جمع بندی احساس می کنم دوستم مرا نبخشیده است!

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
احساس می کنم دوستم مرا نبخشیده است!

سلام من الان به یکی از دوستانم یک معذرت خواهی بدهکارم من دنبالش گشتم تا پیداش کنم و بالخره پیداش کردم و بهش سلام کردم و اون به یه لحنی که خوشش نمیاد بامن صحبت کنه بهم گفت سلام من بهش گفتم اگه هرچی بهت بدی کردم و کاره بدی از من دیدی منو ببخش و اون با همون لحن گفت باش و من حسی که درباره اون داشتم این بود که اون هنوز منو نبخشیده حالا من میخوام بدونم چکار کنم که اون منو ببخشه درحالی که حتی نمیخواد با من صحبت کنه لطفا بگید چیکار کنم من نمیخوام گناهی گردنم باشه

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد اویس

محمدرضا123;967264 نوشت:
سلام من الان به یکی از دوستانم یک معذرت خواهی بدهکارم من دنبالش گشتم تا پیداش کنم و بالخره پیداش کردم و بهش سلام کردم و اون به یه لحنی که خوشش نمیاد بامن صحبت کنه بهم گفت سلام من بهش گفتم اگه هرچی بهت بدی کردم و کاره بدی از من دیدی منو ببخش و اون با همون لحن گفت باش و من حسی که درباره اون داشتم این بود که اون هنوز منو نبخشیده حالا من میخوام بدونم چکار کنم که اون منو ببخشه درحالی که حتی نمیخواد با من صحبت کنه لطفا بگید چیکار کنم من نمیخوام گناهی گردنم باشه

با عرض سلام خدمت شما برادر گرامی
توصیه اول این است که اگر واقعا به آن شخص بدی کردید به یک بار سلام و طلب حلالیت بسنده نکنید و همچنان با رفتار گرم و صمیمی خود درصدد بر طرف کردن ناراحتی و کدورت طرف مقابل خود باشید و بدانید که برای رفع ناراحتی شخص نیاز به زمان و تلاش بیشتری است

دوم اینکه یکی از راه ها برای برطرف شدن کینه ها و کدورت ها هدیه دادن است. شما میتوانید هدیه ای را برای دوستتان تهیه نموده و به او تقدیم نمایید.

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله در حدیثی می فرمایند :

تَهادَوا تَحابُّوا ، تَهادُوا فإنَّها تَذهَبُ بِالضَّغائنِ(1)
یعنی به يكديگر هديه دهيد، تا نسبت به همديگر با محبت شويد. به يكديگر هديه دهيد؛ زيرا هديه كينه ها را مى برد.

اما در صورتی که هدیه دادن را نیز به هر دلیلی مناسب نمی دانید و یا حس میکنید که شخص ممکن است همچنان به قهر خود اصرار ورزد و تلاش شما بی فایده باشد توصیه ما این است که کارهای خیری را به نیت وی انجام دهید و ثوابش را به او تقدیم کنید مثلا صدقه دهید یا قرآنی تلاوت کنید و آن را در ذهنتان تقدیم این شخص نمایید و یا برای امرزش گناهان این شخص دعا کنید. از این طریق هم انشالله رفع دین خواهد شد.

پینوشت:
1- الكافي : ۵/۱۴۴/۱۴

باسمه الکریم

سلام علیکم

محمدرضا123;967264 نوشت:
من نمیخوام گناهی گردنم باشه

اگر حقی از فرد مذکور ضایع نموده اید باید جبران شود مثل حق آبرو،احترام،کرامت نفس انسانی و الهی ایشان

یا حقوق مادی و معنوی وی.گاهی تنها عذرخواهی حق الناس را از گردن انسان ساقط نمی کند و کار با طلب بخشش

اصلاح نمی گردد در اینگونه موارد باید حق مؤمن اعاده شود؛مثل اینکه آبروی ریخته اش باز گردد،مال غصب شده اش

پس داده شود و دل شکسته اش با سعی و تلاش و جبران ترمیم گردد.به تعبیری باید عملا عذرخواهی کرد نه تنها لفظا.

