صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مناظره امام رضا(ع) و عمران صابی

نوشته
    908
    حضور
    36 روز 20 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    866

اشاره مناظره امام رضا(ع) و عمران صابی

بسم الله الرحمن الرحیم

بنده پس از مدتها تحقیق آخرش دیدم این سوالاتی که من طرح میکنم در جای دیگری هم مطرح شده اند و ائمه به آنها پاسخ داده اند ، منتها هر چقدر به پاسخ گوش کردم معنی آن برایم معلوم نشد و متوجه جوابشان نشدم ، بنابر این نیاز به یک استاد و مفسر دارم که مرا یاری دهد .

این فایل پیوست شده مصاحبه ی بین امام رضا و عمران صابی هستش که نیاز به راهنمایی داره ، لطفا به زبان ساده و گویا پاسخ دهید با تشکر .
    فایل های پیوست شده فایل های پیوست شده
    دمتون گرم که با حوصله به سوالات ما جواب میدین ، ارادتمندیم

2. صلوات ها 2

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    22,373
    حضور
    203 روز 4 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    61416

با نام و یاد دوست

مناظره امام رضا(ع) و عمران صابی

کارشناس بحث: استاد مشکور

4. صلوات

علاقه
    مطالعه و تحقیق و پاسخگویی
    نوشته
    1,754
    حضور
    39 روز 22 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4459

نقل قول نوشته اصلی توسط به من بیاموز نمایش پست ها
    بسم الله الرحمن الرحیم

بنده پس از مدتها تحقیق آخرش دیدم این سوالاتی که من طرح میکنم در جای دیگری هم مطرح شده اند و ائمه به آنها پاسخ داده اند ، منتها هر چقدر به پاسخ گوش کردم معنی آن برایم معلوم نشد و متوجه جوابشان نشدم ، بنابر این نیاز به یک استاد و مفسر دارم که مرا یاری دهد .

این فایل پیوست شده مصاحبه ی بین امام رضا و عمران صابی هستش که نیاز به راهنمایی داره ، لطفا به زبان ساده و گویا پاسخ دهید با تشکر .
    با سلام و تشکر

البته در اینکه شاکله کلی سؤال و جواب فی مابین امام رضا (ع) و عمران صائبی در این مناظره حول مبحث خداشناسی و توحید است بحثی نیست، و می شود کلیت انها را در یک تایپیک مورد بررسی قرار داد، اما بدلیل تعدد سؤالات عمران صائبی و پاسخهای داده شده که از زوایای مختلف مورد توجه قرار گرفته، مناسب است برای بهره برداری بهتر از بحث، سؤال و جوابها را بطور مجزا و نوشتاری و با شماره بندی سؤالات، طرح کنید تا مورد به مورد بررسی نموده و به زبان ساده تقدیم حضورتان کنیم.

با تشکر و سپاس

ویرایش توسط مشکور : ۱۳۹۶/۱۰/۲۲ در ساعت ۱۷:۵۴
    بنام حضرت دوست

به نهضت چراغ - گفتمان مطالبه گری بپیوندید:

https://t.me/joinchat/Buq-VhIIic_yBZ_7UdLCgA

با ما همراه باشید در کانال تلگرام: اخلاق الهی

https://telegram.me/smashkor

6. صلوات

علاقه
    نوشته
    1,754
    حضور
    39 روز 22 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4459

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام مجدد

بی تابانه منتظر طرح نوشتاری سؤالات توسط شما عزیز، هستیم تا پاسخهای امام رضا (ع) را به زبان ساده تبیین کنیم. با تشکر

بنام حضرت دوست

8. صلوات ها 2

نوشته
    908
    حضور
    36 روز 20 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    866

نقل قول نوشته اصلی توسط مشکور نمایش پست ها
    بی تابانه منتظر طرح نوشتاری سؤالات توسط شما عزیز، هستیم تا پاسخهای امام رضا (ع) را به زبان ساده تبیین کنیم. با تشکر
    با سلام و تشکر ، ببخشید دیر شد .

من دنبال متن مناظره گشتم و دیدم متن فارسی ناقص هستش و متن عربی بهتره .

خب قسمت اول بحث مربوط میشه به اولین مخلوق ...

اینکه اولین مخلوق از چه چیزی خلق شده و آیا با خلق اولین مخلوق خداوند محدود نمیشود ؟

متن عربی سوالات :

أول الخلق

فقال عمران الصابي : أخبرني عن الكائن الأول وعما خلق.

فقال له عليه السلام: سألت فافهم أما الواحد فلم يزل واحدا كائنا لا شيء معه بلا حدود وأعراض ولا يزال كذلك ثم خلق خلقاً مبتدعاً مختلفاً بأعراض وحدود مختلفة لا في شيء أقامه ولا في شيء حده ولا على شيء حذاه ومثله له، فجعل الخلق من بعد ذلك صفوه وغير صفوه واختلافاً وائتلافاً وألواناً وذوقاً وطعماً، لا لحاجة كانت منه إلى ذلك ولا لفضل منزلة لم يبلغها إلا به، ولا أرى لنفسه فيما خلق زيادة ولا نقصاناً، تعقل هذا يا عمران؟

قال: نعم و الله يا سيدي .

قال عليه السلام: واعلم يا عمرانـ أنّه لو كان خلق ما خلق لحاجه لم يخلق إلاّ من يستعين به على حاجته ولكان ينبغي أن يخلق أضعاف ما خلق؛ لأنّ الأعوان كلما كثروا كان صاحبهم أقوى والحاجة ـ يا عمران ـ لا يسعها لأنه كان لم يحدث من الخلق شيئاً إلاّ حدثت به حاجه أخرى؛ ولذلك أقول: لم يخلق الخلق لحاجه ولكن نقل بالخلق الحوائج بعضهم إلى بعض وفضل بعضهم على بعض بلا حاجه منه إلى فضل ولا نقمه منه على من أذل، فلهذا خلق.

قال عمران: يا سيدي، هل كان الكائن معلوما في نفسه عند نفسه؟

قال الرضا عليه السلام: إنّما يكون المَعْلَمة بالشيء لنفي خلافه، وليكون الشيء نفسه بما نُفي عنه موجوداً، ولم يكن هناك شيء يُخالفه فتدعوه الحاجة إلى نفي ذلك الشيء عن نفسه بتحديد ما علم منها، أ فهمت يا عمران؟

متاسفانه من عربی بلد نیستم و نمیدونم امام در واقع چه جوابی به ایشون میده ، اما سوال من اینه که اولین مخلوق چطور خلق شده که حدی بین او و خداوند ایجاد نشده و خداوند همچنان نامحدود است ؟

1- اگر اولین مخلوق داخل وجود خداوند باشد یعنی مخلوق بخشی از وجود خالق باشد : با تغییر مخلوق خداوند نیز تغییر میکند .
    2- اگر اولین مخلوق خارج وجود خداوند باشد ، وجود خداوند محدود میشود .

ظاهرا امام اینجا به این شبه پاسخ میدهد اما من متوجه نمیشم !

10. صلوات ها 2

نوشته
    908
    حضور
    36 روز 20 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    866

در ضمن اگر دسترسی به متن کامل عربی این مناظره ندارید میتوانید از لینک زیر استفاده کنید چون منبع من هم همین است :

http://ar.wikishia.net/view/%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B8%D8%B1%D8%A9_%D8%A7%D9%84% D8%A5%D9%85%D8%A7%D9%85_%D8%A7%D9%84%D8%B1%D8%B6%D 8%A7_%D8%B9%D9%84%D9%8A%D9%87_%D8%A7%D9%84%D8%B3%D 9%84%D8%A7%D9%85_%D9%85%D8%B9_%D8%A7%D9%84%D8%B5%D 8%A7%D8%A8%D8%A6%D8%A9

