جمع بندی مشکل اسلام با روابط دختر و پسر چیست؟

تب‌های اولیه

15 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مشکل اسلام با روابط دختر و پسر چیست؟

بسم الله الرحمن الرحیم

من آدم اجتماعی نیستم ، کوچه خیابون هم نمیرم ، یکمم مذهبی هستم واسه همین وقتی میرم توی گروه ها یا مثلا توی چت روم ها ، وقتی میبینم دخترو پسر با هم شوخی میکنن یاد نصیحت های دوران کودکی و ... میوفتم که نباید دختر و پسر نامحرم با هم شوخی کنن و ...

و یه سوالی واسم پیش میاد !

چرا با این لذت بسیار زیادی که در روابط بین دختر و پسر هست مثلا توی چت روم ها و گروه ها ، چرا اسلام مارو از این کار نهی میکنه ؟ مگه چه ضرری ممکنه داشته باشه ؟

لطفا راهنمایی کنید ، ممنون .

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حنیف

به من بیاموز;971152 نوشت:
چرا با این لذت بسیار زیادی که در روابط بین دختر و پسر هست مثلا توی چت روم ها و گروه ها ، چرا اسلام مارو از این کار نهی میکنه ؟ مگه چه ضرری ممکنه داشته باشه ؟

بسم الله الرحمن الرحیم
عرض سلام و ادب خدمت شما

در اینکه ارتباط راحت و آزاد با نامحرم لذت بخش است حرفی نیست. هیچکس نمی تواند بگوید که من از این نوع ارتباط لذتی نمی برم. مگر بیمار باشد، و یا عارف کامل.

هرچند ارتباط معمولا با صحبت عادی و گاهی مزه پرانی شروع می شود. ولی دیر یا زود، اگر حدود شرعی مراعات نشود، همین ارتباط معمولی، منجر به گناه می شود.

عادی شدن ارتباط همیشه به تدریج رخ می دهد و از اول هیچکدام از دو طرف قصد گناه ندارند؛ اما بروز و ظهور و غلبه غریزه ی شهوانی در انسان به صورت پلکانی و تدریجی است؛ و شیطان از طریق سیاست گام به گام به هدف خود می رسد. به همین دلیل قرآن نسبت به وسوسه های کوچک شیطان هم هشدار می دهد.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ وَمَنْ يَتَّبِعْ خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ فَإِنَّهُ يَأْمُرُ بِالْفَحْشَاءِ وَالْمُنْكَرِ وَلَوْلَا فَضْلُ اللَّهِ عَلَيْكُمْ وَرَحْمَتُهُ مَا زَكَى مِنْكُمْ مِنْ أَحَدٍ أَبَدًا وَلَكِنَّ اللَّهَ يُزَكِّي مَنْ يَشَاءُ وَاللَّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ

ای مؤمنان! از گام های شیطان پیروی نکنید؛ و هر که از گام های شیطان پیروی کند [هلاک می شود] زیرا شیطان به کار بسیار زشت و عمل ناپسند فرمان می دهد؛ و اگر فضل و رحمت خدا بر شما نبود، هرگز احدی از شما پاک نمی شد، ولی خدا هر که را بخواهد پاک می کند؛ و خدا شنوا و داناست. (1)

بنابراین کسانی که به خودسازی اهمیت می دهند و به دنبال سعادت و کمال هستند، لازم است که از موقعيت‌هايي که احتمال وقوع گناه وجود دارد دوری کرده و خودش را در معرض خطری كه بسيارى از خوش باوران را گرفتار كرده قرار ندهد.

پی نوشت:
1. سوره نور، 21

منابع و کتاب در ارتباط با روابط دختر و پسر:

1 . بهشت جوانان، پدیدآورنده اسدالله محمدي نيا، ناشر سبط اکبر.

2. جوانان و روابط، ابوالقاسم مقیمی حاجی، انتشارات مركز مطالعات و پژوهش‏هاى فرهنگى حوزه علميه قم.

3. نیمه پنهان (روابط دختر و پسر)، پدیدآورنده موسسه پاسخگویی به سوالات شرعی و شبهات دینی پیام من، ناشر نسیم حیات.

4. تحليلي بر روابط دختران و پسران دانشجو، پدیدآورنده امير حسين بانكي فرد.

