جمع بندی منظور از ثلاثه شدن فرد چیه؟ و این خوبه یا بد؟

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
منظور از ثلاثه شدن فرد چیه؟ و این خوبه یا بد؟

سلام
سوال بنده در این رابطه هست ک ب چ انسان هایی انسان ثلاثه گفته میشه و منظور ازین ک شخصی ثلاثه هست چیست ؟
و چ نوع انسان هایی میتوانند جزء انسان های ثلاثه قرار بگیرند؟
توضیح بیشتر این ک نشسته بودم فردی ک میشناختم ب فرد دیگر گفت ک تو کی ثلاثه شدی و گریزی از فکرم هم در ب امام صادق رفت گفتم از شما ک علم بیشتری درباره دین و عرفانیت دارید بپرسم تا جوابش را بفهمم ممنون

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد کافی

سعید پ;960768 نوشت:
سلام
سوال بنده در این رابطه هست ک ب چ انسان هایی انسان ثلاثه گفته میشه و منظور ازین ک شخصی ثلاثه هست چیست ؟
توضیح بیشتر این ک نشسته بودم فردی ک میشناختم ب فرد دیگر گفت ک تو کی ثلاثه شدی و گریزی از فکرم هم در ب امام صادق رفت گفتم از شما ک علم بیشتری درباره دین و عرفانیت دارید بپرسم تا جوابش را بفهمم ممنون

باسمه تعالی
با عرض سلام و خسته نباشید
تا به حال به چنین اصطلاحی یعنی «انسان ثلاثه» برخورد نکرده ایم. مگر این که مراد گوینده اشاره به بحث قوای ثلاثه نفس، یعنی قوه غضب، شهوت و خیال و ادب نمودن نفس باشد.
توضیح آن که
اگر نفس انسان به آداب الهی مؤدب نشود، صاحب آن هیچ‌گاه به عالم معنا راه پیدا نخواهد کرد؛ لذا باید گفت که دستیابی به معنویات، تنها منحصر به تأدیب نفس است. انسان به هر اندازه نفس خود را مؤدب کند، به همان میزان راه برای سیر معنوی‌اش باز می‌شود. تداوم این تأدب و تلاش برای رعایت ادب باعث می‌شود که مقامات معنوی در انسان ظهور و بروز پیدا کنند و در نتیجه او را به سوی معنویات بالا ببرند. اگر تأدیب نفس به‌حد کمال برسد، دیدِ اعتقادی، ملکات فاضله و اعمال صالحه نیز به حد کمال می‌رسند و برای انسان سودمند خواهند بود؛ اما به هر اندازه که نفس از ضوابط الهی دور باشد، به همان میزان نیز از معنویات دور می‌شود و در ورطة هلاکت و سقوط خواهد افتاد.
به تعبیر دیگر، هر قدر انسان نفسش را مؤدب کند، به همان مقدار به انسانیت نزدیک می‌شود و هر قدر آن را آزاد بگذارد، از انسانیت دور می‌شود. آن انسانی اشرف موجودات است که مؤدب به آداب الهی باشد؛ والا از پست‌ترین موجودات هم پست‌تر خواهد بود. قرآن نیز در مورد انسان دو قطب کاملاً مخالف را قائل است. در جائی می‌فرماید: « فَتَبارَکَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخالِقینَ »؛[1] و در جای دیگر می‌فرماید: « إِنْهُمْ إِلَّا کَالْأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ سَبِیلًا»؛[2] یا « أُوْلَئِکَ کَالأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُ»[3] خدا در مورد کسی به خودش تبریک می‌گوید که نفسش را مؤدب به آداب الهی کرده باشد، اما کسی که بی‌ادب است بدتر از چهارپاست.

در روایت آمده است: « مَنْ تَأَدَّبَ بِآدَابِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ أَدَّاهُ إِلَى الْفَلَاحِ الدَّائِم»؛[4] اگر کسی مؤدب به آداب الهی شود، این ادب او را به سوی رستگاری دائم راهبری می‌کند. تأثیر تأدیب نفس که بر محور جلوگیری از اطلاق و رهایی شئون ثلاثه نفس یعنی شهوت و غضب و خیال است، همان رستگاری دائمی و سعادت ابدی است؛ لذا نباید با رهایی نفس همسو شد، بلکه باید با آن مخالفت و در مسیر مجاهدة با نفس ایستادگی کرد.[5]
موفق باشید.

[1]ـ مؤمنون، ۱۴؛ «آفرین بر خدا که بهترین آفرینندگان است».

[2]ـ‌ فرقان، ۳۴؛ «آنها جز مانند ستوران نیستند بلکه گمراه‌ترند.»

[3]ـ اعراف، ۱۷۹؛ «آنان مانند چهارپایان بلکه گمراه‌ترند.»

[4]- بحارالانوار، ج ۸۹، ص ۲۱۴.
[5]. ایت الله مجتبی تهرانی/هرزگی نفس و راه مقابله با آن در روایات/
دوره 1394، شماره 401 - شماره پیاپی 402، مرداد و شهریور 1394، صفحه .1-1

[="Tahoma"][="Navy"]

سعید پ;960768 نوشت:
سلام

سلام
چه بسا منظور بالفعل شدن هر سه مرتبه وجودی انسان یعنی جسم و مثال و نفس باشد چه اینکه انسان در حیات مادی خود این سه مرتبه را با هم دارد اما اغلب نسبت به یکی از آنها یعنی جسم آگاهی دارد و از دو مرتبه دیگر غافل است اما اگر کسی به قدم سلوک مقامات را طی کند بُعد مثالی و نفسی او که برزخ و قیامتش هستند هم بالفعل می شود. والله اعلم
یا علیم[/]

باسمه علّام الغیوب

با سلام و احترام

سعید پ;960768 نوشت:
نشسته بودم فردی ک میشناختم ب فرد دیگر گفت ک تو کی ثلاثه شدی و گریزی از فکرم هم در ب امام صادق علیه السلام
رفت

از سؤالی که می پرسم عذر می خواهم.