12. صلوات

علاقه
    my sister - Pleasure
    نوشته
    184
    حضور
    8 روز 13 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    21
    صلوات
    361

بی‌نیازی خدا به مخلوقات

عمران گفت: اوّلین موجود و آنچه او خلق کرد چه بود؟
    امام گفت:
    پرسیدی، پس خوب دقّت کن! «‌واحد‌» همیشه واحد بوده، همیشه موجود بوده، بدون اینکه چیزی به همراهش باشد، بی‌هیچ سابقه قبلی، مخلوقی را به گونه‌ای دیگر آفرید، با اعراض و حدودی مختلف، نه آن را در چیزی قرار داد و نه در چیزی محدود نمود و نه به مانند و مثل چیزی، ایجادش کرد و نه چیزی را مثل او نمود و بعد از آن، مخلوقات را صور مختلف و گوناگون، از جمله: خالص و ناخالص، مختلف و یکسان، به رنگ‌ها و طعم‌های متفاوت آفرید، بدون اینکه نیازی به آنها داشته باشد و یا برای رسیدن به مقام و منزلتی به این خلقت محتاج باشد و در این آفرینش، در خود، زیادی یا نقصانی ندید. آیا این مطالب را می‌فهمی؟ گفت: بله به خدا،‌ ای آقای من.
    حضرت ادامه داد:
    و بدان که اگر خداوند، به خاطر نیاز و احتیاج، مخلوقات را خلق می‌کرد، فقط چیزهایی را خلق می‌کرد که بتواند از آنها برای برآوردن حاجتش کمک گیرد... .امّا مطلب نخست آن: اگر خداوند مخلوقات را به خاطر نیاز به ایشان خلق کرده بود، جائز بود که بگوییم به سمت مخلوقاتش تغییر مکان می‌دهد چون نیاز به آنان دارد، ولی او چیزی را از روی نیاز خلق نکرده است و همیشه ثابت بوده است نه در چیزی و نه بر روی چیز، إلاّ اینکه مخلوقات یکدیگر را نگاه می‌دارند و برخی در برخی دیگر داخل شده و برخی از برخی دیگر خارج می‌شوند، و خداوند متعال با قدرت خود تمام این‌ها را نگاه می‌دارد، و نه در چیزی داخل می‌شود، و نه از چیزی خارج می‌گردد، و نه نگاهداری آنان او را خسته و ناتوان می‌سازد، و نه از نگاهداری آنان عاجز است، و هیچیک از مخلوقات چگونگی این امر را نمی‌داند، مگر خود خداوند و آن کسانی که خود، آنها را بر این امر مطّلع ساخته باشد، که عبارتند از: پیامبران الهی و خواصّ و آشنایان به اسرار او، حافظان و نگاهبانان شریعت او. فرمان او در یک چشم بر هم زدن بلکه زودتر به اجرا در می‌آید، هر آنچه را اراده فرماید، فقط به او می‌گوید: موجود شو، و آن شیء نیز به خواست و ارادۀ الهی موجود می‌شود. هیچ چیز از مخلوقاتش از چیز دیگری به او نزدیکتر نیست، و هیچ چیز نیز از چیز دیگر از او دورتر نیست، آیا فهمیدی عمران؟! گفت: بله سرورم، فهمیدم، و گواهی می‌دهم که خداوند تعالی همان گونه است که توضیح دادی و به یکتایی وصفش نمودی، و گواهی می‌دهم که محمّد بنده اوست که به نور هدایت و دین حقّ مبعوث شده است، آنگاه رو به قبله، به سجده افتاده اسلام آورد.