5. تحلیلی بر روابط دختر و پسر، پدیدآورنده حمزه کریم خانی (تدوین)، ناشر عطر یاس.

6. تحلیلی تربیتی بر روابط دختر و پسر در ایران، پدیدآورنده علی اصغر احمدی، ناشر انجمن اولیاءومربیان.

7. دختران می پرسند: چرا؟ آثار زیان بار رابطه بین دختران و پسران از نظرعلمی، روانشناسی، اجتماعی، سیاسی و اخلاقی؛ همراه با پاسخ به پرسش های متنوع، پدیدآورنده اسدالله محمدی نیا، ناشر سبط اکبر.

8. روابط پسر و دختر، پدیدآورنده محمدرضا احمدی، ناشر دفتر نشر معارف (وابسته به نهادنمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها.

9. روابط دختران و پسران: آیا داشتن دوست برای دختران و پسران به سبک غربی معقول است؟، پدیدآورند اسدالله محمدی نیا، ناشر سبط اکبر.

10. نگاهی به روابط دختر و پسر قبل از ازدواج، آثار اخلاقی و اجتماعی، آثار حقوقی و خانوادگی، ناشر قضا.

با سلام

من کلی تر عرض می کنم

اسلام یک دین الهی هست و اهدافی که برای انسان ذکر کرده متعالی هستند
یعنی همه چی وسیله هسند تا ما به اهداف عالیه که شناخت و عبادت خداست برسیم

افراط در روابط بین دختر و پسر میتونه عاملی برای انحراف از این مسیر باشه که تاکیدات ویژه ای روی این امر شده .

[="Times New Roman"][="Black"]سلام

با اجازه استاد حنیف من هم یک کتاب معرفی میکنم.

دوستی های قبل از ازدواج - سید مجتبی حورایی

[SPOILER]

[/SPOILER]

در مقدمه این کتاب آمده است که

دوستی های قبل از ازدواج به هر دلیلی و با هر کیفیتی اشتباه هست

و برای اثبات این ادعا به پنج شش دلیل دینی و بیش از بیست دلیل عقلی اشاره میکند

یعنی حتی اگر کسی به مباحث دینی هم اعتقادی نداشته باشد از طریق دلایل عقلی پاسخ خود را می گیرد.[/]

حنیف;971416 نوشت:
بنابراین کسانی که به خودسازی اهمیت می دهند و به دنبال سعادت و کمال هستند، لازم است که از موقعيت‌هايي که احتمال وقوع گناه وجود دارد دوری کرده و خودش را در معرض خطری كه بسيارى از خوش باوران را گرفتار كرده قرار ندهد.

اصلا اون ته تهش چرا گناهه ؟ یعنی مثلا باعث چه مشکلاتی میشه که خدا این ارتباط رو ممنوع کرده اینو میخوام بدونم .

[="Tahoma"][="Navy"]

بسم الله الرحمن الرحیم

من آدم اجتماعی نیستم ، کوچه خیابون هم نمیرم ، یکمم مذهبی هستم واسه همین وقتی میرم توی گروه ها یا مثلا توی چت روم ها ، وقتی میبینم دخترو پسر با هم شوخی میکنن یاد نصیحت های دوران کودکی و ... میوفتم که نباید دختر و پسر نامحرم با هم شوخی کنن و ...

و یه سوالی واسم پیش میاد !

لطفا راهنمایی کنید ، ممنون .

