ياد گرفتن احكام

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ياد گرفتن احكام

با سلام

من تصميم گرفتم احكام رو ياد بگيرم ولي به ذهن سپردن اين همه حكم واقعا خيلي سخته و من هر چي مي خونم و حفظ ميكنم بعد از يه مدت كلا يا بخشي از اون فراموش مي شه

من فكر مي كنم اگه قانون احكام رو ما بدونيم توي ذهن ماندن خيلي راحت تره . مثلا حكم كلي كه در مورد شك وجود داره و طلبه ها مي خونن يا حالا قوانين ديگه اي كه به ذهن سپردن احكام رو راحت تر مي كنن

ايا مرجعي در اين مورد وجود داره كه به خاطر سپاري و ياد گرفتن احكام رو راحت تر كنه ؟
طلبه ها توي حوزه براي ياد گرفتن احكام چي مي خونن ؟

t4h9r1;31826 نوشت:
من تصميم گرفتم احكام رو ياد بگيرم ولي به ذهن سپردن اين همه حكم واقعا خيلي سخته و من هر چي مي خونم و حفظ ميكنم بعد از يه مدت كلا يا بخشي از اون فراموش مي شه

با سلام

بزرگوار

حفظ كردن مساله هاي احكام با ياد گرفتن ديكر مطالب و مسايل دين متفاوت است و نمي توان در يك سطح دانست

مثلا انسان بايد به تمام اخلاقيات اگاه باشد و بداند كه غيبت چيست چه جايگاهي دارد و افترا به ديگران چيست؟ و تهمت چيست و حسادت چه مراتبي دارد و ........ تا درگناه نيفتد و هر لحظه احساس كرد كه به يكي از اين رذايل اخلاقي گرفتار شد به اصلاح خود بپرداز

از طرفي انسان بيشتر در معرض چنين مسايلي است و بايد حتما تا جايي كه مي تواند انها را بياموزد تا در مرحله عمل وظيفه خود را بداند

همچنين است مسايل عقيدتي كه انسان بايد به تمام جوانب دين خود اگاهي داشته باشد و لااقل بداند ديني كه از ان اطاعت مي كند براي چيست و چه وظايفي در مقابل دين دارد و دين چه خواسته هايي از انسان دارد و در مقابل اديان ديكر بتواند از دين متبوع خود دفاع كند

ولي مسايل فقهي و احكام اين گونه نيست كه انسان به تمام جوانب ان اگاه باشد زيرا خيلي از ابواب فقه است كه مورد نياز همه انسانها در تمام دوره زماني و روزمره نيست

مثلا باب خمس سالي يك بار لازم است و يا باب ارث عمري يك بار براي انسان پيش مي ايد و هر فردي مي تواند به راحتي با مراجعه به مرجع خود انها را براي چند روز بياموزد و بعدا لازم نيست كه حتما بايد بداند زيرا براي فرد دانستن ان ضرورتي ندارد

يا مثلا باب مسايل حج و روزه و اجازه و ......سالي يه بار و هر وقت به مكه مشرف شد لازم است و اينها را در موقع لزوم مي تواند ياد بگيرد

مي ماند برخي مطالب مثل نماز و وضو و مطهرات و نجاسات و .....كه اينها را هر فردي به راحتي مي تواند با مطالعه و يا موجهه با ان مشكل بپرسد و يا به رساله مرجع خود مراجعه و مشكل خود را بر طرف كند

t4h9r1;31826 نوشت:
من فكر مي كنم اگه قانون احكام رو ما بدونيم توي ذهن ماندن خيلي راحت تره . مثلا حكم كلي كه در مورد شك وجود داره و طلبه ها مي خونن يا حالا قوانين ديگه اي كه به ذهن سپردن احكام رو راحت تر مي كنن ايا مرجعي در اين مورد وجود داره كه به خاطر سپاري و ياد گرفتن احكام رو راحت تر كنه ؟ طلبه ها توي حوزه براي ياد گرفتن احكام چي مي خونن ؟

باز سلام

و اما اين كه مي فرماييد قانون احكام و اين كه طلبه ها در مورد احكام چه مي خوانند؟؟

طلبه ها مبادي و روش استنباط و استدلال را ياد مي گيرند يعني طلبه ها در حوزه اموزش مي بينند كه چگونه مساله اي را ابتدا استنباط كنند و بعدا حكم ان را صادر كنند

به طور خلاصه روش استنباط و استدلال را ياد مي كيرند و كه علمي بس دشوار و سخت ،‌ سخت است

زيرا ابتدا احاطه به احاديث و صحت و سقم روايت و سپس احاطه به اصول فقه و روش استنباط و استدلال سپس صدور حكم.

t4h9r1;31826 نوشت:
با سلام من تصميم گرفتم احكام رو ياد بگيرم ولي به ذهن سپردن اين همه حكم واقعا خيلي سخته و من هر چي مي خونم و حفظ ميكنم بعد از يه مدت كلا يا بخشي از اون فراموش مي شه من فكر مي كنم اگه قانون احكام رو ما بدونيم توي ذهن ماندن خيلي راحت تره . مثلا حكم كلي كه در مورد شك وجود داره و طلبه ها مي خونن يا حالا قوانين ديگه اي كه به ذهن سپردن احكام رو راحت تر مي كنن ايا مرجعي در اين مورد وجود داره كه به خاطر سپاري و ياد گرفتن احكام رو راحت تر كنه ؟ طلبه ها توي حوزه براي ياد گرفتن احكام چي مي خونن ؟

با سلام وتشكر از سوال خوبِ شما
احتراما
خيالت را راحت كنم حتي براي خيلي از طلبه ها هم ، همين رساله فارسي رابايد به اهل فن رجوع كنند وبرايشان در بعضي مواقع توضيح داده شود ولذا اگر شما توجه كنيد يك شخص بخواهد به درجه اجتهاد برسد خيلي كلاس ها واستادها را بايد تجربه كند.

علي اي حالٍ خودِ احكام بعضي قسمتها راحت است كه بااشاره ياد مي گيرند ولي بعضي مواقع نياز توضيح جدي يك استاد دارد وخود گستردگي فقه هم اقتضاء مي كند كه يك طلبه هم نتواند همه مسائل را به ذهن بسپارد ونياز رجوع به كتاب دارد.
ولذا بر ما وشما كاربر محترم رجوع به كتاب ودر بعضي مواقع (بلكه بيشتر مواقع )رجوع به متخصص اين فن لازم است.

[=&quot]با سلام و تشكر از پاسخ ها خيلي استفاده كردم مخصوصا در مورد اولين پاسخ[/]

[=&quot]من يه چيزي شنيدم عين عبارت يادم نيست اگه اشتباه لطفا راهنمايي بفرماييد گفته ميشه يادگيري احكام واجبه يا حالا شايد لازمه دقيق يادم نيست [/]

[=&quot]پس بحث يادگيري و به ذهن سپردن مهم شد .[/]

[=&quot]البته ظاهرا سوالمو درست مطرح نكردم . بزرگوارهايي هستن كه تو اين زمينه موفق بودن . سوال من راهكارها و روش و يا معرفي مرجع بود
[/]
[=&quot]اگه امكان داره در مورد اصول فقه بيشتر توضيح بفرماييد بيشتر سوال من اين بود
[/]

t4h9r1;31952 نوشت:
من يه چيزي شنيدم عين عبارت يادم نيست اگه اشتباه لطفا راهنمايي بفرماييد گفته ميشه يادگيري احكام واجبه يا حالا شايد لازمه دقيق يادم نيست

با سلام

بله ياد گيري احكامي كه انسان بدانها مبتلي به است واجب است مثلا يادگيري احكام نماز واجب است براي انسان ولي احكام حج كه فعلا نيازي براي ان ندارد واجب نيست و احكام حج زماني واجب مي شود كه بخواهد به حج مشرف شود زيرا بايد اعمال خود را درست انجام دهد

يا مثلا احكام روزه در ماه مبارك رمضان واجب است كه ياد بگيرد

t4h9r1;31952 نوشت:
پس بحث يادگيري و به ذهن سپردن مهم شد .

