صفحه 4 از 9 نخست ... 23456 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: امام زمان (عج) هم قابل نقد است!

علاقه
    مطالعه ، فن آوری اطلاعات ، مباحثه ، اجنهاد و...
    نوشته
    2,188
    حضور
    44 روز 9 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    1893

نقل قول نوشته اصلی توسط یوسف יוסף نمایش پست ها
    درود بر شما

کلیه معصومین و پیامبران همراه امام عصر عج الله بعلت متصل بودن ب وحی الهی و عصمت فرقی با امام عصر عج الله ندارند لذا شایسته نیست کلام و گفته های ایشان ک همان کلام الله است را زیر سوال و پرسش ببریم.
    درباره یاران ایشان هم بنده در حدی نیستم نظر بدهم ولی اگر کسی معصوم نباشد احتمال اشتباه سهوی دارد!و هر کسی جز متصلین ب وحی الهی میتوانند دچار لغزش بشوند و نقد یا سوال از این افراد اشکالی ندارد.
    با سلام

دوست گرامی پیامبران پیرو خدا بودن و به اون ها وحی می شده و مردم هم برای پیرو خدا بودن باید از اون ها پیروی می کردن

این دلیل بر عصمت نیست

شما می دونید که یونس به مردم پشت کرد؟ آیا این کارش درست بود؟ پس چرا به کام نهنگ رفت اگه کارش درست بود؟

نبوت دلیل بر عصمت نیست

حداقل اون عصمتی که مد نظر فاشیست هاست

پیامبران گاهی اشتباه داشتن اما سهوی نه عمدی

و چون گناهان عمدی مرتکب نمیشدن به مقام نبوت رسیدن

علاقه
    یک کلام: علی(سلام الله علیه)
    نوشته
    3,007
    حضور
    83 روز 18 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6043

نقل قول نوشته اصلی توسط روح سبز نمایش پست ها
    حتی بعد ازظهور و در زمان حیات امام زمان عج؟
    دسته بندی هم ندارن این افراد؟ حتی 313 نفر یار بزرگ امام؟ که یکی ازاینها حضرت عیسی ع هستن
    اگه اینجوریه الان امام زمان عج ظهور کنن.
    منطقا تا زمانی که عصمت نیست راه نقد هم باز است، چون درست است که هر چه که شخصیت بالاتر میرود احتمال خطا کمتر میشود اما بالاخره این احتمال خطا به صفر نمیرسد!!
    لذا در بین یاران امام(عج) اگرچه شخصیت های والایی هستند اما بالاخره نقد میتواند باشد، اگرچه باید با احتیاط و آگاهی باشد، مثلا ممکن است امروز هم کسی رفتار امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری را نقد کند، این نقد منطقا اشکالی ندارد چون ما معتقد به عصمت ایشان نیستیم، منتهی به شرط آنکه نقد با اگاهی باشد، بسیاری از نقدها را می بینیم که حتی بدون آگاهی و در نظر گرفتن وظایف ایشان در قانون اساسی بیان میشود، خب این نقدها بیشتر به نقد کننده بر میگردد، تا نقد شونده!

اما قاعده این است که اگر شخصی معصوم نباشد نقد او منطقا صحیح است، اطاعت بی چون و چرا و بدون قید و بند ما فقط از معصوم است و بس، لذا بر رهبری هم باید خبرگانی نظارت کند.

اما نکته ای که هست باید دقت کنید نقد لزوما به معنای اشکال گرفتن نیست، اینکه می گوییم میتوان نگاه نقادانه داشت به این معنا نیست که حتما اشتباه می کنند! نقد یعنی اگر مالک اشتر یک کاری کرد که به نظر عقل اشتباه می آمد میتوانیم پرس و جو و پیگیری کنیم، به خودش بگوییم به نظر ما این کار اشتباه بوده است و از او توضیح بخواهیم، و تا زمانی که معتقدیم او اشتباه کرده توقف کنیم، اما اگر معصومی کاری انجام داد که به نظر ما اشتباه بود مطلقا در پیروی نباید توقف، یا تعلل کنیم!!

لازم است اینجا شبهه ای که از لابلای کلامم در مورد اطاعت از ولی فقیه به نظر میرسد را رفع کنم، و آن اینکه اطاعت از ولی فقیه به بهانه اینکه نقد داریم نباید کنار گذاشته شود، نه اینکه نقد ایشان جایز نیست، بلکه چون نقد و ارزیابی مواضع ایشان نیاز به آگاهی عمیقی دارد، از وظایف رهبری در قانون اساسی، از جزئیات و مسائل پنهان و مخفی، از اینکه آیا آن مصلحتی که در ذهن ماست آیا با مصالح مهم تری در تعارض نباشد و...؛ لذا نقد ایشان را به خبرگان واگذار میکنیم و تا زمانی که خبرگان صلاحیت ایشان را تأیید کرده اند اطاعت بر ما لازم است.

«امام علی(سلام الله علیه): مَنْ أَصْلَحَ أَمْرَ آخِرَتِهِ أَصْلَحَ اللَّهُ لَهُ أَمْرَ دُنْيَاهُ»
    نهج البلاغه، کلمات قصار، شماره 89
    ((هر کس آخرتش را اصلاح کند، خداوند دنیایش را اصلاح خواهد کرد))

3. صلوات

علاقه
    نوشته
    2,188
    حضور
    44 روز 9 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    1893

نقد به معنای توهین به شخص نیست
    نقد به معنای داشتن نظری متفاوت است
    مسلما اگه فرد بدونه نظر متفاوتش اشتباه هست ، نظر درست رو قبول می کنه
    و این جز با مکالمه و اثبات دلیل محقق نمیشه
    با نقد نباید مقابله کرد
    باید منتقد رو قانع کرد

چند نمونه از امامان (ع)
    در سیره امام رضا (ع) نیز پافشاری بر نماز اول وقت آشکار بود. روزی در خراسان و به هنگام نماز، امام (ع) به ابراهیم بن موسی فرمودند: «اذان بگو.» او از امام رخصت خواست تا همراهان نیز فرا رسند. حضرت فرمودند: «خدا تو را بیامرزد. نماز اول وقت را بدون عذر به تأخیر نینداز و اول وقت نماز را به پا دار.» بی درنگ، ابراهیم برخاست و اذان گفت و نماز اول وقت خوانده شد.

در اینجا اما به جای توهین به شخص منتقد (و کافر و مشرک و ملحد خوندن فرد ) دلیل نقد نادرست فرد رو بهش میگه و راهنماییش می کنه

یکی از نشست های مناظره و بحث امام رضا (ع) با عمران صابی در جریان بود. او از دانشمندان بزرگی بود که درباره توحید با امام رضا (ع) گفت وگو می کرد. در این جلسه که مأمون نیز حضور داشت، امام (ع) سؤال های عمران را با حوصله و متانت و بیان استدلال های روشن پاسخ می دادند و او را به سوی توحید و یگانگی خدا رهنمون می کردند. هنگامی که بحث و مناظره به اوج خود رسید، وقت نماز شد و حضرت رضا (ع) نگاهی به مأمون کردند و فرمودند:
    الصّلاة قد حضرت؛
    (وقت نماز فرا رسید.)
    عمران صابی که به حقایقی دست یافته بود، از امام چنین درخواست کرد: «آقای من، گفت وگو و پاسخ های خویش را قطع نکن. دل من آماده پذیرش سخنان شماست.» حضرت رضا (ع) فرمودند: «نماز را می خوانیم و دوباره به گفت وگو ادامه می دهیم.» آنگاه امام و همراهان به اقامه نماز مشغول شدند و پس از نماز، حضرت به گفت وگو با عمران ادامه دادند.[5]
    در اینجا هم امام در پاسخ فردی که به نظرش علم بهتر از نماز بوده نمیگه من معصومم پس تو که خلاف حرف من حرف زدی کافر ملحد بی نماز ی، بلکه راهنماییش می کنه

بهتره دوستانی که ادعای تشیع دارن به جای تکفیر منتقدان به راهنمایی ایشان بپردازند

در حال حاضر هر کس نظری خلاف نظر شیعه نمایان داشته باشد مورد تکفیر واقع شده و ضد انقلاب و ضد ولایت معرفی می شود وخون او حلال است .در حالی که خود ایشان بر عدم معصومیت خود اذعان دارند

این مورد حتی دامن گیر عالمان با عقیده متفاوت نیز شده و به تکفیر علمای خود نیز می پردازند!