این گفتگو را در خواب یا نظیر آن دیدید؟

حبیبه;961658 نوشت:
از سؤالی که می پرسم عذر می خواهم.

این گفتگو را در خواب یا نظیر آن دیدید؟

با سلام
گمونم از جایی خوند که شخصی خواب دید

ثلاثه یعنی همون که میگن مردم سه تا روح دارن ؟

سلام عذر میخوام میشه یکم واضح تر برام توضیح بدید الان یعنی طرف مقابل منظور ثلاثه این سه بعد رو داره یا یکی از بعدهارو

بله در نیمه هوشیاری بود

سلام اتمقلی
این موضوع رو خودم در نمیه هوشیاری خواب آلودگی یکی از آشنایان بهم گفت ک نمیخواستم بازگو کنم و بدنبال معنای دقیقش ک یعنی چی همچین شخصی ک ثلاثه هست چجور انسانی میشه

باسمه العلیم

سعید پ;961914 نوشت:
بله در نیمه هوشیاری بود

اگر از ابتدا می فرمودید آن مطلب در خواب به شما القاء شده است شاید پاسخ دیگری می گرفتید

در هر حال معنای اینگونه خوابها برای خواب بیننده روشن است و اگر نباشد نیاز به تعبیر دارد که علمی الهی بوده

و نزد هر کسی نیست.

پرسش
در نیمه هوشیاری بودم فردی که میشناختم به فرد دیگر گفت که تو کی ثلاثه شدی در این رابطه هست که به چه انسان هایی انسان ثلاثه گفته میشه و منظور ازین که شخصی ثلاثه هست چیست ؟
و چه نوع انسان هایی میتوانند جزء انسان های ثلاثه قرار بگیرند؟
پاسخ
تا به حال به چنین اصطلاحی یعنی «انسان ثلاثه» برخورد نکرده ایم. مگر این که مراد از این بیان، اشاره به بحث قوای ثلاثه نفس، یعنی قوه غضب، شهوت و خیال و ادب نمودن نفس باشد.
توضیح آن که
اگر نفس انسان به آداب الهی مؤدب نشود، صاحب آن هیچ‌گاه به عالم معنا راه پیدا نخواهد کرد؛ لذا باید گفت که دستیابی به معنویات، تنها منحصر به تأدیب نفس است. انسان به هر اندازه نفس خود را مؤدب کند، به همان میزان راه برای سیر معنوی‌اش باز می‌شود. تداوم این تأدب و تلاش برای رعایت ادب باعث می‌شود که مقامات معنوی در انسان ظهور و بروز پیدا کنند و در نتیجه او را به سوی معنویات بالا ببرند. اگر تأدیب نفس به‌حد کمال برسد، دیدِ اعتقادی، ملکات فاضله و اعمال صالحه نیز به حد کمال می‌رسند و برای انسان سودمند خواهند بود؛ اما به هر اندازه که نفس از ضوابط الهی دور باشد، به همان میزان نیز از معنویات دور می‌شود و در ورطة هلاکت و سقوط خواهد افتاد.
به تعبیر دیگر، هر قدر انسان نفسش را مؤدب کند، به همان مقدار به انسانیت نزدیک می‌شود و هر قدر آن را آزاد بگذارد، از انسانیت دور می‌شود. آن انسانی اشرف موجودات است که مؤدب به آداب الهی باشد؛ والا از پست‌ترین موجودات هم پست‌تر خواهد بود. قرآن نیز در مورد انسان دو قطب کاملاً مخالف را قائل است. در جائی می‌فرماید: « فَتَبارَکَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخالِقینَ »؛[1] و در جای دیگر می‌فرماید: « إِنْهُمْ إِلَّا کَالْأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ سَبِیلًا»؛[2] یا « أُوْلَئِکَ کَالأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُ»[3] خدا در مورد کسی به خودش تبریک می‌گوید که نفسش را مؤدب به آداب الهی کرده باشد، اما کسی که بی‌ادب است بدتر از چهارپاست.

در روایت آمده است: « مَنْ تَأَدَّبَ بِآدَابِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ أَدَّاهُ إِلَى الْفَلَاحِ الدَّائِم»؛[4] اگر کسی مؤدب به آداب الهی شود، این ادب او را به سوی رستگاری دائم راهبری می‌کند. تأثیر تأدیب نفس که بر محور جلوگیری از اطلاق و رهایی شئون ثلاثه نفس یعنی شهوت و غضب و خیال است، همان رستگاری دائمی و سعادت ابدی است؛ لذا نباید با رهایی نفس همسو شد، بلکه باید با آن مخالفت و در مسیر مجاهدة با نفس ایستادگی کرد.[5]
موفق باشید.

[1]ـ مؤمنون، ۱۴؛ «آفرین بر خدا که بهترین آفرینندگان است».

[2]ـ‌ فرقان، ۳۴؛ «آنها جز مانند ستوران نیستند بلکه گمراه‌ترند.»

[3]ـ اعراف، ۱۷۹؛ «آنان مانند چهارپایان بلکه گمراه‌ترند.»

[4]- بحارالانوار، ج ۸۹، ص ۲۱۴.
[5]. ایت الله مجتبی تهرانی/هرزگی نفس و راه مقابله با آن در روایات/
دوره 1394، شماره 401 - شماره پیاپی 402، مرداد و شهریور 1394، صفحه .1-1

موضوع قفل شده است