جمع بندی راههایی برای اثبات خدا

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
راههایی برای اثبات خدا

سلام.من میخوام بدونم به غیر از اثبات های دینی واسه وجود خدا، چه چیزهای منطقی دیگه وجود داره ک میشه یه نفر رو قانع کرد ک خداوند واقعا وجود داره؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد رئوف

Kiaei;971208 نوشت:
سلام.من میخوام بدونم به غیر از اثبات های دینی واسه وجود خدا، چه چیزهای منطقی دیگه وجود داره ک میشه یه نفر رو قانع کرد ک خداوند واقعا وجود داره؟

با سلام خدمت شما دوست گرامی

در سنت اسلامی و در میان فیلسوفان و متکلمان، براهین و استدلالات متعددی در مورد وجود خداوند ارائه شده است. این استدلالات معمولا بر مقدمات دینی استوار نیست و هر فردی -چه مومن و چه غیرمومن- می تواند با سیر این استدلال پیش بروند و نتایج آن را بپذیرند.

در ادامه لیستی از این براهین و نیز منابعی برای مطالعه بیشتر معرفی می شود:

برهان نظم
برهان حدوث
برهان حرکت
برهان امکان و وجوب
برهان صدیقین

منابع:
- تبیین براهین اثبات خدا از آیت الله جوادی آملی
- درباره خدا، مایکل پامر، ترجمه پورمحمدی
-

نقد برهان ناپذیری وجود خدا، عسکری سلیمانی امیری

موفق باشید

رئوف;971830 نوشت:
برهان نظم

واقعا برهان نظم برهانه؟! چیزی بیشتر از یک ناظم و مربی و معلم رو اثبات نمیکنه. اصلا به فرض که جهان ناظمی داشته باشه، خُب حالا سوال اینه که این ناظم خداست یا یک فرشته یا یک موجود اهریمنی و غیره.
اینو بگم من خدا رو قبول دارم اما به نظرم از نظم جهان نمیشه به وجود خدا رسید.

هیچ راه منطقی ای وجود نداره دوست عزیز
من وقتی کسانی رو میبینم که با زور و از هر راهی سعی میکنند خودشون رو قانع کنن که خدایی وجود داره (خصوصا خدای ادیان) یاد این بنده خداهایی میفتم که مریضی دارن که دکترا جوابش کردن، یا ارزویی دارن که از نظر علمی نشدنی هست (مثلا قدشون 20 سانت بلند بشه)، و برای همین با اینکه خودشونم ته دلشون میدونن که اینها نشدنی هست و هرکس ادعای شدنی بودنش رو میکنه داره دروغ میگه اما بازم خودشونو راضی میکنن و میگن حالا شانسمون رو پیش این دعا نویس و رمال و قرص افزایش قد و .... هم امتحان کنیم...شاید شد!
متاسفانه خدای ادیان هم اینقدر باگ و سوراخ داره که از همون ب بسم الله مشکل داره چه برسه بحثهای علمی و دقیق! من چنتاشو خلاصه وار میگم