طبق نظریه ایشان هر کس موافق ما نیست دشمن ماست و این یعنی فاشیسم!

ویرایش توسط شروحیل : ۱۳۹۶/۱۰/۲۶ در ساعت ۱۰:۴۲

5. صلوات

علاقه
    نوشته
    3,007
    حضور
    83 روز 18 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6043

نقل قول نوشته اصلی توسط شروحیل نمایش پست ها
    مردم به پیامبری ایشون اعتقاد داشتن نه به عصمت
    خداوند دقیقا کجا گفته پیامبر اگه تو معصوم نبودی پیامبر نمی شدی؟
    این پست شما را هم پاسخ میدهم، اما خواهش می کنم دقت کنید این بحث خودِ عصمت چون یک بحث مبنایی و مهمتر از مباحث روبنایی است اگر ادامه پیدا کند موضوع تاپیک را تحت الشعاع خودش قرار میدهد، باید آن را به صورت مستقل دنبال کرد.

جناب شروحیل عزیز خواهش می کنم قدری روی پیش فرض هایتان با تأمل بیشتری نگاه کنید، حداقل احتمال بدهید ممکن است اشتباه باشند، انسانی که چیزی را پیش فرض گرفته و به دفاع از آن به میدان بیاید نمیتواند موضع حق را تشخیص دهد، خواهش می کنم گمان کنید نه معتقد به عصمت هستید و نه عدم عصمت، تازه میخواهید موضعی اتخاذ کنید، با این تفکر به میدان بیایید.(البته در تاپیک خودش
    )

شما فرض کنید ما پیامبری حضرت محمد(ص) را باور داریم اما ایشان را مصون از خطا و اشتباه نمی دانیم؛ الان این قرن چه حجیتی دارد وقتی احتمال میدهیم پیامبر(ص) ممکن است اشتباه کنند؟! آیا احتمال نمیدهید پیامبر(ص) در ابلاغ تعالیم دین اشتباه کرده باشند؟ از کجا معلوم نماز صبح سه رکعت نبوده و نماز مغرب دو رکعت اما پیامبر(ص) اشتباها جا به جا گفتند؟!
    منظور بنده از اینکه پیامبری که معصوم نباشد آمدن و نیامدنش فرقی نمیکند همین است، یعنی قرآنی که قرار است بیاورد، تعالیمی که قرار است بیاورد تا زمانی که معصوم نباشد قابل اعتماد نخواهند بود!

اگر قانع نشدید ادامه بحث در جای خودش...

«امام علی(سلام الله علیه): مَنْ أَصْلَحَ أَمْرَ آخِرَتِهِ أَصْلَحَ اللَّهُ لَهُ أَمْرَ دُنْيَاهُ»

7. صلوات ها 3

علاقه
    نوشته
    2,188
    حضور
    44 روز 9 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    1893

نقل قول نوشته اصلی توسط مسلم نمایش پست ها

خواهش می کنم قدری روی پیش فرض هایتان با تأمل بیشتری نگاه کنید، حداقل احتمال بدهید ممکن است اشتباه باشند، انسانی که چیزی را پیش فرض گرفته و به دفاع از آن به میدان بیاید نمیتواند موضع حق را تشخیص دهد، خواهش می کنم گمان کنید نه معتقد به عصمت هستید و نه عدم عصمت، تازه میخواهید موضعی اتخاذ کنید، با این تفکر به میدان بیایید.(البته در تاپیک خودش
    )

شما فرض کنید ما پیامبری حضرت محمد(ص) را باور داریم اما ایشان را مصون از خطا و اشتباه نمی دانیم؛ الان این قرن چه حجیتی دارد وقتی احتمال میدهیم پیامبر(ص) ممکن است اشتباه کنند؟! آیا احتمال نمیدهید پیامبر(ص) در ابلاغ تعالیم دین اشتباه کرده باشند؟ از کجا معلوم نماز صبح سه رکعت نبوده و نماز مغرب دو رکعت اما پیامبر(ص) اشتباها جا به جا گفتند؟!
    منظور بنده از اینکه پیامبری که معصوم نباشد آمدن و نیامدنش فرقی نمیکند همین است، یعنی قرآنی که قرار است بیاورد، تعالیمی که قرار است بیاورد تا زمانی که معصوم نباشد قابل اعتماد نخواهند بود!

