترُ العُيوبِ وَ اِنَّ العاقِلَ نِصفُهُ اِحتِمالٌ وَ نِصفُهُ تَغافُلٌ؛
در برابر آنچه بر تو مى‏گذرد، بردبار باش، زيرا بردبارى، عيب‏ها را مى‏پوشاند. به راستى كه نيمى از عقل، بردبارى و نيمه ديگرش خود را به غفلت زدن است.

غررالحكم، ح 2378

اَطعِمُوا المَرأَةَ فى شَهرِها الَّذى تَلِدُ فيهِ التَّمرَ فَاِنَّ وَلَدَها يَكونُ حَليما نَقيّا ؛
به زن، در ماهى كه زايمان كرده ، خرما بدهيد ، چرا كه فرزند او بردبار و پاك مى‏شود.
مكارم الأخلاق ، ص 169

حدیث (36) امام صادق عليه ‏السلام :

كَمالُ الدَبِ وَالمُروءَةِ سَبعُ خِصالٍ : اَلعَقلُ وَ الحِلمُ ، وَالصَّبرُ ، وَالرِّفقُ ، وَالصَّمتُ ، وَحُسنُ الخُلقِ وَ المُداراةُ؛
كمال ادب و مروت در هفت چيز است: عقل، بردبارى، صبر، ملايمت، سكوت، خوش‏اخلاقى و مدارا.

بحار الأنوار ، ج 84 ، ص 325، ح 14

حدیث (38) پيامبر اکرم (ص) :

ايّاكَ وَ خَصلَتَينِ: اَلضَّجَرَ وَ الكَسَلَ، فَاِنَّكَ اِن ضَجِرتَ لَم تَصبِر عَلى حَقٍّ وَ اِن كَسِلتَ لَم تُؤَدِّ حَقّا؛
از دو خصلت بپرهيز: بى‏حوصلگى و تنبلى، زيرا اگر كم‏حوصله باشى بر حق شكيبايى نكنى و اگر سست و تنبل باشى حقّى را ادا نكنى.

امالى صدوق، ص 636

حدیث (41) پيامبر اکرم (ص) :

خَمسٌ مِن سُنَنِ المُرسَلينَ: لحَياءُ وَ الحِلمُ وَ الحِجامَةُ وَ السِّواكُ وَ التَّعَطُّرُ؛
پنج چيز از سنت پيغمبران است: حيا، بردبارى، حجامت كردن، و مسواك و عطر زدن.

نهج الفصاحه، ح 1463

فَصَبرا عَلى دُنيا تَمُرُّ بِلوائِها كَلَيلَةٍ بِأَحلامِها تَنسَلِخُ؛

در برابر دنيايى كه گرفتارى آن، مانند خواب هاى پريشان شب مى گذرد شكيبا باش.بحارالأنوار، ج40، ص348، ح29
این که به ما دستور دادند در برابر دنیا باید صبر کنیم،شاید منظور همون زرق وبرق دنیاست وبه نوعی غرق نشدن در دنیا ومتخلق شدن به این اخلاق صبر زیادی را میطلبه....
این که تو دنیا غرق نشیم یعنی تو گناه ،غرق نشیم واین همون صبر برمعصیته...

إن لَم تَكُن حَليما فَتَحَلَّم فَإِنَّهُ قَلَّ مَن تَشَبَّهَ بِقَومٍ إِلاّ أَوشَكَ أَن يَكونَ مِنهُم؛نهج البلاغه، حكمت 207
اگر بردبار نيستى خود را بردبار جلوه ده، زيرا كمتر كسى است كه خود را شبيه گروهى كند و بزودى يكى از آنان نشود.
یکی از راههای صبور شدن اینه که تو رفتارها وانمود کنیم که صبوریم.خود این مسئله کم کم به ما کمک میکنه که متخلق به این اخلاق بشیم.

[=Microsoft Sans Serif]

[=Microsoft Sans Serif]صبر و رسیدن به مقام های والا

[=Microsoft Sans Serif]نقش صبر، در دست یابی به درجات رفیع، چنان پررنگ و مهم است که جز با بهره مندی از این ویژگی مهم و ارزشمند، رسیدن به قرب الهی ممکن نیست. خداوند در آیه 35 سوره فصلت، به این حقیقت مهم اشاره می فرماید:

[=Microsoft Sans Serif]و ما یُلَقّیها إلاَّ الَّذینَ صَبَرُوا و ما یُلَقّیها إلاّ ذو حَظٍّ عَظیم.