سلام
حساسیت دین بر روی روابط زن و مرد ، دختر و پسر بخاطر عظمت مقام انسانه
چون انسان در فرهنگ دین والاترین گوهر هستی است و اوست که خداوند مقام جانشینی خودش را بدو وعده داده و اوست امانتدار خزانه های اسماء و صفات و الهی لذا برای تحقق وجودش در این عالم مادی شرایط ایده آلی در نظر گرفته که اگر لحاظ نگردد آسیب های جسمی و روحی مختلفی ممکن است به او وارد شد و از فطرت الهی خویش و در نتیجه سعادت و کمال دور گردد. آن لذت و نشاطی که شما به آن شاره کردید انرژی لازم برای برقراری ارتباط دختر و پسر در یک رابطه ایده آل و تشکیل کانون گرم خانواده است که متاسفانه برخی خرج روابط بی ضابطه هوسرانه می کنند و به هدر می دهند. انرژی و توانی که باید صرف همسر محبوب و فرزندان دوست داشتنی شود در کوچه پس کوچه های هوسرانی های بی حد وحصر گم می شود و از بین می رود.
نتیجه اینکه چون خدای متعال انسان را صاحب استعداد والای قرار داده و می خواهد از مسیر صحیح آن استعداد به اوج خود برسد لذا توان و انرژی افراد را به سمت مسیرهای صحیح سعادت و دیگران قرار داده تا نتیجه این جهت دهی تولد فرزندان پاک و مستعد برای کمالات انسانی و الهی باشد. چه بسا بتوان گفت در این فقره خاص، حق فرزند محور تعیین مسیر روابط زن و مرد و دختر و پسر است.
یا علیم[/]

کلا دین از راه بدبختی و بحران نون میخوره! حیاتش به این چیزا بسته است ... شما خودت اگر کارهای زندگی ات روی روال خوب باشه و در زندگی موفق باشی دیگه چه نیازی به خدا داری؟ ... خدا کلا از طرف انسانهایی که در زندگی به خواسته هاشون نرسیدن و مورد ظلم قرار گرفتند و عرضه نداشتند بروند حقشون رو بگیرند ساخته شد تا کمی از درد و الام زندگیشون بکاهه و به اینده ای خیالی اونهارو امیدوار نگهداره تا بتونن به زندگی پر درد و رنجشون ادامه بدن.... برای همینم همیشه تشویق به گریه و عزاداری و بدبختی میکنه و با خوشی و خنده و شادی مخالفه

به من بیاموز;971910 نوشت:
اصلا اون ته تهش چرا گناهه ؟ یعنی مثلا باعث چه مشکلاتی میشه که خدا این ارتباط رو ممنوع کرده اینو میخوام بدونم .

در لینک ها و تاپیک هایی که معرفی شد،‌ به این موضوع پرداخته شده و می توانید ملاحظه فرموده و اگر باز هم ابهامی بود، در انجمن کلام و عقائد مطرح بفرمایید.

در عین حال توجه بفرمایید که ما نباید همیشه به دنبال فلسفه احکام باشیم. به چند دلیل:

اولین و مهمترین دلیل اینست که بعد از اصول عقائد که باید به صورت استدلالی و عقلی برای انسان روشن شود، احکام عبادی، تعبدی هستند و باید انجام شود؛ چه چرائی و فلسفه آن را بدانیم و چه ندانیم. یعنی جایگاه احکام شرعی تفحص و تحقیق در دلیل و فلسفه آن نیست.

دوم اینکه فلسفه تمام احکام در احادیث و روایات بیان نشده. چون نه تنها چنین کاری به علت کثرت احکام، مقدور نبوده؛ بلکه اگر هم گفته می شد، بسیاری از مسائل ممکن بود برای مخاطبین آن زمان قابل درک نباشد. بنابراین فقط فلسفه تشریع برخی احکام بیان شده؛ و آن هم نه تمام فلسفه و چرائی آن.

و دلیل سوم اینکه اگر ما برای عمل کردن به احکام، مرتب به دنبال فلسفه و دلیل آن بگردیم و در صورت درک کردن منفعتش بخواهیم عمل کنیم، پس جایگاه تعبد و بندگی کجاست؟! اصل زندگی دنیا و هدف از خلقت انسان،‌ عبودیت است. با بندگی و تسلیم است که انسان به مقام خلیفه اللهی و نهایت کمال و سعادت دست پیدا می کند.