موارد فوق وظیفه ی شخص در عذرخواهی است و طرفی هم که به او ظلم،تعدی و جفا شده است بهتر است سریع الرضا

و کریم الخُلق بوده و زود ببخشد تا مصداق"والعافین عن الناس" باشد.

سلام بر عکسشم ممکنه
نمیدونم اجازه دارم مطلبی بنویسم یا خیر؟
مدتی قبل وبلاگی را با همکاری دوستم در نت ایجاد کردم
و وقتی خیلی تعداد بازدید کنندگان اون بالا رفت و...... همه چیز داشت خوب پیش میرفت
دوستم بی خبر از من رمز وبلاگ رو تغییر داد و مطالب اون رو هم عوض کرد و.... همه رو از دور و بر وبلاگ دور کرد

من نمیدونم چرا ایشون اینجوری شدند اما گاهی در نت بهم میرسیم و بهش میگم چرا؟
اونم میگه تا تو باشی اینهمه طرفدار جمع نکنی!!!!!

سوال:
من نسبت به یکی از دوستانم اشتباهی را مرتکب شدم که از من ناراحت شده. از او عذرخواهی و طلب حلالیت کردم اما به نظر میرسد همچنان از من ناراضی باشد در این مواقع باید چه کار انجام داد؟

پاسخ:

توصیه اول این است که اگر واقعا به آن شخص بدی کردید به یک بار سلام و طلب حلالیت بسنده نکنید و همچنان با رفتار گرم و صمیمی خود درصدد بر طرف کردن ناراحتی و کدورت طرف مقابل خود باشید و بدانید که برای رفع ناراحتی شخص نیاز به زمان و تلاش بیشتری است
دوم اینکه یکی از راه ها برای برطرف شدن کینه ها و کدورت ها هدیه دادن است. شما میتوانید هدیه ای را برای دوستتان تهیه نموده و به او تقدیم نمایید.

پيامبر خدا (صلى الله عليه و آله) در حدیثی می فرمایند :
تَهادَوا تَحابُّوا ، تَهادُوا فإنَّها تَذهَبُ بِالضَّغائنِ(1)

یعنی به يكديگر هديه دهيد، تا نسبت به همديگر با محبت شويد. به يكديگر هديه دهيد؛ زيرا هديه كينه ها را مى برد.
اما در صورتی که هدیه دادن را نیز به هر دلیلی مناسب نمی دانید و یا حس میکنید که شخص ممکن است همچنان به قهر خود اصرار ورزد و تلاش شما بی فایده باشد توصیه ما این است که کارهای خیری را به نیت وی انجام دهید و ثوابش را به او تقدیم کنید مثلا صدقه دهید یا قرآنی تلاوت کنید و آن را در ذهنتان تقدیم این شخص نمایید و یا برای امرزش گناهان این شخص دعا کنید.
نکته دیگر اینکه اگر حقی از فرد مذکور ضایع نموده اید باید جبران شود مثل حق آبرو، و یا حقوق مادی وی. در این موارد تنها عذرخواهی حق الناس را از گردن انسان ساقط نمی کند و کار با طلب بخشش اصلاح نمی گردد در اینگونه موارد باید حق مؤمن اعاده شود؛ مثل اینکه آبروی ریخته اش باز گردد، مال غصب شده اش پس داده شود و دل شکسته اش با سعی و تلاش و جبران ترمیم گردد. به تعبیری باید عملا عذرخواهی کرد نه تنها لفظا.

پینوشت:
1.کلینی، محمد بن یعقوب (329ق)، الکافی، تحقیق علی‌اکبر غفاری، تهران، دارالکتب الاسلامیة، 1363ش.، جلد 5، صفحه144، حدیث14.

موضوع قفل شده است