ناتوانی در پرداخت کفاره روزه و نماز

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ناتوانی در پرداخت کفاره روزه و نماز

سلام
حدس میزنم دو ماه روزه قضا دارم شاید کمتر اما گمان نمیکنم بیشتر باشه:
خیلی حالم بده خیلی ناراحتم فکر میکردم برای هر ماه ۲ ماه کفاره باید بدم یک ساعت پیش فهمیدم برای هر روز باید ۲ ماه کفاره بدم - شغل ندارم - ۲۴ ملیون پول دارم که گذاشتم صندوق سرمایه گذاری بانک و از سودش روزگار میگذرونم میتونم بردارمش کفاره بدم ولی بعدش چکار کنم ؟
حدس میزنم که :
۲۰ روز برای درمان معده ام بود که درد میکرد و من هم جهت ایجاد عذر شرعی که روزه نگیرم رفتم دکتر البته مریض بودم ولی شاید کم (اون موقع نمیدونستم کفاره اینقدر سنگینه )
شاید ۶ روز هم برای کار حرام (این یکی رو موندم واقعا چکار کنم ) بابتش جهنم میرم؟
۴ یا ۵ روز هم حالم بد میشد اعصابم خورد میشد باطل میکردم شایدم بیشتر
بقیشم نمیدونم چرا نگرفتم البته چند روز میرفتم زمین کشاورزی نمیشد روزه گرفت
حالا چکار کنم ؟ باید ۱۰ سال مدام روزه بگیرم ؟ (انگار کفاره من مرگ تدریجیه آخه ۱۰ سال روزه آدم زنده میمونه ؟ من که نمیدونستم ) چکار کنم؟
یک سال و نیم هم از روی تنبلی نماز نخوندم (البته اون موقع داروی روان درمانی میخوردم و افسردگی داشتم (نمیخوام بابتش فقط جهت اطلاع گفتم))
لطفا بدون تعارف پاسخ بدین
ترو خدا زود

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

توفیقق;972210 نوشت:
سلام
حدس میزنم دو ماه روزه قضا دارم شاید کمتر اما گمان نمیکنم بیشتر باشه:
خیلی حالم بده خیلی ناراحتم فکر میکردم برای هر ماه ۲ ماه کفاره باید بدم یک ساعت پیش فهمیدم برای هر روز باید ۲ ماه کفاره بدم - شغل ندارم - ۲۴ ملیون پول دارم که گذاشتم صندوق سرمایه گذاری بانک و از سودش روزگار میگذرونم میتونم بردارمش کفاره بدم ولی بعدش چکار کنم ؟
حدس میزنم که :
۲۰ روز برای درمان معده ام بود که درد میکرد و من هم جهت ایجاد عذر شرعی که روزه نگیرم رفتم دکتر البته مریض بودم ولی شاید کم (اون موقع نمیدونستم کفاره اینقدر سنگینه )
شاید ۶ روز هم برای کار حرام (این یکی رو موندم واقعا چکار کنم ) بابتش جهنم میرم؟
۴ یا ۵ روز هم حالم بد میشد اعصابم خورد میشد باطل میکردم شایدم بیشتر
بقیشم نمیدونم چرا نگرفتم البته چند روز میرفتم زمین کشاورزی نمیشد روزه گرفت
حالا چکار کنم ؟ باید ۱۰ سال مدام روزه بگیرم ؟ (انگار کفاره من مرگ تدریجیه آخه ۱۰ سال روزه آدم زنده میمونه ؟ من که نمیدونستم ) چکار کنم؟
یک سال و نیم هم از روی تنبلی نماز نخوندم (البته اون موقع داروی روان درمانی میخوردم و افسردگی داشتم (نمیخوام بابتش فقط جهت اطلاع گفتم))
لطفا بدون تعارف پاسخ بدین
ترو خدا زود

با سلام و احترام

روزه هایی که بخاطر بیماری معده نگرفتید و بیماری تا ماه رمضان سال بعد ادامه داشته است قضا ندارد فقط برای هر روز بايد یک مد طعام یعنی 750 گرم گندم یا آرد یا نان یا برنج به فقیر دهید
روزه هایی که عمدا نگرفتید علاوه بر یک روز قضا کفاره عمد هم دارد یعنی برای هر روز بايد 60 روز روزه بگیرید یا 60 نفر فقیر را سیر کنید اگر تا سال بعد قضای روزه گرفته نشده علاوه بر قضا و کفاره عمد، کفاره تاخیر هم دارد یعنی 750 گرم گندم یا...باید به فقیر دهید.
در هرصورت اگر پرداخت کفاره درتوان نباشد فعلا واجب نيست.

رساله مراجع، احکام کفاره روزه

سلام کفاره تاخیر یعنی برای هر روز عمدی یک مد
اگر بخوام از الان روزه بگیرم روزهای یی که روزه رو باطل میکنند وسط روزه های من وجود ندارند؟ یعنی توی عید نوروز و فبل و بعدش
امید دارم که خدا منو میبخشه چون به راه راست اومدم

موضوع قفل شده است