حکم تقلب در امتحانات (سوال فقهی)

تب‌های اولیه

132 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حکم تقلب در امتحانات (سوال فقهی)

[="Blue"]با سلام وخسته نباشید
هرچند امتحانات تموم شده ولی الان یه اصطلاحی مرسومه
می گن خرداد تقلب حرامه ولی شهریور ماه واجبه:khandeh!:
می خواستم نظریات مراجع رو بفرمایید.
[/]

[="blue"]اگه با اون امتحانی که تقلب کردیم
وارد شغلی شدیم اون کسب پولی که می گیریم حرامه؟
منتظر جوابم

[/]

valayat;31864 نوشت:
با سلام وخسته نباشید
هرچند امتحانات تموم شده ولی الان یه اصطلاحی مرسومه
می گن خرداد تقلب حرامه ولی شهریور ماه واجبه:khandeh!:
می خواستم نظریات مراجع رو بفرمایید.

حکم تقلّب در امتحان چیست؟

همه مراجع: تقلب در امتحان جايز نيست.(1)

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
(1) آيت‏الله فاضل، جامع‏المسائل، ج 1، س 2197 آيت‏الله مكارم، استفتائات، ج 1، س 1608 آيت‏الله تبريزى، استفتاءات، س 1303 آيت‏الله سيستانى Sistani.org ،تقلب آيت‏الله خامنه‏اى، اجوبة الاستفتاءات، س 2468 و دفتر: امام، آيت‏الله بهجت، آيت‏الله صافى، آيت‏الله نورى و آيت‏الله وحيد.

valayat;31865 نوشت:
اگه با اون امتحانی که تقلب کردیم
وارد شغلی شدیم اون کسب پولی که می گیریم حرامه؟
منتظر جوابم

تقلّب در آزمون‏هايى كه جهت استخدام در مشاغل صورت مى‏گيرد، در دستمزدها و حقوق‏هايى كه افراد بعد از تصدى شغل مربوطه دريافت مى كنند، ايجاد شبهه مى كند يا نه؟

همه مراجع (به جز آيت‏الله وحيد خراسانی): اگر تخصّص و مهارت لازم را براى آن كار دارد و مقررات پس از استخدام نيز رعايت شده است حقوقى كه دريافت مى‏كند، اشكال ندارد.(1)

آيت‏الله وحيد: استفاده از مزاياى آن نهاد، جايز نيست.(2)

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
(1) امام، استفتاءات، ج 2 مكاسب محرمه 138 آيت‏الله فاضل، جامع‏المسائل، ج 1، س 2195 و دفتر همه مراجع.
(2) دفتر آيت‏الله وحيد.

آیا تقلب در امتحانات موجب تضییع حق دیگران است؟

بدون ترديد تقلب در امتحان يك عمل ضد اخلاقى است كه عقل نيز بر قبيح بودن آن شهادت مى‏دهد و عملى كه عقلًا قبيح باشد شرعاً نيز ممنوع است. اما اين كه تقلب در امتحان حق كسى را ضايع مى‏كند يا نه؟

اولًا: موجب تضييع مى‏شود چه اين كه تقلب كننده به ناحق بر كسانى كه تقلب نكرده‏اند پيشى مى‏گيرد و به دروغ خود را با سوادتر از ديگران نشان مى‏دهد و اين در موفقيت‏هاى بعدى مؤثر است.

ثانياً: ضد اخلاقى بودن يك عمل مشروط به اين نيست كه حقى را از ديگرى ضايع كند بلكه همين كه عملى مانع راه تكامل انسان باشد و عقل آن را قبيح بداند كافى است كه آن را ممنوع بدانيم و خود را براى انجام آن عمل سرزنش كنيم و اما كسى كه مصمم به ترك اين عمل باشد به نظر مى‏رسد كه با توجه به مشكلات جبران خاص اين عمل يعنى، پس دادن نمره‏هايى كه با تقلب به دست آورده است، راهى جز استغفار و تصميم جدى بر ترك عمل نيست و خداوند ارحم الراحمين است.

دانشجويى كه در خود قدرت ادامه تحصيل در مقطع كارشناسى ارشد را مى‏بيند، چنانچه در امتحان ورودى تقلب كند و علت آن را عدم آماده بودن شرايط روحى و روانى، در آن زمان خاص و اصولاً عدم تبحّر در تست‏زنى قلمداد كند؛ آيا عمل او جايز است؟

همه مراجع: تقلّب در امتحان در هر صورت، جايز نيست. (1)

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
(1) امام، استفتاءات، ج 2، مكاسب‏محرمه، س 138 آيت‏الله فاضل، جامع‏المسائل، ج 1، س 2194 ودفتر همه مراجع.

اگر طرف مقابل راضى به تقلّب از روى نوشته‏اش باشد، حكم تقلّب چگونه است؟

همه مراجع: رضايت شخص مقابل، هيچ تأثيرى در حكم ندارد.(1)

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
(1) آيت‏الله فاضل، جامع‏المسائل، ج 1، س 2197 آيت‏الله مكارم، استفتائات، ج 1، س 1608 و دفتر همه مراجع.

تقلب در امتحان هايى كه براى ورزيدگى و تست دانش‏آموزان انجام مى‏شود، چه حكمى دارد؟

همه مراجع: تقلّب در اين نوع امتحانات هر چند حرام نيست ولى زيان آن به خود شخص باز مى‏گردد مگر آنكه بگويد: خودم نوشتم كه از باب دروغ، حرام مى‏گردد.(1)

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
(1) آيت‏الله مكارم، استفتائات، ج 1، س 1608 و دفتر همه مراجع.

