جمع بندی روش مطالعه برگرفته از قرآن و احادیث

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
روش مطالعه برگرفته از قرآن و احادیث

با سلام
سوال من در مورد روش یادگیری و مطالعه کتاب و هر چیز که نیاز به یادگیری هست میباشد .
البته این نکات را یاداور شوم که من دنبال بحث نقشه ذهنی و روش پس ختام و پیش ختام و پی کیو 4 و سایر نیستم . این روشها کلا غربی هست البته نه این که غربی هست بده یا خوبه کاری ندارم .و استفاده هم میکنم
من دنبال این هستم که ایات قران و احادبث ما روش کاربردی برای یادگیری به جز خوردن کندر و عسل و این موارد داره یا نه البته که من کندر و عسل و سایر احادیث رو قبول هم دارم
دنبال روش عملی مثل روش های غربی هستم .
امام باقر علیه السّلام فرمودند:
شَرِّقا و غَرِّبا فَلا تَجِدان عِلماً صَحيحاً إلَّا شَيئاً خَرَجَ مِن عِندِنا أهلَ البَيتِ؛

اگر به شرق یا غرب عالم بروید، دانش صحیحی نمی‌یابید مگر آنچه از نزد ما اهل‌بیت بیرون می‌آید.

الكافى ، ج 1 ، ص 399

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

alimola200;965883 نوشت:
با سلام
سوال من در مورد روش یادگیری و مطالعه کتاب و هر چیز که نیاز به یادگیری هست میباشد .
البته این نکات را یاداور شوم که من دنبال بحث نقشه ذهنی و روش پس ختام و پیش ختام و پی کیو 4 و سایر نیستم . این روشها کلا غربی هست البته نه این که غربی هست بده یا خوبه کاری ندارم .و استفاده هم میکنم
من دنبال این هستم که ایات قران و احادبث ما روش کاربردی برای یادگیری به جز خوردن کندر و عسل و این موارد داره یا نه البته که من کندر و عسل و سایر احادیث رو قبول هم دارم
دنبال روش عملی مثل روش های غربی هستم .
امام باقر علیه السّلام فرمودند:
شَرِّقا و غَرِّبا فَلا تَجِدان عِلماً صَحيحاً إلَّا شَيئاً خَرَجَ مِن عِندِنا أهلَ البَيتِ؛

اگر به شرق یا غرب عالم بروید، دانش صحیحی نمی‌یابید مگر آنچه از نزد ما اهل‌بیت بیرون می‌آید.

الكافى ، ج 1 ، ص

با عرض سلام و ادب خدمت شما و همه اسک دینی های عزیز
از حسن اعتمادتون به این انجمن سپاسگذارم .
سوال خوبی را پرسیدید که لازم است درباره آن توضیح خوبی داده شود.در قرآن و روایات از جهات مخلف به امر مطالعه و نحوه آن و عوامل تاثیرگذاری و تقویت حافظه تاکید شده است .لذا روایات را اینگونه دسته بندی می کنیم :

1. روایاتی که به دنیال تقویت ذهن و فکر و حافظه از طریق اصلاح مزاج می باشند نظیر قرائت خوردن عسل ،کندر ،مویز ،کرفس،مسواک زدن،به ،انار با پرده آن و...
  2. روایاتی که به معنویت و نیت در مطالعه توجه دارند مثل خواندن دعای مطالعه
  3. روایاتی که به عوامل تاثیر گذار اشاره دارد نظیر علاقه ،خواب قیلوله و...
  4. و روایاتی که به روش مطالعه توجه دارد نظیر دقت و تفکر در مطالعه،نوشتن مطالب،تکرار مطالب ،مباحثه و مناظره

با توجه به موارد فوق مخصوصا 3 و 4 به نظر می رسد اسلام به روش مطالعه توجه داشته است و اگر تحقیقات مناسبی صورت پذیرد روش خوبی به دست می آید ولی متاسفانه بنا بر جستجوهایی که بنده داشته ام تا کنونی تحقیق مناسبی در این باب صورت نگرفته است.

البته شاید بشود اینگونه لحاظ نمود که روش دین یک روش 7مرحله می باشد:

1: اصلاح مزاج 2:توجه به نیت و کسب توفیق از خداوند باری تعالی 3: کسب و تشدید علاقه
4: دقت و تفکر در مطالب 5: نوشتن مطالب 6: تکرار مطالب 7: مباحثه
که حتما نیاز به تحقیقات بیشتری است تا از جهت اسنادی و کتابخانه ای و هم از نظر میدانی مورد بررسی بیشتری قرار گیرد.