بحث ياد گيري زماني واجب است كه بدانها مبتلي به باشد

t4h9r1;31952 نوشت:
بزرگوارهايي هستن كه تو اين زمينه موفق بودن . سوال من راهكارها و روش و يا معرفي مرجع بود

اين سوالتان را هم بنده درست متوجه نشدم

t4h9r1;31952 نوشت:
اگه امكان داره در مورد اصول فقه بيشتر توضيح بفرماييد بيشتر سوال من اين بود

اصول فقه دربرگيرنده اصولي است كه فقها از ان اصول در راه استنباط احكام استفاده مي كنند به نظر نمي توان بيشتر از اين توضيح داد چون توضيح بيشتر ما را وارد بحث تخصصي مي كند

ولي اين ادرس ها را براي مطالعه بيشتر خدمتتان معرفي مي كنم

http://www.andisheqom.com/Files/olumeslamic.php?idVeiw=1886&level=4&subid=1886

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%B5%D9%88%D9%84_%D9%81%D9%82%D9%87

http://www.hoseini.org/darsosool.htm

t4h9r1;31952 نوشت:
من يه چيزي شنيدم عين عبارت يادم نيست اگه اشتباه لطفا راهنمايي بفرماييد گفته ميشه يادگيري احكام واجبه يا حالا شايد لازمه دقيق يادم نيست

با سلام وتشكر از پي گيري شما
در رساله مراجع م/11 اين گونه امده است
11)مسائلى را كه انسان غالبا به آنها احتياج دارد واجب است، ياد بگيرد.

t4h9r1;31952 نوشت:
البته ظاهرا سوالمو درست مطرح نكردم . بزرگوارهايي هستن كه تو اين زمينه موفق بودن . سوال من راهكارها و روش و يا معرفي مرجع بود

اگر سوال را درست فهميده باشم دستو كم در 4 پست ويا بيشتر به اين موضوع پرداخته شده است در تاپيك احكام تقليد ويا در موضوع مسائل متفرقه در مورد تقليد اشاره هاي متعددي شده است

t4h9r1;31952 نوشت:
اگه امكان داره در مورد اصول فقه بيشتر توضيح بفرماييد بيشتر سوال من اين بود

كتابي به نام اصول فقه است كه طلبه ها در طي سالهاي متعددبه تحصييل مي پردازند ايامنظورت اين كتاب است يا چيز ديگري را مي خواهيد اشاره كنيد
رساله مراجع م/11

t4h9r1;31952 نوشت:

[=&quot]بزرگوارهايي هستن كه تو اين زمينه موفق بودن . سوال من راهكارها و روش و يا معرفي مرجع ب[=&quot]ود
[=&quot]

[=Garamond]با سلام و تشكر بابت راهنمايي در مورد وجوب يادگيري مسائل لازم و توضيح در مورد اصول فقه
[=Garamond]
[=Garamond] اما من هنوز نتونستم اصل سوالمو جواب بگيرم ظاهرا بايد اسم موضوع رو راهكارهاي يادگيري احكام لازم پرتكرار ميذاشتم
[=Garamond]
[=Garamond] تصميم دارم اگه بشه همين مسائل لازم رو هم جوري به ذهن بسپرم كه نياز كمتري به مراجعه به رساله باشه چون همه جا دسترسي به اون امكان پذير نيست .
[=Garamond]
[=Garamond] اينكه گفتم [=Garamond]بزرگوارهايي هستن كه تو اين زمينه موفق بودن منظور من كسايي هستن كه يه جورايي به مسائل و احكام شرعي غالبا تسلط دارن .
[=Garamond] مثلا اگه بخوايم در زمينه درمان بيماري مردم موفق شويم . راهكارهاي اونو از پزشك يا كسي كه در اين زمينه موفق شده بايد بپرسيم . همونطور اگه كسي معلم خوبي هست ميريم ازش مي پرسيم از چه راه ههايي توي كارت موفق شدي .به همين دليل اين سوال رو توي انجمن احكام پرسيدم تا كسايي كه به اين اشراف بر احكام رسيدن راه هاي موفقيتشون رو بيان كنن .
[=Garamond]
[=Garamond] و منظور من از معرفي مرجع ،مرجع تقليد نبود.منظور من منبع يعني كتاب ، سايت يا نرم افزاري بود كه بتونه در زمينه بهتر ياد گرفتن كمك كنه .
[=Garamond]
[=Garamond] مثلا من براي يادگيري احكام رساله رو مي خوندم اين رساله براي من بيان راحتي نداشت بعد كتاب اموزش فقه رو ديدم كه بيان راحت تري داشت و يه سري مسائل رو جمع بندي كرده بود . در نتيجه اول كتاب اموزش فقه رو مي خوندم بعد رساله رو . اينجوري بهتر متوجه مي شدم . يا مثلا شنيدن احكام به يادگيري و به خاطر سپاري بهتر كمك ميكنه تا خوندن .اينجا برعكس شده ديدن كي بود مانند شنيدن
[=Garamond]
[=Garamond] وجود داره نرم افزار هاي اموزشي كه احكام رو توضيح داده باشه ؟؟؟؟ [=Garamond]:Sokhan:
[=Garamond]
[=Garamond] اگه نيست چرا نيست ؟ [=Garamond]:Gig:
[=Garamond]
[=Garamond] اميدوارم تونسته باشم هدف سوالمو برسونم

t4h9r1;32743 نوشت:
وجود داره نرم افزار هاي اموزشي كه احكام رو توضيح داده باشه ؟؟؟؟

با سلام و تشكر از پي گيري شما

بله نرم افزار هاي آموزشي زيادي در زمينه احكام هست كه يكي از بهترين هاي آن كار مؤسسه تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي است به نام نور احكام ، كه آموزش تصويري رساله است تا آنجا كه اطلاع دارم تا به حال 5 عدد از آن منتشر شده است نمي دانم محل سكونت شما كجاست لذا شماره تهران و قم براي شما مي نويسم :

88305289-021 مركز پخش
7744029-0251 امور كاربران

www.noorsoft.org

t4h9r1;32743 نوشت:

[=Garamond]با سلام و تشكر بابت راهنمايي در مورد وجوب يادگيري مسائل لازم و توضيح در مورد اصول فقه

[=Garamond]اما من هنوز نتونستم اصل سوالمو جواب بگيرم ظاهرا بايد اسم موضوع رو راهكارهاي يادگيري احكام لازم پرتكرار ميذاشتم

[=Garamond]تصميم دارم اگه بشه همين مسائل لازم رو هم جوري به ذهن بسپرم كه نياز كمتري به مراجعه به رساله باشه چون همه جا دسترسي به اون امكان پذير نيست .

[=Garamond]اينكه گفتم [=Garamond]بزرگوارهايي هستن كه تو اين زمينه موفق بودن منظور من كسايي هستن كه يه جورايي به مسائل و احكام شرعي غالبا تسلط دارن .
[=Garamond]مثلا اگه بخوايم در زمينه درمان بيماري مردم موفق شويم . راهكارهاي اونو از پزشك يا كسي كه در اين زمينه موفق شده بايد بپرسيم . همونطور اگه كسي معلم خوبي هست ميريم ازش مي پرسيم از چه راه ههايي توي كارت موفق شدي .به همين دليل اين سوال رو توي انجمن احكام پرسيدم تا كسايي كه به اين اشراف بر احكام رسيدن راه هاي موفقيتشون رو بيان كنن .

