جمع بندی تکلیف درآمد حرام من!

تب‌های اولیه

21 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تکلیف درآمد حرام من!

[="RoyalBlue"]باسلام وعرض ادب
من دریکی ازشته هایی تحصیل کردم که دوسال طرح دریکی ازادارات دولتی باید بگذرونم,که چندماهی گذشته

ازطرفی کارم فقط بانامحرم هاست به خاطرماهیت رشتم,و من هیچ علاقه ای به کارم ندارم واز سر بی حوصلگی انجام میدم,فقط حداقل هارو ارائه میدم وخودم ازکارم اصلا راضی نیستم,وحالم ازپولیکه درمیارم بهم میخوره
میدونم که پول اینجورکارا به درد نمیخوره وحرامه
ولی اگه مجبورنبودم یک لحظه هم اینجا نمی موندم
من پدرم روازدست دادم,ومجبورم جهیزیم روخودم بخرم,حدودا بیست میلیون لازمه برای تهیه ی یک جهیزیه ی معمولی
ازطرفی قسط وامم رو هم باید پرداخت کنم بسیارفشار هست روم,نمیتونم جهیزیه نبرم,چون بعدا حرف وحدیث هاخیلی بیشتر اذیتم خواهد کردبه خاطرفرهنگ افتضاحی که داریم,تازه من فقط ضروری هارومیخرم,خیلی چیزهاکه الان عرف هست رونمیخرم,مثل سرخکن,ماشین ظرف شویی و...
اگه بخوام کارم رو رها کنم,من میمونمو کلی قسط وسرزنش اطرفیان,حقوق شوهرمم کمه,وهرسه ماه یک باربهش حقوق میدن,وگرنه اجازه نمیداد کارکنم وخودش هزینه هارومیداد.
خیلی اعصابم بهم ریخته,هنوزعرسی نگرفتیم ولی فکروخیال این چیزانمیذاره خوش باشم
کاش پدری داشتم که خیالم راحت میشد وپشتم گرم
میترسم پولی که اینجوری درمیارم توسرنوشتم تاثیربذاره
من دلم میخوادحلال خورباشم وبتونم به انقلاب وکشورم خدمت کنم,ولی میدونم اینطورپیش بره هیچی ازمعنویتم نمیمونه,کاربا نامحرم وپول حرام,اصلامعلوم نیست عاقبتم چی بشه
چه راه حلی پیش روم هست به نظرتون؟[/]

با نام و یاد دوست

کارشناسان بحث: استاد شفا و استاد نشاط

تازه عروس;965552 نوشت:
باسلام وعرض ادب
من دریکی ازشته هایی تحصیل کردم که دوسال طرح دریکی ازادارات دولتی باید بگذرونم,که چندماهی گذشته

ازطرفی کارم فقط بانامحرم هاست به خاطرماهیت رشتم,و من هیچ علاقه ای به کارم ندارم واز سر بی حوصلگی انجام میدم,فقط حداقل هارو ارائه میدم وخودم ازکارم اصلا راضی نیستم,وحالم ازپولیکه درمیارم بهم میخوره
من پدرم روازدست دادم,ومجبورم جهیزیم روخودم بخرم,حدودا بیست میلیون لازمه برای تهیه ی یک جهیزیه ی معمولی
ازطرفی قسط وامم رو هم باید پرداخت کنم بسیارفشار هست روم,نمیتونم جهیزیه نبرم,چون بعدا حرف وحدیث هاخیلی بیشتر اذیتم خواهد کردبه خاطرفرهنگ افتضاحی که داریم,تازه من فقط ضروری هارومیخرم,خیلی چیزهاکه الان عرف هست رونمیخرم,مثل سرخکن,ماشین ظرف شویی و...
اگه بخوام کارم رو رها کنم,من میمونمو کلی قسط وسرزنش اطرفیان,حقوق شوهرمم کمه,وهرسه ماه یک باربهش حقوق میدن,وگرنه اجازه نمیداد کارکنم وخودش هزینه هارومیداد.
من دلم میخوادحلال خورباشم وبتونم به انقلاب وکشورم خدمت کنم,ولی میدونم اینطورپیش بره هیچی ازمعنویتم نمیمونه,کاربا نامحرم وپول حرام,اصلامعلوم نیست عاقبتم چی بشه
چه راه حلی پیش روم هست به نظرتون؟

سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

کار کردن در محیط کاری که همکار مرد دارید اگر رعایت حدود شرعی بشود اشکالی ندارد، البته تا زمانی که مستلزم کار (خلوت با نامحرم، نگاه حرام یا لمس بدن نامحرم) حرام نباشد و مفسده هم نداشته باشد.