1-اگر نیازی نداشت به خلقت...پس چرا آفرید؟
2- درجواب سوال بالا میگن ذاتش آفریننده بود...اما شما بپرس که کدوم ذات؟ اصلا بیا ذات رو تعریف کن و یک مثال واقعی بزن اش ... وگرنه یک موضوع انتزاعی ساخته ی ذهن اخوندها است.
3- در جواب سوال بالا میگن این یک موضوع عقلیه و کاملا پذیرفته شده است! اما اگر درباره ی ساده ترین مسائل دینی شون مثل اجازه ی زن برای بیرون رفتن از منزل از شوهر سوال کنی میگن عقل ما ناقصه و حکمت اصلی رو نمیتونه درک کنه! اما جالبه با همین عقل ناقصشون، بزرگترین معمای تاریخ که بزرگترین دانشمندان تجربی و فلاسفه نتونستن اثبات کنند و گفتن همه چیز 50-50 هست رو اینها اثبات کردن و براش حکم جهاد و شهادت و قتل صادر میکنن!
4- بعدش اگر بگی بهشون اوکی! اما حالا چه کسی گفته این خدای خالق جهان باید خدای ادیان باشه؟ چرا مثلا یک شتر بالدار در فاصله 1000 کیلومتری از زمین نباشه؟ جواب خاصی ندارن بدن و هرکس هر چیزی به دهنش برسه میپرونه! چه تفاوتی هست بین اون شتر بالدار و خدای اسلام؟ کما اینکه ما میدونیم اون شتر بالدار واحد هست، نه زاده شده و نه میزاید، عادل هست و قدرت مطلقه هست و همه ی این چرندیات!
5- در نهایت وقتی بگی باشه آقا، من همه ی مزخرفات بالا رو پذیرفتم...الان مسلمون شدم! فقط یک سوالی دارم... اونم درباره ی معاد هست. چرا خداوند که اینقدر ناز و خوبه، مخلوقات خودش رو، که نه در وجود و نه در هیچ چیز دیگه هیچ استقلالی از خودشون ندارند، و بطور مطلق وابسته ی خودش هستن، مجازات میکنه یا پاداش میده! مگر اینها حتی 1 سلول مستقل داشتند که حالا واجد مجازات و یا پاداش باشند؟
برمیگردن و از یک موضوع خرافی دیگه به نام اختیار حرف میزنن که یا خودشونم نمیدونن چیه، یا خودشون رو به نفهمی میزنن که ماستمالی کنن و رد بشن و اخرش یک حدیث میخونن که ما منع شدیم درباره ی فکر کردن به جبر و اختیار! چون وقتی ازشون سوال کنی که، این چطور اختیاری هست که نمیتونی حتی 1 حرکت پیش بینی نشده انجام بدی تا خدا رو غافل گیر کنی! میگن اون بحث علم خداست و ربطی به اختیار نداره (کلا دائما از یک فرافکنی به یک فرافکنی دیگه درحال فرار هستن دائما)

از تناقضات در قران و دین و رفتار مسلمونا و ... هم چیزی نمیگم که خودش یک کتابه!
ولی کسی یک ذره به عقل اعتقاد داشته باشه و فکر کنه، با همون 5 تا مورد بالا سعی میکنه از هزار کیلیومتری یک اخوند هم رد نشه...

bandekhoda;971898 نوشت:
من وقتی کسانی رو میبینم که با زور و از هر راهی سعی میکنند خودشون رو قانع کنن که خدایی وجود داره (خصوصا خدای ادیان) یاد این بنده خداهایی میفتم که مریضی دارن که دکترا جوابش کردن، یا ارزویی دارن که از نظر علمی نشدنی هست (مثلا قدشون 20 سانت بلند بشه)، و برای همین با اینکه خودشونم ته دلشون میدونن که اینها نشدنی هست و هرکس ادعای شدنی بودنش رو میکنه داره دروغ میگه اما بازم خودشونو راضی میکنن و میگن حالا شانسمون رو پیش این دعا نویس و رمال و قرص افزایش قد و .... هم امتحان کنیم...شاید شد!
متاسفانه خدای ادیان هم اینقدر باگ و سوراخ داره که از همون ب بسم الله مشکل داره چه برسه بحثهای علمی و دقیق! من چنتاشو خلاصه وار میگم

2- درجواب سوال بالا میگن ذاتش آفریننده بود...اما شما بپرس که کدوم ذات؟ اصلا بیا ذات رو تعریف کن و یک مثال واقعی بزن اش ... وگرنه یک موضوع انتزاعی ساخته ی ذهن اخوندها است.
3- در جواب سوال بالا میگن این یک موضوع عقلیه و کاملا پذیرفته شده است! اما اگر درباره ی ساده ترین مسائل دینی شون مثل اجازه ی زن برای بیرون رفتن از منزل از شوهر سوال کنی میگن عقل ما ناقصه و حکمت اصلی رو نمیتونه درک کنه! اما جالبه با همین عقل ناقصشون، بزرگترین معمای تاریخ که بزرگترین دانشمندان تجربی و فلاسفه نتونستن اثبات کنند و گفتن همه چیز 50-50 هست رو اینها اثبات کردن و براش حکم جهاد و شهادت و قتل صادر میکنن!
4- بعدش اگر بگی بهشون اوکی! اما حالا چه کسی گفته این خدای خالق جهان باید خدای ادیان باشه؟ چرا مثلا یک شتر بالدار در فاصله 1000 کیلومتری از زمین نباشه؟ جواب خاصی ندارن بدن و هرکس هر چیزی به دهنش برسه میپرونه! چه تفاوتی هست بین اون شتر بالدار و خدای اسلام؟ کما اینکه ما میدونیم اون شتر بالدار واحد هست، نه زاده شده و نه میزاید، عادل هست و قدرت مطلقه هست و همه ی این چرندیات!
5- در نهایت وقتی بگی باشه آقا، من همه ی مزخرفات بالا رو پذیرفتم...الان مسلمون شدم! فقط یک سوالی دارم... اونم درباره ی معاد هست. چرا خداوند که اینقدر ناز و خوبه، مخلوقات خودش رو، که نه در وجود و نه در هیچ چیز دیگه هیچ استقلالی از خودشون ندارند، و بطور مطلق وابسته ی خودش هستن، مجازات میکنه یا پاداش میده! مگر اینها حتی 1 سلول مستقل داشتند که حالا واجد مجازات و یا پاداش باشند؟
برمیگردن و از یک موضوع خرافی دیگه به نام اختیار حرف میزنن که یا خودشونم نمیدونن چیه، یا خودشون رو به نفهمی میزنن که ماستمالی کنن و رد بشن و اخرش یک حدیث میخونن که ما منع شدیم درباره ی فکر کردن به جبر و اختیار! چون وقتی ازشون سوال کنی که، این چطور اختیاری هست که نمیتونی حتی 1 حرکت پیش بینی نشده انجام بدی تا خدا رو غافل گیر کنی! میگن اون بحث علم خداست و ربطی به اختیار نداره (کلا دائما از یک فرافکنی به یک فرافکنی دیگه درحال فرار هستن دائما)

ولی کسی یک ذره به عقل اعتقاد داشته باشه و فکر کنه، با همون 5 تا مورد بالا سعی میکنه از هزار کیلیومتری یک اخوند هم رد نشه...

من به این شکل جواب شما رو میدم که: واقعا از صمیم قلب خوشحالم که به خدا ایمان نداری، اگر داشتی من میرفتم کافر می شدم!

ایرانمهر;971871 نوشت:
واقعا برهان نظم برهانه؟! چیزی بیشتر از یک ناظم و مربی و معلم رو اثبات نمیکنه. اصلا به فرض که جهان ناظمی داشته باشه، خُب حالا سوال اینه که این ناظم خداست یا یک فرشته یا یک موجود اهریمنی و غیره.
اینو بگم من خدا رو قبول دارم اما به نظرم از نظم جهان نمیشه به وجود خدا رسید.

در مورد تک تک این براهین، مباحث بسیار مفصلی وجود دارد که می شود در جای خود پیگیری کرد.

در مورد برهان نظم هم نسخه ها و ورژن های مختلفی وجود دارد. برخی از نسخه جدید که مبتنی بر یافته های نوین و تاملات جدیدی چون فاین تیونینگ (fine tuning ) هستند مطالب زیادی برای گفتن دارند.

نکته دیگر اینکه در براهین فلسفی در پی اثبات یک موجود بنیادین که زمینه ساز این هستی بوده است، هستیم. طبیعتا در متون دینی ویژگی های بسیاری برای خدا آمده است. آنچه در بحث فلسفی در پی آن هستیم، اثبات تمام آن ویژگی ها نیست بلکه اثبات اصل وجود چنین موجودی است. به عبارت دیگر، محل بحث اثبات تمام ویژگی های خدای ادیان نیست بلکه تلاش بر اثبات اصل وجود اوست.

موفق باشید

bandekhoda;971898 نوشت:

امیدوارم حالتون خوب باشه.

چند تا نکته رو به عنوان پیشنهاد میخواستم خدمت شما عرض کنم:

- اول اینکه اگر واقعا در پی یک بحث علمی هستید، بحث علمی راه و روش داره و مناسب هست که از روش اش پیروی کنیم. مثلا در بحث علمی، یک موضوع واحد و مشخص رو باید مد نظر قرار بدیم و همه بحث معطوف به اون باشه. اگر ما ده ها موضوع رو یک جا لیست کنیم و این طور جلوه بدیم که نتیجه همه این ده ها موضوع هم از پیش مشخصه و در همگی مدعای دینی شکست خورده است، این کار ما کاری علمی نیست بلکه یک کار ژورنالیسیتی زرد محسوب میشه!

- مسئله دیگری که در مورد بحث علمی باید رعایت شود این است که اگر ما سوال یا اشکالی داریم، آن را مطرح کنیم. اما برای طرف مقابل هم این حق را قائل باشیم که پاسخ بدهد. شما مطالب زیادی را مطرح کردید و سپس از طرف روحانیان هم پاسخ های نادرست یا نادقیق دادید. در برخی موارد هم از طرف ما گفته اید که «خودشونم نمیدونن چیه». این در حالی است که اگر یک بحث علمی واقعی بخواهیم داشته باشیم، باید هر طرف بتواند نظرش را خودش بیان کند. همان طور که شما با تعابیر گزنده، نظر خودتان را بیان میکنید و از آزادی موجود در سایت بهره مند می شوید، اجازه بدهید پاسخ جریان دینداری را هم کارشناسان مربوط بدهند.

- نکته پایانی اینکه در بحث های علمی، رعایت ادب و اخلاق، شرط مهمی است. اگر من به نحوی غیرمودبانه سخن بگویم، به طوری که شما را نه با قوت استدلال بلکه به خاطر سخنان توهین آمیزم، از میدان به در کنم، کار شایسته ای نکرده ام و نمی توانم ادعا کنم که در یک میدان علمی موفق شدم، بلکه در یک میدان هتاکی پیروز شده ام!
بنابراین بدون نیاز به تعابیر زننده و غیر مودبانه، بسیار منطقی و معقول می توان در مورد تمام باورهای دینی، به گفتگوی دوستانه نشست و نیازی به این گونه سخن گفتن ها نیست.

برای شما بهترین ها را آرزومندم

پرسش:

میخوام بدونم به غیر از اثبات های دینی واسه وجود خدا، چه چیزهای منطقی دیگه وجود داره ک میشه یه نفر رو قانع کرد ک خداوند واقعا وجود داره؟

پاسخ:

در سنت اسلامی و در میان فیلسوفان و متکلمان، براهین و استدلالات متعددی در مورد وجود خداوند ارائه شده است. این استدلالات معمولا بر مقدمات دینی استوار نیست و هر فردی -چه مومن و چه غیرمومن- می تواند با سیر این استدلال پیش بروند و نتایج آن را بپذیرند.

در ادامه لیستی از این براهین و نیز منابعی برای مطالعه بیشتر معرفی می شود:

برهان نظم
برهان حدوث
برهان حرکت
برهان امکان و وجوب
برهان صدیقین

منابع:

- تبیین براهین اثبات خدا از آیت الله جوادی آملی
- درباره خدا، مایکل پامر، ترجمه پورمحمدی
-نقد برهان ناپذیری وجود خدا، عسکری سلیمانی امیری

موضوع قفل شده است