بنده هم به شما توصیه خودتون رو دارم

قدری روی پیش فرض هایتان با تأمل بیشتری نگاه کنید

آیا تعالیمی که پیامبران دیگر (غیر معصوم) آوردن اشتباه بوده؟
    آیا مردم به این تعالیم عمل نکردن؟

آیا پیروان حضرت موسی برای قتلی که ایشان مرتکب شد، از ایشان روی برگرداندند؟

آیا پیروان حضرت یونس به خاطر رها کردنشان به حال خود به عذاب دچار شدند یا حضرت یونس مواخذه شد؟
    آیا این گونه نبود که تعالیم یونس را ادامه دادند تا عذاب از ایشان رفع شد؟

آیا عصمت ساخته ذهن افرادی نیست که میخوان از طریق تقدس به منافع خودشون برسن؟
    ویرایش توسط شروحیل : ۱۳۹۶/۱۰/۲۶ در ساعت ۱۱:۴۰

9. صلوات

علاقه
    امام حسین علیه السلام
    نوشته
    154
    حضور
    5 روز 3 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    244

سلام و عرض ادب و احترام

نقل قول نوشته اصلی توسط مسلم نمایش پست ها
    اولا: ببینید ما می گوییم کسی که عصمت و خطاناپذیری او را قبول داریم منطقا نقد او خطاست! چون نقد برای کشف نقاط ضعف و قوت است و نقد کسی که همه رفتارش نقطه قوت است و نقطه ضعف در او راه ندارد اصلا بی معناست! نمیشود گفت چون فرهنگ نقد از میان میرود بنشینیم معصوم را نقد کنیم! این خود فریفتن است!!

بله معصوم وظیفه دارد برای رشد جایگاه مردم از ایشان نظر خواهی کرده و نظر ایشان را اعمال کند، اما آیا مردم می توانند به بهانه رشد، یک معصوم را نقد کنند در حالی که می دانند او جای نقد ندارد!! این یعنی خودمان را گول بزنیم!
    بنده متوجه کلام شما هستم ، مسئله اینجاست که همانطور که شما فرمودید دین برای توده هاست ، پس هر اقدامی در این خصوص باید در جهت تربیت همین توده ها باشد که بنده نیز یکی از همان ها هستم.

اینجا من از فرد صحبت نمی کنم ، از جایگاه حرف می زنم . شما همین جامعه امروز ما را ملاحظه کنید ، منتهی تقاضا دارم در عمل ببینید .. نه در شعار ها ..

یک جمله معروفی همیشه در نماز جمعه ها به چشم می خورد : ولایت فقیه همان ولایت رسول الله است .

یک جمله دیگر را هم از جناب آیت الله احمد علم الهدی امام جمعه محترم مشهد نقل می کنم : ما قائل به معصومیت ولی فقیه نیستیم، اما حق نداریم هر تصمیم ایشان را که درست نمی دانیم بگوئیم اشتباه است، چون ولی فقیه، حکیم، حافظ لدینه و مخالف لهواه و مطیع امر مولاه است و همه جوانب امور را در تصمیم گیری رعایت می کند و مشورت می گیرد. ولی فقیه موید از جانب امام زمان (عج) است و آیا امام زمان(عج) ، جامعه اسلامی را تحویل آقایی می دهند که بعد یک "ابوالیلغوزی" از گوشه ای بیاید و بگوید او اشتباه می کند؟ ( به نقل از ایرنا )

در پست قبلی خدمتتان عرض کردم که با بسته شدن باب نقد در جامعه طبیعتا باید انتظار چنین جملاتی را هم داشت . حالا اینها که عمومی می شوند ، خدا می داند در جلسات خصوصی چه نظراتی وجود دارد !!