سلام
    البته ایراداتی میشه وارد کرد فی المثل
    چیزی که وزن ندارد که همان روح است(حضرت)
    با اسلوب گفتاری ایشان(نه من) می توان ایراد کرد تخیل،تفکر هم وزن ندارد
    البته با معادله برنولی(حالت بی وزنی) و نه جاذبه 0 رو میشه در اشیا به وجود آورد
    (تو کتاب عیون اخبار و احتجاج اومده)
    http://razavitv.aqr.ir/plus/post/%D9...84%D8%A7%D9%85
    ویرایش توسط حسام 1999 : ۱۳۹۶/۱۰/۲۶ در ساعت ۱۶:۵۰

14. صلوات

علاقه
    نوشته
    1,754
    حضور
    39 روز 22 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4459

اینکه اولین مخلوق از چه چیزی خلق شده و آیا با خلق اولین مخلوق خداوند محدود نمیشود ؟

متن عربی سوالات :

أول الخلق
    فقال عمران الصابي : أخبرني عن الكائن الأول وعما خلق.
    فقال له عليه السلام: سألت فافهم أما الواحد فلم يزل واحدا كائنا لا شيء معه بلا حدود وأعراض ولا يزال كذلك
    سلام و ادب

عمران صابی، که یکی از متکلمین معروف بود برخاست و نزد امام - علیه السلام - آمد و گفت ای دانشمند بزرگ! از نخستین وجود (وجود اول یعنی خداوند) و مخلوقاتش با من سخن بگو. امام - علیه السلام - فرمود: (اکنون که سوال کردی، پاسخ سوالات را بفهم. خداوند یگانه از اول، بی ‌همتا بوده، موجودی است که چیزی با او نبوده، حدود و اعراض، راهی به او نداشته است.)

در توضیح این بخش از سخن نکاتی را تقدیم می کنیم: چنانکه معلوم است سوال عمران صابی از وجود نخستین یعنی واجب متعال است که چگونه وجودی است و امام - علیه السلام - در پاسخ می‌فرمایند: "خداوند یگانه از ازل بی‌همتا بوده، موجودی است که چیزی با او نبوده، حدود و اعراض، راهی به او نداشته ‌اند، تا ابد چنان است که از ازل تا کنون بوده است." آنچه در پاسخ امام - علیه السلام - آمده است در واقع ناظر به یک قاعده عقلانی است یعنی لزوم وحدت مطلقه واجب بالذات که برگرفته از مفهوم واجب الوجود بالذات است چرا که تصور عدم وحدت مطلقه برای ذات واجب، مستلزم تجویز ترکب در آن ذات اقدس و در پی آن احتیاج و نیازمندی است که چنین تجویزی با معنا و مفهوم واجب الوجود بالذات، ناسازگار است و با توجه به همین وحدت مطلقه است که حضرت احدیت از ازل بی ‌همتا بوده و حدود و اعراض در او راه ندارند.(1) توضیح آنکه: واجب الوجود یعنی موجودی که وجود برای او ضروری است اما از آنجا که منشا ضرورت وجود برای واجب یا ذات واجب است یا غیر آن ذات، واجب الوجود دو گونه می شود ، واجب الوجود لذاته یعنی موجودی که تصور انفکاک و انقطاع از وجود چه سابقا و چه لاحقا، نسبت به او محال عقلی است و واجب الوجود لغیره و آن موجودی است که انفکاک از وجود نسبت به او استحاله عقلی ندارد زیرا وجود از ناحیه غیر برای او ضرورت پیدا کرده است. بر این اساس، ضرورت وجود برای واجب بالغیر تا زمانی است که علت تامه موجده آن اقتضای تاثیر را داشته باشد. در غیر این صورت یا موجود نمی شود و یا به نیستی می گراید. چنین موجودی را واجب الوجود بالغیر یا ممکن الوجود نیز می گویند. بنابر این وقتی امام (ع) می فرماید «فلم یزل کائنا واحدا»، از ازل بی همتا بوده است، اشاره به وحدانیت مطلقه، ازلی بودن و نفی مسبوقیت عدمی از ذات باری است. لا شی ء معه، یعنی موجودی در عرض وجود او نیست زیرا تعدد، مستلزم افتراق و اختلافی است که لازمه اش نقص و نیازمندی است و فرض تعدد واجب بالذات، مستلزم تجویز نقص و نیازمندی در ذات واجب بالذات است که به حکم عقل ممتنع است. بنا بر این وحدت مطلقه واجب بالذات، به معنای نفی ترکیب و تعدد است. احدیت او ناظر به وحدت ذاتی و تجزیه ناپذیری و واحدیت او بیانگر وحدت عددی و نفی تعدد و شریک برای آن ذات مقدس است. بلا حدود و لا اعراض،

در ادامه مناظره، حضرت (ع) می فرماید:
    ثم خلق خلقاً مبتدعاً مختلفاً بأعراض وحدود مختلفة لا في شيء أقامه ولا في شيء حده ولا على شيء حذاه ومثله له، فجعل الخلق من بعد ذلك صفوه وغير صفوه واختلافاً وائتلافاً وألواناً وذوقاً وطعماً، لا لحاجة كانت منه إلى ذلك ولا لفضل منزلة لم يبلغها إلا به، ولا أرى لنفسه فيما خلق زيادة ولا نقصاناً، تعقل هذا يا عمران؟
    قال: نعم و الله يا سيدي .
    ترجمه: مخلوقات را به طور ابداعی (بدون اینکه سابقه هستی داشته باشند) خلق کرد، آنها را برگزیده وغیر برگزیده، مختلف و دارای الفت‌ها و رنگ‌ها و طعم‌های مختلف قرار داد و این خلقت نه ناشی از نیاز خداوند به آن بوده و نه برای به دست آوردن درجه فضلی که خداوند برای رسیدن به آن، احتیاج به صفت کائنات داشته باشد، بوده است و نه در امر خلقت برای خود افزایش و کاهش دیده است.

در این قسمت از کلام امام - علیه السلام - ، به بیان کیفیت خلقت و اینکه آفرینش عالم در ذات احدیت تغییری ایجاد نکرده و آفرینش عالم نیز از روی نیاز نبوده، پرداخته شده است وامام (ع) با بیان چند نکته به تفسیر ابداعی بودن(2) خلقت عالم پرداخته اند:
    - لا فی شی ء اقامه؛ خداوند دستگاه خلقت را ابداعی خلق کرد یعنی هستی را در چیزی بنا نکرد و برای خلقت عالم ظرف و محلی نبود تا خلقت در آن واقع شود زیرا در آن صورت خود آن ظرف و محل از عالم مخلوقات بوده و آنها نیز باید در طرف و محلی ایجاد می شدند و همین طور ادامه داشت و در نهایت به تسلسل باطل می انجامید.
    - لا فی شی حده: خداوند ایجاد عالم را در چیزی محدود نکرد یعنی مجموعه هستی در خلقت شان به یک محدودیت مادی منتهی نمی شوند و این از خصوصیات خلقت ابداعی عالم است.
    - و لا علی شی حذاه و مثله: خداوند این جهان را با الهام از جهانی دیگر به وجود نیاورده است بدان گونه که قبل از خلقت این عالم، عالم دیگری خلق کرده باشد و با ملاحظه آن عالم قبلی، عالم حال را ایجاد کرده باشد و چنان هم نیست که این عالم مانند و مثل آن عالم قبلی خلق کرده باشد چرا که همه اینها با ابداعی بودن خلقت در تعارض است. بنابراین ابداعی بودن امر خلقت بدان معناست که نه در ظرف و محلی بنا شده، نه در مقابل عالمی بوده و نه مثل و مانند عالمی دیگر انجام شده است.
    - لا لحاجه منه الی ذلک... یعنی خلقت ابداعی عالمی با این پیچیدگی و در عین حال ظرافت و دقت، ناشی از نیاز حضرت باری تعالی به آن و نیز برای کسب فضیلتی نبوده است و این خلقت ابداعی موجب زیادتی و یا کاهشی در ذات واجب تعالی نگردیده است، سوای آنکه چنین اموری واجب بالذات بودن نمی تواند در وجود ذی جود خداوند محقق باشد. در واقع آن حضرت در این کلمات گهربار، اشاره به یک اصل مسلم عقلانی یعنی کمال مطلق خداوندی دارند چرا که کمال مطلق در حاق مفهوم واجب الوجود بالذات نهفته است، به گونه ‌ای که تصور واجب بالذات بدون تصور کامل مطلق، غیر معقول است. چرا که ‌نیازمندی وعدم استقلال، با کمال و بی ‌نیازی مطلق که در حاق معنای واجب بالذات نهفته است ناسازگار است. از این رو، تصور اینکه خداوند با خلقت عالم خواسته به تکاملی برسد و یا اینکه در آفرینش عالم مجبور بوده است، امری عبث و مستحیل است.