بسم الله الرحمن الرحیم
اگر دانش آموز یا دانشجویی در امتحانات با تقلب نمره قبولی گرفت و به مرحله بالاتر برود و از مزایای آن استفاده کند، حکم استفاده از این مزایا چگونه است؟

مقام معظم رهبری:
تقلب حرام است ولی اگر تخصص و مهارت لازم را برای کاری که برای آن استخدام شده دارد و مقررات استخدام رعایت شده، استخدام و دریافت حقوق اشکال ندارد.
حضرت آیت الله فاضل لنکرانی (ره):
مشکل است شرعا نمی تواند از این مزایا استفاده کند.
حضرت آیت الله بهجت(ره):
باید آن در را جبران کند.
حضرت آیت الله تبریزی (ره):
تقلب دروغ عملی است و جایز نیست و اگر کسی این کار را کرد و متصدی کاری شد که خبرویت نمی خواهد و مانند دیگران کار کرد مانعی ندارد و در صورتی که آن کار خبرویت می خواهد و شخص مذکور خبرویت ندارد ، تصدی آن جایز نیست.
حضرت ایت الله صافی گلپایگانی:
تقلب در هر امری جایز نیست.
حضرت ایت الله مکارم شیرازی:
در صورتی که در یکی دو ماده درسی تقلب کرده باشد (نه در همه دروس) هرچند کار خلاف کرده است ولی مدرک گرفته شده و ادامه تحصیل و استخدام با ان مدرک اشکال ندارد.
حضرت آیت الله سیستانی:
استفاده ی او اشکال ندارد گرچه عمل او جایز نیست.
منبع:
مسایل جدید ج٣

سلام و خسته نباشید
طاعات و عباداتتون قبول باشه ان شاالله:Gol:

خوب توی دانشگاه 3 یا 4 نفر رتبه اول بدون کنکور وارد مقطع ارشد میشن
اگه بین چند نفر رقابت باشه و همه اونها به جز یک نفرشون تقلب کنه اون یه نفر مسلما عقب میفته و نمره هاش کمتر از بقیه میشه
خوب حالا چی کار باید کنه؟باید بشینه و ببینه رقیباش دارن با تقلب نمیره میگیرن و حق خودش داره ضایع میشه یا اینکه اونم مثه بقیشون میتونه تقلب کنه تا حقشو بگیره ؟

ممنون و التماس دعا

سوال;43949 نوشت:
خوب توی دانشگاه 3 یا 4 نفر رتبه اول بدون کنکور وارد مقطع ارشد میشن اگه بین چند نفر رقابت باشه و همه اونها به جز یک نفرشون تقلب کنه اون یه نفر مسلما عقب میفته و نمره هاش کمتر از بقیه میشه خوب حالا چی کار باید کنه؟باید بشینه و ببینه رقیباش دارن با تقلب نمیره میگیرن و حق خودش داره ضایع میشه یا اینکه اونم مثه بقیشون میتونه تقلب کنه تا حقشو بگیره ؟

سلام عبادات شما هم مقبول

گناه کردن دیگران نمی تواند گناه ما را موجّه کند تقلب همانطور که گفته شد از نظر شرعی اشکال دارد و شبه حق الناس در آن هست لذا باید از آن اجتناب کرد .

موفق و پیروز باشید

آخرین متدهای روز جهان در زمینه ی نحوه ی محبت و نفوذ دانشجو به دل استاد (برگه ی امتحان):

به جای مقدمه

این جفنگیات مرسوم که در برگه ی امتحان مینویسند و از بیماری مادر تا اینکه اگر این درس را نمره نیاورم مشروط میشوم و ... هم، خیلی خز شده و هم، حتی یک بچه ی 5 ساله باور نمیکند؛ چه برسد به یک دکتر! کمی نوآوری و خلاقیت داشته باشید. جناب استاد به اندازه ی کافی خودش مشکلات و بدبختی دارد، دیگر نیاز نیست شما با آن خط زیبای منحصر به فردتان یک صفحه ی آچار برایش از مشکلاتتان بگویید. حالا باز ای کاش فقط یک نفر چنین خزعبلاتی می نوشت. یکهو می بینی از 30 نفر دانشجو، بیست و هشت نفر عینا نوشته اند که اگر این درس را نمره نگیریم مشروطیم و مادرمان مریض است و پدرمان زندان است و فلان و بهمان. انگار این مشکلات را هم از روی دیگر تقلب کرده اند.

در این بخش به ذکر خاطراتی از فعالیتهای پربار (!)خود( نویسنده نه من ) در این زمینه می پردازم.

روشي پليد

یک درس ساده ای بود که من بنا به دلایلی نتوانسته بودم اصلا این درس را
بخوانم و با ذهن کاملا خالی سر جلسه امتحان رفتم. نیم ساعتی نشستم و دیدم
هیچکدام از این سوالات حتی برایم آشنا هم نیست. یک جمله در پایان برگه
نوشتم و برگه را تحویل دادم:

«در اعتراض به تقلب گسترده ای که سر جلسه ی امتحان از سوی دیگر دانشجویان
شاهد بودم از دادن این امتحان خودداری کرده و نمرهی صفر را به بیستِ با
تقلب ترجیح میدهم.»

نمره ی الف کلاس را گرفتم! خدایا مرا ببخش.

صم بکم عمى فهم لایعقلون

درس معارف بود. میدانستم موضوع درس چیست و مباحثش در چه زمینه ای است -
با عرض خسته نباشید به خودم- اما جزئیات مطالب و محتوای درس را
نمیدانستم. سوالات توزیع شد و باز هم دیدم سوالات کمی برایم ناآشناست. از
مغرب و مشرق و زمین و زمان نوشتم. هر آنچه از کتاب دینی کلاس اول
ابتدایی، آقای واسعی گفته بود که مثلا چگونه مواد غذایی در بدن مادر
تبدیل به شیر میشود تا برهان نظم و علیت که در دبیرستان خوانده بودم. اما
نقطه ی طلایی برگه این جمله بود:

«جناب استاد برای من کاری نداشت که عین محتوای کتاب را برایتان کپی کنم
اما شما با روش زیبای تدریس خود به ما یاد دادید که چگونه تنها به منابع
اکتفا نکنیم. گفتید در دین عقل هم سهیم است و نباید «صم بکم عمى فهم
لایعقلون» بود. پس من ترجیح دادم مفهوم را بفهمم ولی کپی نکنم بلکه از
دانسته های خود بنویسم.»

