گرفتن وام با کارمزد ۴ درصد و سرمایه گذاری آن

تب‌های اولیه

23 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
گرفتن وام با کارمزد ۴ درصد و سرمایه گذاری آن

سلام با تشویق بنده مادربزرگ یه وام ۳ میلیون تومنی با کارمزد ۴ درصد گرفت که الان اقساطش از حقوقش کسر میشود.
۲ تومن من برداشتم و ۱ تومن هم خودش حالا چکار کنم؟ حکمش چیه؟
کل پول حرومه یا مقدار کارمزدی که میده ؟ چون داریم اقساطش رو میدیدم
البته باید بگم از اداره آموزش پرورش گرفتیم نه از بانک.
این پول رو گذاشتم توی صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت که سود ۲۰ درصد میده . اینم حرومه؟
کلا چکار کنم
مرجع بنده، آیت الله سیستانی هستن

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

توفیقق;973186 نوشت:
سلام با تشویق بنده مادربزرگ یه وام ۳ میلیون تومنی با کارمزد ۴ درصد گرفت که الان اقساطش از حقوقش کسر میشود.
۲ تومن من برداشتم و ۱ تومن هم خودش حالا چکار کنم؟ حکمش چیه؟
کل پول حرومه یا مقدار کارمزدی که میده ؟ چون داریم اقساطش رو میدیدم
البته باید بگم از اداره آموزش پرورش گرفتیم نه از بانک.
این پول رو گذاشتم توی صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت که سود ۲۰ درصد میده . اینم حرومه؟
کلا چکار کنم
مرجع بنده، آیت الله سیستانی هستن

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله سیستانی:

گرفتن کارمزد جایز نیست .

فلذا در صورتی که ضرورت ندارد، نباید وام قرض الحسنه دریافت می نمودید.

و اما الان که دریافت نموده اید، کارمزد به عهده وام گیرنده است، و مادر بزرگ شما باید پرداخت کند و ایشان اگر مبلغی را به شما قرض داده اند همان مبلغ را (نه بیشتر) می توانند دریافت بنمایند.

و اما سود بانک:

بانکها و مؤسسات دولتى از نظر معظم له اموالشان مجهول المالک است و تصرف در آن با اجازه حاکم شرع جایز است بنا بر این در فرضى که سپرده گذار شرط سود نکند اگر سودى به او داده شود ، ایشان اجازه مى دهند که آن سود مجهول المالک را تملک کنند مشروط بر این که نصف سود را به فقراى متدین صدقه بدهند .
و اما سود بانکها و مؤسسات غیر دولتى را به هیچ عنوان نمى توان مالک شد ولى اگر انسان بداند که اصحاب سرمایه راضى به تصرف او در این مال اند هرچند شرعا مالک نباشد - که غالبا چنین است - مى تواند تصرف کند و اگر با ان چیزى خرید مالک مى شود.
و این در صورتى است که بانک با سپرده گذار معامله شرعى انجام ندهد ولی اگر معامله شرعى صحیح با رعایت شرایط باشد و احتمال بدهند که بانک طبق قرارداد با مبلغ سپرده معامله شرعى انجام مى دهد سود حلال است.

پی نوشت:
سایت آیت الله سیستانی، پرسش و پاسخ، بانک

شفا;973742 نوشت:

سلام علیکم

گرفتن کارمزد جایز نیست .

و اما الان که دریافت نموده اید، کارمزد به عهده وام گیرنده است، و مادر بزرگ شما باید پرداخت کند و ایشان اگر مبلغی را به شما قرض داده اند همان مبلغ را (نه بیشتر) می توانند دریافت بنمایند.

و اما سود بانک:

بانکها و مؤسسات دولتى از نظر معظم له اموالشان مجهول المالک است و تصرف در آن با اجازه حاکم شرع جایز است بنا بر این در فرضى که سپرده گذار شرط سود نکند اگر سودى به او داده شود ، ایشان اجازه مى دهند که آن سود مجهول المالک را تملک کنند مشروط بر این که نصف سود را به فقراى متدین صدقه بدهند .
و اما سود بانکها و مؤسسات غیر دولتى را به هیچ عنوان نمى توان مالک شد ولى اگر انسان بداند که اصحاب سرمایه راضى به تصرف او در این مال اند هرچند شرعا مالک نباشد - که غالبا چنین است - مى تواند تصرف کند و اگر با ان چیزى خرید مالک مى شود.
و این در صورتى است که بانک با سپرده گذار معامله شرعى انجام ندهد ولی اگر معامله شرعى صحیح با رعایت شرایط باشد و احتمال بدهند که بانک طبق قرارداد با مبلغ سپرده معامله شرعى انجام مى دهد سود حلال است.