بنابراین در عین اینکه دانستن فلسفه احکام، خوب است؛ ولی نباید تبدیل به دغدغه و انگیزه اصلی برای عمل شود.

bandekhoda;971923 نوشت:
کلا دین از راه بدبختی و بحران نون میخوره! حیاتش به این چیزا بسته است ... شما خودت اگر کارهای زندگی ات روی روال خوب باشه و در زندگی موفق باشی دیگه چه نیازی به خدا داری؟ ... خدا کلا از طرف انسانهایی که در زندگی به خواسته هاشون نرسیدن و مورد ظلم قرار گرفتند و عرضه نداشتند بروند حقشون رو بگیرند ساخته شد تا کمی از درد و الام زندگیشون بکاهه و به اینده ای خیالی اونهارو امیدوار نگهداره تا بتونن به زندگی پر درد و رنجشون ادامه بدن.... برای همینم همیشه تشویق به گریه و عزاداری و بدبختی میکنه و با خوشی و خنده و شادی مخالفه

پیشنهاد می کنم شما اصول عقائد و فلسفه دین را بیشتر مورد نظر قرار داده و اگر اشکالی در این رابطه دارید در انجمن کلام و عقائد مطرح بفرمایید.
این نوع شبهات‌ سالهاست که پاسخ داده شده و اگر کمی تحقیق کنید، به نتایج خوبی خواهید رسید.

موفق باشید

حنیف;972066 نوشت:
در لینک ها و تاپیک هایی که معرفی شد،‌ به این موضوع پرداخته شده و می توانید ملاحظه فرموده و اگر باز هم ابهامی بود، در انجمن کلام و عقائد مطرح بفرمایید.

سلام ، من دنبال این نیستم که سه ساعت بشینم کتاب بخونم ، من دنبال یه جمع بندی فهرستی هستم که بعدش اگه سوالی برام پیش اومد وارد بحث بشم و ببینم کدومشون جای تحقیق بیشتر داره .

مثلا یکیش اینه که رابطه جنسی بدون ازدواج میتونه منجر به تولد فرزندانی بشه که پدر و مادر مسئولیت پذیر ندارن .

حنیف;972066 نوشت:
اولین و مهمترین دلیل اینست که بعد از اصول عقائد که باید به صورت استدلالی و عقلی برای انسان روشن شود، احکام عبادی، تعبدی هستند و باید انجام شود؛ چه چرائی و فلسفه آن را بدانیم و چه ندانیم. یعنی جایگاه احکام شرعی تفحص و تحقیق در دلیل و فلسفه آن نیست.

ولی گاهی وقتا ما با افرادی روبرو هستیم که به چیزی اعتقاد ندارن و تا بهشون ثابت نشه و قانع نشن که کاری درسته قبول نمیکنن که ازش پیروی کنن ، در مقابل اینطور افراد چطوری میتونیم از اعتقادمون دفاع کنیم ؟

پرسش: چرا با این لذت بسیار زیادی که در روابط بین دختر و پسر هست مثلا توی چت روم ها و گروه ها، اسلام ما را از این کار نهی میکند؟ مگه چه ضرری ممکن است داشته باشد؟ یعنی باعث چه مشکلاتی می شود که خدا این ارتباط را ممنوع اعلام کرده؟

پاسخ: در اینکه ارتباط راحت و آزاد با نامحرم لذت بخش است حرفی نیست. هیچکس نمی تواند بگوید که من از این نوع ارتباط لذتی نمی برم. مگر بیمار باشد، و یا عارف کامل. هرچند ارتباط معمولا با صحبت عادی و گاهی مزه پرانی شروع می شود. ولی دیر یا زود، اگر حدود شرعی مراعات نشود، همین ارتباط معمولی، منجر به گناه می شود.

عادی شدن ارتباط همیشه به تدریج رخ می دهد و از اول هیچکدام از دو طرف قصد گناه ندارند؛ اما بروز و ظهور و غلبه غریزه ی شهوانی در انسان به صورت پلکانی و تدریجی است؛ و شیطان از طریق سیاست گام به گام به هدف خود می رسد. به همین دلیل قرآن نسبت به وسوسه های کوچک شیطان هم هشدار می دهد.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ وَمَنْ يَتَّبِعْ خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ فَإِنَّهُ يَأْمُرُ بِالْفَحْشَاءِ وَالْمُنْكَرِ وَلَوْلَا فَضْلُ اللَّهِ عَلَيْكُمْ وَرَحْمَتُهُ مَا زَكَى مِنْكُمْ مِنْ أَحَدٍ أَبَدًا وَلَكِنَّ اللَّهَ يُزَكِّي مَنْ يَشَاءُ وَاللَّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ(1)
ای مؤمنان! از گام های شیطان پیروی نکنید؛ و هر که از گام های شیطان پیروی کند [هلاک می شود] زیرا شیطان به کار بسیار زشت و عمل ناپسند فرمان می دهد؛ و اگر فضل و رحمت خدا بر شما نبود، هرگز احدی از شما پاک نمی شد، ولی خدا هر که را بخواهد پاک می کند؛ و خدا شنوا و داناست.