قال عليه السلام: واعلم يا عمرانـ أنّه لو كان خلق ما خلق لحاجه لم يخلق إلاّ من يستعين به على حاجته ولكان ينبغي أن يخلق أضعاف ما خلق؛ لأنّ الأعوان كلما كثروا كان صاحبهم أقوى والحاجة ـ يا عمران ـ لا يسعها لأنه كان لم يحدث من الخلق شيئاً إلاّ حدثت به حاجه أخرى؛ ولذلك أقول: لم يخلق الخلق لحاجه ولكن نقل بالخلق الحوائج بعضهم إلى بعض وفضل بعضهم على بعض بلا حاجه منه إلى فضل ولا نقمه منه على من أذل، فلهذا خلق.
    پس از بیان این مطلب،‌ امام - علیه السلام - به اقامه ادله ای به شرح زیر، بر بی ‌نیازی خداوند از مخلوقاتش می پردازد:

۱) واعلم یا عمران! انه لو کان خلق ما خاق لحاجه لم یخلق الا من یستعین به علی حاجته. استدلال امام (ع) در این خصوص مشتمل بر فواید عقلیه زیر است: الف) اگر غرض از خلقت عالم، رفع نیاز از ذات باری تعالی باشد، این رفع نیاز از دو حال خارج نیست؛ یا از ناحیه نفس خلق کردن است یعنی نفس ایجاد کردن، نیاز او را برطرف می کند که در این صورت با خلق عوالم بی نهایت، باز موضوع نیازمندی باقی بوده و رفع نیاز نقطه ختمی نخواهد داشت و اگر رفع نیاز در نفس خلق کردن نباشد بلکه در خلقت عالم کنونی و بالفعل باشد یعنی با خلق همین عالم رفع نیاز محقق می شود، در این صورت مشکل ترجیح بلا مرجح بروز می کند زیرا انتخاب خلقت این عالم و نه عالمی دیگر به منظور رفع نیاز خویش، مصداق روشن ترجیح بلا مرجح است و چنین امری قبیح عقلی بوده و بر ذات باری تعالی عقلا محال است. ب) اگر موجودات به خاطر برخورداری از امتیاز رفع نیاز باری تعالی خلق شده اند ، باید قبل از خلقت که در عدم به سر می برده اند ، از این امتیاز برخوردار باشند، بر این اساس، منطقا و عقلا دلیلی بر خلق عالم وجود نخواهد داشت و اصل خلقت عبث خواهد بود و فعل عبث از آنجا که قبیح است بر ذات باری تعالی ممتنع است. ج) نقض غرض بر باری تعالی قبیح است. بنا بر این اگر غرض از خلقت عالم از طرف خدا، رفع نیاز او باشد، بایستی نیستی و زوال در حق ممکنات ممتنع باشد زیرا در فرض نیستی و زوال در حق آنها، هدف از خلقت شان که رفع نیاز از ذات واجب باشد، نقض می شود. د) لازمه چنین امری، آن است که فقط موجوداتی که در رفع نیاز از حضرت باری موثرند و می توانند او را در این امر یاری رسانند، خلق شوند و چنین فرضی منقوض است به مخلوقاتی که قدرت بر هیچ گونه رفع نیازی از خدا ندارند بلکه هیچ یک از آنها مفید منفعتی برای ذات باری نیستند و حکما در بحث نیازمندی معلول به علت، این موضوع را به اثبات عقلانی رسانده اند که معلول هم در حدوث و هم در بقایش محتاج علت تامه خویش است و از آنجا که ما سوی الله همه ممکنات بوده و معلول علت تامه خویش یعنی واجب بالذاتند، هم حدوثا و هم بقائا محتاج افاضه وجود از ذات باری هستند، بنا بر این چگونه ممکن است موجودی که همه چیزش را از خدا گرفته درموجودیت خدا تاثیرگذار باشد و خداوند به موجودی که خودش او را خلق کرده است محتاج باشد؟!

