جمع بندی وسواس در غسل جنابت

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
وسواس در غسل جنابت

سلام
پرسش خاصی ندارم. فقط شرح حالم رو می نویسم.
من یک جوون 28 ساله هستم که از همون ابتدا در غسل جنابت و نجس و پاکی وسواس داشتم. سال ها با این وسواسم مبارزه کردم و تونستم یکم در مساله نجس و پاکی اصلاح کنم خودم رو ولی وسواس در غسل جنابت من هیچوقت حل نشد و همینطور وسواس در اینکه جنب شدم یا نه. این وسواس روزها و هفته ها وقت منو میگرفت. گاهی یکبار که محتلم میشدم به مدت یک هفته هر روز به حموم میرفتم و وقتی که برمیگشتتم باز هم شک میکردم که فلان قسمت آب رسید یا نه. دیگه به مرز جنون رسیدم. و در تمام مدتی که احساس ناپاکی میکردم زندگیم کاملا فلج بود. به خاطر اینکه میگفتم یک فرد جنب که نباید با این وضعیت به کار نزدیک شه چرا که ناپاکی رو به اون کار هم منتقل میکنه چرا که طبق احادیث فلان و فلان تتا زمانی که جنبه فرشتگان لعنتش میکنن. کلا دست و دلم به هیچ کاری نمیرفت، تقریبا همیشه احساس بسیار بدی داشتم.
الان تصمیم گرفتم که دینم رو تغییر بدم. احتمالا مسیحی میشم یا هر دینی که بر پایه یکتاپرستی هست ولی شریعت سختگیرانه اسلام رو نداره. من از یکنفر هیچوقت نمیگذرم و روز قیامت حتما میخوام که بازخواست بشه و اون امام صادق هست که معلوم نیست این حدیث رو از کجا درآورده که اگر به اندازه سر سوزنی از بدن خشک بماند غسل باطل است. این حدیث عامل بدبختی و پایه تمام وسواس های من و خیلی دیگه از آدم هاست. چطور پیامبر با 3 لیتر آب غسل میکردن و سر سوزنی از بدنشون خشک نمیمونده آخه مگر ممکنه.
این درد دلم بود که بخاطر شریعت سختگیرانه اسلام دیگه ازش روبرگردان شدم و ازش فراری شدم کاش اسلام دین آسونتری بود.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیـن

با سلام و تشکر از اینکه مشکل خودتان را در انجمن مطرح کردید.
در جامعه ی ما افراد زیادی مثل شما وجود دارند که گرفتار وسواس هستند.واقعا وسواس بسیار آزار دهنده است و فقط افراد وسواسی می توانند درک کنند که چقدر به خاطر این مشکل در سختی هستند.امیدواریم هرچه زودتر بتوانید این مشکل را تحت کنترل خود در آورید وبه آرامش برسید.

ajdehak;967952 نوشت:
من یک جوون 28 ساله هستم که از همون ابتدا در غسل جنابت و نجس و پاکی وسواس داشتم. سال ها با این وسواسم مبارزه کردم و تونستم یکم در مساله نجس و پاکی اصلاح کنم خودم رو

این نشان می دهد که چنانچه اراده کنید، می توانید وسواستان را کنترل کنید.

ajdehak;967952 نوشت:
ولی وسواس در غسل جنابت من هیچوقت حل نشد و همینطور وسواس در اینکه جنب شدم یا نه.

درمان وسواس بایستی با کمک روان شناس انجام گیرد. به تنهایی نمی توانید با آن مقابله کنید.شاید لازم باشد که قرص مصرف کنید.درمان وسواس بین 15 تا 25 جلسه زمان لازم دارد.برای ما ابهام وجود دارد که آیا شما به روان شناس مراجعه کرده اید یا خیر.اگر مراجعه نکرده اید حتما این کار را انجام دهید و از صرف هزینه نترسید. ارزشش را دارد.فرض کنید دو تا از دندانهایتان خراب شده و میخواهید به دندان پزشک بروید.وسواس می تواند شما را تا آخر عمرتان آزار دهد.پس هرچه سریعتر اقدام کنید به نفعتان است.

ajdehak;967952 نوشت:
الان تصمیم گرفتم که دینم رو تغییر بدم. احتمالا مسیحی میشم یا هر دینی که بر پایه یکتاپرستی هست ولی شریعت سختگیرانه اسلام رو نداره.

وسواس ربطی به دین ندارد و شما اگر مسیحی باشید هم وسواستان درمان نمی شود. وسواس در هر دینی که باشید برای خودش موضوعی پیدا می کند و شما را به آن حساس می کند.

ajdehak;967952 نوشت:
من از یکنفر هیچوقت نمیگذرم و روز قیامت حتما میخوام که بازخواست بشه و اون امام صادق هست که معلوم نیست این حدیث رو از کجا درآورده که اگر به اندازه سر سوزنی از بدن خشک بماند غسل باطل است.

نمی دانم چرا شما وقتی میخواهید در مورد امام صادق(علیه السلام) قضاوت کنید، فقط همین روایتی را که ما فرض می کنیم که درست است،در نظر می گیرید و روایات دیگر امام صادق(علیه السلام) را مورد توجه قرار نمی دهید. مگر امام صادق(علیه السلام) نفرمودند فرد وسواسی نباید به شکش اعتنا کند. آیا قبول ندارید که وسواسی هستید و نباید اعتنا کنید؟

ajdehak;967952 نوشت:
ین درد دلم بود که بخاطر شریعت سختگیرانه اسلام دیگه ازش روبرگردان شدم و ازش فراری شدم کاش اسلام دین آسونتری بود.

