جمع بندی بوسیدن پای پدر شوهر و مادر شوهر

تب‌های اولیه

25 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بوسیدن پای پدر شوهر و مادر شوهر

سلام ممنون میشم که جواب سوالمو بدین،من چند ماهه که با یه خانواده ی خیلی سنتی و مذهبی ازدواج کردم البته خیلی شباهت به خانواده ی خودم دارن فقط سنتی تر هستند،مادر شوهرم سید هستند و بزرگ خاندان،کلا خانوادشون خیلی به پدر و مادر شوهرم احترام میذارن،منم همیشه از همون اول که میدیدمشون دستشونو میبوسیدم و حتی اگه حرفی میزدن که خیلی باب میلم نبود اما میگفتم چشم هر چی شما بگید اما جاری هام و بچه هاشون همیشه که میدیدم پای مادرشوهرمو میبوسیدن مثل بچه هاشون نه مثل عروس،همسر منم میگه عید که رفتیم شهرمون باید عین بقیه عروس ها پای مادرمو ببوسی منم اصلا روم نمیشه و خیلی خجالت میکشم،حالا سوالم اینه که چی کار کنم که خجالت نکشم یا اصلا این کار درست هست و مشکل شرعی داره یا نه?

با نام و یاد دوست

کارشناسان بحث: استاد نور و استاد راهنما

Khatere;973128 نوشت:
سلام ممنون میشم که جواب سوالمو بدین،من چند ماهه که با یه خانواده ی خیلی سنتی و مذهبی ازدواج کردم البته خیلی شباهت به خانواده ی خودم دارن فقط سنتی تر هستند،مادر شوهرم سید هستند و بزرگ خاندان،کلا خانوادشون خیلی به پدر و مادر شوهرم احترام میذارن،منم همیشه از همون اول که میدیدمشون دستشونو میبوسیدم و حتی اگه حرفی میزدن که خیلی باب میلم نبود اما میگفتم چشم هر چی شما بگید اما جاری هام و بچه هاشون همیشه که میدیدم پای مادرشوهرمو میبوسیدن مثل بچه هاشون نه مثل عروس،همسر منم میگه عید که رفتیم شهرمون باید عین بقیه عروس ها پای مادرمو ببوسی منم اصلا روم نمیشه و خیلی خجالت میکشم،حالا سوالم اینه که چی کار کنم که خجالت نکشم یا اصلا این کار درست هست و مشکل شرعی داره یا نه?

با سلام و احترام

اگر نه به جهت تقدس و بندگی بلکه به جهت احترام گذاشتن چنین کاری در عرف ایشان مرسوم باشد شرعا اشکال ندارد.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

[="Times New Roman"][="Black"]

Khatere;973128 نوشت:

با یه خانواده ی خیلی سنتی و مذهبی ازدواج کردم

همسر منم میگه عید که رفتیم شهرمون باید عین بقیه عروس ها پای مادرمو ببوسی

تنها چیزی که توی خانواده همسرتون وجود نداره دین و مذهب هست.

این حرکات بسیار زشت و سخیف هست

حالا دست مادرشوهر در حد معقول اشکالی نداره.

ولی این شکلی که شما تعریف میکنید بیشتر شبیه پرستش و خواری و ذلت هست تا احترام. :|[/]

سلام. چه جوری روشون میشه؟!!!
ولی خوب اگر زندگیتون به خاطر انجام ندادن همچین کاری از هم میپاشه دیگه چه چاره ایی هست؟!!!

Khatere;973128 نوشت:

با عرض سلام و ادب خدمت شما و همه اسک دینی های عزیز
از حسن اعتمادتون به این انجمن سپاسگذارم امیدوارم زندگی و سال بسیار خوب و موفق و با عاقبت بخیری را داشته باشید
بوسیدن پای پدر و مادر مورد سفارش اهل بیت (علیهم السلام) می باشد و البته ما می توانیم پای پدر و مادر همسرمون را از باب اینکه اینها افرادی هستند که زمینه ازدواج ما را فراهم نمودن و به نحوی پدر و مادر ما حساب می شوند را نیز ببوسیم و از طرفی مادرشوهر شما سید است و می توانید بخاطر احترام به مقام سادات و پیامبر اعظم(صل الله علیه و آله) و همچنین مادر سادات حضرت فاطمه(سلام الله علیها)و اهل بیت(علیهم السلام) پای ایشان را ببوسید.
از طرفی دیگر با اینکار همسرتون را بسیار خوشحال می کنید. و این را بدانید یکی از راهکارهای محبوبیت نزد همسر احترام مناسب به خانواده او است.
لذا اینکار را انجام دهید و البته سعی نمایید نیت خود را الهی نمایید نه اینکه یک کار اجباری را انجام می دهید به خود بگویید به خاطر امر خداوند و احترام مادر و قدردانی از زحمات ایشان برای پرورش همسرم و همچنین ایجاد زمینه ازدواج من و احترام به پیامبر اعظم(صل الله علیه و آله) و...می بوسم.

راهکارهای عادی نمودن بوسیدن دست مادرشوهر برای خود:

1. برای اینکه خجالت نکشید با همسرتون هماهنگ کنید و در کنار سایر جاریها و...و با آنها اینکار را انجام دهید.
  2. در ضمن، یکبار که اینکار را انجام دهید برای دفعات بعد خیلی برای شما راحت تر می شود.
  3. به ثواب و اهمیت و برکات اینکار فکر نمایید تا مشتاق تر شوید.
  4. و...

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

راستش عرف منطقه ی زندگی پدری و مادری همسرم هست منم که تا الان این کارو نکردم یه جورایی بی احترامی به عرفشون کردم

نور;973228 نوشت:
با سلام و احترام

اگر نه به جهت تقدس و بندگی بلکه به جهت احترام گذاشتن چنین کاری در عرف ایشان مرسوم باشد شرعا اشکال ندارد.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

ممنون لطف کردین

Im_Masoud.Freeman;973231 نوشت:

ولی این شکلی که شما تعریف میکنید بیشتر شبیه پرستش و خواری و ذلت هست تا احترام. :|

[/]

راستش عرف منطقه ی زندگی پدری و مادری همسرم هست منم که تا الان این کارو نکردم یه جورایی بی احترامی به عرفشون کردم

Im_Masoud.Freeman;973231 نوشت:

ولی این شکلی که شما تعریف میکنید بیشتر شبیه پرستش و خواری و ذلت هست تا احترام. :|

[/]

فیزیکدان;973236 نوشت:
سلام. چه جوری روشون میشه؟!!!
ولی خوب اگر زندگیتون به خاطر انجام ندادن همچین کاری از هم میپاشه دیگه چه چاره ایی هست؟!!!

بقیه ی جاری هام فامیل همسرم هستن و عرف اون منطقس این کار فقط منم که فامیلشون نیستم وگرنه برا اونا عادیه اینجوری احترام گذاشتن به مادرشوهر مخصوصا که سیدم هستن مادرشوهرم.

راهنما;973342 نوشت:

با عرض سلام و ادب خدمت شما و همه اسک دینی های عزیز
از حسن اعتمادتون به این انجمن سپاسگذارم امیدوارم زندگی و سال بسیار خوب و موفق و با عاقبت بخیری را داشته باشید
بوسیدن پای پدر و مادر مورد سفارش اهل بیت (علیهم السلام) می باشد و البته ما می توانیم پای پدر و مادر همسرمون را از باب اینکه اینها افرادی هستند که زمینه ازدواج ما را فراهم نمودن و به نحوی پدر و مادر ما حساب می شوند را نیز ببوسیم و از طرفی مادرشوهر شما سید است و می توانید بخاطر احترام به مقام سادات و پیامبر اعظم(صل الله علیه و آله) و همچنین مادر سادات حضرت فاطمه(سلام الله علیها)و اهل بیت(علیهم السلام) پای ایشان را ببوسید.
از طرفی دیگر با اینکار همسرتون را بسیار خوشحال می کنید. و این را بدانید یکی از راهکارهای محبوبیت نزد همسر احترام مناسب به خانواده او است.
لذا اینکار را انجام دهید و البته سعی نمایید نیت خود را الهی نمایید نه اینکه یک کار اجباری را انجام می دهید به خود بگویید بهاطر امر خداوند و احترام مادر و قدردانی از زحمات ایشان برای پرورش همسرم و همچنین ایجاد زمینه ازدواج من و احترام به پیامبر اعظم(صل الله علیه و آله) و...می بوسم.

1. برای اینکه خجالت نکشید با همسرتون هماهنگ کنید و در کنار سایر جاریها و...و با آنها اینکار را انجام دهید.
  2. در ضمن، یکبار که اینکار را انجام دهید برای دفعات بعد خیلی برای شما راحت تر می شود.
  3. به ثواب و اهمیت و برکات اینکار فکر نمایید تا مشتاق تر شوید.
  4. و...

یا علی

ممنون خیلی کمکم کردین و از استرسم کم کردین.لطف کردین

Khatere;973571 نوشت:
بقیه ی جاری هام فامیل همسرم هستن و عرف اون منطقس این کار فقط منم که فامیلشون نیستم وگرنه برا اونا عادیه اینجوری احترام گذاشتن به مادرشوهر مخصوصا که سیدم هستن مادرشوهرم.