لازم بذکر است روایات موارد بالا همه موجود می باشد که به خاطر رعایت اختصار از آوردن آنها خودداری شد

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

سلام
من همیشه درباره دانشمندان بزرگمون شنیدم که به کل علوم زمان خود تسلط کامل یافت .و البته درست هست که علوم کمی بودند ولی علوم اسلامی و پزشکی و ریاضی و شیمی و ستاره شناسی بودند که این افراد نظریه دادند که هنوز هم رد نشدند پس این افراد چه طور با چه روشی یاد گرفتند .
اگر فقط مباحثه و یاداشت و .... الان چرا نمیشه
من اطمینان دارم یه راهی هست حالا چیه نمیدونم .؟

دانشمندان بزرگ استعدادها و شخصيت هاي خاص بوده اند
مي گويند بوعلي سينا در هر علمي دو يا سه روز شاگرد بود بعد صاحب نظر مي شد
ايشان به دليل اهميت علم مبدء و معاد(عقايد) در اين علم شش ماه توقف كردند

alimola200;966133 نوشت:
سلام
من همیشه درباره دانشمندان بزرگمون شنیدم که به کل علوم زمان خود تسلط کامل یافت .و البته درست هست که علوم کمی بودند ولی علوم اسلامی و پزشکی و ریاضی و شیمی و ستاره شناسی بودند که این افراد نظریه دادند که هنوز هم رد نشدند پس این افراد چه طور با چه روشی یاد گرفتند .
اگر فقط مباحثه و یاداشت و .... الان چرا نمیشه
من اطمینان دارم یه راهی هست حالا چیه نمیدونم .؟

با عرض سلام و ادب
ویژگیهای علوم گذشته و دانشمندانی که اشاره نمودید متفاوت می باشند.
اولا علوم اینقدر گسترده نبوده است.
ثانیا: هر علم هم اینقدر پر و بال نگرفته بود و لذا با مطالعه چند کتاب می توانستید در آن علم صاحب نظر شوید.
ثالثا : این داشنسمندانی که شما از آنها یاد بردید نابغه زمان خودشان بوده اند.

یا علی

سوال :
با سلام سوال من در مورد روش یادگیری و مطالعه کتاب و هر چیز که نیاز به یادگیری هست میباشد .
من دنبال این هستم که ایات قران و احادبث ما روش کاربردی برای یادگیری به جز خوردن کندر و عسل و این موارد داره یا نه البته که من کندر و عسل و سایر احادیث رو قبول هم دارم دنبال روش عملی مثل روش های غربی هستم .
امام باقر علیه السّلام فرمودند: شَرِّقا و غَرِّبا فَلا تَجِدان عِلماً صَحيحاً إلَّا شَيئاً خَرَجَ مِن عِندِنا أهلَ البَيتِ؛1

1. الكافى ، ج 1 ، ص399

پاسخ :
از حسن اعتمادتون به این انجمن سپاسگذارم .
سوال خوبی را پرسیدید که لازم است درباره آن توضیح خوبی داده شود.در قرآن و روایات از جهات مخلف به امر مطالعه و نحوه آن و عوامل تاثیرگذاری و تقویت حافظه تاکید شده است .لذا روایات را اینگونه دسته بندی می کنیم :

1. روایاتی که به دنیال تقویت ذهن و فکر و حافظه از طریق اصلاح مزاج می باشند نظیر قرائت خوردن عسل ،کندر ،مویز ،کرفس،مسواک زدن،به ،انار با پرده آن و...
  2. روایاتی که به معنویت و نیت در مطالعه توجه دارند مثل خواندن دعای مطالعه
  3. روایاتی که به عوامل تاثیر گذار اشاره دارد نظیر علاقه ،خواب قیلوله و...
  4. و روایاتی که به روش مطالعه توجه دارد نظیر دقت و تفکر در مطالعه،نوشتن مطالب،تکرار مطالب ،مباحثه و مناظره

با توجه به موارد فوق مخصوصا 3 و 4 به نظر می رسد اسلام به روش مطالعه توجه داشته است و اگر تحقیقات مناسبی صورت پذیرد روش خوبی به دست می آید ولی متاسفانه بنا بر جستجوهایی که بنده داشته ام تا کنونی تحقیق مناسبی در این باب صورت نگرفته است.

البته شاید بشود اینگونه لحاظ نمود که روش دین یک روش 7مرحله می باشد:

1: اصلاح مزاج 2:توجه به نیت و کسب توفیق از خداوند باری تعالی 3: کسب و تشدید علاقه
4: دقت و تفکر در مطالب 5: نوشتن مطالب 6: تکرار مطالب 7: مباحثه
که حتما نیاز به تحقیقات بیشتری است تا از جهت اسنادی و کتابخانه ای و هم از نظر میدانی مورد بررسی بیشتری قرار گیرد.

لازم بذکر است روایات موارد بالا همه موجود می باشد که به خاطر رعایت اختصار از آوردن آنها خودداری شد

در ضمن ویژگیهای علوم گذشته و دانشمندانی چون بوعلی سینا متفاوت می باشند.
اولا علوم اینقدر گسترده نبوده است.
ثانیا: هر علم هم اینقدر پر و بال نگرفته بود و لذا با مطالعه چند کتاب می توانستید در آن علم صاحب نظر شوید.
ثالثا : این دانشمندانی که شما از آنها یاد بردید نابغه زمان خودشان بوده اند.

یا علی
موضوع قفل شده است