زاهد ظاهر پرست از حال ما آگاه نیست
    در حق ما هر چه گوید جای هیچ اکراه نیست

11. صلوات ها 2

نوشته
    2,288
    حضور
    134 روز 2 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    131
    آپلود
    6
    گالری
    8
    صلوات
    6002

نقل قول نوشته اصلی توسط *حسام الدین* نمایش پست ها
    سلام و عرض ادب و احترام

بنده متوجه کلام شما هستم ، مسئله اینجاست که همانطور که شما فرمودید دین برای توده هاست ، پس هر اقدامی در این خصوص باید در جهت تربیت همین توده ها باشد که بنده نیز یکی از همان ها هستم.

اینجا من از فرد صحبت نمی کنم ، از جایگاه حرف می زنم . شما همین جامعه امروز ما را ملاحظه کنید ، منتهی تقاضا دارم در عمل ببینید .. نه در شعار ها ..

یک جمله معروفی همیشه در نماز جمعه ها به چشم می خورد : ولایت فقیه همان ولایت رسول الله است .

یک جمله دیگر را هم از جناب آیت الله احمد علم الهدی امام جمعه محترم مشهد نقل می کنم : ما قائل به معصومیت ولی فقیه نیستیم، اما حق نداریم هر تصمیم ایشان را که درست نمی دانیم بگوئیم اشتباه است، چون ولی فقیه، حکیم، حافظ لدینه و مخالف لهواه و مطیع امر مولاه است و همه جوانب امور را در تصمیم گیری رعایت می کند و مشورت می گیرد. ولی فقیه موید از جانب امام زمان (عج) است و آیا امام زمان(عج) ، جامعه اسلامی را تحویل آقایی می دهند که بعد یک "ابوالیلغوزی" از گوشه ای بیاید و بگوید او اشتباه می کند؟ ( به نقل از ایرنا )

در پست قبلی خدمتتان عرض کردم که با بسته شدن باب نقد در جامعه طبیعتا باید انتظار چنین جملاتی را هم داشت . حالا اینها که عمومی می شوند ، خدا می داند در جلسات خصوصی چه نظراتی وجود دارد !!

سلام علیکم

وارد موضوهاتی شدید که در اصول و مبانی اش دچار مشکل هستید ، اصل عصمت پیامبر و معصوم از اصول اعتقادی مذهب شیعه است و اینجا بحث از عصمت و انتقاد از معصوم است بر اساس مبانی اعتقادی شیعه .

اما بعد اینکه مطابق با روایات این مذدهب ولی فقیه جامع الشرایط در زمان غیبت عهده دار جامعه بر اساس همان مبانی اسلامی شیعی است . باز در این مورد مساله مبانی و اصول مطرح است که شما مساله حل نشده در موردش دارید.

تاپیکهای متعددی در سایت هست با موضوعات عصمت اعجاز ولایت فقیه و مرتبط با این دست مسائل . این مقدمات رو بررسی بفرمائید بعد موارد مباحث تبعی بشوید.
    قال الله سبحانه و تعالي : اعْدِلُواْ هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَى ( مائده / 8 )

قال النبي : بالعدل قامت السموات و الارض (تفسير صافي ذيل آيه 7 سوره الرحمن)
    و قال :
    اياكم و الظلم فان الظلم عند الله هو الظلمات يوم القيامة ( سفينة البحار ماده "ظلم" )

مسئوليت قرآني مردم در قبل عدل

13. صلوات ها 3

نوشته
    286
    حضور
    9 روز 14 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    182
    صلوات
    744

نقل قول نوشته اصلی توسط روح سبز نمایش پست ها
    گر یک وقتی امام زمان ظهور کنه(نقل از کلام اقای دکتر روحانی)، اون وقت هم میشه نقد کرد!
    بالاتر از پیغمبر که نداریم ، ایشون هم اجازه نقد می داد و صحابه به ایشون میگفتن فلان حرفتون وحی بود یا از خودتون!
    درود
    در یک کلام
    آن را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است