سلام خدمت شما
عذر میخوام بانو امکانش هست بفرمایید کدام منطقه ایران چنین رسمی دارند؟

راهنما;973342 نوشت:
ثواب و اهمیت و برکات اینکار

داره مگه؟؟؟؟؟؟

مادرم دستشو نمیذاره بوس کنم چه برسه پا...
دیگه من بچه اش هستم چه برسه عروسش و دامادش

چند وقت پیش یه سخنرانی شنیدیم بعد جو گیر شدم رفتیم پای مادرمو بوس کنم اصلا نذاشت بعدشم
زد زیر گریه برگشت گفت برو بیرون از اتاق نبینمت Fool
بعد مادرشوهرتون چقدر راحت میذاره پاشونو...
جلل الخالق...

با عرض سلام و ادب

یاس...;973686 نوشت:
داره مگه؟؟؟؟؟؟

بله حتما برکات و ثواب زیادی دارد و البته عمدتا با واسطه می باشد نظیر ث پدرانی که زمینه ازدواج را برای ما فراهم نموده اند که در روایات به عنوان پدر از آنها نام برده شده است.(پدرخانم)
حال این ثوابها و برکات چه به واسطه ایجاد زمینه ازدواج است
چه بواسطه سید بودن و ارتباط با پیامبر اکرم(صل الله علیه و آله) داشتن
چه از باب حفظ زندگی خود و راضی نمودن دل همسر
وچه از باب زحمات زیادی که برای همسر ما کشیده اند
و...

دوستان و بزرگواران خواهش میکنم مقایسه مناسبی را داشته باشید

یا علے;973688 نوشت:
مادرم دستشو نمیذاره بوس کنم چه برسه پا...
دیگه من بچه اش هستم چه برسه عروسش و دامادش

چند وقت پیش یه سخنرانی شنیدیم بعد جو گیر شدم رفتیم پای مادرمو بوس کنم اصلا نذاشت بعدشم
زد زیر گریه برگشت گفت برو بیرون از اتاق نبینمت
بعد مادرشوهرتون چقدر راحت میذاره پاشونو...
جلل الخالق...

چرا که افراد ،از جهات مختلف از جمله جهات فرهنگی و آداب و رسوم با هم متفاوت می باشند.
و البته ممکن است فرهنگی غلط باشد ولی اصلاح آن، کار هرکسی نیست نیاز به مصلحی بزرگ دارد که دارای مقبولیت بالایی در نزد مردم باشد تا کلامش تاثیرگذار باشد.
در ضمن دقت نمایید که با راهنمایی و یا مقایسه، زندگی سایرین را دچار چالش نکنید. در واقع همه جانبه بیاندیشید و اظهار نظر نمایید.

یا علی

راهنما;973740 نوشت:
چه بواسطه سید بودن و ارتباط با پیامبر اکرم(صل الله علیه و آله) داشتن

ینی روایتی دال بر ثواب بوسیدن دست سید داریم؟

به نظر من مباح اندر مباحه/:)

میشه خواهشا بگید این رسم چه مناطقییه ؟ اگه اینجا نمیشه پی وی حتما بگید

Khatere;973574 نوشت:
ممنون خیلی کمکم کردین و از استرسم کم کردین.لطف کردین

سلام علیکم.
برخی کاربران قضیه رو از دیدگاه و عرف خودشون بیان میکنند و شرایط و محیط زندگی شمارو درک نمیکنند متاسفانه.

شرعا که عیب نداره محرم هم هستید. اگر با نیت بد هم نباشه هیچ عیبی نداره. البته برای خود اون شخص(مادر شوهر و پدر شوهر) ممکنه عیب داشته باشه ولی برای شما خیلی هم خوبه.

شما یه وظیفه ای دارید. مثل گوش کردن حرف شوهر، احترام به مادر شوهر و پدر شوهر و همینطور سیده خانوم.
مادر شوهر و پدر شوهر هم وظیفه دارند نزارن این اتفاق بیفته.(این رو از این جهت عرض میکنم که در یک مجلسی یه جانباز خواست پای رهبر رو ببوسه ایشون نزاشت گفت اگر اینطوری باشه من ناراحت میشم.پس با توجه به رفتار مرجع تقلیدمون، من نظرم اینه که وظیفه ایشون اینه...)

