جمع بندی برنامه ریزی برای کارهای شخصی و تفریحات

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
برنامه ریزی برای کارهای شخصی و تفریحات

سلام. بنده خانم شاغل هستم. و کارم هم زیاده. نمیتونم زیاد به کارهای شخصی تفریحات کارهای منزل بپرداز م. البته مجرد هستم ولی بازم به کار ام فعالیت اجتماعی و.... نمی رسم چکار کنم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

سوال:
بنده خانم شاغل هستم. و کارم هم زیاده. نمیتونم زیاد به کارهای شخصی تفریحات کارهای منزل بپرداز م. البته مجرد هستم ولی بازم به کار ام فعالیت اجتماعی و.... نمی رسم چکار کنم
پاسخ:
برای برنامه زندگی ابتدا لازم است هدف از زندگی را مشخص نماییم چرا که برنامه ریزی برای رسیدن به اهدافی می باشد و بدون هدف،برنامه ریزی به درستی محقق نخواهد شد.
اگر اهداف اصلی انسان در زندگی الهی و معنوی باشد برنامه ریزی برای رسیدن به آن متفاوت میباشد با اینکه اهداف انسان مادی و دنیوی باشد.لذا ابتدا برای خودتون اهدافی را در نظر بگیرید.و بر اساس آنها برنامه ریزی نمایید.
اما از نگاه اسلام و طبق روایات لازم انسان وقت خود را 4 قسمت نماید در واقع برای 4 موضوع لازم است وقت بگذارد:

«امام کاظم علیه السلام :اِجتَهِدوا فی أن یَکونَ زَمانُکُم أربَعَ ساعاتٍ : ساعَةً لِمُناجاة اللّه ِ ، وساعَةً لأَِمرِ المَعاشِ ، وساعَةً لِمُعاشَرَةِ الإِخوانِ والثِّقاتِ الَّذینَ یُعَرِّفونَکُم عُیوبَکُم ، ویُخلِصون لَکُم فِی الباطِنِ ، وساعَةً تَخلونَ فیها لِلَذّاتِکُم فی غَیرِ مُحرَّمٍ»؛تلاش کنید زمانتان چهار بخش باشد : زمانی برای راز و نیاز با خداوند؛ زمانی برای تأمین معاش؛ و زمانی برای معاشرت با برادران مورد اعتماد ، تا عیب هایتان را به شما بشناسانند و برای شما در امور پنهان ، خیرخواهی کنند؛ و زمانی برای خوشی های حلال .(1)
طبق روایت لازم است:

1. بخشی از وقت خود را برای مناجات با خداوند متعال بگذاریم مخصوصا در این ماه رجب که ماه استغفار می باشد طبیعتا در بعضی مواقع مثل ماه رجب و شعبان و رمضان نیاز است وقت بیشتری را به مناجات با خداوند و اذکار و...اختصاص دهیم.
  2. قسمت دوم وقت برای تامین معاش است اهداف مادی ما در میزان گذاشتن زمان برای این بخش بسیار تاثیر گذار است طبق تعالیم دینی کار برای مردان جهاد می باشد و مسئولیتهای مالی زیادی برای مردان قرار داده شده است ولی برای بانوان از این جهت مسئولیت زیادی گذاشته نشده است و البته مسئولیت اصلی خانمها در نظام خانواده و تعامل مناسب با همسر و تربیت فرزند می باشد متاسفانه با توسعه تکنولوژی و رسوخ بیشتر فرهنگ غرب،از فرهنگ اسلام فاصله بیشتری گرفته ایم و خانمها از وظایف اصلی خود که مطابق با ویژگیهای فردی و آفرینشی آنها می باشد دور شده اند.لذا لازم است برنامه ریزی مناسبی جهت ازدواج و تشکیل خانواده داشته باشید.
  3. قسمت سوم معاشرت با دوستان و همنشینان مورد اعتماد می باشد لذا لازم است مهارت روابط بین فردی موثر اجتماعی را کسب نموده و این نیاز را به بهترین شکل برطرف نماییم.بسیار مهم است که ادر انتخاب دوستان دقت ویژه داشته باشیم و تعهد و دینداری را در اولویت اول قرار دهیم.طبق روایت لازم است دوستان منتخب دارای دو ویژگی باشند عیبهای شما را به شما بگویند و با شما یک رنگ باشند .
  4. قسمت چهارم لذتهای غیر حرام می باشد در برخی روایت در ادامه می فرمایند در صورتی می توانید در سه قسمت قبل موفق باشید که به این قسمت چهارم اهمیت ویژه بگذارید و برنامه ریزی خوبی را برای آن داشته باشید. متاسفانه در جامعه افراد گرایش بیشتری به لذات حرام دارند که سبب می شود در سه قسمت قبلی موفقیتهای کمتری را بدست آورند.

پس حتما لازم است ما برای عبادت ،کار ،معاشرت با دوستان و تفریحات برنامه ریزی خوبی داشته باشیم چرا که اهمیت آنها طبق شرع و عقل و علم بسیار بالا می باشد.
برای برنامه ریزی توجه به نکات زیر لازم است:

• داشتن هدف اصلی در زندگی و اهداف فرعی متناسب با آن هدف
  • توجه به اهمیت هر 4 قسمت
  • توجه به تاثیر هر قسمت روی سایر قسمتها
  • تقویت اراده
  • اولویت بندی در میزان اختصاص ساعات با توجه به شرع و عقل و علم
  • به همه آنها حتما وقتی اختصاص داده شود اما میزان وقت اختصاص داده شده بستگی به اهمیت آن قسمت و شرایط زمان و مکان و روحیات و ویژگیهای ما دارد.بسیار مهم است در اختصاص میزان زمان دقت داشته باشیم
  • مطالعه زندگینامه افراد موفق برای تقویت انگیزه و اراده ما
  • با استمرار سعی نمایید افرادی را با خود همراه نمایید تا همدیگر را تشویق نمایید.
  • تمرکز بخشیدن روی فعالیتهای محدود و پرهیز از به عهده گرفتن کارهای زیاد.
  • در مورد کار و مسائل مالی تنها به اندازه ضرورت اکتفاء نمایید و برای مسائل اصلی زندگیتون برنامه ریزی نمایید.
  • سعی در ایجاد علاقه نمودن نسبت به اهداف و کارها
  • تنوع بخشیدن به برنامه ها و کارها

نکته مهم: با توجه به تاثیر ازدواج در موفقیت ما و موفقیت در اجتماع و رسیدن به اهداف،لازم است جهت ازدواج مناسب برنامه ریزی خوبید را در پیش گیرید.

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

پی نوشت:
1.

حرانی،تحف العقول،انتشارات آل علی،1384ش،نوبت چهارم،قم،ص748.
موضوع قفل شده است