۲) و لکان ینبغی ان یخلق اضعاف ما خلق؛ لان الاعوان کلما کثروا کان صاحبهم اقوی، و این برهان دومی است که امام - علیه السلام - برای عدم نیازمندی خداوند نسبت به خلقت عالم اقامه فرموده‌اند و آن، این است که؛ اگر آنچه را که خداوند آفریده از روی نیاز بوده باشد، شایسته بود که خداوند چند برابر مخلوقاتی که خلق کرده می‌آفرید، چرا که هر اندازه نیروهای کمکی برای یک موجود بیشتر باشد، آن موجود نیرومندتر می‌گردد. به عبارت دیگر اگر نیازمندی از صفات واجب بالذات دانسته شود با توجه به بی ‌نهایت بودن ذات و صفات خدای تعالی، بایستی خلقت موجودات تا بی‌ نهایت و به منظور رفع احتیاجات بی‌ نهایت او ادامه پیدا کند و این مستلزم تجویز افتقار و نیازمندی بی ‌نهایت برای واجب بالذات است که امری ممتنع است. پس آفرینش هستی نمی‌تواند با انگیزه نیاز و احتیاج صورت پذیرفته باشد.

۳) و الحاجه یا عمران لا یسعها لانه لم یحدث من الخلق شیئا الا حدثت فیه حاجه اخری. سپس در بیان دلیل سوم می‌فرماید: اگر به وجود آوردن مخلوقات از روی حاجت بوده باشد، خلقت هر یک از آن مخلوقات موجب تثبیت احتیاجی دیگر برای خدای تعالی خواهد شد، پس هر چه را که در آینده نیز بیافریند، نسبت به آن محتاج خواهد بود و لازمه چنین امری اتصاف ذات واجب تعالی به نیازمندی بی ‌نهایت است که با مفهوم واجب بالذات بودن او مغایرت دارد.(3)

ان شاء الله در پست های بعدی توضیحات تکمیلی ادامه مناظره را پی خواهیم گرفت ...

پی نوشت_______________________________________
    1. استاد محمد تقی جعفری(ره) در شرح این قسمت از پاسخ امام - علیه السلام - می‌نویسد: «وحدانیت مطلق خداوندی از صفات ذاتیه اوست؛ لذا به هیچ وجه قابل تغییر نیست و هیچ موجودی نمی‌تواند در برابر آن ذات اقدس چنان مطرح شود و تحقق پیدا کند که وحدت مطلقه خداوندی را مبدل به واحد عددی نماید که موجود مفروض،‌ دوم آن واحد بوده باشد. نظیر این وحدت را تا حدی می‌توان در وحدت نفس «من» انسانی شهود کرد. من انسانی آن حقیقتی نیست که در برابر امور مادی که مدیریت آنها در اختیار من است به عنوان یک واحد بوده باشد که امور مادی دوم و سوم ... آن من، محسوب گردد.»
    2. شیخ الرئیس در تعریف ابداع می نویسد: ابداع نامی است مشترک، دارای دو مفهوم؛ یکی چیزی را نه از چیز دیگر و نه به وسیله چیز دیگر پدید آوردن ومفهوم ثانی این است که چیزی بدون واسطه از سببی به طور اطلاق وجود یافته باشد در حالی که ذاتا موجودیتی نداشته و آنچه را هم [فرضا ] داشته، یکسره از دست داده باشد، و باز می توان گفت: ابداع ایجاد چیزی از نه چیز یعنی لاشی ء است یعنی هر موجودی که مسبوق به ماده و حرکت نباشد، وجودش بر سبیل ابداع می باشد و آن خروج از جوف عدم صریح به متنوجود و ثبات در عالم دهر است و به عبارت دیگر ایجاد شی ء غیر مسبوق به ماده و مدت.
    3. برگرفته از مقاله تجلی وجه عقلانی دین در مناظرات علمی امام رضا (ع)، دکتر حسین رضایی مهر، با کمی تغییر.

