جمع بندی درخواست توضیح درباره حدیثی از امیرالمؤمنین (ع): من به زن ها سلام نمی کنم

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
درخواست توضیح درباره حدیثی از امیرالمؤمنین (ع): من به زن ها سلام نمی کنم

سلام علیکم.

در تاپیک:

[h=2]سلام کردن به زنان برای چه افرادی ایراد ندارد؟[/h]
کارشناس محترم ، جناب استاد حدیثی را نقل نمودند:

استاد;438930 نوشت:

بسمه تعالی

در حديث معتبري از امام صادق (ع) نقل شده:
« كَانَ رَسُولُ اللَّهِ (ص) يُسَلِّمُ عَلَى النِّسَاءِ وَ يَرْدُدْنَ عَلَيْهِ السَّلَامَ وَ كَانَ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ (ع) يُسَلِّمُ عَلَى النِّسَاءِ وَ كَانَ يَكْرَهُ أَنْ يُسَلِّمَ عَلَى الشَّابَّةِ مِنْهُنَّ وَ يَقُولُ أَتَخَوَّفُ أَنْ يُعْجِبَنِي صَوْتُهَا فَيَدْخُلَ عَلَيَّ أَكْثَرُ مِمَّا أَطْلُبُ مِنَ الْأَجْرِ؛ (1)
رسول خدا (ص) بر زنان سلام مى‏ كرد، و پاسخ سلام آنان را مى‏ داد، امير المؤمنين (ع) نيز به زن ها سلام مى‏ كرد و به آنان جواب مى‏ داد، ولى از سلام كردن به زن هاى جوان كراهت داشت، و مى‏ فرمود: مى‏ ترسم صدايش در من حالتى ايجاد كند، و ضررى بيش از اجرى كه مى ‏خواستم نصيبم گردد».

خواهشمندم حدیثی که نقل شده رو از حیث سندیت بررسی بفرمایین
و همچنینن بفرمایین مگر معصوم از اشتباه مبرا نیست؟ چطور میفرمایین حضرت علی ع با اون عظمتشون از صدای یک زن ممکن بوده دلشون بلرزه؟ ببخشید اما در حد فهم من این موضوع نیست!
(در کراهت سلام به زن جوان صحبتی ندارم فقط سوال من درباره مطلبی که پر رنگ کردم هست، چون همین حدیث رو به عکس شنیده بودم که دل زن جوان ممکنه بلرزه نه دل خود مولا!)

با تشکر

شمیم الزهرا;439021 نوشت:
و همچنینن بفرمایین مگر معصوم از اشتباه مبرا نیست؟ چطور میفرمایین حضرت علی ع با اون عظمتشون از صدای یک زن ممکن بوده دلشون بلرزه؟ ببخشید اما در حد فهم من این موضوع نیست!

سلام
معصومین خیلی از کارها رو کردن و خیلی حرفها زدن که به ما برسه و علاوه بر اینکه اهمیتش رو متوجه بشیم، بهش عمل هم بکنیم.

ممنونم جناب علی اما عرض منو کامل نخوندین.من خودم گفتم در مکروه بودن سلام به زنان جوان صحبتی ندارم.سوالم چیز دیگری بود

شمیم الزهرا;439140 نوشت:
ممنونم جناب علی اما عرض منو کامل نخوندین.من خودم گفتم در مکروه بودن سلام به زنان جوان صحبتی ندارم.سوالم چیز دیگری بود

اگه پست منو با دقت بیشتر بخونید جواب همون سؤال شماست.
در این که حضرت علی (ع) هرگز به گناه و خطا نمی افتند هیچ شکی نیست. اما ایشون با مطرح کردن این موضوع که "من ممکنه دلم بلرزه" دارن اهمیتش رو برای ما برجسته می کنن.
این که امام معصوم هم ممکنه از صدای زن جوانی دلش بلرزه یک هشداریه برای ما که برای این قضیه اهمیت قائل بشیم و اونو ساده نگیریم. یا مثل بعضی ها در دام توجیه های مختلف مثل "این چیزا مال کساییه که دین و ایمون درستی ندارن" و "چاره ای نیست و بی ادبی میشه" گرفتار نشیم.
اگه حضرت میومدن میگفتن آقا من که میدونین قرار نیست با این چیزا ایمانم سست بشه و سلام هم میکنم! اما شماها دقت کنین هیچ وقت سلام نکنین که ممکنه... به نظرتون کسی به گفته شون عمل میکرد؟

[="#006400"]هوالعالم

ما بايد ببينيم منظور از خطا يا لرزش در وصف معصومين چي بوده !!

منظور خود گناه بوده به درك عام يا فقط يك لرزش ...

و اين لرزش به معني گناهه ؟ يا ممكنه زمينه ساز گناه باشه ؟

[/]

در اسلام سلام کردن امریست مستحب و جواب آن واجب حتی در حال نماز. در سلام کردن به زن جوان، امام امیر المومنین فرمودند که پیامبر صلوات الله علیهم، به زنان جوان(بنابر شرابط خاص ایشان) سلام میکردند ولی من(امام علی علیه السلام) سلام نمیکنم. این هم بخاطر احترام به زن میتونه باشه که ممکن است زن جوان با حیا معذب به پاسخگویی سلام هست یا اینکه عواقب آن درنظر گرفته شده

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد واسع

سوال: روایتی که می فرماید« امیرالمومنین (علیه السلام) به زن های جوان سلام نمی کرد» در چه منبعی ذکر شده و تحلیل آن چیست؟

پاسخ:

روایت فوق در کتاب کافی با سند زیر آمده است:
عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ، عَنْ أَبِيهِ، عَنْ حَمَّادِ بْنِ عِيسى‏، عَنْ رِبْعِيِّ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ: عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ عَلَيْهِ السَّلَامُ، قَالَ: «كَانَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ يُسَلِّمُ عَلَى النِّسَاءِ، وَ يَرْدُدْنَ عَلَيْهِ السَّلَامَ‏، وَ كَانَ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ عَلَيْهِ السَّلَامُ يُسَلِّمُ عَلَى النِّسَاءِ، وَ كَانَ يَكْرَهُ أَنْ يُسَلِّمَ عَلَى الشَّابَّةِ مِنْهُنَّ، وَ يَقُولُ: أَتَخَوَّفُ أَنْ يُعْجِبَنِي‏ صَوْتُهَا ، فَيَدْخُلَ‏ عَلَيَّ أَكْثَرُ مِمَّا أَطْلُبُ‏ مِنَ الْأَجْرِ»[1]
از امام صادق (عليه السلام) نقل شده است که فرمودند: پيامبر خدا، به زن‏ها سلام مى‏ كرد و آنها پاسخ سلام ايشان را مى‏ دادند. امير مؤمنان نيز به زن‏ها سلام مى‏ كرد؛ امّا از سلام كردن به زنانِ جوان، كراهت داشت و مى‏ فرمود: «مى‏ ترسم از صدايشان خوشَم بيايد و در نتيجه، چيزى به دلم در آيد كه به ثوابش نيرزد».
تحلیل روایت:
اولا: روایت فوق معتبر بوده و از جهت سندی و مضمونی مشکل یا ابهام خاصی در آن مشاهده نمی شود.
ثانیا: اصل سلام بر زنان و پاسخ دادن به سلام آنان در روایت فوق نهی نشده بلکه با استناد به عمل پیامبر گرامی اسلام تایید شده است.
ثالثا: سلام امیرالمومنین (علیه السلام) بر زنان مورد تایید روایت فوق بوده و صرفا سلام بر زنان جوان مورد احتیاط بیشتری از ناحیه امیرمومنان ( علیه السلام) قرار گرفته است. لذا انچه در در روایت آمده است نهی کردن از سلام بر زنان جوان نیست بلکه صرفا مراعات جانب احتیاط و حکایتی است از حیاء علوی در مواجهه با زنان نامحرم به ویژه زنان جوان.
رابعا: معصومان اعم از انبیاء و امامان ضمن دارا بودن درجات بالای کمال انسانی هیچگاه بعد جسمانی خود را نفی ننموده و بشر بودن خود را انکار نکرده اند. از این رو به نیازهای جسمانی خود مانند سایر مردم پرداخته و مانند مردمان زندگی می کردند. هر چند به عنوان پیامبر و امام جامعه، جهت رهبری بشر به سر منزل مقصود دشواری ها و سختی ها را تحمل نموده و از بعد جسمانی کاسته و بر بعد روحانی خود می افزوده اند تا بتوانند در هدایت بشر گام موثر تری برداند. از این رو آنان همواره از خطرات و وساوس شیطانی و نفس اماره به خدا پناه می بردند و خود را در حفاظ الهی محافظت می کردند. لذا یوسف صدیق در قران کریم در مقابل نفس اماره و فشارهای آن، نفس خود ر ا تبرئه نمی کند و رحم الهی را مددکار می داند و از خدا برای حفاظت از خطرات احتمالی استمداد می جوید
[2] و سایر انبیاء و ائمه نیز در سخنان خود به نحوی از حمایت الهی خود را مستفیض می سازند. ضمن اینکه نباید فراموش کنیم که معصومان مانند سایر انسان ها از روی اختیار و اراده گناهان را ترک می کنند نه از روی اجبار و اکراه.
با توجه به مقدمه فوق درباره ناخوش داشتن سلام علی (علیه السلام) بر زن جوان باید گفت اولا نباید فراموش کنیم که امام معصوم نیز مانند انسانهای عادی انسان است و دو جنبه جسمانی و روحانی در او وجود دارد و تعالی بعد روحانی آنان به معنای نفی بعد جسمانی آنان نمی باشد. ثانیا: امیر مومنان(علیه السلام) به نکته ظریفی توجه می دهند و آن مراعات کردن جانب احتیاط در مواجهه با نامحرمان است که انسانها با توجه به خطرات این مواجهه و آسیب های فراوان آن باید عنایت بیشتری در ارتباط با نامحرمان داشته باشند. ثالثا: عملکرد علوی کنایه از اوج حیاء و نجابت ایشان است که راضی نمی شود به زن جوان حتی در سلام کردن ارتباط برقرار کند. و این درس بزرگی است برای کسانی که طالب هدایت و رشد و سعادتند. از این رو بیش از آنکه علی (علیه السلام) نیازمند چنین مراعاتی باشد انسانهای عادی هستند که با شنیدن چنین بیانی متذکر می شوند و هدف بیان علوی را که درمان دردهای روحی آنان است به خوبی درک می کنند.
حاصل اینکه لرزش دل و جذبه گناه و فشار نفس بر انجام آن اختصاص به انسانهای غیر معصوم ندارد و این مطلب از جایگاه عصمت چیزی نمی کاهد بلکه بر این جایگاه منیع و رفیع مرتبت می دهد چرا که ترک گناه هنگامی کمال برای انسان است که اختیارا از آن اجتناب نماید و در برابر فشارهای چند جانبه مقاومت نشان دهد و این مهم درباره معصومان نیز جریان دارد.

کلید واژه ها: سلام کردن، زن جوان، علی ع، حیاء، عفت، نجابت

[/HR][1] . كافي( ط- دار الحديث)، كلينى، محمد بن يعقوب(1429ق)‏ محقق / مصحح: دارالحديث‏ ناشر: دار الحديث‏ مكان چاپ: قم، چاپ: اول، ج‏4 ؛ ص708.
[2] . و من نفس خود را تبرئه نمى‏كنم، چرا كه نفس قطعاً به بدى امر مى‏كند، مگر كسى را كه خدا رحم كند(یوسف/53)

موضوع قفل شده است