انتخاب مرجع تقلید به جهت احکام منطقی و معقول او

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
انتخاب مرجع تقلید به جهت احکام منطقی و معقول او

با سلام و عرض احترام
بنده با تحقیقاتی که انجام دادم و همچنین بررسی حکم های مراجع تقلید به نظرم آمد که ایت الله صانعی حکم های معقول و منطقی ای دارند و با توجه به وسواسی که دارم حکم های ایشان از بقیه مراجع روشن تر است و حال می خواهم ایشان را انتخاب کنم ولی متاسفانه دیدم که جامعه مدرسین در سال 88 ایشان را رد کرده است
حال آیا من می توانم از ایشان تقلید کنم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

ahzfirst;970127 نوشت:
با سلام و عرض احترام
بنده با تحقیقاتی که انجام دادم و همچنین بررسی حکم های مراجع تقلید به نظرم آمد که ایت الله صانعی حکم های معقول و منطقی ای دارند و با توجه به وسواسی که دارم حکم های ایشان از بقیه مراجع روشن تر است و حال می خواهم ایشان را انتخاب کنم ولی متاسفانه دیدم که جامعه مدرسین در سال 88 ایشان را رد کرده است
حال آیا من می توانم از ایشان تقلید کنم

با سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

اظهار نظر در علوم مختلف نیازمند تخصص در آن علوم است و از این نظر علم فقه با سایر علوم تفاوتی ندارد اگر کسی بخواهد راجع به نقشه ساختمانی نظر دهد و آن را توصیف کند چه مثبت و چه منفی یعنی چه بخواهد امتیاز آن را بگوید و چه بخواهد از آن عیب بگیرد باید در همان زمینه از تخصص کافی برخوردار باشد تا سخنش برای خود او و دیگران، حجیت داشته قابل اعتنا باشد.

بنابراین منطقی و معقول این است که برای شناخت مرجعی که از همه داناتر است یا خود متخصص در فقه باشیم یا به متخصصان و کارشناسان فقه مراجعه کنیم همان طور که اگر برای درمان یک بیماری به دنبال برترین متخصص هستیم از مردم کوچه و بازار نمی پرسیم و به کارشناسان علوم پزشکی مراجعه می کنیم.

اگر از چنین مسیری اقدام شود و برای انتخاب مرجع از دو شخص عادل و کارشناس فقه و مرجع شناس تحقیق گردد، صرف نظر از اینکه به چه کسی منتهی می شود و چه شخصی انتخاب می شود، در قیامت حجیت خواهد داشت و گرنه چنین نخواهد بود.

در پناه حضرت حق باشید

موضوع قفل شده است