چه معصوم ( به زعم مذهب شیعه) و چه غیر معصوم اگر حسابشون پاک پاشه و توانایی پاسخ گویی داشته باشند چه باکی از نقد باید داشته باشند ؟؟؟؟

چکیده این که این کلام روحانی توهین و تحقیر نیست و خرد پذیر و منطقی است

15. صلوات ها 6

علاقه
    my sister - Pleasure
    نوشته
    193
    حضور
    8 روز 13 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    21
    صلوات
    362

سلام

فَاعْلَمْ أَنَّهُ لَا إِلَاهَ إِلَّا اللَّهُ وَ اسْتَغْفِرْ لِذَنبِكَ وَ لِلْمُؤْمِنِينَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ وَ اللَّهُ يَعْلَمُ مُتَقَلَّبَكُمْ وَ مَثْوَئكمُ‏ْ(19)

پس بدان كه هيچ خدايى جز اللَّه نيست. از گناه خود و از گناه مردان و زنان مؤمن آمرزش بخواه. خدا مى‏داند كه روز به كجا مى‏رويد و شب به كجا مى‏آراميد. (19)

17. صلوات ها 3

علاقه
    نوشته
    3,007
    حضور
    83 روز 18 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6043

نقل قول نوشته اصلی توسط *حسام الدین* نمایش پست ها

با سلام و احترام جناب حسام الدین عزیز

ببینید من اصلا کاری به سخنان این و آن ندارم، نه می گویم درست است و نه می گویم غلط است، حرف خودم را روی مبنای عقلانی خودم بنا می کنم، اگر اشکالی دارد بگویید اشکال دارد، از این و آن نام نبرید چون ما در این تاپیک به دنبال نقد یا دفاع از نظر کسی نیستیم.

اولا بحث اطاعت از ولی فقیه و نقد او با بحث اطاعت از معصوم و نقد او متفاوت است، ما در اینجا دنبال اطاعت از معصوم هستیم؛ نقد نکردن معصوم بر فرض که عواقبی داشته باشد چاره ای از آن نیست!! همانطور که عرض شد! اصلا منطقا ناشدنی و غیر منطقی است!

اما اینکه منظور از ولایت فقیه همان ولایت رسول الله است در جای خودش مفصل بحث شده است که منظور یک بُعد از ولایت است نه همه ابعاد!!! پیامبر ولایت تکوینی داشته اند، ولایت در تشریع داشته اند، ولایت در اجرا داشته اند، و... که ولی فقیه فقط ولایت در اجرا را دارد؛ مثلا اگر رسول الله(ص) بعد از مدتی که مردم نماز صبح را دو رکعت می خواندند می فرمود: نماز صبح از این به بعد سه رکعت است همه باید بدون چون و چرا اطاعت می کردند؛ همانطور که در جریان تغییر قبله یا برخی دیگر از احکام چنین تغییراتی اتفاق افتاد! اما اگر ولی فقه بیاید بگوید از فردا نماز صبح سه رکعت است از ولایت کنار گذاشته میشود، چون مخالف نص معصومین سخن گفته و نشان می دهد صلاحیت خویش را از دست داده است.

در باب نقد همواره باید باز باشد، اگر بنا بر نظر شما واقعا بسته شده ما هم قبول داریم اشتباه است، آنچه که من از آن دفاع می کنم این است که نقد معصوم غیر منطقی است، و نقد غیر معصوم در هر جایگاهی که باشد روا و منطقی است، البته با شرایطش!

الان همین مجلس خبرگان وظیفه اش نگه نقادانه و ارزیابانه به رهبری است، اما اگر کسی بخواهد به کوچکترین اختلاف نظری با رهبری مخالفت کند خب در این صورت سنگ روی سنگ بند نمیشود!! هر مدیریتی اینچنین است، مثلا ممکن است برخی پزشکان مدیریت وزیر بهداشت را قبول نداشته باشند و نقد کنند، اما بالاخره در مدیریت باید یک نفر تصمیم بگیرد، و نقد نباید بهانه ای برای عمل نکردن و اجرا نکردن و مخالفت با قانون تلقی شود.

19. صلوات ها 2

صفحه 4 از 9 نخست ... 23456 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 7

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری