جمع بندی دعای طول عمر

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دعای طول عمر

سيّد ابن طاووس به سند معتبر، از جميل بن درّاج روايت كرده: مردى خدمت امام صادق عليه السّلام آمد و گفت: اى مولاى من سنّ و سالم بالا رفته، و خويشانم مرده اند، و مونسى ندارم، مى ترسم مرا هم مرگ دريابد، حضرت فرمود: برادران مؤمن صالح، براى انس گرفتن از نزديكان بهترند، و اگر طولانى شدن عمر خود و خويشان و دوستان را خواهى، اين دعا را پس از هر نماز بخوان.

اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ اَللّهُمَّ اِنَّ رَسُولَكَ الصّادِقَ الْمُصَدَّقَ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَآلِهِ قالَ اِنَّكَ قُلْتَ ما تَرَدَّدْتُ فى شَىْءٍ أَنَا فاعِلُهُ كَتَرَدُّدى فى قَبْضِ رُوحِ عَبْدِىَ الْمُؤْمِنِ يَكْرَهُ الْمَوْتَ وَاَكْرَهُ مَسآئَتَهُ اَللّهُمَّ فَصَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعَجَّلْ لِوَلِيِّكَ الْفَرَجَ وَالْعافِيَةَ وَالنَّصْرَ وَلا تَسُؤْنى فى نَفْسى وَلا فى اَحَدٍ مِنْ اَحِبَّتى

خدايا بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست، خدايا رسول راستگوى تصديق شده ات (درود تو بر او و خاندانش) گفت: كه تو فرمودى: در هيچ كارى از كارهايم ترديد نكرده ام همچون ترديد در گرفتن روح بنده مؤمنم درحالى كه او مرگ را خوش ندارد و من هم رنجاندن او را خوش ندارم، خدايا بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست، و براى ولیّت گشايش و عافيت و يارى را نزديك گردان، و درباره خودم، و احدى از دوستانم بدى قرار مده.
و اگر خواهى يك يك از دوستان خود را نام ببر و بگو: «و لا فى فلان و لا فى فلان» راوى گفت: چون بر اين دعا مداومت كردم، چندان عمر يافته ام كه از زندگانى ملول و خسته شده ام، و اين دعا بسيار معتبر است.
و در تمام كتاب هاى دعا نقل شده

منتخب مفاتیح الجنان

یا هو یا من لا هو الا هو

سلام و عرض ادب

ایا دستور العمل راحت تری هم هست مثل مداومت بر ذکر خاصی گفتن؟

و اینکه مداومت یعنی حداقلش چند روز باید باشه؟

خیلی ممنونم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد عمار

پرسش:
اذکار و دعاهایی که برای طول عمر موثر می باشند را ذکر بفرمایید؟

پاسخ:
بعضی اذکار برای سلامتی و طول عمر سفارش شده است که خواندن آن توسط معصومین علیهم السلام توصیه شده است:

پیامبر خدا(ص) فرمودند: "جمله «لا حول و لا قوة الا باللّه‏» 99 درد را شفا می‏‌دهد که ساده‏‌ترین آن‌ها اندوه است.(1)

جمیل، از امام جعفر صادق علیه السلام روایت کرده است که گفت: شنیدم از آن حضرت که مى ‏فرمود:
«هر که هفتاد مرتبه بگوید: ما شآءَ اللَّهُ لا حَوْلَ وَلا قُوَّةَ الّا بِاللَّهِ؛خدا هفتاد نوع از انواع بلا را از او بگرداند، که آسان‏ترین آنها خَنِق است». عرض کردم که: فداى تو گردم! خنق چیست؟ فرمود: «(پیچیده یا ناخوش و) بیمار نمى ‏شود به واسطه دمل‏ها و مانند آنکه بر عضو برآید»(2)

در کنار ذکر بعضی اعمال هم توصیه شده است که تاثیر زیادی در سلامتی و طول عمر دارد به عنوان مثال:

1. نماز شب:
امام رضا علیه السلام می فرماید:
«بر شما باد به نماز شب،
هیچ بنده ای نیست که آخر شب بیدار شود و هشت رکعت نماز شب و دو رکعت نماز شفع و یک رکعت نماز وتر بخواند و در قنوت آن هفتاد بار استغفار کند، مگر اینکه خداوند او را از عذاب قبر و آتش پناه داده و عمر او را طولانی کرده و به زندگی او گشایش می دهد»(3)

2. انفاق و صله رحم:
پیامبر گرامى اسلام صلی الله علیه وآله مى‏فرماید: انَّ الصَّدَقَةَ وَ صِلَةَ الرَّحِمِ تَعْمُرانِ الدِّیارَ، وَ تَزیدانِ فِى الْاعْمارِ انفاق در راه خدا و صله ‏رحم خانه‏ها را آباد و عمرها را طولانى مى‏کند.(4)

3. احسان :
امام باقر علیه السلام مى‏فرماید: الْبِرُّ وَ صَدَقَةُ السِّرِ ینْفِیانِ الْفَقْرَ وَ یزیدانِ فِى الْعُمْرِ وَ یدْفَعانِ عَنْ سَبعینَ مَیتَةَ سُوءٍ ؛ نیکوکارى و انفاق پنهانى فقر را برطرف ساخته، عمر را افزایش مى‏دهد و از هفتاد گونه مرگ و میر بد جلوگیرى مى‏کند.(5)
و....

4. عبد على عروسى حویزى، تفسیر نورالثقلین، ج 4، ص 354 و 355.ناشر: اسماعيليان‏ . مكان چاپ: ايران- قم‏ .سال چاپ: 1415 ه. ق‏.
5. شیخ حر عاملى، وسائل الشیعه، ج 6، ص 277.ناشر: مؤسسة آل البيت عليهم السلام‏ .مكان چاپ: قم‏ .سال چاپ: 1409 ق‏.

موضوع قفل شده است