[=Microsoft Sans Serif]و به این مقام نمی رسند جز کسانی که شکیبا بوده و از بهره ای بزرگ بهره مند باشند.
[=Microsoft Sans Serif]حضرت عیسی بن مریم علیه السلام نیز به حواریّون خود فرمود:

[=Microsoft Sans Serif]«همانا شما به آنچه دوست دارید، نمی رسید، مگر آنکه بر آنچه کراهت دارید، صبر کنید».

[=Microsoft Sans Serif]پیام متن:
[=Microsoft Sans Serif]بدون صبر ورزیدن، نمی توان به مقام های بالای معنوی دست یافت.
[=Microsoft Sans Serif]نعمت هم نشینی با پیامبران به سبب صبر در زندگی

[=Microsoft Sans Serif]امام صادق علیه السلام می فرماید: «روزی خداوند به حضرت داوود علیه السلام وحی کرد که نزد زنی به نام خلاّده دختر اوس برود و به او بشارت بدهد که او اهل بهشت و هم نشین تو در بهشت خواهد بود.

[=Microsoft Sans Serif]حضرت داوود علیه السلام به خانه خلاّده رفت و درِ خانه اش را کوبید. خلاّده بیرون آمد و عرض کرد: چه شده است که تو را اینجا می بینم؟ داوود علیه السلام فرمود: «خدای تعالی به من وحی کرد که تو هم نشین من در بهشت خواهی بود.» خلاّده گفت: ای پیامبر خدا! سخن شما را تکذیب نمی کنم، ولی به خدا سوگند، در وجود خود چنین سعادتی نمی بینم. حضرت داوود (علیه السلام) فرمود: از درونت خبر بده که در آن چه می گذرد؟

[=Microsoft Sans Serif]خلاّده گفت: هرگز به هیچ دردی مبتلا نشدم و هیچ گزند و گرسنگی به من نرسید، مگر اینکه در برابرش صبر کردم و از خداوند نخواستم که آن را از من برطرف سازد تا آنکه او اگر خواست، آن را از من دور کند و عافیت و گشایش دهد و به جای آن، خدا را بر آن درد و گرفتاری، شکر و سپاس گفتم.

[=Microsoft Sans Serif]حضرت داود علیه السلام فرمود: «فَبِهذا بَلَغْتِ ما بَلَغْتِ؛ پس بدین سبب، به این مقام رسیده ای.» سپس امام صادق علیه السلام فرمود: «و هذا دینُ اللّهِ ارْتَضاهُ لِلصّالِحینَ؛ این همان دین خداست که برای بندگان صالح و نیکوکار خود برگزیده است».

[=Microsoft Sans Serif]از نتایج صبر، هم نشینی با پیامبران است.

[=Microsoft Sans Serif]صبر و اجر بی حساب
[=Microsoft Sans Serif]خداوند متعال، در آیات فراوانی از قرآن کریم، به صابران مژده پاداش داده است. برخی از این آیات عبارتند از: «آیه 11 سوره هود، آیه 90 سوره یوسف، آیه 96 سوره نحل، آیه 111 سوره مؤمنون و آیه 75 سوره فرقان.» افزون بر این آیه ها، خداوند در آیه 10 سوره زُمر، اجر صابران را بی حساب و غیرقابل شمارش معرفی می کند و می فرماید: «اِنَّما یُوَفَّی الصّابرونَ اَجرَهم بِغَیرِ حساب؛ همانا پاداش صابران، بی حساب به ایشان اعطا می شود».

[=Microsoft Sans Serif]علی علیه السلام در حدیثی، پاداش صابران را بالاترین پاداش ها معرفی می کند:
[=Microsoft Sans Serif]«ثوابُ الصَّبر أعلی الثَّوابِ؛ پاداش بردباری، بالاترین پاداش هاست».

[=Microsoft Sans Serif]درباره آیت اللّه العظمی گلپایگانی رحمه الله نوشته اند که روزی یکی از فرزندان ایشان از دنیا رفت. یکی از عالمان که برای عرض تسلیت خدمت ایشان رسیده بود، عرض کرد: ان شاء اللّه خداوند، محبت این فرزند را از قلب شما بیرون کند تا صبر بر این مصیبت، برای شما آسان تر شود.
[=Microsoft Sans Serif]آیت اللّه گلپایگانی رحمه الله ، در پاسخ ایشان فرمود:
[=Microsoft Sans Serif]«اتّفاقاً از خدا می خواهم، محبت او را در دلم بیشتر کند تا در غمِ از دست دادنش، بیشتر صبر کنم و اجر بیشتری شامل حالم گردد».
[=Microsoft Sans Serif]صبر در برابر گرفتاری ها، پاداشی بی حساب برای آدمی به ارمغان می آورد.

صبر و استقامت عصاره همه فضیلت­ها و خمیرمایه همه سعادت ها و ابزار وصول به هر گونه خوشبختى است. انسان بدون صبر هم در جهات مثبت به جایى نمى­ رسد و هم در برابر عوامل منفى شکست مى­ خورد، چرا که صابر نبودن مساوى با شکست است. به همین دلیل کلید اصلى پیروزى­ها، صبر است.

به طور کلی برای تقویت صبر و بردباری راه های مختلفی وجود دارد، در ذیل به برخی اشاره می شود:
1. تقویت پایه ‏های ایمان:
هر قدر ایمان انسان به حکمت و رحمت پروردگار بیش‏تر باشد، صبر او نیز افزون‏تر خواهد بود. امیرمؤمنان (ع) می‏فرماید: «اساس و ریشه صبر، ایمان و یقین خوب نسبت به خداوند است».[1]

2. رابطه با خدا:
انسان در پرتو یاد خدا و نماز اراده‏ای نیرومند و ایمانی استوار پیدا می‏کند و همة مشکلات برای او آسان می‏گردد. قرآن مجید می‏فرماید: «وَاسْتَعِينُواْ بِالصَّبْرِ وَالصَّلَو ةِ وَإِنَّهَا لَكَبِيرَةٌ إِلَّا عَلَى‏ الْخَشِعِينَ‏؛[2] در زندگی از صبر و نماز کمک بگیرید، هر چند این کار جز برای خاشعان سنگین و گران است».
امام صادق (ع) فرمود: «هنگامی که مشکل مهمی برای علی(ع) پیش می‏ آمد، به نماز بر می‏ خاست، سپس این آیه را تلاوت می‏فرمود».[3]

3. شناخت راز و رمز مشکلات:
اگر کسی بداند که وجود بلا و مصیبت در زندگی بشر چه اثری دارد، آن را با آغوش باز می‏پذیرد، در روایات معصومین از شداید به عنوان الطاف خداوندی یاد شده است.

4. توجه به آثار اخروی صبر:
توجه به پاداش اخروی صبر، سختی مشکلات را شیرین و آسان می‏ سازد. در این باره روایات زیادی از معصومیان رسیده است. امام صادق (ع) می‏فرماید: «هر کس از مؤمنان که به بلایی گرفتار شود و صبر کند، برای او اجر هزار شهید است».[4]

5. توجه به گذرا بودن بحران‏ها:
مشکل و محنت روزگار هر چه باشد، مقطعی و گذرا است. قرآن مجید به همه افراد نوید می‏دهد که همیشه کنار سختی‏ها آسانی وجود دارد.«فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْراً؛[5] پس (بدان كه) با هر سختى آسانى است.»

6. توجه به افراد پایین دست:
نظر افکندن به کسانی که با مشکلات بزرگ‏تری دست به گریبان هستند، تحمل شدائد را آسان تر می‏سازد.

7. الگو پذیری از اولیای خدا:
با بررسی اجمالی زندگانی بزرگان در می‏یابیم که آن ها همواره با مشکلات رو به رو بوده‏اند. با الگوگیری از بزرگان می‏توان شیوه مقابله با مشکلات را آموخت. این موضوع را خداوند به پیامبر گوشزد می‏کند و می‏فرماید: «فَاصْبِرْ كَمَا صَبَرَ أُوْلُواْ الْعَزْمِ مِنَ الرُّسُلِ؛[6] پس (اى پيامبر!) صبر كن همان گونه كه پيامبران اولوا العزم صبر كردند!».