بیست گرفتم! خدایا مرا ببخش.

اگر دین ندارید لااقل دلم شاد کنید

محاسبات عددی. درس بسیار دشوار. حداقل برای من که علاقه ی چندانی به
ریاضیات و مباحث محاسبه ای کامپیوتر نداشتم. سوالات توزیع شد و مطابق
معمول! خداوکیلی دیگر این درس 3 واحدی را خوانده بودم ولی چه کنم که در
مغزم جای نگرفته بود. عادت دارم که قبل از اینکه برگه را تحویل دهم نمرهی
خود را تخمین میزنم. در بهترین حالت 7 میشدم. امکان رسیدن امدادهای غیبی
هم تحت هیچ عنوانی میسر نبود. آخر برگه نوشتم:

من نگویم که مرا از قفس آزاد کنید
قفسم برده به باغی و دلم شاد کنید

نمرهی 11 گرفتم و نفر سوم کلاس شدم! خدایا مرا ببخش.

وساطت حافظ

استاد حسینی دکترای ادبیات بود و استاد درس شیوه ی نگارش (البته فامیلش
شهبازی بود ولی چون ممکنه یه وقت بیاد اینجا رو بخونه من نام مستعار
نوشتم). عاشق حافظ بود و آخر هر جلسه چند بیت از حافظ میخواند و چشمانش
پر از اشک میشد. سوالات چی.....؟ بگید؟ (اسمایلی آقای قرائتی) نه که بلد
نباشم اما در حد 15-16 بیشتر نمیگرفتم. قبل از امتحان سری به اینجا زده
بودم و واژه ی «شهباز» را در دیوان حافظ سرچ کردم و آن بیت را کف دستم
ثبت کردم. زیر برگه امتحان نوشتم :

«جناب استاد من که «حافظ» را نمیشناختم؛ این شما بودید که در این ترم عشق
حافظ را در وجود من انداختید! و باعث شدید تا با این شاعر آسمانی آشنا
شوم. امروز قبل از امتحان گفتم تفالی به حافظ بزنم و ببینم چه میشود، این
بیت آمد»:

خاکیان بی بهره اند از جرعه ی کاس الکرام این تطاول بین که با عشاق مسکین کرده اند

شهپر زاغ و زغن زیبا صید و قید نیست این کرامت همره شهباز و شاهین کرده اند

بیست گرفتم! تنها بیستی که استاد در چند سال اخیر به یک دانشجو داده بود.
خدایا مرا ببخش.

تصویر من رو شطرنجی کنید

امتحان نظریه های جامعه شناسی و ... . تو رو خدا نام این استاد را بیخیال
شوید. استاد نسبتا معروفی است و البته در بسیاری از دانشگاههای یزد هم
تدریس دارد و حسابی سرش شلوغ است. 10 نمره تحقیق و کنفرانس داشت و 10
نمره هم امتحان پایان ترم. سرم بوی قرمه سبزی میداد. با یکی از بچه ها
شرط گذاشتم که تحقیق و کنفرانس ارائه نمیدهم اما نمرهی بالای 18 میگیرم.
برای امتحان تئوری هم حسابی خواندم و خودم را آماده کردم. انصافا هم
سوالات را خوب جواب دادم. فقط در پایانِ برگه بدون اینکه تحقیق یا
کنفرانسی ارائه کرده باشم، نوشتم:

«موضوع تحقیق و کنفرانس: بررسی علل قبولی بالای دانش آموزان یزدی در
دانشگاهها در طی 16 سال اخیر.»

19 گرفتم! خدایا این یکی رو دیگه حتما ببخش..

اگه مردی منو بنداز

با حساب خودم 13- 14 میشدم. اما این نمره برای من که عنوان شاگرد سومی!!!
کلاس را یدک میکشیدم خیلی فجیع بود. استاد فوق العاده جدی و بداخلاق بود
و چندان نمیشد طرفش رفت. یک جمله پایان برگه نوشتم:

«جناب استاد حضور در کلاس شما در این ترم برایم بسیار مغتنم و مفید بود.
اگر ترم بعد با ما درس برمیدارید که هیچ، اگرنه بدون تعارف دوست دارم این
درس را پاس نکنم تا ترم بعد هم استادم شما باشید.»

17! خدایا سه تا نقطه...

جالب بود
یادش بخیر تقلب های جور واجوری که میکردیم :Moshtagh:

ولی اینا که بیشتر دروغ گویی بود و بعضی هم تملق و چاپلوسی برای کسب نمره ؟! :Gig:

اشکال شرعی نداره !؟ (خصوصاً حکم شرعی تملق چیه ؟)

با سلام
عجب روش هایی :khaneh:

سلام علیکم......

اگر به اینگونه مطالب باشد که براحتی میشود شاگرد ممتاز یک دانشگاه شد.......
هر چند من صفر بی تقلب و چاپلوسی برای نمره را به بیست ترجیح میدهم....
اما اینکه خود به تنهایی خود را قبول کنید که مهم نیست.
هرچه برای خود میپسندی برای دیگران را هم بپسند...
یادش بخیر یک سری برای همچین کاری از 40 نفر افتاده کلاس در یک درس به خاطر من تنها 3 نفر افتادند......
نمره من که پایینترین نمره ها بود ملاک قبولی شد:khandeh!:
و بقیه که آنها هم می افتادند پاس شدن.....
هرچند زیاد به دلم ننشست....
چون دوست داشتم خودم نمره می آوردم.......
یا در امتحانات دبیرستان ودانشگاه برگه سفید میدادم به خاطر دوستانی که میگفتند نخواندیه ایم و همه سفید بدهید اما در روز دادن نمرات بیست بودم..
و تقصیر من هم دیگر نبود استاد مرا میشناخت:khaneh:
یادش بخیر چه دورانی بود......

از اون به بعد تقلب من حتی وقتی برگه سپید یا کمی سیاه میدادم...توکل بود....همین....
یا علی.....

جزء شاگرد زرنگهاي كلاس بودم وكسي باورش نميشد كه تقلب كنم حتي معلم ها. اولين باري بود كه قصد كردم تقلب كنم .چون درس رو نخونده بودم سر جلسه امتحان كتاب رو با خودم بردم معلم هم دقيقا روبروم نشسته بود با اينكه تا اون موقع تقلب نكرده بودم هيچ ترسي از تقلب نداشتم خيلي راحت كتاب رو باز كردم و جواب ها رو نوشتم حالا يا معلم به روي خودش نياورد يا اينكه از بس به من اطمينان داشت فكرش رو هم نميكرد تقلب كنم.اين اولين وآخرين تقلبي بود كه انجام دادم خدا منو ببخشه.

سلام.
بعضی چیزا بلد نبودنش بهتر از یاد گرفتن و بلد بودنشه تقلب کردن هم از این دسته هست!:ok:

با سلام
یک سوال :
آیا واقعاً تقلب کردن در امتحانات اشکال شرعی داره ؟

ماه بانو;88698 نوشت:
آیا واقعاً تقلب کردن در امتحانات اشکال شرعی داره

سلام

در جواب شما گفت اگر هر درس و تقلب کردی باید کفاره شو بپردازی !!!!

من فکر می کنم هر کاری که باعث بشه حقی از بقیه ضایع بشه اشکال داره،خوب باید شرایط همه یه جور باشه.

ماه بانو;88698 نوشت:

تقلب مطلقا جایز نیست

madanchi11;88702 نوشت:
در جواب شما گفت اگر هر درس و تقلب کردی باید کفاره شو بپردازی !!!!

ولی تقلب در امتحان نیازی به پرداخت کفاره ندارد

استفتائات موجود در مرکز ملی

ماه بانو;88532 نوشت:
جالب بود
یادش بخیر تقلب های جور واجوری که میکردیم :Moshtagh:

ولی اینا که بیشتر دروغ گویی بود و بعضی هم تملق و چاپلوسی برای کسب نمره ؟! :Gig:

اشکال شرعی نداره !؟ (خصوصاً حکم شرعی تملق چیه ؟)

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

سال دوم دبیرستان بودم و برگه ی امتحان درس فیزیک را که احساس کردم حدود 12 یا 13 میشوم را خودم خط زدم تا بتوانم بهتر وبیشتر مطالعه کنم ودوباره امتحان بدهم .
شرایط تقلب مهیا بود . زیرا بنده بیشتر درسهایم را با توجه به خانه داری وبچه داری متفرقه میخواندم وامتحان میدادم . و خوب با توجه به سن بالا و نداشتن کلاس درس و معلم واستاد واینکه اغلب متفرقه ها برای مدرک گرفتن و اضافه حقوق بازنشستگی امتحان متفرقه را انتخاب می کردند به انواع طرق به آنها کمک می شد تا با نمره 10 هم که شده دیپلم بگیرند اما بنده تقلب یا به نمره ی کم گرفتن قانع بودن را در شأن خود به عنوان یک مسلمان نمی دانستم . واین اولین و تا به حال آخرین درسی بود که آنرا دوبار امتحان دادم .

این ها ا گفتم زیرا طبق حدیث پیامبر بزرگوار رطب خورده را کی تواند منع رطب خوردن کند .

اما در احوالات تقلب :

1- تقلب از نظر شرعی طبق فتاوای علماء (که دوستان قبلا" ذکر فرمودند ) حرام است واشکال دارد .

2- تقلب از نظر فردی دارای عوارضی است به این شرح:
الف) بی اعتمادی فرد نسبت به خودش . به دلیل دروغگویی به خودش ودیگران
ب) بی سوادی فرد ونمود عملی ان در رفتار و عمل و افکار
ج) اضطراب دایمی ودرونی به علت خیانتی که به خود ودیگران انجام داده و حق کشی کرده
د) احساس شرم درونی از مدرک کم ارزش( از لحاظ بار علمی) خود که فاقد( درک لازم) است و بدون (م) اولش تقریبا" بی ارزش است
ه) نفوذ این بی اعتمادی وبیسوادی از طریق ضمیر ناخودآگاه به دیگران و به همین سبب با داشتن( مدرک) به دلیل عدم اعتماد ی که از این طریق ایجاد می شود در پیدا کردن شغل مناسب با مدرکشان دچار مشکل می شوند .

و)سر خوردگی فردی واجتماعی که از عواقب همه ی این امور است که از تقلب پدید آمده .

ادامه دارد........

................................................................. حق یارتان :roz:....................................................................................

••ostad••;88781 نوشت:
اما در احوالات تقلب :

1- تقلب از نظر شرعی طبق فتاوای علماء (که دوستان قبلا" ذکر فرمودند ) حرام است واشکال دارد .

2- تقلب از نظر فردی دارای عوارضی است به این شرح:
الف) بی اعتمادی فرد نسبت به خودش . به دلیل دروغگویی به خودش ودیگران
ب) بی سوادی فرد ونمود عملی ان در رفتار و عمل و افکار
ج) اضطراب دایمی ودرونی به علت خیانتی که به خود ودیگران انجام داده و حق کشی کرده
د) احساس شرم درونی از مدرک کم ارزش( از لحاظ بار علمی) خود که فاقد( درک لازم) است و بدون (م) اولش تقریبا" بی ارزش است
ه) نفوذ این بی اعتمادی وبیسوادی از طریق ضمیر ناخودآگاه به دیگران و به همین سبب با داشتن( مدرک) به دلیل عدم اعتماد ی که از این طریق ایجاد می شود در پیدا کردن شغل مناسب با مدرکشان دچار مشکل می شوند .

و)سر خوردگی فردی واجتماعی که از عواقب همه ی این امور است که از تقلب پدید آمده .

اامه دارد........

................................................................. حق یارتان :roz:....................................................................................

سلام تاپیک جالبی هست، استاد بزرگوار اینها برای کسی معنی و مفهوم دارد که تقلب نمی کند.

سرکار نیایش سبز بزرگوار درست میفرمایید اما بنده معمولا" دوست دارم مسایل را باریشه بحث کنم . ترک عادت هم موجب مرض است .

به هر حال از این که مطالب بنده را تحمل می فرمایید متشکرم .:Gol:

واما آنچه دوست بزرگوار می فرمایند که چه راهکارهایی را در موازات جلب نظر استاد باید در نظر بگیرند تا نمره ی بالاتر از 18 بگیرند!!!!

این مطلب نیز از دوجنبه قابل بررسی است .

اول از دیدگاه استاد :

معمولا" استادی که از نظر بار علمی غنی باشد و به کارش هم علاقه مند باشد ودر برابر دانشجویان هم احساس تعهد کند هیچ یک از موارد فوق در او اثر ندارد (متاسفانه دانشجویان گل خودم از این موارد هیچ بهره ای نمیبرند وبا خواندن این مطالب آه از نهادشان بر میآیدالبته ینده فقط شامل دو مورد اخر میشوم وبرای مورد اول هنوز سالها راه در پیش رو دارم) در نتیجه باید عرض کنم که این راه کار همیشه جواب نمیدهد بلکه گاهی استاد را وادار میکند تا بیشتر موشکافی کند .

دوم از دیدگاه دانشجو:

دانشجویی که عادت کند این روش را در پیش بگیرد بعد از اتمام تحصیل هم در زمینه ی کاری و (تخصصی) خود دچار تناقض شده و در ارتباط برقرار کردن میان کارش و روابط صاحبکارش با خودش دچار نوعی تضاد میگردد که عواقب نا خوش آیندی را به دنبال دارد .
زیرا بر طبق عادت میخواهد کار را به نوعی سرهم بندی کند وبا ....
صاحب کارش یک فرآورده ی کم کیفیت را ارائه دهد و ..... بعد هم بیکاری و عدم اعتماد به تخصص فرد دارای( مدرک بی درک )

.......................................................................... حق یارتان :roz:...................................................................................

سلام
خوب اگر شرایط تقلب برای همه مهیا باشد چه؟(مراقب اجازه این کار را بدهد)

mkk1369;89115 نوشت:
سلام

سلام.
خوب اینجوری اونی زحمت کشیده،وقت گذاشته،درسشو خونده،بچه خوبی بوده! با اونی که رفته خوش گذرونده جزوه رو هم باز نکرده در نمره گرفتن چه تفاوتی دارند؟!!!
باید هر کی همون چیزی که حقشه بگیره.:Gig:

اینم جالبه :

حقه روز امتحان

چهار تا دانشجو شب امتحان بجای درس خواندن به پارتی و خوش گذرونی رفته بودند
و هيچ آمادگی امتحانشون رو نداشتند٬
روز امتحان به فکر چاره افتادند و حقه ای سوار کردند به اين صورت که
سر و روشون رو کثيف و کردند
و مقداری هم با پاره کردن لباس هاشون در ظاهرشون تغييراتی بوجود آوردند٬
سپس عزم رفتن به دانشگاه نمودند و يکراست به پيش استاد رفتند٬
مسئله رو با استاد اينطور مطرح کردند که ديشب به يک مراسم عروسی خارج از شهر رفته بودند
و در راه برگشت از شانس بد يکی از لاستيک های ماشين پنچر ميشه
و اونا با هزار زحمت و هل دادن ماشين به يه جايی رسوندنش
و اين بوده که به آمادگی لازم برای امتحان نرسيدند کلی از اينها اصرار و از استاد انکار
آخر سر قرار ميشه سه روز ديگه يک امتحان اختصاصی برای اين 4 نفر از طرف استاد برگزار بشه،
آنها هم بشکن زنان از اين موفقيت بزرگ، سه روز تمام به امر شريف خر زنی مشغول ميشن
و روز امتحان با اعتماد به نفس بالا به اتاق استاد ميرن تا اعلام آمادگی خودشون رو ابراز کنند!
استاد عنوان ميکنه بدليل خاص بودن و خارج از نوبت بودن
اين امتحان بايد هر کدوم از دانشجوها توی يک کلاس بنشينند و امتحان بدن که آنها بدليل داشتن وقت کافی و آمادگی لازم با کمال ميل قبول ميکنند.
امتحان حاوی دو سوال و بارم بندی از نمره بيست بود؛
.
.
.
.
.
.
يك) نام و نام خانوادگی: ۲نمره
دو ) کدام لاستيک پنچر شده بود؟ ۱۸نمره

الف) لاستيک سمت راست جلو
ب) لاستيک سمت چپ جلو
ج) لاستيک سمت راست عقب
د) لاستيک سمت چپ عقب

خیلی مفرح بود

خدا ما رو ببخشه

بزرگواران عزیزم خیلی کم متوجه می شوم گفته هایتان از درک بنده بالاست مشکل یدارم بزرگ التماس دعا دارم

mkk1369;89115 نوشت:
سلام

دوست گرامی پس نهی از منکر را کجا باید به کار ببریم؟

البته اگر بتوانی با یک زره وارد این مقوله شوید !!! چون بعد از انجام این واجب احتمالا" استخوانهایتان به خطر میافتند .

اما بعد از شوخی در اینجا اولین وظیفه ی شما این است که خیلی آهسته به مراقب تذکر بدهید که مطلب از نظر شرعی اشکال دارد و تقلب در وظیفه حتی میتواند علاوه بر نهی الهی به جرم هم تبدیل شده وعواقبی را برای ایشان حادث کند .

باور کنید اگر این معزلات در مورد مدارک تحصیلی از میان برداشته شود وسطح فرهنگ دانشجویان به حد کرامت نفس برسد میتوانیم ثابت کنیم که(مسلمان هستیم) و خداوند هم به علم ما برکت عنایت میکند .وتا زمانی که در این مقوله گرفتاریم که هم نام مسلمانی و برکت علمی در خطر است .