تازه عروس;965552 نوشت:
باسلام وعرض ادب

با عرض سلام و احترام

یه موضوعی رو در نظر بگیرید

اولویت اول شما چیه؟

خدا
رئیس
مردم
خانواده
یا....

اگر اولویت معنویت و خداست از سرزنش هیچ ملامتگری نباید ترسید

چند تا راه دارید

با جون و دل کار کنید هر چند سخت باشه تا پولتون حلال باشه

شغلتون رو عوض کنید و شغل مناسب روحیه تون رو پیدا کنید

توقعتون رو از زندگی کم کنید تا راحت تر زندگی کنید ( مخارج بیشتر= زحمت بیشتر= آسایش کمتر)
بنده پارسال خریدم سرجمع 10 تومن نشد (تقریبا نصف به نصف پرداخت کردیم که به دو طرف فشار نیاد تقریبا هر طرف 5 تومن)
(فرش1.5،موکت0.2،ماشین لباسشویی1.6،یخچال1.6،گاز1،پر .د ه 0.2،ظروف غذاخوری و غذا پز1،کمد1 و...)

حق نگهدارتون

[="Teal"]

تازه عروس;965552 نوشت:
[="RoyalBlue"]باسلام وعرض ادب

[/]

سلام ...
خب با وجود شرایط تون قطعا نیاز دارید به کار کردن ....
اما در مورد احساس تون ...
من هم چند ماهی هست به تازگی در محیط کاری ای مشابه شما مشغول به فعالیتم
البته محیطی که من هستم چون وابسته به ارگان خاصی هست خیلی کنترل شده ست و مشکلی نیست ...
تنها خانم های اونجا من و همکارم هستیم و بقیه حدودا بیست نفر دیگه، مرد هستن و اکثر مراجعینم باز آقایون هستن ...
به نظرم برخورد اشخاص و نحوه رفتار و حرف زدن و ... بستگی به خود شخص داره و رفتارش...
ما که غیر از سلام و (با برخی که بیشتر سرکار داریم احوال پرسی کوتاه ) چیزی گفته نمیشه که بخوایم از این بابت ناراحت باشیم که در این حد هم خب بالاخره با آشنا،همسایه،فامیل و .... ارتباط هست دیگه و چه فرقی میکنه فامیل یا همکار؟!!!
از طرفی وقتی شخصی مسئولیتی قبول میکنه باید سعی کنه کم نزاره و به نحو احسن انجام بده،من فکر میکنم عذاب وجدان شما بیشتر بابت این مسئله باشه که اون هم با کمی وجدان کاری قابل حله ....
[SPOILER]لطفا دوستان بحث اشتغال بانوان و ... مطرح نکنن ... سپاس [/SPOILER][/]

[="RoyalBlue"]

ترگل;965758 نوشت:
[="Teal"]

سلام ...
خب با وجود شرایط تون قطعا نیاز دارید به کار کردن ....
اما در مورد احساس تون ...
من هم چند ماهی هست به تازگی در محیط کاری ای مشابه شما مشغول به فعالیتم
البته محیطی که من هستم چون وابسته به ارگان خاصی هست خیلی کنترل شده ست و مشکلی نیست ...
تنها خانم های اونجا من و همکارم هستیم و بقیه حدودا بیست نفر دیگه، مرد هستن و اکثر مراجعینم باز آقایون هستن ...
به نظرم برخورد اشخاص و نحوه رفتار و حرف زدن و ... بستگی به خود شخص داره و رفتارش...
ما که غیر از سلام و (با برخی که بیشتر سرکار داریم احوال پرسی کوتاه ) چیزی گفته نمیشه که بخوایم از این بابت ناراحت باشیم که در این حد هم خب بالاخره با آشنا،همسایه،فامیل و .... ارتباط هست دیگه و چه فرقی میکنه فامیل یا همکار؟!!!
از طرفی وقتی شخصی مسئولیتی قبول میکنه باید سعی کنه کم نزاره و به نحو احسن انجام بده،من فکر میکنم عذاب وجدان شما بیشتر بابت این مسئله باشه که اون هم با کمی وجدان کاری قابل حله ....
[SPOILER]لطفا دوستان بحث اشتغال بانوان و ... مطرح نکنن ... سپاس [/SPOILER][/]