پی نوشت:

سلام مبلغ وام رو بخشید و اقساطش رو ایشون پرداخت میکنند الان میخوام بدونم کلش حرومه یا میشه حلالش کرد؟
در مورد سود بانکی هم باید بگم سود ۲۰ درصد حدودی هست و بانک ها احتمالا خصوصی هستن (اونجوری که توی اینترنت میگن) اما من پولم رو به صندوق های سرمایه گذاری تحت نظارتشون دادم نه خود بانک که احتمالا اونا هم خصوصی هستن و در مورد معاملاتشون هم نمیدونم شرعی هست یا نه
البته روی برگه یکی نوشته صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت و یکی دیگه صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت با پیش بینی سود بانک فلان (یعنی سود توسط بانک پیشبینی میشه اما صندوق پرداخت میکنه)
در مورد سازمان های خصوصی لازم نیست نصفش رو به فقیر بدهیم؟

یه حکمت از نهج البلاقه خوندم در مورد شکایت امام علی (ع) از دست دو حاکم که دو حکم متفاوت صادر کرده بودن. که چرا وقتی دین خدا یکی است باید دو حاکم مسلمان دو حکم متفاوت بدن ؟

حالا نمیدونم چرا مراجع نظراتشون متفاوته ولی با عقل که فکر میکینیم از این پول ها دور شید. من هربار رفتم دنبالش استخاره بد اومد و الحمدالله هیچ وقت جور نشد بگیرم تا مشکل مالی با نماز و تلاش حل شد

پول زیاد در اوردم ولی همش به باد رفته. ولی پول زحمت کشی رو نتونستم به باد بدم و خرج زندگی شد !!!
پس به فکر سرمایه گزاری و این چیزا برای کسب سود به نظر من وسوسه هست. فقط دنبال نون زحمت کشی باشید

313YarMahdi;973810 نوشت:
یه حکمت از نهج البلاقه خوندم در مورد شکایت امام علی (ع) از دست دو حاکم که دو حکم متفاوت صادر کرده بودن. که چرا وقتی دین خدا یکی است باید دو حاکم مسلمان دو حکم متفاوت بدن ؟

حالا نمیدونم چرا مراجع نظراتشون متفاوته ولی با عقل که فکر میکینیم از این پول ها دور شید. من هربار رفتم دنبالش استخاره بد اومد و الحمدالله هیچ وقت جور نشد بگیرم تا مشکل مالی با نماز و تلاش حل شد

پول زیاد در اوردم ولی همش به باد رفته. ولی پول زحمت کشی رو نتونستم به باد بدم و خرج زندگی شد !!!
پس به فکر سرمایه گزاری و این چیزا برای کسب سود به نظر من وسوسه هست. فقط دنبال نون زحمت کشی باشید

آخه شغل که نیست مجبوریم پول بزاریم صندوق که ازش ارتزاق کنیم

توفیقق;973831 نوشت:

اگه منظور اینه بزاریم صندوق سود بگیریم که ... حلال نیست

درسته شغل نیست. این بزرگترین مشکله

بیشتر شغلا تو دنیا نرمافزاریه و تو ایران کپی رایت جا نیافتاده و حداقل 50 درصد جوونا از این شغلا محروم شدن . من خودم مجبورم اینترنتی با انوریا کار کنم (کار برنامه نویسی و فنی) تو ایران درامدم رسیده بود به ماهی 300 هزارتومن به دلیل نبود کپی رایت

توفیقق;973763 نوشت:
سلام مبلغ وام رو بخشید و اقساطش رو ایشون پرداخت میکنند الان میخوام بدونم کلش حرومه یا میشه حلالش کرد؟
در مورد سود بانکی هم باید بگم سود ۲۰ درصد حدودی هست و بانک ها احتمالا خصوصی هستن (اونجوری که توی اینترنت میگن) اما من پولم رو به صندوق های سرمایه گذاری تحت نظارتشون دادم نه خود بانک که احتمالا اونا هم خصوصی هستن و در مورد معاملاتشون هم نمیدونم شرعی هست یا نه
البته روی برگه یکی نوشته صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت و یکی دیگه صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت با پیش بینی سود بانک فلان (یعنی سود توسط بانک پیشبینی میشه اما صندوق پرداخت میکنه)

میشه بهتر توضیح بدید

شفا;973742 نوشت:

سلام علیکم

گرفتن کارمزد جایز نیست .

و اما سود بانک:

پی نوشت:

میشه بهتر توضیح بدید

313YarMahdi;973832 نوشت:

اگه منظور اینه بزاریم صندوق سود بگیریم که ... حلال نیست

درسته شغل نیست. این بزرگترین مشکله

بیشتر شغلا تو دنیا نرمافزاریه و تو ایران کپی رایت جا نیافتاده و حداقل 50 درصد جوونا از این شغلا محروم شدن . من خودم مجبورم اینترنتی با انوریا کار کنم (کار برنامه نویسی و فنی) تو ایران درامدم رسیده بود به ماهی 300 هزارتومن به دلیل نبود کپی رایت

پس صندوق سرمایه گذاری واسه چیه؟

با سلام و عرض ادب و احترام

در اسلام دو نوع معامله داریم

معامله حلال که خودش انواع مختلفی داره

و ربا

اگر سود تعیین شده بدون در نظر گرفتن کار انجام شده باشه
(معمولا تمام کارها ریسک سود و ضرر دارن و الزاما سود خالص و ثابت ندارن)
ربا هست

مثلا همین که پول بزاریم بانک و سود ثابت بگیریم می شه ربا

یا وام بگیریم با سود ثابت پس بدیم می شه ربا

در معامله حلال طبق قرارداد درصد سود و زیان دو طرف طبق کار انجام شده تعیین می شه
و مبلغ سود بعد از انجام کار یا در حین انجام کار محاسبه و به دو طرف پرداخت می شه

که هیچ کدوم از بانک ها تا جایی که بنده اطلاع دارم طبق روال معامله حلال کار نمیکنن
و سودشون ثابت و قبل از انجام کار طبق پول اولیه تعیین می شه نه طبق کار

در واقع در ربا مبنا
پول هست

اما در معامله حلال مبنا
کار هست

در پناه حق تعالی

شفا;973742 نوشت:

سلام علیکم

گرفتن کارمزد جایز نیست .

پی نوشت:

سلام
ضرورت فقط برای خودمون یا برای اون کسی که براش وام می گیریم هم میتونه باشه؟
من هم برای مادربزرگم وام گرفتم.

شروحیل;974131 نوشت:
با سلام و عرض ادب و احترام

در اسلام دو نوع معامله داریم

معامله حلال که خودش انواع مختلفی داره

و ربا

اگر سود تعیین شده بدون در نظر گرفتن کار انجام شده باشه
(معمولا تمام کارها ریسک سود و ضرر دارن و الزاما سود خالص و ثابت ندارن)
ربا هست

مثلا همین که پول بزاریم بانک و سود ثابت بگیریم می شه ربا

یا وام بگیریم با سود ثابت پس بدیم می شه ربا

در معامله حلال طبق قرارداد درصد سود و زیان دو طرف طبق کار انجام شده تعیین می شه
و مبلغ سود بعد از انجام کار یا در حین انجام کار محاسبه و به دو طرف پرداخت می شه

که هیچ کدوم از بانک ها تا جایی که بنده اطلاع دارم طبق روال معامله حلال کار نمیکنن
و سودشون ثابت و قبل از انجام کار طبق پول اولیه تعیین می شه نه طبق کار

در واقع در ربا مبنا
پول هست

اما در معامله حلال مبنا
کار هست

در پناه حق تعالی

سلام من توی بانک نذاشتم توی صندوق سرمایه گذاری گذاشتم با درآمد ثابت گذاشتم اصلا معلوم نیس چکار میکنن
راهنمایی کنید از کجا بفهمم معاملاتشون حلاله یا نه

توفیقق;974137 نوشت:
سلام من توی بانک نذاشتم توی صندوق سرمایه گذاری گذاشتم با درآمد ثابت گذاشتم اصلا معلوم نیس چکار میکنن

سلام
از خودشون بپرسید

توفیقق;973763 نوشت:

سلام علیکم

با توجه به مطلبی که فرمودید، اگر دریافت این وام ضرورت داشته ، استفاده از آن پول برای شما اشکالی ندارد.
اگر این صندوق سرمایه گذاری طبق عقود شرعی عمل کند استفاده برای شما اشکالی ندارد.
پیش بینی سود و دادن سود علی الحساب اشکالی ندارد.
اگر شرکت خصوصی باشد و طبق عقود شرعی دارد سود می دهد لازم نیست به فقیر چیزی بدهید.

الرحیل;974134 نوشت:
سلام
ضرورت فقط برای خودمون یا برای اون کسی که براش وام می گیریم هم میتونه باشه؟
من هم برای مادربزرگم وام گرفتم.

سلام علیکم

شما در ابتدای سوال فرمودید که مادربزرگ وام را دریافت نموده است، و معیار این است که برای وام گیرنده ضرورت محسوب شود.

توفیقق;974129 نوشت:
میشه بهتر توضیح بدید

سلام علیکم

این مساله صورتهای مختلفی دارد که چند صورتش در این مساله بیان شده است:

با فرض بانک خصوصی یا دولتی:

اگر بانک دولتی باشد چون آیت الله سیستانی، بانک را مالک نمی دانند، می فرمایند مال بانک مجهول المالک است، و مال مجهول المالک را با اجازه از حاکم شرع می توان تصرف نمود، فلذا ایشان فرموده اند، اگر شرط سود نکرده باشند و بانک از مال خودش سود را می دهد، نصف سود حاصله را به فقیر متدین بدهید و نصف دیگرش را خودتان استفاده کنید.

بانک خصوصی دوفرض را بررسی نموده اند:

فرض اول: در این صورت اگر شرط سود نکرده باشند، اگر بانک از مال دیگران دارد به اینها سود می دهد، این را مالک نمی شوند، مگر اینکه بدانند صاحبان پول راضی به دادن این سود هستند، که در این صورت از این جهت که اباحه تصرف (اجازه در تصرف مال)؛ تصرف در این سودها اشکالی ندارد.

فرض دوم :صورتى است که بانک با سپرده گذار معامله شرعى انجام دهد، اگر معامله شرعى صحیح با رعایت شرایط باشد و احتمال بدهند که بانک طبق قرارداد با مبلغ سپرده معامله شرعى انجام مى دهد سود حلال است.

شفا;974172 نوشت:
سلام علیکم

با توجه به مطلبی که فرمودید، اگر دریافت این وام ضرورت داشته ، استفاده از آن پول برای شما اشکالی ندارد.
اگر این صندوق سرمایه گذاری طبق عقود شرعی عمل کند استفاده برای شما اشکالی ندارد.
اگر شرکت خصوصی باشد و طبق عقود شرعی دارد سود می دهد لازم نیست به فقیر چیزی بدهید.

میخواستم برای خودم تبلت بخرم که پشیمان شدم بهتر دیدم سرمایه گذاری کنم
مشخص نیست عقود شرعی هست یا نه خودشونم که حقیقت رو نمیگن مسلما میگن شرعیه - این کافیه که خودشون بگن شرعیه؟

شفا;974189 نوشت:
سلام علیکم

این مساله صورتهای مختلفی دارد که چند صورتش در این مساله بیان شده است:

با فرض بانک خصوصی یا دولتی:

اگر بانک دولتی باشد چون آیت الله سیستانی، بانک را مالک نمی دانند، می فرمایند مال بانک مجهول المالک است، و مال مجهول المالک را با اجازه از حاکم شرع می توان تصرف نمود، فلذا ایشان فرموده اند، اگر شرط سود نکرده باشند و بانک از مال خودش سود را می دهد، نصف سود حاصله را به فقیر متدین بدهید و نصف دیگرش را خودتان استفاده کنید.

بانک خصوصی دوفرض را بررسی نموده اند:

فرض اول: در این صورت اگر شرط سود نکرده باشند، اگر بانک از مال دیگران دارد به اینها سود می دهد، این را مالک نمی شوند، مگر اینکه بدانند صاحبان پول راضی به دادن این سود هستند، که در این صورت از این جهت که اباحه تصرف (اجازه در تصرف مال)؛ تصرف در این سودها اشکالی ندارد.

فرض دوم :صورتى است که بانک با سپرده گذار معامله شرعى انجام دهد، اگر معامله شرعى صحیح با رعایت شرایط باشد و احتمال بدهند که بانک طبق قرارداد با مبلغ سپرده معامله شرعى انجام مى دهد سود حلال است.

در مورد اولی سهام صندوق شامل سپرده بانکی و اوراق مشارکت هست و حالت دریاچه سرمایه رو داره یعنی مال همه مخلوط هست حالا مال ماله کیه مشخص نیست که بفهمیم راضین یا نه
در مورد دومی معملات شرعی مشخص نیست اصلا نحوه کارشون رو نمیدونم
حالا چطور میشه؟

توفیقق;974137 نوشت:

با سلام

در جملات آخر راحت ترین راه برای تمییز ربا از معامله حلال رو عنوان کردم

در ربا مبنا پول هست

اما در معامله حلال مبنا
کار هست

اگر مبنا پول هست بدون در نظر گرفتن کار و سود و زیان وبدون نوشتن قرارداد برای مصرف مبلغ سرمایه گذاری به احتمال زیاد ربا هست...

صرف این که اسم سرمایه گذاری باشه معامله حلال نمی شه

باید قوانین شرعی ( طبق قوانین قرآن و احادیث نه قوانین کنونی که قابل دور زدن هست ) برای معامله حلال رعایت بشه

توفیقق;974201 نوشت:

مشخص نیست عقود شرعی هست یا نه خودشونم که حقیقت رو نمیگن مسلما میگن شرعیه - این کافیه که خودشون بگن شرعیه؟

با سلام

شما پول رو دادید و دارید سود ثابت می گیرید

نه قرارداد خاصی نوشتید

نه نحوه مصرف پول معلومه

نه مشارکت در سود و زیان و باقی موارد رعایت شده

اگر قراردادی هست باید بررسی بشه وگرنه پول مبنای این معامله هست و رباست

شفا;974172 نوشت:
سلام علیکم

با سلام

برادر گرامی

ربا ، رباست

با تغییر اسم ربا به ((پیش بینی سود)) یا ((سود علی الحساب)) حکم تغییر نمی کنه

بانک ها احتمالا علم غیب دارن که می تونن میزان سود و بدون ضرر بودن رو پیش بینی کنن!!!!
ما هم که پشت گوشامون مخملی...

اگر سر سال بعد از بررسی(اگر چنین بررسی باشه) از سود شما کم یا زیاد بشه می شه نتیجه گرفت مبنا کار بوده نه پول

اما بنده تا حالا چنین چیزی ندیدم و دوستان دیگه هم بعید می دونم دیده باشن...

توفیقق;974130 نوشت:
پس صندوق سرمایه گذاری واسه چیه؟

با سلام

صرف این که اسم سرمایه گذاری باشه کافی نیست

خب نزول خورای گرامی هم سرمایه گذاری می کنن!!!!

اما کجا و با چه شرایطی؟

معامله های حلال

مضاربه
مضاربه عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین به عنوان (سرمایه گذار) عهده دار تامین سرمایه می‌گردد
با قید اینکه طرف دیگر (عامل) با آن تجارت کرده و در سود و ضرر(طبق توافق) هر دو طرف شریک باشند.
(تجارت وصادرات و واردات)

مشارکت مدنی
مشارکت مدنی عبارتست از درهم آمیختن سهم الشرکه نقدی و یا غیر نقدی متعلق به اشخاص حقیقی و حقوقی متعدد به نحو مشاع به قصد انتفاع طبق قرارداد.
(فراهم کردن ابزار کار و شراکت در سود و زیان کار)

سلف
سلف قراردادی است که به موجب آن طرف اول محصولات تولیدی طرف دوم را خریداری و بهای آن کالا را نقداً پرداخت و کالا را در آینده تحویل می‌گیرد.
(تامین مواد اولیه تولید و خرید و عرضه محصولات)

و...

توفیقق;974201 نوشت:
میخواستم برای خودم تبلت بخرم که پشیمان شدم بهتر دیدم سرمایه گذاری کنم

سلام علیکم

اگر به گفته آنها برایتان اطمینان حاصل می شود کافی است.

توفیقق;974202 نوشت:
در مورد اولی سهام صندوق شامل سپرده بانکی و اوراق مشارکت هست و حالت دریاچه سرمایه رو داره یعنی مال همه مخلوط هست حالا مال ماله کیه مشخص نیست که بفهمیم راضین یا نه
در مورد دومی معملات شرعی مشخص نیست اصلا نحوه کارشون رو نمیدونم
حالا چطور میشه؟

سلام علیکم

با توجه به مطالب بیان شده، اگر علم به رضایت مالکانش ندارید نمی توانید استفاده کنید.

برای قرار داد با آنها؛ روش کار و نوع قرار داد هایشان را از ایشان سوال کنید.

موضوع قفل شده است