جمع بندی وسواس؛ مشکل بنیادی در وضو !!

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
وسواس؛ مشکل بنیادی در وضو !!

با عرض سلام خدمت همه دوستان عزیز

متاسفانه وضویی که من میگیرم مشکل دار و به قولی سخته !

من در ابتدا کل پاهایم را میشویم و سپس بعد از آن شلوار خود را عوض میکنم

و دلیل اینکارم این است که اطمینان دارم در پاهام مقداری ادرار است

و هر موقع که وضو میگیرم کل زیر ظرف شویی و فرش پر از آب میشود !

بعضی اوقات فکر میکنم اگر در سفری یا جایی بودم چگونه وضو بگیرم ؟!؟؟؟

حتی صدای خانواده هم در آمده است !!!!

دیگر از وضو گرفتن خسته شده ام ........اینقدر این روش را تکرار کرده ام که امروز را کلا نماز نخواندم !

واقعا مانده ام چه کنم ....بخاطر همین وضو کم کم دارم از خدا دور میشوم

و دیگر نماز خواندن برایم سخترین کار دنیاست !!!!!!!!!!

با تشکر@};-@};-@};-

با نام و یاد دوست

کارشناسان بحث: استاد شفا و استاد نشاط

amir hosein;964154 نوشت:

دیگر از وضو گرفتن خسته شده ام ........اینقدر این روش را تکرار کرده ام که امروز را کلا نماز نخواندم !

با تشکر@};-@};-@};-

سلام علیکم

دستور اسلام این است با سه مشت آب باید وضو گرفت یک مشت صورت و یک مشت دست راست و یک مشت دست چب، و با رطوبت در دست مانده مسح سر و پا را کشیدن، بیش از این دیگر دستور اسلام نیست، و فقط القائات نفس خودتان است که به اسلام نسبت می دهید در حالی که اسلام با آن مخالف است.

تکرار این کارها به این شکلی که توضیح دادید به رفتار وسواسی شما بر می گردد و باید برای درمان آن اقدامی بکنید.
توصیه می شود:
1. سعی کنید احکام دین را خود سرانه عمل نکنید، بلکه بپرسید و طبق همان قول و رساله مجتهد عمل کنید، گاهی شناخت و برداشت غلط و اضطراب بیجا فرد را دچار وسواس می کند. بنابراین وقتی از عالمی پرسیدید و یا از فقیهی تکلیف خودتان را جویا شدید باید طبق ان عمل کنید و افراط و زیاده روی و تفسیر با نگاه شخصی و سلیقه ای منطق غلطی است.
2. تحت نظر یک روانشناس بالینی برای درمان وسواس هماهنگ شوید تا مشکل حل شود.
3. اصلاح نگاه و شناخت صحیح و اعتماد به اقوال فقها و تصحیح برداشت از احکام شرعی در درمان شما خیلی موثر خواهد شد.
4. باید نخست بپذیرید که شما در انجام وضو رفتارهای اشتباهی را تکرار می کنید و همین منطق را باید بپذیرید که اشتباهه، و الا نمیشه کاری کرد. پس اگر به این مسئله رسیدید که رفتارتان اشتباهه، می توانید تحت یک برنامه رفتاری این حساسیتها را از رفتارهای خودتان کم کنید.

amir hosein;964154 نوشت:

با تشکر@};-@};-@};-

سلام.
آدم وسواسی بهتره به شک هاش بی اعتنا باشه تا این وسواسش کم کم رفع بشه.
خودت میگی پاهاتو میشوری اونم کل پاهاتو! پس پاک میگی. این تعویض شلوار و اینا دیگه وسواسه.

شما اینو در نظر بگیر. که بعد از ادرار کردن. یک بار استبراء کن(که داخل بدنت هم ادرار نمونه که به شک بدل شه!). و قسمتی که نجس شده(فقط دور و ور آلت تناسلی) رو یک بار آب بکش. چون آب جاری هست و پاک کننده یعنی تمام. یعنی پاک پاکی. بقیه ی تفکرات و تشکیک هارو بریز دور.
اینکارو بکن بعد بدون اون وضوی سخت. یک وضوی معمولی بگیر برو نماز بخون. چند بار اینکارو بکنی وسواس از سرت میپره.

اینا القائات شیطانه فقط. میخواد از یک طریقی تورو از خدا دور کنه. فکر میکنم کار هایی که بالا گفتم مشکلتو حل کنه.

@};-@};-@};-

باسلام گل
دوست عزیز شما با بطری آب وشو بگیرید بعد از اطمینان از طهارت بقیه حالات وسواس و اهمیت ندید نماز مهمه سعی بشه به جماعت و در مسجد باشه
یاحق گل

سوال:
وضویی که من می گیرم خیلی سخته، دلیل اینکارم این است که اطمینان دارم در پاهایم مقداری ادرار است، همیشه لباس ها و پاهایم را می شویم، واقعا مانده ام چه کنم، بخاطر همین وضو، کم کم دارم از خدا دور می شوم و دیگر نماز خواندن برایم سخترین کار دنیاست. لطفا راهنمائی کنید.

پاسخ:
تکرار این کارها به این شکلی که مطرح شد به رفتار وسواس عملی و فکری بر می گردد و باید برای درمان آن اقدامی بشود.
توصیه می شود:
1. سعی شود احکام دین را خود سرانه عمل نکنید، بلکه بپرسید و طبق همان قول و رساله مجتهد عمل کنید، گاهی برداشت غلط و اضطراب بیجا فرد را دچار وسواس می کند. بنابراین وقتی از عالمی پرسیدید و یا از فقیهی تکلیف خودتان را جویا شدید باید طبق آن عمل کنید و افراط و زیاده روی و تفسیر با نگاه شخصی و سلیقه ای منطق غلط است و از لحاظ دینی پذیرفته نشده است.
2. تحت نظر یک روانشناس بالینی باشید، تا مشکل حل شود.
3. اصلاح نگاه و شناخت صحیح و اعتماد به اقوال فقها و تصحیح برداشت از احکام شرعی در درمان خیلی موثر خواهد شد.
4. باید نخست پذیرفته شود که در انجام وضو رفتارهای اشتباهی را تکرار می کنید و الا نمی شود کاری کرد. پس اگر به این مسئله رسیدید که رفتارتان اشتباهه، می توانید تحت یک برنامه رفتاری این حساسیتها را از رفتارهای خودتان کم کنید.
5. از دوستان و افرادی که قابل اعتماد هستند کمک بگیرید.
6. بتدریج حساسیت های خودتان را در وضو گرفتن کمتر کنید و این اضطراب را که وضوی شما صحیح نیست را از ذهن خارج کنید.

موضوع قفل شده است