اما وظایف شما و ایشان به هم قاطی نمیشه. (مثل احترام به پدر و مادر حتی وقتی که فاسق باشند هست. اوشون وظیفشو انجام نمیده و فاسق هست اما این دلیل بر انجام ندادن وظیفه شما(احترام) نمیشه.(من باب مثال عرض کردما منظورم این نیست پدر و مادر شوهرتون فاسقن))

همین.
یا حق

راهنما;973740 نوشت:
با عرض سلام و ادب

دوستان و بزرگواران خواهش میکنم
در ضمن دقت نمایید که با راهنمایی و یا مقایسه، زندگی سایرین را دچار چالش نکنید. در واقع همه جانبه بیاندیشید و اظهار نظر نمایید.

یا علی

سلام علیکم
عذر میخوام از مقایسه و...
چشم دیگه مقایسه نمیکنم

یاولی عصر
یا علی مدد

باسمه البصیر

عرض سلام و ادب

راهنما;973342 نوشت:
این را بدانید یکی از راهکارهای محبوبیت نزد همسر احترام مناسب به خانواده او است.
لذا اینکار را انجام دهید و البته سعی نمایید نیت خود را الهی نمایید نه اینکه یک کار اجباری را انجام می دهید به خود بگویید بهاطر امر خداوند

می دانیم که حکم دائر مدار موضوع است،حال فرض کنیم شخصی در موقعیتی واقع شود که مخاطبش انسان متکبری است

و تواضع در برابر چنین شخصی موجب تقویت رذیله ی تکبر او و مخدوش گشتن عزت نفس انسان شود در اینصورت چه باید کرد؟

آیا حفظ روابط خویشاوندی ارجحیت دارد یا حفظ عزت نفس؟(با این فرض که شخص مذکور جزء ارحام فرد نباشد)

با عرض سلام و ادب مجدد

حبیبه;973994 نوشت:
می دانیم که حکم دائر مدار موضوع است،حال فرض کنیم شخصی در موقعیتی واقع شود که مخاطبش انسان متکبری است

و تواضع در برابر چنین شخصی موجب تقویت رذیله ی تکبر او و مخدوش گشتن عزت نفس انسان شود در اینصورت چه باید کرد؟

آیا حفظ روابط خویشاوندی ارجحیت دارد یا حفظ عزت نفس؟(با این فرض که شخص مذکور جزء ارحام فرد نباشد)

دوست بزرگوار عبارت زیر پاسخ شما می باشد.

Khatere;973567 نوشت:

با توجه به عرف منطقه ایشان تواضع در مقابل فرد متکبر نمی باشد و در واقع نوعی احترام می باشد
و تا کنون که اینکار را انجام نداده اند اشتباه کرده اند و احترام مناسب را حفظ ننموده اند.
اصل احترام توسط دین واجب شمرده شده و توصیه شده است و مصداق آن با توجه به فرهنگهای مختلف متفاوت می باشد. ممکن است در فرهنگی دست فردی را بوسیدن نشاندهنده تکبر آن فرد باشد و در جای دیگر نشاندهنده احترام باشد.

البته ممکن است مصداقی اشتباه باشد که نیاز با فرهنگ سازی و اصلاح توسط افرادی که مقبولیت خوبی دارند و تاثیرگذار هستند می باشد.

یا علی

باسمه الکبیر المتعال

عرض سلام و ادب

راهنما;975874 نوشت:
با توجه به عرف منطقه ایشان تواضع در مقابل فرد متکبر نمی باشد و در واقع نوعی احترام می باشد

استاد گرامی سؤال حقیر در ارتباط با مطالب استارتر محترم نبود امّا از آنجائیکه صورت مسئله در این تاپیک مطرح

شده و شرایط متفاوت بود جسارتا در همین تاپیک مسئله ام را طرح نمودم.

حال اگر زحمتی نیست سؤال را با همان فرضی که طرح شد پاسخ بفرمائید.

متشکر

Khatere;973128 نوشت:

سلام بر شما
همراهان خوب اين تاپيك
با اجازه همكار بزرگوارم استاد راهنما
وقتي در مشاوره و اموزش پيش از ازدواج (pme) بيان مي شود كه بايد تناسب و همتايي از جهات مختلف از جمله فرهنگ و رسوم و... بررسي شود به همين دليل است كه اين مسائل قبل از ورود به زندگي مشترك پنبه اش زده شود