اما اینکه فلسفه حرمت این نوع رابطه چیست، در لینک ها و تاپیک هایی که در انتهای متن معرفی می شود،‌ به این موضوع پرداخته شده و می توانید ملاحظه بفرمایید. در عین حال توجه بفرمایید که ما نباید همیشه به دنبال فلسفه احکام باشیم. به چند دلیل:

دوم اینکه فلسفه تمام احکام در احادیث و روایات بیان نشده. چون نه تنها چنین کاری به علت کثرت احکام، مقدور نبوده؛ بلکه اگر هم گفته می شد، بسیاری از مسائل ممکن بود برای مخاطبین آن زمان قابل درک نباشد. بنابراین فقط فلسفه تشریع برخی احکام بیان شده؛ و آن هم نه تمام فلسفه و چرائی آن.

و دلیل سوم اینکه اگر ما برای عمل کردن به احکام، مرتب به دنبال فلسفه و دلیل آن بگردیم و در صورت درک کردن منفعتش بخواهیم عمل کنیم، پس جایگاه تعبد و بندگی کجاست؟! اصل زندگی دنیا و هدف از خلقت انسان،‌ عبودیت است. با بندگی و تسلیم است که انسان به مقام خلیفه اللهی و نهایت کمال و سعادت دست پیدا می کند.

بنابراین در عین اینکه دانستن فلسفه احکام، خوب است؛ ولی نباید تبدیل به دغدغه و انگیزه اصلی برای عمل شود. در این مورد تاپیک های زیر را هم ملاحظه بفرمایید:

چرا رابطه دختر و پسر از نظر اخلاقي درست نيست, مگر دوستي عيب است؟

مجموعه مقالات{روابط دختر و پسر}

ارتباط، دختر و پسر چرا و چگونه؟

ضررهای دوست پسر داشتن (دختر نوح با بدان بنشست....)

▫■▫ دوستي هاي قبل از ازدواج ▫■▫ === ◊بررسي روابط دختر و پسر قبل از ازدواج◊

منابع و کتاب در ارتباط با روابط دختر و پسر:

1 . بهشت جوانان، پدیدآورنده اسدالله محمدي نيا، ناشر سبط اکبر.

2. جوانان و روابط، ابوالقاسم مقیمی حاجی، انتشارات مركز مطالعات و پژوهش‏هاى فرهنگى حوزه علميه قم.

3. نیمه پنهان (روابط دختر و پسر)، پدیدآورنده موسسه پاسخگویی به سوالات شرعی و شبهات دینی پیام من، ناشر نسیم حیات.

4. تحليلي بر روابط دختران و پسران دانشجو، پدیدآورنده امير حسين بانكي فرد.

5. تحلیلی بر روابط دختر و پسر، پدیدآورنده حمزه کریم خانی (تدوین)، ناشر عطر یاس.

6. تحلیلی تربیتی بر روابط دختر و پسر در ایران، پدیدآورنده علی اصغر احمدی، ناشر انجمن اولیاءومربیان.

7. دختران می پرسند: چرا؟ آثار زیان بار رابطه بین دختران و پسران از نظرعلمی، روانشناسی، اجتماعی، سیاسی و اخلاقی؛ همراه با پاسخ به پرسش های متنوع، پدیدآورنده اسدالله محمدی نیا، ناشر سبط اکبر.

8. روابط پسر و دختر، پدیدآورنده محمدرضا احمدی، ناشر دفتر نشر معارف (وابسته به نهادنمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها.

9. روابط دختران و پسران: آیا داشتن دوست برای دختران و پسران به سبک غربی معقول است؟، پدیدآورند اسدالله محمدی نیا، ناشر سبط اکبر.

10. نگاهی به روابط دختر و پسر قبل از ازدواج، آثار اخلاقی و اجتماعی، آثار حقوقی و خانوادگی، ناشر قضا.

پی نوشت:
1. سوره نور، 21

موضوع قفل شده است