موضوع اینه که کلاکارکردن بانامحرم باروحیم سازگارنیست
من اصلانگاشونم نمیکنم،چندوقت پیش یکی ازآقایونمون گفت دقت کردین هیچ وقت توچشم کسی نگاه نمیکنیدحرف زدنی!!!
درموردکارم هم من هرچی خواستن ازم انجام دادم ولی خودم راضی نیستم میگم بهتره فردباانگیزه تری کارروانجام بده تامن
وگرنه درحدتوانم کاری که خواستن روانجام دادم
وچون مستقیمابادردمردم درارتباطه،من بیشترمراعات مردم رومیکنم تااداره[/]

[="RoyalBlue"]

شفا;965750 نوشت:
سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

کار کردن در محیط کاری که همکار مرد دارید اگر رعایت حدود شرعی بشود اشکالی ندارد، البته تا زمانی که مستلزم کار (خلوت با نامحرم، نگاه حرام یا لمس بدن نامحرم) حرام نباشد و مفسده هم نداشته باشد.

ممنون ازوقتی که گذاشتید،
اما
استادجسارت نباشه،من مشاوره‌خواستم نه حکم شرعی،فکرمیکنم درست وکامل نخوندید متن بنده رو
جدیدا اسک دین اون همدلی قبل رونداره
قبلا کارشناسا باتمام وجودشون دردآدم رومثل دردخودشون میدونستن وباجون ودل مایه میذاشتن
البته قطعا مشکل ازشمانیست،شایدمدیریت وبرنامه ریزی درست نیست وتعدادکارشناساکمه وزمانشون کمتره که اینقدرکیفیت پاسخ گویی پایین اومده[/]

تازه عروس;965800 نوشت:

موضوع اینه که کلاکارکردن بانامحرم باروحیم سازگارنیست
من اصلانگاشونم نمیکنم،چندوقت پیش یکی ازآقایونمون گفت دقت کردین هیچ وقت توچشم کسی نگاه نمیکنیدحرف زدنی!!!
درموردکارم هم من هرچی خواستن ازم انجام دادم ولی خودم راضی نیستم میگم بهتره فردباانگیزه تری کارروانجام بده تامن
وگرنه درحدتوانم کاری که خواستن روانجام دادم
وچون مستقیمابادردمردم درارتباطه،من بیشترمراعات مردم رومیکنم تااداره

با سلام

جمله ای رو از شهید چمران نقل می کنم شاید کارگشا باشه

تقوا از تخصص بالاتر است

اما اگر کسی کاری را بر عهده بگیرد که درآن تخصص ندارد تقوا ندارد

ملاک حداکثر توان نیست ملاک تخصص هست

ممکنه یک نفر کاری رو که شخص دیگه با زمان و هزینه بیشتر انجام میده رو با صرف زمان و هزینه کمتر انجام بده چون تخصص داره

تازه عروس;965801 نوشت:
ممنون ازوقتی که گذاشتید،
اما
استادجسارت نباشه،من مشاوره‌خواستم نه حکم شرعی،فکرمیکنم درست وکامل نخوندید متن بنده رو
قبلا کارشناسا باتمام وجودشون دردآدم رومثل دردخودشون میدونستن وباجون ودل مایه میذاشتن
البته قطعا مشکل ازشمانیست،شایدمدیریت وبرنامه ریزی درست نیست وتعدادکارشناساکمه وزمانشون کمتره که اینقدرکیفیت پاسخ گویی پایین اومده

سلام
جناب شفا، استاد و کارشناس فقه و احکام شرعی هستند و در همان حوزه پاسخگو بودند و با توجه به شرایط شما و عدم رغبت شما در کار با نامحرم، نظر شرعی گفته شد و همین می تواند در کاهش دغدغه شما مؤثر باشد.