سوال :
من چند ماهه که با یه خانواده ی خیلی سنتی و مذهبی ازدواج کردم البته خیلی شباهت به خانواده ی خودم دارن فقط سنتی تر هستند،مادر شوهرم سید هستند و بزرگ خاندان،کلا خانوادشون خیلی به پدر و مادر شوهرم احترام میذارن،منم همیشه از همون اول که میدیدمشون دستشونو میبوسیدم اما جاری هام و بچه هاشون همیشه که میدیدم پای مادرشوهرمو میبوسیدن مثل بچه هاشون نه مثل عروس،همسر منم میگه عید که رفتیم شهرمون باید عین بقیه عروس ها پای مادرمو ببوسی منم اصلا روم نمیشه و خیلی خجالت میکشم، راستش عرف منطقه ی زندگی پدری و مادری همسرم هست منم که تا الان این کارو نکردم یه جورایی بی احترامی به عرفشون کردم.حالا سوالم اینه که چی کار کنم که خجالت نکشم یا اصلا این کار درست هست و مشکل شرعی داره یا نه؟

پاسخ :

استاد نور :
اگر نه به جهت تقدس و بندگی بلکه به جهت احترام گذاشتن چنین کاری در عرف ایشان مرسوم باشد شرعا اشکال ندارد. «استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم»

استاد راهنما :
از حسن اعتمادتون به این انجمن سپاسگذارم امیدوارم زندگی و سال بسیار خوب و موفق و با عاقبت بخیری را داشته باشید.

یکی از عواملی که در ازدواج لازم است به آن توجه نماییم کفویت و همانندی فرهنگی می باشد و وقتی که با توجه به این تفاوتهای فرهنگی، باز هم این ازدواج را برگزیدیم حتما لازم است دو طرف و خانواده آنها از انعطاف پذیری مناسبی برخوردار باشند و نسبت به فرهنگ و آداب و رسوم یکدیگر کوتاه بیایند.
بوسیدن پای مادرهمسرتون از اینگونه آداب و رسوم می باشد که لازم است انعطاف پذیری به خرج داده و انجام دهید و اینکه تاکنون نبوسیده اید اشتباه کرده اید و ممکن بود مشکلات زیادی برای شما رخ دهد.
بوسیدن پای پدر و مادر مورد سفارش اهل بیت (علیهم السلام)
(1) و علماء (2)می باشد و ما می توانیم بوسیدن پای مادر یا پدرهمسر را بواسطه اینکه:

[*=right]زمینه ازدواج ما را فراهم نمودن و به نحوی پدر و مادر ما حساب می شوند
    [*=right]سید بودن و احترام به مقام سادات و پیامبر اعظم(صلی الله علیه و آله) و همچنین مادر سادات حضرت فاطمه(سلام الله علیها)و اهل بیت(علیهم السلام)
    [*=right]از باب حفظ زندگی خود و خوشحال و راضی نمودن دل همسر
    [*=right]از باب زحمات زیادی که برای همسر ما کشیده اند
    [*=right]و...
انجام دهیم.
البته سعی نمایید نیت خود را الهی نمایید نه اینکه یک کار اجباری را انجام دهید به خود بگویید به خاطر امور فوق می بوسم.

راهکارهای عادی نمودن بوسیدن دست مادرشوهر برای خود:

[*=right]با همسرتون هماهنگ کنید و در کنار سایر جاریها و...و با آنها اینکار را انجام دهید.

[*=right] تکرار: یکبار که اینکار را انجام دهید برای دفعات بعد خیلی برای شما راحت تر می شود.

[*=right] به ثواب و اهمیت و برکات اینکار فکر نمایید تا مشتاق تر شوید.

[*=right] و...

اصل احترام توسط دین واجب شمرده شده و توصیه شده است و مصداق آن با توجه به فرهنگهای مختلف متفاوت می باشد. البته ممکن است مصداقی اشتباه باشد که نیاز به فرهنگ سازی و اصلاح توسط افرادی که مقبولیت خوبی دارند و تاثیرگذار هستند می باشد.

یا علی

پی نوشتها:

(1).پیامبراعظم (صلی الله علیه وآله) فرمودند:«کسی که پای مادرش را ببوسد؛مثل این است که آستانه کعبه را بوسیده است».(گنجینه جواهر )
هنگامی که ابراهیم خلیل(علیه السلام) برای دیدار پسرش اسماعیل(علیه السلام) از شام به مکه آمد، پسرش در خانه نبود. حضرت ابراهیم به سوی شام بازگشت.وقتی که اسماعیل به خانه آمد،همسرش آمدن پدرش را به اسماعیل خبر داد.او جای پای پدرش،ابراهیم،را پیدا کرد و به عنوان احترام به پدر، آنجا را بوسید!(الاعلام قطب الدین حنفی ص 24)
(2).داستان بوسیدن حضرت ایة العظمی مرعشی نجفی پای پدر را و دعا پدر در حق ایشان(
دهقان، اکبر؛ هزار و یک نکته اخلاقی از دانشمندان، ص: 277)

موضوع قفل شده است