[=Garamond]و منظور من از معرفي مرجع ،مرجع تقليد نبود.منظور من منبع يعني كتاب ، سايت يا نرم افزاري بود كه بتونه در زمينه بهتر ياد گرفتن كمك كنه .

[=Garamond]مثلا من براي يادگيري احكام رساله رو مي خوندم اين رساله براي من بيان راحتي نداشت بعد كتاب اموزش فقه رو ديدم كه بيان راحت تري داشت و يه سري مسائل رو جمع بندي كرده بود . در نتيجه اول كتاب اموزش فقه رو مي خوندم بعد رساله رو . اينجوري بهتر متوجه مي شدم . يا مثلا شنيدن احكام به يادگيري و به خاطر سپاري بهتر كمك ميكنه تا خوندن .اينجا برعكس شده ديدن كي بود مانند شنيدن

[=Garamond]وجود داره نرم افزار هاي اموزشي كه احكام رو توضيح داده باشه ؟؟؟؟ [=Garamond]:Sokhan:

[=Garamond]اگه نيست چرا نيست ؟ [=Garamond]:Gig:

[=Garamond]اميدوارم تونسته باشم هدف سوالمو برسونم

با سلام و تشکر از شما پرسشگر محترم جناب t4h9rI:

اگر منظور شما این است که در مورد احکام نر افزار معرفی کنیم باید عرض کنم که در این زمینه کار بسیاری شده است که بعنوان نمونه بنده به یک مورد اشاره میکنم وآن گنجینه فقه اهل بیت است که شامل متن 20رساله و 32000استفتاء وآموزش تصویری احکام است شما میتوانید با تهیه این نرم افزار و مشاهده قسمت آموزشی آن به مطالب مورد نظر دست پیدا کنید :Gol::Gol::Gol:

برای یادگییری احکام کتابهای زیادی موجود است ، از جمله کتابهای آقای محمد وحیدی که احکام را به صورت دسته بندی شده بیان کرده ، که شامل چندین دوره است :

احکام مقدماتی 1و2 که بخش عمده ای از مسائل مورد ابتلا در آن گردآوری شده
احکام عموعی( 1) به توضیح و تبیین یازده عبادت واجب پرداخته
احکام عمومی (2) تبیین کلیه عبادات مستحبی
احکام عمومی (3) تبیین احکام غیر عبادی

همچنین کتابهای آموزش احکام آقای فلاح زاده

بزرگوارهايي هستن كه تو اين زمينه موفق بودن . سوال من راهكارها و روش و يا معرفي مرجع بود

با سلام خدمت شما دوست گرامی
در باره یادگیری احکام می توانید از موارد زیر بهره مند شوید:
1- شیوه دسته بندی احکام ، کمک زیادی به یادگیری و حفظ آن می نماید.
2- مطالعه مستمر و آشنایی با سؤال های مورد ابتلا و پاسخ آن.
3- توجه به اختلاف آرای مراجع عظام که برای این کار می توانید از کتاب توضیح المسائل مراجع استفاده نمایید.
4- کتاب هایی مانند رساله دانشجویی از سید مجتبی حسینی یا کتاب استفتائات جدید در چهارجلد، جزوات استفتا وتحقیقی جامعة الزهرا(س) و کتاب های دسته بندی احکام از اساتیدی مثل فلاح زاده ، وحیدی ومشفق می تواند شما را به هدفتان نزدیک سازد.

با سلام و تشكر از همه كساني كه در اين موضوع شركت كردند . واقعا استفاده بردم .:Gol:

و اينم نور احكام (تصويري) كه در اين تاپيك اشاره شده بود . واقعا عاليه

مجموعه کامل نور احکام - آموزش تصویری رساله توضیح المسایل

زنده باد آقاي فلاح زاده . خدايا بي حساب كتاب يه راست ببرشون بهشت :Gol:

موضوع قفل شده است