8. آمادگی روحی:
اگر کسی دنیا را آن طور که هست بشناسد، در پیش آمدهای ناگوار زندگی خود را نمی ‏بازد، چون می‏داند جهان طبیعت، سرای دگرگونی و تحول است و فراز و نشیب فراوانی دارد. همه افراد خواه ناخواه با حوادث مواجه می‏شوند.

9. توجه به آثار جسمانی صبر:
صبر و شکیبایی در برابر حوادث زندگی تنها جنبه اخلاقی ندارد، بلکه از نظر بهداشت و سلامت جسم نیز فوق العاده مؤثر است. افراد ناشکیبا عمری کوتاه و توأم با انواع بیماری‏ها و از جمله بیماری‏های قلبی و عصبی دارند، در حالی که صابران از عمری طولانی برخوردارند.
در پایان، داستان جالبی از بزرگمهر را که مناسب با موضوع است نقل می‏کنیم:
می‏گویند: انوشیروان، بزرگمهر را زندانی کرد. پس از چند روز، انوشیروان شخصی را فرستاد تا از حالش جویا شود. فرستاده انوشیروان او را خوشحال دید، علتش را جویا شد، بزرگمهر دلیلش را استفاده از معجون شش ماده‏ ای دانست و گفت: این معجون مرا سرحال کرده است و آن ها عبارتند از:
1- توکل بر خدا،
2 - بی تابی مشکلی را حل نمی‏کند،
3 - صبر به کمک انسان می‏آید،
4 - اگر صبر نکنم چه کنم؟
5 - مشکلاتی بیش از مشکل من وجود دارد،
6- ستون به ستون فرج است.[7]

به منظور تحصیل سعه صدر و افزایش تحمل و صبر باید همانند دیگر برنامه‏ های تغییر رفتار به صورت جدی، دقیق و کامل به دستور عمل‏ های زیر عمل کنید. توصیه ‏های مؤکد ما در این باره:
1- ذکر«لا حول و لا قوه الا بالله» را زیاد بر زبان جاری سازید.
2- به منظور تقویت اراده و حفظ سعه صدر، از تفریحاتی همانند صحرانوردی، کوهنوردی، شنا، اسب سواری، پیاده روی در صبح زود بهره گیرید.
3 - پیش از انجام هر کارى به جنبه ‏ها و آثار مثبت و منفى آن توجه کنید، زیرا با آگاهى از زیان‏ها یا منافع کارى، انگیزه براى ترک یا انجام کار بیشتر مى‏ شود و به طور طبیعى اراده قوى و صبر مى ‏گردد.
4- همواره سعى کنید با خواسته‏ هاى نفسانى و عادت‏هاى ناپسند مبارزه کنید.
5- خود را به انجام وظایف و تکالیف دینى مقید نمایید. همواره سعى کنید نماز خود را اول وقت بخوانید، حتى اگر مشغول نوشتن مطالبى باشید که فقط چند سطر یا کلمه ‏اى از آن باقى مانده باشد یا با کسى مشغول صحبت کردن هستید، آن را رها کنید و خواسته و میل درونى خود را فداى اراده انسانى خود سازید. انجام تکالیف و عباداتى همچون نماز در اول وقت و روزه و حج و جهاد و صدقه و انفال مالى، باعث تقویت اراده مى‏ گردند.
6- همواره در مقابل سختى‏ها و ناملایمات زندگى (کار و تحصیل و غیره) بردبار باشید و استقامت به خرج دهید.
7 - نفس انسان، مخصوصا جوانان به خواب بعد از اذان صبح تمایل دارد، جهت تقویت اراده با این میل نفسانى مبارزه کنید.
8 - پیوسته به خود تلقین کن که من اراده ‏اى قوى دارم و توان مبارزه با خواسته‏ هاى نفسانى خویش و هم چنین غلبه بر مشکلات و مصایب را دارم. از شکست خوردن نمى‏ هراسم. اگر موفق نشدم، با کسب تجربه و انرژى و نشاط بیشتر مجددا اقدام مى‏ کنم تا به هدف و مقصد خود برسم. من توانایى رسیدن به هدف و برطرف کردن موانع و مشکلات را دارم.
9 - کارى را که شروع کردید، با حوصله و دقت به پایان برسانید. از رها کردن یا سر هم بندى آن بپرهیزید.
10 - فکر خود را هم زمان به چند کار مشغول نکنید. سعى کنید همواره توجه شما به یک کار معطوف گردد.
11 - تدبیر، نظم و انظباط را در همه امور زندگى خود جارى سازید. با برنامه ریزى دقیق و منطقى، کارهاى خود را پیش ببرید. در برنامه‏ ریزى جایى براى انعطاف و جایگزین کردن امور غیر قابل پیش بینى بگذارید.
12- همیشه فضای ذهنی و روانی خود را برای شنیدن و دریافت رفتارهای نابجا و خلاف انتظار آماده سازید. به این معنا که همیشه انتظار داشته باشید دیگران با شما به بدترین شکل برخورد داشته باشند. خود را برای تحمل آن آماده کنید.