اسلام دین آسانی است هم برای افراد سالم و هم شمایی که مریض هستید.افراد مریض از روزه منع شده اند ووسواسی ها را هم دستور داده به شک خودشان اعتنا نکنند.دیگر از این آسانتر؟شما باید خودتان را درمان کنید. آدم مریض حتی از غذاهای سالم هم ایراد می گیرد و گمان می کند ایراد از غذاست.

ajdehak;967952 نوشت:
این وسواس روزها و هفته ها وقت منو میگرفت. گاهی یکبار که محتلم میشدم به مدت یک هفته هر روز به حموم میرفتم و وقتی که برمیگشتتم باز هم شک میکردم که فلان قسمت آب رسید یا نه. دیگه به مرز جنون رسیدم. و در تمام مدتی که احساس ناپاکی میکردم زندگیم کاملا فلج بود. به خاطر اینکه میگفتم یک فرد جنب که نباید با این وضعیت به کار نزدیک شه چرا که ناپاکی رو به اون کار هم منتقل میکنه چرا که طبق احادیث فلان و فلان تتا زمانی که جنبه فرشتگان لعنتش میکنن. کلا دست و دلم به هیچ کاری نمیرفت، تقریبا همیشه احساس بسیار بدی داشتم.

درمان شما در سه چیز است:
1.اطمینان خواهی نکنید؛ یعنی از افراد نخواهید که به شما اطمینان بدهند نسبت به نجس و پاکی و...
2.اجتناب نکنید؛ یعنی کارهایی که فکر می کنید نباید با جنابت انجام داد و...
3.خنثی سازی نکنید؛ یعنی شستشوهای مکرر

برادر عزیز! به تنهایی قادر به درمان نخواهید بود.حتما به روان شناس مراجعه کنید.

با آرزوی سلامتی برای شما دوست عزیز

سؤال:
من یک جوان 28 ساله هستم که از همان ابتدا در غسل جنابت و نجس و پاکی وسواس داشتم. سال ها با این وسواسم مبارزه کردم و توانستم مقداری در مساله نجس و پاکی اصلاح کنم خودم را ولی وسواس در غسل جنابت من هیچوقت حل نشد و همینطور وسواس در اینکه جنب شدم یا نه؟دیگه به مرز جنون رسیدم. الان تصمیم گرفتم که دینم رو تغییر بدم. احتمالا مسیحی می شوم. من از یکنفر هیچوقت نمیگذرم و روز قیامت حتما میخواهم که بازخواست بشود و او امام صادق هست که معلوم نیست این حدیث رو از کجا درآورده که اگر به اندازه سر سوزنی از بدن خشک بماند، غسل باطل است. چطور پیامبر با 3 لیتر آب غسل میکردند ؟ آخر مگر ممکن است؟کاش اسلام دین آسانتری بود.

پاسخ:

همینکه توانستید مقداری خود را اصلاح کنید نشان می دهد که چنانچه اراده کنید، می توانید وسواستان را کنترل کنید.
عدم موفقیت شما در بر طرف کردن وسواس غسل جنابت و محتلم شدن به این برمیگردد که از روشهای اصولی برای درمان وسواس استفاده نکرده اید.درمان وسواس بایستی با کمک روان شناس انجام گیرد. به تنهایی نمی توانید با آن مقابله کنید.شاید لازم باشد که قرص مصرف کنید.درمان وسواس بین 15 تا 25 جلسه زمان لازم دارد.برای ما ابهام وجود دارد که آیا شما به روان شناس مراجعه کرده اید یا خیر.اگر مراجعه نکرده اید حتما این کار را انجام دهید و از صرف هزینه نترسید. ارزشش را دارد.فرض کنید دو تا از دندانهایتان خراب شده و میخواهید به دندان پزشک بروید.وسواس می تواند شما را تا آخر عمرتان آزار دهد.پس هرچه سریعتر اقدام کنید به نفعتان است.
در مورد تغییر دین به خاطر وسواس باید به این نکته توجه کنید که وسواس ربطی به دین ندارد و شما اگر مسیحی باشید هم وسواستان درمان نمی شود. وسواس در هر دینی که باشید برای خودش موضوعی پیدا می کند و شما را به آن حساس می کند.
اما دلخوری شما از امام صادق(علیه السلام)؛ نمی دانم چرا شما وقتی میخواهید در مورد امام صادق(علیه السلام) قضاوت کنید، فقط همین روایتی را که ما فرض می کنیم که درست است،در نظر می گیرید و روایات دیگر امام صادق(علیه السلام) را مورد توجه قرار نمی دهید. مگر امام صادق(علیه السلام) نفرمودند کثیرالشک نباید به شکش اعتنا کند.1اسلام دین آسانی است هم برای افراد سالم و هم شمایی که مریض هستید.افراد مریض از روزه منع شده اند ووسواسی ها را هم دستور داده به شک خودشان اعتنا نکنند.دیگر از این آسانتر؟شما باید خودتان را درمان کنید. آدم مریض حتی از غذاهای سالم هم ایراد می گیرد و گمان می کند ایراد از غذاست.خلاصه اینکه درمان شما در سه چیز است:
1.اطمینان خواهی نکنید؛ یعنی از افراد نخواهید که به شما اطمینان بدهند نسبت به نجس و پاکی و...
2.اجتناب نکنید؛ یعنی کارهایی که فکر می کنید نباید با جنابت انجام داد و...
3.خنثی سازی نکنید؛ یعنی شستشوهای مکرر

پی نوشت:
[1] کلینی، محمد، الکافي: جلد3 / باب من شک فی صلاته کلها/حدیث 5211

موضوع قفل شده است