ضمنا با توجه به اینکه این تاپیک به بخش مشاوره ارجاع شده است کارشناس مشاوره و تربیت نیز جهت راهنمایی های لازم برای چگونگی و تنظیم رفتارتان با کمترین آسیب وارده در محیط کار پاسخ گو خواهند بود .

برای حضور کارشناس محترم تاپیک بسته خواهد بود.
ممنون از صبوری شما گل

mohsen1990;965858 نوشت:
اینقدر متحجر نباش.واسه همینه اوضاعت اینه.مملکتی که حقوق ۳ ماه یه بار میدن توش.این چیزارو نباید بهش فکرکرد.این حرفارو اخوندا در اوردن از دین.واسه تیغ زدن مردمو خالی کردن بیت المال.واسه خودشون حلال و حروم ندارن.

ایشان حساسیت شان، راجع به درآمد حلال و کار در محیط مختلط است و می خواهند آن را در چارچوب تقیدات دینی قرار دهند، پاسخ شما چقدر می تواند راهگشا باشد!

لطفا در اظهار نظر دقت لازم را داشته باشید و از زاویه دید استارتر به مشکل نگاه کنید، تا کمک کننده باشد.

ممنون از همکاری شما

با نام و یاد دوست

سلام

تازه عروس;965801 نوشت:

ممنون ازوقتی که گذاشتید،
اما
البته قطعا مشکل ازشمانیست،شایدمدیریت وبرنامه ریزی درست نیست وتعدادکارشناساکمه وزمانشون کمتره که اینقدرکیفیت پاسخ گویی پایین اومده

با تشکر از کاربر محترم و همه کاربرانی که در بحث شرکت نمودند در خصوص مطلبی که سرکار تازه عروس مطرح نمودند لازم است به اطلاع برسانم

برخی سوالات که توسط کاربران در انجمن مطرح می شود بین رشته ای است

یعنی لازم است از دو یا چند جنبه بررسی و پاسخگویی شود

همانند همین سوال، که یک بخش سوال به جنبه فقهی و حکم شرعی آن مربوط است و بخش دیگر آن به قسمت مشاوره ،

بنابراین ابتدا به یک کارشناس ارجاع و پس از پاسخگویی توسط ایشان به کارشناس دوم ارجاع داده می شود.

نباید از کارشناس احکام توقع پاسخگویی به عنوان مشاور و یا بالعکس را داشت

happy

البته لازم است که کاربران محترم انجمن کمی هم صبر داشته باشند

:lol:

در پناه قرآن و عترت پیروز و سربلند باشید

با سلام و احترام
از اینکه شما در این شرایط خاصی هستید درک می کنیم و می دانیم که شرایط سختی را متحمل می شوید.
در این مشکل کاری شما جوانب مختلفی وجود دارد و باعث می شود که شما احساس خوبی نداشته باشید.
از یک طرف شرایط سخت کاری ، از طرف دیگر تحمل فشار پرداخت اقساط و تهیه لوازم جهزیه.
بینید خواهر بزگوار
هر انسانی در زندگی خود فراز و نشیبی دارد و چه سخت و چه راحت، زود می گذرد، درسته که شما از نعمت پدر محروم شده اید و این زحمت به گردن شما افتاده، ولی باز می ارزد و این جای افتخار دارد که شما با نهایت عزت و بدون هیچ منتی با عزت سر زندگی خودتان می روید ، همین که خدای متعال لطف کرده و شما توانسته اید با دسترنج خودتان زندگیتان را بچرخانید، باید هزار مرتبه شکر گزار باشید، این افتخار دارد و مایه عزت و سرافرازی شماست، بنابراین باید بدانید همین که شما توانایی تهیه و خرید لوازم زندگی خودتان را دارید، این مایه لذت و عزت است و باید فخر کنید و لذت ببرید، توجه به آثار کارتان و دیدن آن در زندگی می تواند روحیه شما را تغییر داده و این سختی را برایتان شیرین کند. وقتی با خود خلوت می کنی باید به نفست بگویی احسنت که بدون منت کسی خودت آقای خودت شده ای. به نتیجه این سختی فکر کنی دلتان آرام خواهد شد.
منتها از آنجایی که طبق بیان خودتان ( در پیام خصوصی) رشته ای را خوانده ای و در محل کار محیط مردان احساس خوبی ندارید و شاید رفتار خوبی با شما هم نکنند و این باعث خستگی و تنفر شما می شود، می توانید با تدابیر لازم با این ماجرا کنار بیایید بدون اینکه اذیت بشوید:
موقع برخورد با کمال ادب و احترام وارد شوید.
سعی کنید از کلمات کمتر استفاده کنید.
توضیحات بیشتر و تذکرات لازم را در حد لزوم مطرح کنید.
از مغازه دار بخواهید که دم در مغازه تشریف بیاورند.
می توانید با رعایت حجاب و متانت لازم کارتان را با قاطعیت پیش ببرید، بدون اینکه کسی بتواند جراتی داشته باشد.( آقایا وقتی ببینند که خانمی با غرور و قاطعیت تمام و رعایت ادب و احترام وارد می شود، حالت خضوع از خود نشان می دهند)
موقع بازدید سعی کنید سلام و خسته نباشید و رفتار مودبانه را حتما رعایت کنید.
به نظر می رسد که اگر شما با حوصله و متانت لازم و برخورد محترمانه ای داشته باشید، مخاطبان شما حتما رعایت خواهند کرد.( ما که در کسوت روحانی هستیم موقع حضور در بازار و موقعیت های مختلف اگر با ادب و احترام ورود پیدا کنیم کسی جرات نمی کند که بی ادبی و بی احترامی کند، خوب طبیعتا انسانها عاشق ادب و احترام اند، از این موضوع نباید غافل شویم)
در حقیقت با رعایت ادب و احترام و دقت در نظارت به راحتی می توانید از این پس این کار بیایید.
ضمنا اگر دوست ندارید و به هیچ طریقی برایتان مقدور نیست، برای اینکه این مسئله مالی راجبران کنید، می توانید تا آن زمان صبر کرده و این سختی را تحمل و به فکر مکان دیگری باشید.
بنابراین:
در این شرایط خاص برنامه خاصی را می طلبد و آن صبر و بردباری و رعایت قانون ادب و احترام و ملاحضه حدود شرعی است تا مشکلی پیش نیاد.
اما باز می توانید از طریق کانال های مختلف دنبال شغل دیگری باشین، حتما به دوستانتان صحبت کنید تا در موقعیت مناسب به شما پیشنهاد بدهند. یا خودتان می توانید در فرصتهای خالی به مراکز مختلف سر بزنید و درخواست همکاری بکنید.
اگر امکانش هست با رئیس یا ما فوق خودتان صحبت کنید تا در صورت امکان در جاها و بخش های دیگر فعالیت کنید.
در مورد استرس در مواقع مواخذه: خوب طبیعی است که اگر بی دقتی کنید در هر جا باشید باز خواست خواهید شد، بنابراین به جایی ناراحتی و استرس روی کارتان دقت کنید و با مواظبت و دقت کافی پیش بروید تا مشکلی پیش نیاید.
ضمنا بدانید که ان مع العسر یسرا؛ دنبال سختی ها راحتی است. بزودی این سختی ها تمام خواهد شد و نباید عجله کنید.
بنابراین به جای احساس خستگی و ناراحتی و استرس کاری به عاقبت و نتایج آن تامل کنید که اگر چنین کاری را نداشتی و... آن موقع چه قدر احساس حقارت می کردید، پس به جای زدگی و احساس اذیت، خدا را شکر کن. نهایتا بعد از اینکه مشکل مالی را حل کردید، از ادامه همکاری منصرف می شوی.
پس می ارزد حتی برای مدتی کوتاه هم شده این شرایط سخت را تحمل کنید.

چقدرراحت راجع به اخوندا به قول خودتون حرف میزنید تهمت و دروغ و غیبت و......
منم همسریه اخوندم ایناروندیدم که میگی

من نفهمیدم چرا درامد حرامه؟

Zinooshka;967220 نوشت:
چقدرراحت راجع به اخوندا به قول خودتون حرف میزنید تهمت و دروغ و غیبت و......
منم همسریه اخوندم ایناروندیدم که میگی

سلام
بزرگوار من متوجه منظورتان نشدم، جسارتا از کدوم عبارت بنده اینگونه متوجه شدید!
ثانیا ربط مطلبتون را هم متوجه نشدیم؛ اگه میشه بیشتر توضیح دهید.

یاس...;967303 نوشت:
من نفهمیدم چرا درامد حرامه؟

سلام
آفرین بر شما؛ حرام نیست.
این بزرگوار به خاطر حضور در جمع نا محرمان؛ تلقی کرده که چنین در آمدی حرام می باشد، که کارشناس محترم فقه توضیحات لازم را قبلا داده اند. بنابراین چنین در آمدی حرام نیست واین فرد می تواند با رعایت شئون اسلامی و حد و مرزهای لازم خود را از گناه حفظ کرده و به کار خود مشغول شود. هر چند بهتر است خانم ها در فضا و محیط هم جنس خودشان مشغول کار شوند.

[="RoyalBlue"]

نشاط;967311 نوشت:

سلام
آفرین بر شما؛ حرام نیست.
این بزرگوار به خاطر حضور در جمع نا محرمان؛ تلقی کرده که چنین در آمدی حرام می باشد، که کارشناس محترم فقه توضیحات لازم را قبلا داده اند. بنابراین چنین در آمدی حرام نیست واین فرد می تواند با رعایت شئون اسلامی و حد و مرزهای لازم خود را از گناه حفظ کرده و به کار خود مشغول شود. هر چند بهتر است خانم ها در فضا و محیط هم جنس خودشان مشغول کار شوند.

سلام استادممنون ازپاسختون
ولی به خاطرکاربانامحرم نگفتم حرام
به خاطراین گفتم که چون علاقه ای به کارم ندارم با بی حوصلگی انجامش میدم,اگه بخواییم به کسی نمره ی قبولی بدیم مثلا از10تا20 من به خودم ده میدم
اعتقادم اینه که اگرکسی میخوادکاری انجام بده یاباید بیست باشه یااینکه اون مسئولیت رونپذیره,به همین دلیل عذاب وجدان دارم.[/]

سلام جناب نشاط پاسخم به صحبت شمانبود به صحبت اون شخصی بود که گفته بود اینارواخوندادراوردن و براخودشون حروم نیست و....
ببخشید تازه واردم

تازه عروس;967333 نوشت:
سلام استادممنون ازپاسختون
ولی به خاطرکاربانامحرم نگفتم حرام
به خاطراین گفتم که چون علاقه ای به کارم ندارم با بی حوصلگی انجامش میدم,اگه بخواییم به کسی نمره ی قبولی بدیم مثلا از10تا20 من به خودم ده میدم
اعتقادم اینه که اگرکسی میخوادکاری انجام بده یاباید بیست باشه یااینکه اون مسئولیت رونپذیره,به همین دلیل عذاب وجدان دارم.

سلام
پس ببخشید.
در این فرض هم باز حرام نیست.
دعا می کنم که خدای متعال یک کار خوب و متناسب با علاقه شما روزیتان کند.

Zinooshka;967384 نوشت:
سلام جناب نشاط پاسخم به صحبت شمانبود به صحبت اون شخصی بود که گفته بود اینارواخوندادراوردن و براخودشون حروم نیست و....
ببخشید تازه واردم

با سلام و احترام
پس خوب!
حرف دیگران را ول کن! همیشه انسانهای آگاه و فهیم می دانند که حرف حق و درست کدومه، فلذا نیازی نیست که خودتان را ناراحت کنید.
برایتان آرزوی موفقیت دارم.

سوال:
خانمی هستم به خاطر شرایط شغلی ام، سرو کارم با محیط مردانه است، واقعا کار در چنین محیطی خیلی سخته! خیلی اذیتم می کنند، من نیاز مالی برای تهیه جهزیه دارم، مجبورم به کارم ادامه دهم، به نظرم این پول برای زندگیم حلال نباشد منتها از طرف دیگر موقعیت زندگیم اجازه نمی دهد همین طوری کنار بگذارم، لطفا راهنمائی کنید.