[1]. غرر الحكم و درر الكلم، عبدالواحد بن محمد التميمي، مكتب الإعلام الإسلامي - قم، 1366 ه. ش، ص 281.
[2]. بقره (2) آیه 45.
[3]. مكارم شيرازى ناصر، تفسير نمونه‏، دار الكتب الإسلامية،تهران‏،1374، ج 1، ص 219.
[4]. ری شهری، میزان الحکمه، دار الحدیث، قم، 1416، چاپ اول، ج 2، ص 1560.
[5]. انشراح(94) آیه 5.
[6]. احقاف(46) آیه 35.
[7]. محدث قمی، سفینة البحار، انتشارات اسوه، 1422ه ق، ج 5، ص 25.

راهکار های واقعا عملی و مؤثر برای افزایش صبر و خوش اخلاقی؟

حمیده هادی;303126 نوشت:
راهکار های واقعا عملی و مؤثر برای افزایش صبر و خوش اخلاقی؟

باسلام و عرض ادب
راهکار عملی برای افزایش صبر دو گونه است یکی راهکار بینشی، یعنی درباره صبر، مقام صبر، ارزش صبر، حقیقت دنیا و فلسفه بلاها و امتحانات دنیا، گذرا بودنِ آن فکر کند و بیندیشد که به قطع، تأثیر خواهد داشت،
راهکار عملیِ بعدی این است که خود را شبیه به انسانهای صبور بکند، امید است که به مرور زمان، از جمله انسانهای صبور محسوب شود.
در جمع، راهکارهایی که دوست عزیزمان جناب «گمنام» ذکر کردند،همه واقعا عملی است، البته برای کسی که خوب بیندیشد و تصمیم به عملِ آنها داشته باشد.
همچنین می توانید به تاپیک شماره 6 و 7 از آدرس زیر مراجعه فرمایید که در آنجا «پاسخگوی اخلاق 4»، همان بنده هستم و جوابهایی را در آنجا ذکر نموده ام، ان شاء الله که مفید واقع شود.
http://www.askquran.ir/thread33778.html

سادات;153859 نوشت:
درباره آیت اللّه العظمی گلپایگانی رحمه الله نوشته اند که روزی یکی از فرزندان ایشان از دنیا رفت. یکی از عالمان که برای عرض تسلیت خدمت ایشان رسیده بود، عرض کرد: ان شاء اللّه خداوند، محبت این فرزند را از قلب شما بیرون کند تا صبر بر این مصیبت، برای شما آسان تر شود. آیت اللّه گلپایگانی رحمه الله ، در پاسخ ایشان فرمود: «اتّفاقاً از خدا می خواهم، محبت او را در دلم بیشتر کند تا در غمِ از دست دادنش، بیشتر صبر کنم و اجر بیشتری شامل حالم گردد».

مطلب جالبی بود.
اما من نه از خدا می خواهم که محبت چیزی را از قلبم بیرون کند و نه می خواهم محبت چیزی را در دلم بیشتر کند. بلکه از خدا می خواهم که به اندازه ظرفیت و صبرم به من محبت عطا کند و هر چه عطا می کند صبر و شکر آن را هم عنایت کند زیرا چه بسا از پس آزمون یا شکر چیزی که از خدا خواسته ام بر نیایم. :Gol:

[=microsoft sans serif]صبر و رسیدن به مقامات عالیه

قال الله سبحانه وتعالی : واصبروا ان الله مع الصابرین .[1]
و صبر نمایید که خداوند با صابران همراه است .
صبر در لغت حبس نفس است از جزع به وقت وقوع مکروه ، و آن منع باطن باشد از اضطراب و باز داشتن زبان از شکایت و نگاهداشتن اعضا از حرکات غیر معتاد. [2]
صبر عبارتند از : ثبات نفس و اطمینان آن و مضطرب نگشتن آن در بلایا و مصائب و مقاومت کردن با حوادث و شدائد به نحوی که سینه او تنگ نشود و خاطر او پریشان نگردد و گشادگی و طمأنینه که پیش از حدوث آن واقعه است زائل نپذیرد ، پس زبان خود را از شکایت نگاهدارد و اعضای خود را از حرکات ناهنجار محافظت کند .[3]

اسامی صبر
صبر اسامی دیگری هم دارد که به حسب مقامات آن مختلف می گردد :
اگر این صفت در مقام نزول مصیبت باشد ، به آن صبر و به مقابل آن جزع و هلع می گویند .
و اگر در مقام حرب و جنگ باشد ، به آن شجاعت و به مقابل آن جبن و ترس می گویند .
و اگر در مقام غضب باشد ، به آن حلم و به مقابل آن استشاطه می گویند .
و اگر در مقام فضول عیش و کمبودهای اقتصادی باشد ، به آن قناعت و زهد و به مقابل آن حرص و شرّه می گویند .

اقسام صبر
صبر به دو قسم کلی تقسیم می گردد :
1 - صبر جسمی و آن تحمل مشقتهاست به قدر قدرت بدنی :
مانند صبر راه رفتن - صبر حمل چیز سنگین - صبر بر مرض - تحمل مشقت ضرب و قطع .
این قسم چندانی فضیلتی ندارد ، چرا که منکرین و ملحدین و گناهکاران هم چنین هستند .

2 - صبر نفسی که فضیلت بر آن تعلق می گیرد ، این نوع صبر ،
یا صبر از مشتهیات است ، که عفت نامیده میشود .
یا صبر بر تحمل مکروه است مانند : صبر در برابر آزار و اذیت همسر یا همسایه .
یا صبر بر تحمل محبوب است مانند : صبر در برابر مشقات کار خیر و ثواب یا صبر در برابر زحمات علم آموزی.

صبر در روایات:
در روایتی از رسول گرامی اسلام، صبر را در سه قسم بیان شده است:

صبر بر ترك گناه.[4]

علاوه بر این 3 نوع صبری که در روایت نبوی (ص) به آنها اشاره شد علمای اخلاق صبر چهارمی را نیز ذکر نموده اند، "صبر بر اخلاص" و این قسم را اگر چه می توان از شقوق صبر علی الطاعه و صبر عن المعصیة برشمرد اما بدلیل اهمیت، بطور جداگانه نیز مورد توجه قرار می گیرد.

"صبر بر اخلاص" به تعبیر علمای اخلاق سخت ترین اقسام صبر است، چون آدمی به غایت از نظر روحی مشتاق است که دیگران از اعمال نیک، خیرات، صدقات و دیگر اقدامات و پیشرفت هایش در امور دینی، مذهبی و انسانی مطلع شوند، از اینرو حفظ روحیۀ اخلاص در عمل و جلوگیری از مشوب شدن آن به لباس ریا و تظاهر، کاری بس دشوار است که تنها از اولیاء خدا و انسان های خودساخته و تربیت شده به نور تربیت و هدایت الهی امکان پذیر است.[=microsoft sans serif]

[/HR][=microsoft sans serif][1] . انفال، ایه 46

[=microsoft sans serif][2] . اوصاف الاشراف خواجه نصیرالدین طوسی

[=microsoft sans serif][3] . معراج السعادة مرحوم نراقی ره

[=microsoft sans serif][4] . اصول کافی، ج2، ص 91

[=microsoft sans serif]در روایتی از حضرت علی ع نیز صبر را بر دو قسم دانسته است:
صبر در برابر اموری که نفس انسان از آنها اکراه دارد و صبر در برابر تمایل به اموری که نفس انها را دوست دارد.
الصَّبْرُ صَبْرَانِ صَبْرٌ عَلَى مَا تَكْرَهُ وَ صَبْرٌ عَمَّا تُحِب .[1]

در روایتی از امام صادق ع،
« و اسألک الصّبرعلی طاعتک و الصّبر لحکمک » [2]
خداوندا ؛ از محضر ربوبیت ، صبر بر طاعتت و صبر در برابر قبول حکمت را مسئلت می نمایم .

توضیح اینکه

صبر بر طاعت الهی در انسان ها مختلف است :
1-صبرمعصومین عبودیت و فرمانبرداری حقیقی از حق تعالی و توجه با طنی به تمام معنی در همه ی امور به حضرت حق می باشد .
2-صبرغیرمعصومین صبر بر اعمال ظاهری واجب وترک محرّمات و اعمال مستحب و ترک مکروهات می باشد که به فراخور میزان اعتقاد و ایمان و یقین آنها فرق می کند .

صبر بر حکم الهی و بر قضاوت وقدر و خواسته های الهی که احکام و خواسته های باطنی است .
« و لنجزیّن الّذین صبروا أجرهم باحسن ما کانوا یعملون » .[3]
و قطعاَ کسانی که صبر کردند ، بهتر از آن چه عمل می کردند پاداش خواهیم داد .
« فاصبر لحکم ..........و لا تکن لصاحب الحوت » . [4]
پس در ( امتثال) حکم پروردگارت شکیبایی ورز، مانند همدم ماهی (حضرت یونس علیه السّلام ) مباش .
[=microsoft sans serif]

منافع صبر

همانطور که می دانیم صبر از جمله مهمترین فضائل انسانی می باشد که نقش عمده ای در ترقی و صعود آدمی به کمالات انسانی دارد . صبر دارای منافع بی شماریست از جمله به تعدادی از منافع صبر اشاره می نماییم :

1- حصول ثواب اخروی .

2 - گریز از تبعات دنیا طلبی مانند مشغول شدن به مال و منال دنیوی ؛

3 - باز داشتن از جزع و فزع مذموم دنیایی ؛

4 - بالا بردن تحمل انسان در صبرها؛

5 - گریز از تبعات بی صبری و عقوبات آن؛

6 - دفع ضرر و زیان .

[/HR][=microsoft sans serif][1] . اصول کافی، ج2، ص90

[=microsoft sans serif][2] . اقبال الاعمال، ج1، ص 390

[=microsoft sans serif][3] . سوره نحل، ایه 96

[=microsoft sans serif][4] . سوره قلم ، آیه 48

[=microsoft sans serif]سوال عمده ای که در ذهن همگان وجود دارد این است که برای به دست اوردن ملکه صبر چکار باید کرد؟

به طور کلی برای تقویت صبر و بردباری راه های مختلفی وجود دارد، در ذیل به برخی اشاره می شود:

1. تقویت پایه ‏های ایمان:
هر قدر ایمان انسان به حکمت و رحمت پروردگار بیش‏تر باشد، صبر او نیز افزون‏تر خواهد بود. امیرمؤمنان (ع) می‏فرماید: «اساس و ریشه صبر، ایمان و یقین خوب نسبت به خداوند است».[1]

2. رابطه با خدا:
انسان در پرتو یاد خدا و نماز اراده‏ای نیرومند و ایمانی استوار پیدا می‏کند و همة مشکلات برای او آسان می‏گردد.
قرآن مجید می‏فرماید: «وَاسْتَعِينُواْ بِالصَّبْرِ وَالصَّلَو ةِ وَإِنَّهَا لَكَبِيرَةٌ إِلَّا عَلَى‏ الْخَشِعِينَ‏؛[2] در زندگی از صبر و نماز کمک بگیرید، هر چند این کار جز برای خاشعان سنگین و گران است».
امام صادق (ع) فرمود: «هنگامی که مشکل مهمی برای علی(ع) پیش می‏ آمد، به نماز بر می‏ خاست، سپس این آیه را تلاوت می‏فرمود».[3]

3. شناخت راز و رمز مشکلات:
اگر کسی بداند که وجود بلا و مصیبت در زندگی بشر چه اثری دارد، آن را با آغوش باز می‏پذیرد، در روایات معصومین از شداید به عنوان الطاف خداوندی یاد شده است.

4. توجه به آثار اخروی صبر:
توجه به پاداش اخروی صبر، سختی مشکلات را شیرین و آسان می‏ سازد. در این باره روایات زیادی از معصومیان رسیده است.
امام صادق (ع) می‏فرماید: «هر کس از مؤمنان که به بلایی گرفتار شود و صبر کند، برای او اجر هزار شهید است».[4]

5. توجه به گذرا بودن بحران‏ها:
مشکل و محنت روزگار هر چه باشد، مقطعی و گذرا است. قرآن مجید به همه افراد نوید می‏دهد که همیشه کنار سختی‏ها آسانی وجود دارد.
«فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْراً؛[5]پس (بدان كه) با هر سختى آسانى است.»

6. توجه به افراد پایین دست:
نظر افکندن به کسانی که با مشکلات بزرگ‏تری دست به گریبان هستند، تحمل شدائد را آسان تر می‏سازد.

7. الگو پذیری از اولیای خدا:
با بررسی اجمالی زندگانی بزرگان در می‏یابیم که آن ها همواره با مشکلات رو به رو بوده‏اند. با الگوگیری از بزرگان می‏توان شیوه مقابله با مشکلات را آموخت.
این موضوع را خداوند به پیامبرش نیز می‏فرماید:
«فَاصْبِرْ كَمَا صَبَرَ أُوْلُواْ الْعَزْمِ مِنَ الرُّسُلِ؛[6]پس (اى پيامبر!) صبر كن همان گونه كه پيامبران اولوا العزم صبر كردند!».

8. آمادگی روحی:
اگر کسی دنیا را آن طور که هست بشناسد، در پیش آمدهای ناگوار زندگی خود را نمی ‏بازد، چون می‏داند جهان طبیعت، سرای دگرگونی و تحول است و فراز و نشیب فراوانی دارد. همه افراد خواه ناخواه با حوادث مواجه می‏شوند.

9. توجه به آثار جسمانی صبر:
صبر و شکیبایی در برابر حوادث زندگی تنها جنبه اخلاقی ندارد، بلکه از نظر بهداشت و سلامت جسم نیز فوق العاده مؤثر است. افراد ناشکیبا عمری کوتاه و توأم با انواع بیماری‏ها و از جمله بیماری‏های قلبی و عصبی دارند، در حالی که صابران از عمری طولانی برخوردارند.

در پایان، داستان جالبی از بزرگمهر را که مناسب با موضوع است نقل می‏کنیم:
می‏گویند: انوشیروان، بزرگمهر را زندانی کرد. پس از چند روز، انوشیروان شخصی را فرستاد تا از حالش جویا شود. فرستاده انوشیروان او را خوشحال دید، علتش را جویا شد، بزرگمهر دلیلش را استفاده از معجون شش ماده‏ ای دانست و گفت: این معجون مرا سرحال کرده است و آن ها عبارتند از:
1- توکل بر خدا،
2 - بی تابی مشکلی را حل نمی‏کند،
3 - صبر به کمک انسان می‏آید،
4 - اگر صبر نکنم چه کنم؟
5 - مشکلاتی بیش از مشکل من وجود دارد،
6- از این ستون به اون ستون فرج است.[7]

[=microsoft sans serif]اما در نهایت در طول مسیر به دست آوردن این ملکه، خوب است که انسان خود را در مواقع بروز عصبانیت، صبور جلوه دهد. خود این مسئله کم کم به ما کمک میکنه که متخلق به این اخلاق بشیم. در روایتی از مولی علی ع به این مسئله اشاره شده است.

إن لَم تَكُن حَليما فَتَحَلَّم فَإِنَّهُ قَلَّ مَن تَشَبَّهَ بِقَومٍ إِلاّ أَوشَكَ أَن يَكونَ مِنهُم؛[1]
اگر بردبار نيستى خود را بردبار جلوه ده، زيرا كمتر كسى است كه خود را شبيه گروهى كند و بزودى يكى از آنان نشود.

[/HR][1] . نهج البلاغه، حكمت 207

[=microsoft sans serif]

[/HR][=microsoft sans serif][1] . غرر الحكم و درر الكلم، ص 281.

[=microsoft sans serif][2] . بقره (2) آیه 45.

[=microsoft sans serif][3] . تفسير نمونه‏، ج 1، ص 219.

[=microsoft sans serif][4] . میزان الحکمه، ج 2، ص 1560.

[=microsoft sans serif][5] . انشراح(94) آیه 5.

[=microsoft sans serif][6] . احقاف(46) آیه 35.

[=microsoft sans serif][7] . سفینة البحار، ج 5، ص 25.
موضوع قفل شده است