جمع بندی چرا اکثر خاطرات و زندگی شهدا شبیه هم است؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا اکثر خاطرات و زندگی شهدا شبیه هم است؟

[="Arial"]سلام..استاد نمیدونم این حرفم درسته یا غلطه خواهش میکنم در صورته اشتبا بودن بهم تذکر داده و حتی پستم رو حذف کنین..من زیاد تو خط شهدا هستم همیشه زندگینامشونو میخونم یه چیزی که عجیبه برام این هستش که همشون مث هم هستن ..جوان های پاک..جوان های اعتقادی...با ایمان میتونم بگم مث شهید حججی چون واقعا اخلاقاشون عین هم هستش شهدا..خالص و پاک ...من خودم خیلی به داستان مار دوش اعتقاد دارم و به نوعی اونو نقشه شوم دشمن میدونم مثلا همین داعش مث مار های ضحاک هستن که جون جوون های ایرانی رو داره میگیره..فقط این میتونه تشبیه کوچیک باشه...[/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مشکور

پرسش:
[=book antiqua]چرا اکثر خاطرات و زندگینامه شهدا به یکدیگر شباهت دارد؟

پاسخ:
سلام و ادب

اولاً جای بسی خوشحالی است که بتوفیق الهی به ارتباط با شهدا و خوشه چینی از فرهنگ ایثار و شهادت و خط مشی و راه پاک شهدا تعلق خاطر دارید، زیرا چنین ارتباط مبارکی موجب زنده شدن قلب و قرار گرفتن و استواری در مسیر صراط مستقیم خوبیها و فضیلت هاست، بعبارتی چنین ارتباطی هم مسبب حیات طیبه قلب خود شماست و هم باعث ترویج آن فرهنگ متعالی در جامعه خواهید شد از اینروست که رهبر معظم انقلاب امام خامنه ای فرمودند: [=book antiqua]«امروز فضیلت زنده نگهداشتن یاد و خاطره شهدا کمتر از شهادت نیست.» [=book antiqua]و نیز فرمودند: «اگر این حقیقت، به وسیله کسانی که امروز در قبال شهیدان مسؤولیت دارند، زنده بماند، حفظ و تقدیس گردد و بزرگ نگاه داشته شود، همیشه تاریخ آینده ما، از این ایثار بزرگی که آنان کردند، بهره خواهد برد.»همچنین در ادامه تأکید فرمودند: «گاهی رنج و زحمتِ زنده نگهداشتن خون شهید، از خود شهادت کمتر نیست. رنج سی ساله امام سجّاد (علیه الصّلاة والسّلام) و رنج چندین ساله زینب کبری (علیهاسلام) از این قبیل است. رنج بردند تا توانستند این خون را نگه بدارند. بعد از آن هم همه ائمّه (علیهم السّلام) تا دوران غیبت ، این رنج را متحمّل شدند. امروز، ما چنین وظیفه‌ای داریم.» (1)

ثانیاً علت و راز تشابه حداکثری (و نه مطلق) زندگینامه، خاطرات و وصیتنامه شهدا با یکدیگر در یکسانی و وحدت جهان بینی، آرمانها، ارزشها و اهدافی است که در مکتب اسلام و انقلاب اسلامی با رهبری واحد و الهی بر آن اتکاء داشته و دارند. بعبارتی همه شهدا تربیت یافتگان یک مکتب و مربیانی خودساخته با برنامه ها و دستورالعمل های تعالی بخش واحدی هستند که در مقام معرفت و شناخت و عمل به دستورات دین الهی، دانش اموختگانی زرنگ و بصیر، با همتهایی بلند و الهی بوده اند از اینرو وقتی گوشه گوشه زندگی شهدا را مطالعه می کنی، جلوه های متعالی پاکی و اخلاص و عشق به نماز و عبادت و بندگی خدا و عشق به خدمت مردم، ایثار و ازخودگذشتکی، جهاد و شهادت طلبی، ولایتمداری و اطاعت و ... را مشاهده می کنی.

ثالثاً در کنار جلوه های مشابهی که بنحو کلی و در بسیاری جزییات در زندگی و خاطرات و بیان وصیتنامه شهدا دیده می شود نمونه های بسیاری هم از جلوه های متفاوت معرفتی، اخلاقی، معنوی و عملی دیده می شود که این تفاوتها وابسته به سطح معرفت و ایمان و عشق و درجه ایثار و اخلاص و مجاهدتی است که در روح و جان رزمندگان و مجاهدان راه حق موج می زند. درست است که در میدان دفاع از دین و ارزشهای الهی همه رزمندگان در یک صف واحد هستند و در این راه، عده زیادی به شهادت می رسند و رسیدن به مقام فیض و فوز شهادت، عالی ترین نیکی است که بالاتر از آن نیکی دیگری نیست. چنانکه رسول مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله) فرمودند: [=book antiqua]«فَوقَ كُلِّ ذِي بِرٍّ بِرٌّ حتّى يُقتَلَ الرجُلُ في سبيلِ اللّه ِ ، فإذا قُتِلَ في سبيلِ اللّه ِ فليسَ فَوقَهُ بِرٌّ پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : بالاى هر نيكوكارى، نيكوكار [ديگرى ]است تا آن گاه كه مرد در راه خدا كشته شود . پس ، چون در راه خدا كشته شد، بالاتر از آن نيكى (ارزشى) وجود ندارد.»(2) اما مقام شهید و شهادت ذو مراتب است اینطور نیست که مقام و منزلت همه شهدا نزد خدا یکسان باشند، یکی عمار است، یکی مالک اشتر است، یکی مسلم بن عوسجه است، یکی حبیب بن مظاهر و یکی ابالفضل العباس (علیه السلام) و ...

در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ما هم گرچه همه شهدا به فوز شهادت رسیده اند اما قطعاً قدر و منزلت همه نزد خدا یکسان نیست. بی شک درجه و رتبه شهدا وابسته به میزان معرفت و آگاهی، اخلاص و پاکی نیت و تلاش و مجاهدت و ایثار و دشواریهایی که در این راه صرف می کنند متفاوت است و جز خدا کسی نمی تواند به قدر و منزلت شهدا و جایگاه قرب شهدا نزد خداوند پی ببرد.

در پایان تشابه دشمنان اسلام نظیر آل سعود و آل خلیفه و وهابیت و داعش کثیف و دست پرورده های استکبار و صهیونیزم جهانی به مارهای سمی (ماردوش) و داستان ضحاک را تمثیل و تشبیه درستی می دانیم و تأیید می کنیم.

موفق باشید ...

پی نوشتها___________________________
1. بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از خانواده های معظم شهدا 1376/02/17، بنقل از http://farsi.khamenei.ir/
2. محمدی ری شهری، محمد، منتخب میزان الحکمه، موسسه علمی فرهنگی دار الحديث، قم، سال 1388، حدیث 1068.

موضوع قفل شده است