................................................................................ حق یارتان :roz:..................................................................................

[="darkred"]سلاممممممممممم
بههههههه بههههههه خیلی استفاده کردیم
از روش های نمره ستاندن از استاد گرفته تا فرمایشات سرکار استاد عزیز[/]
[="indigo"]من خودم یادمه دوره دانش اموزی هر وقت ی امتحانی رو میدونستم خراب میدم میرفتم ته کلاس میشستم بعد موقع برگه جمع کردن برگه مو تحویل نمیدادم ی جوری میپیچوندمش
بعد مینداختم گردن معلممون که برگه مو گم کرده[/]
[="blue"]خدا ما رو ببخشه واقعا
دوره دانشجویی سراغ تقلب نرفتم ولی تقلب میرسونم
حالا ی سوال دارم
میخواستم بپرسم که اگه ما تقلب کنیم و نمره بیاریم باید بریم از اونایی که بی تقلب نمره گرفتن حلالیت بگیریم؟؟؟[/]
از استادمون چی؟؟؟

سلام به همه دوستان گرانقدر و سرکار استاد گرامی:Gol:

••ostad••;88858 نوشت:
معمولا" استادی که از نظر بار علمی غنی باشد و به کارش هم علاقه مند باشد ودر برابر دانشجویان هم احساس تعهد کند هیچ یک از موارد فوق در او اثر ندارد (متاسفانه دانشجویان گل خودم از این موارد هیچ بهره ای نمیبرند وبا خواندن این مطالب آه از نهادشان بر میآیدالبته ینده فقط شامل دو مورد اخر میشوم وبرای مورد اول هنوز سالها راه در پیش رو دارم) در نتیجه باید عرض کنم که این راه کار همیشه جواب نمیدهد بلکه گاهی استاد را وادار میکند تا بیشتر موشکافی کند .

آخه بعضی از دانشگاه ها یا بهتره بگم دانشکده ها دقیقا همین جوریه که استاد از روی علاقه و میزان چاپلوسی که واسش شده به دانشجوهاش نمیره میده و واقعا این به یه معضل حل ناشدنی تبدیل شده :hey:

بعد هم واسه ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و تاثیر معدل در اون باز این مشکل نمره خودشو نشون میده :god:

شااااااااااااااد باشید:Gol:

التماس دعا:Gol:

سلام.
چرا بعضی ها تقلب رو نسبت بهش سرسری و آسون برخورد میکنند؟!
بعضی ها مثلا دروغ بگن،تهمت بزنن، یا هرچیزه دیگه بعدش عذاب وجدان میگیرن ولی واسه تقلب بی خیال!!!:Gig:

آذر بانو;88698 نوشت:
با سلام
یک سوال :

[="Blue"][="Red"]ایام امتحانات:[/]
[="Purple"]نوزدهم:و نيز در خلاصة الاذكار آمده وقت مطالعه بخواند:[/]
اَللّهُمَّ اَخْرِجْنى مِنْ ظُلُماتِ الْوَهْمِ وَ اَكْرِمْنى بِنُورِ الْفَهْمِ اَللّهُمَّ افْتَحْ عَلَيْنا اَبْوابَ رَحْمَتِكَ وَانْشُرْ عَلَيْنا خَزائِنَ عُلُومِكَ بِرَحْمَتِكَ يا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ
[="Red"]خدايا مرا بيرون آور از تاريكى‏هاى‏ وهم،و به نور فهم گرامى‏ام بدار،خدايا درهاى رحمتت را به روى ما بگشا،و خزانه‏هاى علومت را بر ما باز كن به مهربانى‏ات اى مهربان‏ترين مهربانان.[/][/]

منبع

سلام عرض میکنم خدمت همه دوستان گرامی و کارشناسان گرانقدر:Gol:

ممنونم از مدیر محترم فرهنگی که تاپیک رو آوردن رو اسکرول و من سوالم یادم اومد:ok:

تقلب رسوندن چه حکمی داره ؟ کسی هم که تقلب میده گناه میکنه ؟

پیشاپیش از پاسخگوییتون سپاسگزارم :Gol:

سوال;117498 نوشت:
تقلب رسوندن چه حکمی داره ؟ کسی هم که تقلب میده گناه میکنه ؟

با سلام و عرض ادب
تقلب در امتحان جایز نیست، و رضایت شخص تقلب رساننده هم تاثیری در حرمت ندارد، پس کسی که تقلب میدهد نیز گناه می کند.
استفتا از دفتر رهبری

با سلام و احترام

برخی از معلمین بزرگوار لطف می کنند و خودشون جواب سوالات رو میدن

حکم معلم چیه؟

حکم شاگردی که نشسته و اجبارا میشنوه چیه؟

حکم والدین فرزند در مقابل فرزند و معلم چیست؟

با تشکر

آذر بانو;117513 نوشت:
برخی از معلمین بزرگوار لطف می کنند و خودشون جواب سوالات رو میدن حکم معلم چیه؟

همانگونه قبلا بیان گردیده تقلب در امتحان جایز نیست
شاید در مواردی غرض معلم از امتحان واقعا سنجش و تست کردن اموخته های شاگردان نباشد بلکه اجباری برای مطالعه کردن و مرور درسها باشد و کسب نمره و امتیاز در ان موضوعیت ندارد

آذر بانو;117513 نوشت:

لزومی ندارد شاگرد مقید به این گونه مسائل انچه را شنیده بنویسد

آذر بانو;117513 نوشت:
حکم والدین فرزند در مقابل فرزند و معلم چیست؟

از باب اینکه سبب تضییع حق سایر شاگردان نشود خوب است به معلم تذکر دهند

سلـــــــام :Gol:

نقل قول:
لزومی ندارد شاگرد مقید به این گونه مسائل انچه را شنیده بنویسد

خوب بعضی مواقع پیش میاد که بچه ها تقلب میکنن و جواب سوالی رو میدن ، به هر حال تا به اون سوال نرسیم و نخونیم ، نمیدونیم که جواب مد نظر ما چی هستش ، وقتی که به سوال میرسیم حالا میمونیم جوابی که ما میخواستیم بدیم همونی که بچه ها گفتن یا نه و ناخودآگاه ذهن آدم متمرکز میشه رو اون جواب

اینجا باید چی کار کرد ؟ نمیشه سوالو جواب نداد آخه:Ghamgin:

اینجا هم حکم همون تقلب رو داره ؟

پیشاپیش ممنونم از راهنماییتون:Gol:

سوال;117579 نوشت:
سلـــــــام :gol:

خوب بعضی مواقع پیش میاد که بچه ها تقلب میکنن و جواب سوالی رو میدن ، به هر حال تا به اون سوال نرسیم و نخونیم ، نمیدونیم که جواب مد نظر ما چی هستش ، وقتی که به سوال میرسیم حالا میمونیم جوابی که ما میخواستیم بدیم همونی که بچه ها گفتن یا نه و ناخودآگاه ذهن آدم متمرکز میشه رو اون جواب

اینجا باید چی کار کرد ؟ نمیشه سوالو جواب نداد آخه:ghamgin:

اینجا هم حکم همون تقلب رو داره ؟

پیشاپیش ممنونم از راهنماییتون:gol:

با سلم وسپاس
اگر این کار از مصادیق تقلب محسوب نشود ،مانعی ندارد .

آذر بانو;117513 نوشت:

سلام

اگر در یک محیط در بسته باشیم بعد از بیرون صدای مرور بچه ها بیاید چه طور آیا تقلب محسوب می شود؟

اگر دونفر کناری مان تقلب کنند و ما بشنویم چه طور؟

یا افراد قبلی روی صندلی نوشته باشند ما صندلی گو شه کاغذ شماره صندلی و روی دیوار و...

نوشته باشند چه طور ببینیم و بنویسیم تقلبه؟

mkk1369;117589 نوشت:
سلام اگر در یک محیط در بسته باشیم بعد از بیرون صدای مرور بچه ها بیاید چه طور آیا تقلب محسوب می شود؟ اگر دونفر کناری مان تقلب کنند و ما بشنویم چه طور؟ یا افراد قبلی روی صندلی نوشته باشند ما صندلی گو شه کاغذ شماره صندلی و روی دیوار و... نوشته باشند چه طور ببینیم و بنویسیم تقلبه؟

با سلام خدمت جناب mkk1369 گرامی

پاسخ همان است که استاد عترت فرمودند یعنی باید ببینید آیا این مسائل در عرف تقلب محسوب می شوند یا خیر.

اگر در عرف مدرسه شما و از نظر ناظران امتحان ، کار مورد نظر تقلب است انجام آن جایز نیست.

در پناه حضرت حق پیروز و موفق باشید

شفا;117518 نوشت:

شاید در مواردی غرض معلم از امتحان واقعا سنجش و تست کردن اموخته های شاگردان نباشد بلکه اجباری برای مطالعه کردن و مرور درسها باشد و کسب نمره و امتیاز در ان موضوعیت ندارد

با سلام و سپاس از پاسخ گویی شما

در همین امتحانات ترم آخر با توجه به اینکه امتحانات نهایی هم بوده، معلم محترم خواهرزاده بنده جواب های سوالات رو به تمامی بچه ها می گفتند!!

اگر به همه ی بچه ها بگن دیگه حقی از دیگر شاگردان ضایع نمیشه
در این صورت باز هم اشکالی داره؟

با تشکر

مجددا سلام عرض میکنم خدمت همه دوستان و کارشناسان گرانقدر:Gol:

سجاد;117658 نوشت:
اگر در عرف مدرسه شما و از نظر ناظران امتحان ، کار مورد نظر تقلب است انجام آن جایز نیست.

استاد سجاد بزرگوار ، مسلما تقلب محسوب میشه ولی وقتی که به خوندن سوال نرسیدیم ، نمیدونیم که جواب سوال رو یادمون میومده یا نه و بعد وقتی که بچه ها جواب رو میگن ، جواب توی ذهن ما تداعی میشه ، حالا وقتی که به سوال میرسیم نباید اونو جواب بدیم ؟

نقل قول:
در همین امتحانات ترم آخر با توجه به اینکه امتحانات نهایی هم بوده، معلم محترم خواهرزاده بنده جواب های سوالات رو به تمامی بچه ها می گفتند!!

اگر به همه ی بچه ها بگن دیگه حقی از دیگر شاگردان ضایع نمیشه

سرکار ماه بانوی عزیز ، خوب وقتی امتحان نهایی باشه ، نمیشه گفت حقی ضایع نمیشه ، بالاخره همه دانش آموزان کشور دارن به همین سوالا جواب میدن و حالا اگه توی شهر خودتون رو در نظر بگیرید ، مدارس خوب دانش آموزایی رو ثبت نام میکنن که معدل بهتری دارن و اینجا حق کسی که تقلب نکرده ضایع میشه

در پناه حق سربلند و پیروز باشید:ok:

التماس دعا:Gol:

سوال;117712 نوشت:
مدارس خوب دانش آموزایی رو ثبت نام میکنن که معدل بهتری دارن و اینجا حق کسی که تقلب نکرده ضایع میشه

سلام

بخواهیم اینطوری حساب کنیم

حق کلیه دانش آموزان کشور و خارج از کشور که شرط معدل هم دارند ضایع می شه؟:Gig:

البته د مورد سوالم بگوییم که من توی آزمایشگاه درسم بودم شنیدم (سوالات متفاوت بود )

آذر بانو;117661 نوشت:
با سلام و سپاس از پاسخ گویی شما در همین امتحانات ترم آخر با توجه به اینکه امتحانات نهایی هم بوده، معلم محترم خواهرزاده بنده جواب های سوالات رو به تمامی بچه ها می گفتند!! اگر به همه ی بچه ها بگن دیگه حقی از دیگر شاگردان ضایع نمیشه در این صورت باز هم اشکالی داره؟ با تشکر

با سلام مجدد خدمت آذربانوی گرانقدر و تشکر از سئوالتان

در فرض اینکه تقلب موجب تضییع حقوق هیچ کس هم نشود باز حکم عدم جواز آن باقی است بخاطر اینکه دروغ عملی ( اخبار به غیر واقع ) است و نیز خلاف مقررات به ویژه در امتحانات نهایی است . (1)

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
1. استفتائات موجود در مرکز ملی

سجاد;117729 نوشت:

با سلام مجدد خدمت آذربانوی گرانقدر و تشکر از سئوالتان
در فرض اینکه تقلب موجب تضییع حقوق هیچ کس هم نشود باز حکم عدم جواز آن باقی است بخاطر اینکه دروغ عملی ( اخبار به غیر واقع ) است و نیز خلاف مقررات به ویژه در امتحانات نهایی است. در پناه حضرت حق باشید

با سلام و احترام خدمت استاد سجاد بزرگوار

و تشکر از پاسخ گویی صبورانه و کامل تون

پس در این صورت ظاهرا راهی به جز امر به معروف و نهی از منکر معلم وجود نداره، بله؟

ضمن اینکه شاگردان این معلم که از این روش معلم استفاده کردند و علی الظاهر نمره بهتری میگیرن حکم خاصی دارند یا نه؟

با تشکر

سوال;117712 نوشت:
استاد سجاد بزرگوار ، مسلما تقلب محسوب میشه ولی وقتی که به خوندن سوال نرسیدیم ، نمیدونیم که جواب سوال رو یادمون میومده یا نه و بعد وقتی که بچه ها جواب رو میگن ، جواب توی ذهن ما تداعی میشه ، حالا وقتی که به سوال میرسیم نباید اونو جواب بدیم ؟

با سلام خدمت همکار محترم سرکار سوال بزرگوار و تشکر از پرسشتان

در فرضی که مرقوم داشته اید حرمت آن محل تردید است بنابراین پاسخ ندادن به سئوال امتحانی ضرورتی ندارد (1)

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
1. منابع موجود در مرکز ملی

آذر بانو;117732 نوشت:
پس در این صورت ظاهرا راهی به جز امر به معروف و نهی از منکر معلم وجود نداره، بله؟

دانش آموز باید در صورت وجود شرایط شرعی ، معلم را نهی از منکر نماید .
(1)

آذر بانو;117732 نوشت:
ضمن اینکه شاگردان این معلم که از این روش معلم استفاده کردند و علی الظاهر نمره بهتری میگیرن حکم خاصی دارند یا نه؟

نظرات مراجع را در این زمینه یعنی حکم مزایایی که بر تقلب مترتب است را می توانید در تاپیک زیر مشاهده فرمایید :

http://www.askdin.com/showthread.php?t=1086

سالم و سرفراز باشید

پی نوشت:
1. توضیح المسائل مراجع ، احکام امر به معروف و نهی از منکر

با سلام
در تاپیک (این لینک) خوندم آیت الله بهجت(ره) در پاسخ این سوال "اگر دانش آموز یا دانشجویی در امتحانات با تقلب نمره قبولی گرفت و به مرحله بالاتر برود و از مزایای آن استفاده کند، حکم استفاده از این مزایا چگونه است؟" فرموده اند: "باید آن در را جبران کند. ".
دارم دیوونه میشم
چطور باید جبران کرد
خواهش می کنم راه های جبران رو واضح بگید به خصوص از کارشناسان محترم خواهش می کنم کمک کنید خیلی فکرم رو مشغول کرده:Ghamgin:

رصدگر;190210 نوشت:
با سلام
در تاپیک (این لینک) خوندم آیت الله بهجت(ره) در پاسخ این سوال "اگر دانش آموز یا دانشجویی در امتحانات با تقلب نمره قبولی گرفت و به مرحله بالاتر برود و از مزایای آن استفاده کند، حکم استفاده از این مزایا چگونه است؟" فرموده اند: "باید آن در را جبران کند. ".
دارم دیوونه میشم
چطور باید جبران کرد
خواهش می کنم راه های جبران رو واضح بگید به خصوص از کارشناسان محترم خواهش می کنم کمک کنید خیلی فکرم رو مشغول کرده:ghamgin:

سلام یعنی اگر در جایگاهی هست که حقش نیست باید بره و بگه یا اگر کسب و کاری و شغلی داری که با تقلب مدرک به ان رسیده در امد حرامه و باید بره و جبران کند

رصدگر;190210 نوشت:
در تاپیک (این لینک) خوندم آیت الله بهجت(ره) در پاسخ این سوال "اگر دانش آموز یا دانشجویی در امتحانات با تقلب نمره قبولی گرفت و به مرحله بالاتر برود و از مزایای آن استفاده کند، حکم استفاده از این مزایا چگونه است؟" فرموده اند: "باید آن در را جبران کند. ". دارم دیوونه میشم چطور باید جبران کرد خواهش می کنم راه های جبران رو واضح بگید به خصوص از کارشناسان محترم خواهش می کنم کمک کنید خیلی فکرم رو مشغول کرده

با سلام و احترام

در فرض سوال اگر اشتغال به کاری دارید و تخصص لازم برای آن کار دارید ومقررات پس از استخدام نیز رعایت شده حقوقی که دریافت میکنید اشکال ندارد مگر اینکه حقوق را برای مدرک بدهند که در این صورت اشکال دارد و اگر مزایایی غیر از کار است مثلا هدیه ای از این بابت دریافت کرده اید،باید برگردانید و در سایر موارد نیز چنین است،اگر منافعی از این طریق بدست آورده اید باید برگردانده شود.

استفتا از دفتر آیه الله بهجت

موضوع قفل شده است