پاسخ:
هر انسانی در زندگی خود فراز و نشیبی دارد، چه سخت باشد و چه راحت، زود می گذرد، درست هست که این زحمت به گردن شما افتاده، ولی باز می ارزد و این جای افتخار دارد که شما با نهایت عزت مشکلتان را با تکیه بر قدرت خودتان حل می کنید، همین که خدای متعال لطف کرده و شما توانسته اید با دسترنج خودتان زندگیتان را بچرخانید، باید هزار مرتبه شکر گزار باشید، این افتخار دارد و مایه عزت و سرافرازی شماست، باید فخر کنید و لذت ببرید، شما مرتکب کار حرام نشده اید که احساس کنید در آمدتان حلال نباشد.
توجه به آثار کارتان و دیدن آن در زندگی می تواند روحیه شما را تغییر داده و این سختی را برایتان شیرین کند. وقتی با خود خلوت می کنید باید به نفستان بگویید: احسنت که بدون منت کسی، آقای خودت شده ای. به نتیجه این سختی ها فکر کنید دلتان آرام خواهد شد.
از آنجایی که در محیط مردان احساس خوبی ندارید و شاید رفتار خوبی با شما هم نکنند لازم است مهارتهای متناسب با شغل خودتان را اختیار کنید تا با عزت تمام پیش رفته و احساس غرور بکنید.
رعایت مواردی که در ذیل به آنها اشاره خواهیم کرد، در این راستا قابل استفاده خواهد بود؛
1.موقع برخورد با کمال ادب و احترام وارد شوید.
2. سعی کنید از کلمات کمتر استفاده کنید. (توضیحات بیشتر و تذکرات لازم را در حد لزوم مطرح کنید)
3. می توانید با رعایت حجاب و متانت لازم کارتان را با قاطعیت پیش ببرید، بدون اینکه کسی بتواند جراتی داشته باشد. ( آقایان وقتی ببینند که خانمی با غرور و قاطعیت تمام و رعایت ادب و احترام وارد می شود، حالت خضوع از خود نشان می دهند)
4. موقع بازدید از محیط مردانه سعی کنید از کلمات سلام و خسته نباشید و رفتار مودبانه و آداب اجتماعی و اخلاقی را به طور متناسب و در حد متعادل، حتما رعایت کنید.
به نظر می رسد که اگر شما صبور بوده و برخورد محترمانه ای داشته باشید، بر روی مخاطبان شما تاثیر مثبتی خواهد گذاشت.
5. اگر دوست ندارید و به هیچ طریقی برایتان مقدور نیست، برای اینکه این مسئله مالی را جبران کنید، می توانید تا آن زمان صبر کرده و این سختی را تحمل و به فکر شغل دیگری باشید.
بنابراین: در این شرایط خاص برنامه خاصی را می طلبد و آن صبر و بردباری و رعایت قانون ادب و احترام و ملاحضه حدود شرعی است تا مشکلی پیش نیاد.
اما باز می توانید از طریق کانال های مختلف دنبال شغل دیگری باشین، حتما با دوستانتان صحبت کنید تا در موقعیت مناسب به شما پیشنهاد بدهند یا خودتان می توانید در فرصتهای خالی به مراکز مختلف سر بزنید و درخواست همکاری بکنید.
اگر امکانش هست با رئیس یا ما فوق خودتان صحبت کنید تا در صورت امکان در جاها و بخش های دیگر فعالیت کنید.
ضمنا بدانید که طبق وعده الهی: « فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا؛ براستی که با سختی آسانی است»[1] بزودی این سختی ها تمام خواهد شد و به راحتی و آسایش خواهید رسید و نباید عجله کرده و احساس ضعف و ناراحتی بکنید.
بنابراین به جای احساس خستگی و ناراحتی و استرس کاری به عاقبت و نتایج آن تامل کنید که اگر چنین کاری را نداشتی و... آن موقع چه قدر احساس حقارت می کردید، پس به جای زدگی و احساس اذیت، خدا را شکر کن. نهایتا بعد از اینکه مشکل مالی را حل کردید، از ادامه همکاری منصرف می شوید.
پس می ارزد حتی برای مدتی کوتاه هم شده این شرایط سخت را تحمل کنید.

پی نوشت:
1. الشرح: آیه 5

موضوع قفل شده است