بنام حضرت دوست

علاقه
    نوشته
    1,754
    حضور
    39 روز 22 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4459

نقل قول نوشته اصلی توسط حسام 1999 نمایش پست ها
    سلام
    البته ایراداتی میشه وارد کرد فی المثل
    چیزی که وزن ندارد که همان روح است(حضرت)
    با اسلوب گفتاری ایشان(نه من) می توان ایراد کرد تخیل،تفکر هم وزن ندارد
    سلام

بر مبنای آنچه در فلسفه به اثبات رسیده، انسان دارای سه مرتبه از مراتب وجود است؛ اول: بدن که از عالم طبع و ماده است و دستخوش تغییر و تحویل. دوم: مرحله لطیف تر و عالی تر یعنی ذهن، که حالتی میانی و برزخی دارد که دارای قوای باطنیه از قوه مفکره و متخیله و واهمه و حافظه و حس مشترک است. سوم: نفس و حقیقت انسان که از ذهن بسیار عالی تر، وسیع تر و لطیف تر است و شکل، صورت، اندازه و کیفیت ندارد. حقیقتی است مجرد از ماده و مجرد از صورت و آثار ماده.

چنانکه در بیان امام (ع) آمده روح و نفس ناطقه که عالی ترین بُعد وجودی انسان است، بدلیل اینکه حقیقتی است کاملاً مجرد از ماده و و مجرد از صورت و آثار و همه عوارض لاحقه، فاقد وزن است اما بُعد وجودی میانی (ذهن) یعنی قوای باطنیه از قوه مفکره و متخیله و واهمه و حافظه و حس مشترک، گرچه اینها همه شأنی از شؤون نفس آدمی هستند. اما صور خیالیه، برخی از احکام ماده را از قبیل شکل و مقدار دارا هستند و از بعضی دیگر، مبرایند. مانند حرکت و قوه و به تعبیر فلاسفه، این قسم تجرد؛ تجرد برزخی است. یعنی حدفاصل بین عالم ماده و عقل است.

بنابراین تأکید حضرت (ع) بر بی وزنی روح، بخاطر تجرد کامل آن از همه عوارض و آثار ماده است در حالیکه صورت مثالی قوه مدرکه و متخیله، درست است فاقد قوه و استعداد و وزن و ... و عاری از این اوصاف است، اما از آن جهت که دارای شکل و اندازه است مانند واقعیت بیرونی است(همان موقعیت برزخی) و همین امر، وجه تمایز بین روح با صورتهای مدرکه و متخیله را نشان می دهد که مورد تأکید خاص امام قرار گرفته است. بقول معروف وقتی امام می فرماید روح بی وزن است یعنی این بی وزنی خاص و خالص است عاری از هرگونه عوارض و آثار و با بی وزنی دیگر شئون ذهن و نفس(قوای مدرکه، مخیله و ...) که واجد برخی عوارض و آثار ماده هستند تفاوت دارد، بعبارتی هر گردی گردو نیست!

موفق باشید ...

بنام حضرت دوست

17. صلوات

نوشته
    908
    حضور
    36 روز 20 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    866

نقل قول نوشته اصلی توسط مشکور نمایش پست ها
    تا ابد چنان است که از ازل تا کنون بوده است
    اینکه تا ابد چنان است را از کجای متن عربی متوجه شدین ؟

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 30

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری