صفحه 11 از 11 نخست ... 91011
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا کارشناسان مختارند؟(باتلاق جبر)

علاقه
    برنامه نویسی-انیمیشن-سینما-فیزیک-فلسفه...
    نوشته
    1,299
    حضور
    227 روز 11 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1408

نقل قول نوشته اصلی توسط مسلم نمایش پست ها

با سلام و
    [/size]
    با سلام.
    من دیگر کارشناسان سایت را اذیت نمی کنم.خوب پاسخی ندارند حتما.دیگه در برابر دو با دو چهار چه میتوان گفت؟من به اساتید حق می دهم..ممنون و خدانگهدار.
    امیدوارم جسارت نکرده باشم.
    ویرایش توسط پارسا مهر : ۱۳۹۶/۱۱/۲۴ در ساعت ۲۲:۴۴
    پست های بعد از تو، سوء تفاهم بود!

علاقه
    مولا و مقتدای آزادمردان جهان، امیرالمومنین(ع)
    نوشته
    2,342
    حضور
    65 روز 2 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4857

نقل قول نوشته اصلی توسط خباء نمایش پست ها
    نیاز به توضیح بیشتر نمیبینم
    نقل قول نوشته اصلی توسط پارسا مهر نمایش پست ها
    من دیگر کارشناسان سایت را اذیت نمی کنم.خوب پاسخی ندارند حتما.دیگه در برابر دو با دو چهار چه میتوان گفت؟من به اساتید حق می دهم..ممنون و خدانگهدار.

اوج تعجب انسان در جایی است که از امری وجدانی و بدیهی سخن بگوید، اما از جانب طرف مقابل به پافشاری بی دلیل بر حرفش متهم شود!
    اختیار یعنی كاري که تنها از روي ميل و رغبت خود فاعل صادر شود(آیت الله مصباح یزدی، انسان در قرآن، ص104) و طبیعتا انتخابِ انسان مطابق میل اوست، و اختیار یعنی همین! والسلام! این که سلیقه من معلول یک عوامل پیشینی است که به معنای جبر نیست!! چون اولا جبر یعنی عمل بر خلاف سلیقه و خواست! و اراده یعنی عمل مطابق خواسته!
    شما قضیه را برعکس می بینید، میفرمایید مثلا چون من بستنی دوست دارم مجبورم بستنی بخورم!!! بعد هم ادعای بداهت بر دیدگاهتان میکنید! طرف مقابل را به تک رأی بودن، نصیحت ناپذیری، و پاسخ نداشتن متهم میکنید.

ثانیا: آیا این سلیقه من و این علاقه های من از سوی خود من قابل تغییر است یا خیر؟ مسئله این است.
    هر بار که من با تمایلی از تمایلاتم مبارزه کنم، فرقی نمیکند چه باشد، حق باشد یا باطل، هر باری که مخالفت کنم دارم به سمت یک علاقه جدید میروم، دارم از خودم یک شخصیت جدید میسازم. خودم را به سمت مثبت و منفی با علاقه های جدید تغییر میدهم.
    انسان توان تغییر خود را با همین اختیارش دارد، انتخاب و شخصیت در یکدیگر تأثیر متقابل دارند، رفتارها شو انتخاب ها شخصیت انسان را میسازند، و شخصیت انسان ها رفتارهای او را تعیین میکنند. این رفت و آمد دیالکتیکی اختیار را در عین تأثیرپذیری، تأثیرگذار میکند و مطلقا جبر نیست.

این کاملا امری است که هم وجدانی است، هم بدیهی است، هم قرآنی است، هم رفتار و سیره عقلا ان را نشان میدهد، وهم تاریخ بر آن گواهی میدهد.

در هر صورت بنده هم اصراری به ادامه بحث ندارم، چون سخنان دو طرف بیان شده و اینکه آیا پاسخی وجود نداشته است یا وجود داشته اما پذیرفته نشده است را باید خوانندگان قضاوت کنند.

انشاالله خداوند هدایتتان کند ...و نصیحت در شما اثر کند
    ان شاالله، من که در این باره همیشه دعا کرده و میکنم، اما چنین دعایی با مبنای جناب پارسامهر و شما اگر با ایشان هم نظر باشید جور در نمی آید...
    شما برای بنده اختیاری قائل نیستید اما مرا سرزنش میکنید!
    برای خداوند هم (نعوذبالله) اختیاری قائل نیستید اما برای من از خدا طلب هدایت می کنید!

اینکه می گویم حتی کسانی که به جبر معتقدند چون اختیار امری وجدانی است در عمل بر خلاف گفتارشان رفار می کنند از این باب است، نمیشود در برابر امر وجدانی و بدیهی ایستاد.

فقط اینکه نگفتم تخصیص گفتم تخصصا
    برادر من تخصصا هم خارج نیست، مگر میشود ذات کسی معلول باشد اما ذاتیاتش مستقل و بدون علت باشد؟!
    مگر میشود ذات کسی را تحت قاعده علیّت دانست و ذاتیاتش را تخصصا از این قاعده خارج دانست؟! ذاتیات این موجود یا واجب الوجود هستند یا ممکن الوجود، اگر ممکن الوجود هستند که هستند تت این قاعده هستند.

در هر صورت اگر خواسته یا ناخواسته در گفتگوی با شما دو بزرگوار رنجشی پیش آمده عذرخواهی میکنم

یا حق

ویرایش توسط مسلم : ۱۳۹۶/۱۱/۲۵ در ساعت ۲۱:۴۱
    «امام علی(سلام الله علیه): مَنْ أَصْلَحَ أَمْرَ آخِرَتِهِ أَصْلَحَ اللَّهُ لَهُ أَمْرَ دُنْيَاهُ»
    نهج البلاغه، کلمات قصار، شماره 89
    ((هر کس آخرتش را اصلاح کند، خداوند دنیایش را اصلاح خواهد کرد))

3. صلوات ها 2

صفحه 11 از 11 نخست ... 91011

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 54

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری