جمع بندی ولادت حضرت علی (ع) در کعبه و شکاف کعبه

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ولادت حضرت علی (ع) در کعبه و شکاف کعبه

سلام ضمن تشکر از کارشناس گرامی! اگر امکان دارد به این شبهه پاسخ بدهند: چند روزپيش براي شركت درمجلس ختمي به مسجدي رفتم ، به احترام خانواده مصاب، مجبوربودم تا پايان مجلس حضورداشته باشم، طبق مرسوم اكثر مجالس ترحيم در ايران، آخوندي به منبر جلوس فرمود، و چون چيزي درچنته نداشت، موضوع تكراري تولد امام علي در كعبه و قصه هايي ازمعجزات دوران كودكي آن حضرت بيان كرد، وقتي قصه تولد امام در كعبه را توضيح ميداد، گفت: " ديواركعبه شكافت و فاطمه بنت اسد با بچه اي در آغوش، از درون كعبه بيرون آمد، هنوز هم بعد از ١٤٠٠ سال آثار آن شكاف و تَرَك را بر ديوار كعبه مي توانيدببينيد، آنهايي كه به مكه مي روند خوب دقت كنند در ضلع جنوبي ..." دعا كرد و از منبر فرودآمد، نزديكش رفتم وگفتم : جناب شيخ، بعد از زمان تولد امام علي تا امروز، سه بار ساختمان كعبه ويران شده است و مجدداً بازسازي اش نمودند، بار اول، عبدالله زبير در سال ٦٤ هجري آن را تخريب نموده و در همان سال آن را بازسازي كرده و حتي ابعاد اوليه آن را هم تغييرداده است، بار دوم، حجاج بن يوسف به فرمان عبدالملك مروان ، در سال ٧٤ كعبه را برسر عبدالله زبير ويران كرد( چون عبدالله در آن پناه گرفته بود) و مجدداً در سال بعد بازسازي اش كردند؛ بارسوم، درسال١٠٣٩ هجري به علت باران سيل آسايي كه در مكه آمد و ارتفاع آب تا بيشتراز دومتر ديواركعبه را فراگرفت، بخش زيادي از كعبه ريزش نمود، به دستور سلطان مرادچهارم( پادشاه عثماني) مابقي را هم تخريب و يك بناي مستحكم و جديدي ساختند كه تا امروز همچنان استوارمانده است، پرسيدم جناب شيخ، خانه اي كه بعد از آن تاريخ ، سه بار ديگر تخريب و بازسازي شده و حتي نوع مصالح آن هم تغيير كرده است، آن شكاف و تَرَك چطور همچنان باقي مانده كه شما آدرس به مردم مي دهيد؟!! ميدانيد درپاسخم چه جمله اي گفت؟ پاسخ داد : آقاي شهسواري، مگرچندنفرمثل شما در اين مجلس هستند و اين اطلاعاتي كه شما داريد را دارند؟ !! ما بايد با اين قصه ها علاقه مردم به امام علي و ولايت را حفظ كنيم!! گفتم با دروغ گفتن مي خواهيد امام علي را بزرگ نشان دهيد؟ شماخودت آن شكاف را ديدي كه به مردم آدرس مي دهيد؟ !! لبخندي زد و گفت: سخت نگير استاد، . معلومم شد من را مي شناسد؛ ... احساس كردم بعضي ازاين آقايان، وقتي بالاي منبر قرارمي ميگيرند همه مردم را بيسواد و نادان مي پندارند، چون به اين باور هستند كه مردم همانندگوسفندانند وعلما به منزله چوپان .... با تشکر از زحمات شما @};-

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد عماد

یار مهربان;958895 نوشت:
چند روزپيش براي شركت درمجلس ختمي به مسجدي رفتم ، به احترام خانواده مصاب، مجبوربودم تا پايان مجلس حضورداشته باشم، طبق مرسوم اكثر مجالس ترحيم در ايران، آخوندي به منبر جلوس فرمود، و چون چيزي درچنته نداشت، موضوع تكراري تولد امام علي در كعبه و قصه هايي ازمعجزات دوران كودكي آن حضرت بيان كرد

در این نوشته چند نکته به صورت نرم بیان شده مقدسات اسلام و شیعه را هدف قرار داده است
یک: می گوید به احترام خانواده مرحوم تا آخر جلسه نشستم، یعنی خود مجلس ترحیم موضوعیتی ندارد.
دو:می گوید طبق رسم اکثر مجالس آخوندی بر منبر رفت یعنی تبیلغ ورحانیت را تنها یک رسم عادی جلوه می دهد
سه: می گویدون چيزي درچنته نداشت، موضوع تكراري تولد امام علي در كعبه و قصه هايي ازمعجزات دوران كودكي آن حضرت بيان كرد یعنی هر کس از کرامات انبیاء . اولیای الهی بگوید چیزی در چنته ندارد.
چهار: تولد حضرت علی علیه السلام در کعبه را مطلبی پیش پا افتاده تکراری و بی ارزش جلوه می دهد در صورتیکه اصل تولد حتی در منابع اهل سنت بیان شده است.
و این جریان قطعی است و منابع زیادی از شیعه و سنی به آن اشاره کرده اند و شکافته شدن دیوار کعبه هنگام تولد نیز غیر قابل انکار است(1)
برخی از منابع اهل سنت نیز به تولد حضرت علی علیه السلام در کعبه اشاره کرده اند(2)
اما نویسنده این متن مسوم با دید کوچک نگر خود این موضوع به این مهمی را بی ارزش جلوه داده و گوینده آن را طوری به تصویر می کشد که چیزی در چنته ندارد.

1. شیخ صدوق، امالی، ترجمه کمره ای، ص133، ناشر اسلامیه، چاپ ششم، تهران، 1376ش؛ شیخ طوسی، امالی، ص 80، 1313، شیخ صدوق علل الشرایع، ص 56؛
2. حافظ ابی عبدا... محمد بن عبدا.... نیشابوری، مستدرک الصحیحین، حیدرآباد هندوستان، 1324، ج3،‌ص 483، و موسوی همدانی، سید محمد باقر، علی ـ علیه‎ السلام ـ در کتب اهل سنت، تهران، واژه‌آرا، 1380، ص46

یار مهربان;958895 نوشت:
گفت: " ديواركعبه شكافت و فاطمه بنت اسد با بچه اي در آغوش، از درون كعبه بيرون آمد، هنوز هم بعد از ١٤٠٠ سال آثار آن شكاف و تَرَك را بر ديوار كعبه مي توانيدببينيد، آنهايي كه به مكه مي روند خوب دقت كنند در ضلع جنوبي ..."
دعا كرد و از منبر فرودآمد، نزديكش رفتم وگفتم : جناب شيخ، بعد از زمان تولد امام علي تا امروز، سه بار ساختمان كعبه ويران شده است و مجدداً بازسازي اش نمودند، بار اول، عبدالله زبير در سال ٦٤ هجري آن را تخريب نموده و در همان سال آن را بازسازي كرده و حتي ابعاد اوليه آن را هم تغييرداده است،
بار دوم، حجاج بن يوسف به فرمان عبدالملك مروان ، در سال ٧٤ كعبه را برسر عبدالله زبير ويران كرد( چون عبدالله در آن پناه گرفته بود) و مجدداً در سال بعد بازسازي اش كردند؛
بارسوم، درسال١٠٣٩ هجري به علت باران سيل آسايي كه در مكه آمد و ارتفاع آب تا بيشتراز دومتر ديواركعبه را فراگرفت، بخش زيادي از كعبه ريزش نمود، به دستور سلطان مرادچهارم( پادشاه عثماني) مابقي را هم تخريب و يك بناي مستحكم و جديدي ساختند كه تا امروز همچنان استوارمانده است، پرسيدم جناب شيخ، خانه اي كه بعد از آن تاريخ ، سه بار ديگر تخريب و بازسازي شده و حتي نوع مصالح آن هم تغيير كرده است، آن شكاف و تَرَك چطور همچنان باقي مانده كه شما آدرس به مردم مي دهيد؟!!

نویسنده مطلب فوق(موسوم به شهسواری)، که روحانی مجلس تحریم را بی سواد نشان می دهد گویا خود از سواد چندانی برخودار نیست و فرق وقوع با امکان وقوع را نمی داند زیرا باید به سمعش رساند که وقوع با امکان وقوع متفاوت است
ابتدا بحث در امکان وقوع و بحث بعدی اصل وقوع
امکان وقوع: با توجه به خارق العاده بودن اصل داستان و شکاف اولیه کعبه که فضیلتی منحصر به فرد برای حضرت علی علیه السلام است امکان دارد برای اینکه اثر این فضیلت باقی بماند خداوند کاری کند که هرگاه کعبه تجدید بنا شد شکاف بر گردد. پس اگر خدا بخواهد تجدید بنا ولو مکرر مانع ایجاد شکاف دوباره نمی شود
وقوع: حال که وقوعش امکان دارد یانه آیا اتفاق افتاده یانه؟ این مطلب مشخص نیست. اگر چه برخی از متدیین به بودن شکاف شهادت می دهند(1) اما به ضرس قاطع نمی توان چنین سخنی را بیان کرد زیرا با توجه به اینکه کعبه در دست وهابی ها است امکان بررسی نیست.

1.قزوینی، سید محمد کاظم، امام علی ـ علیه السلام ـ،از ولادت تا شهادت، ترجمه: علی کرمی، قم: دلیل، 1379،‌صفحات 43-41.

یار مهربان;958895 نوشت:
ميدانيد درپاسخم چه جمله اي گفت؟ پاسخ داد : آقاي شهسواري، مگرچندنفرمثل شما در اين مجلس هستند و اين اطلاعاتي كه شما داريد را دارند؟ !! ما بايد با اين قصه ها علاقه مردم به امام علي و ولايت را حفظ كنيم!! گفتم با دروغ گفتن مي خواهيد امام علي را بزرگ نشان دهيد؟ شماخودت آن شكاف را ديدي كه به مردم آدرس مي دهيد؟ !! لبخندي زد و گفت: سخت نگير استاد، .
معلومم شد من را مي شناسد؛ ...
احساس كردم بعضي ازاين آقايان، وقتي بالاي منبر قرارمي ميگيرند همه مردم را بيسواد و نادان مي پندارند، چون به اين باور هستند كه مردم همانندگوسفندانند وعلما به منزله چوپان ....

آقای شهسواری که بی سوادی خود مشخص شد در ادامه شیطنت خود مطلب فوق را می گوید در صورتیکه گیریم که یک روحانی مطالب ادعایی و اشتباه وی را نمی داند و به تفاوت امکان با وقوع واقف نیست آیا باز چنین شخصی به شخص ناشناسی می گوید«آقاي شهسواري، مگرچندنفرمثل شما در اين مجلس هستند و اين اطلاعاتي كه شما داريد را دارند؟ !! ما بايد با اين قصه ها علاقه مردم به امام علي و ولايت را حفظ كنيم!! »
به نظرم آنچه وی گفته بیشتر به خودش بر می گردید یعنی چون نادانی خود به اوج رسیده تمام مخاطبین خود را نادان تصور کرده است که چنین مطلب مضحکی بیان نموده است

یار مهربان;958895 نوشت:
ما بايد با اين قصه ها علاقه مردم به امام علي و ولايت را حفظ كنيم!! گفتم با دروغ گفتن مي خواهيد امام علي را بزرگ نشان دهيد؟

سلام و عرض ادب دوست عزیز
همین که تک تک دشمنان کمر بسته اند تا شاید بتوانند بزرگی مقام امام علی(ع) را خدشه‌دار کنند ، مشخص می‌کند که جایگاه ایشان کجاست
کسی که خداوند او را در قرآن ، نفس پیامبر(ص) خطاب می‌کند ، آنقدر بزرگ هست که
نیازی به تعریف نابجا یا دروغ برای بزرگ شدن نداشته باشد

آل عمران - آیه 61
فَمَنْ حَاجَّكَ فِیهِ مِن بَعْدِ مَا جَاءَكَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْا نَدْعُ أَبْنَاءَنَا وَأَبْنَاءَكُمْ وَنِسَاءَنَا وَنِسَاءَكُمْ
وَأَنفُسَنَا وَأَنفُسَكُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَل‌لَّعْنَتَ اللَّـهِ عَلَی الْكَاذِبِینَ
به تایید شیعه و سنی مراد از نفس در این آیه ، حضرت علی بن ابی‌طالب(ع) است

با سلام
ای کاش به جای این شبهات نخ نما که سالها پیش در سایت پاسخ داد شد آنهم بارها و بارها!!میگذاشتند شبهات جدید اهل خلاف را مطرح میکردیم

رضا;959415 نوشت:
ای کاش به جای این شبهات نخ نما که سالها پیش در سایت پاسخ داد شد آنهم بارها و بارها!!میگذاشتند شبهات جدید اهل خلاف را مطرح میکردیم

اگر چه این شبهه به قول شما نخ نماست اما با آرایش دیگری مطرح شده است. تنها پرسش این نیست که آیا حضرت علی علیه السلام در کعبه متولد شده است یانه؟
بلکه علاوه بر آن نویسنده با قلم مسموم خود، بیان مطالب در مورد حضرت علی علیه السلام و فضائل ایشان را بی سوادی دانسته، روحاتیت را گروهی دانسته که با بی سوادی و بیان مطالب بی اساس بر نادانی مردم سوار هستند و در صدد هستند تا مردم را همچنان نادان نگه دارند تا به شیوه خود ادامه دهند
شما نیز می توانید مطالب خود را در این سایت بیان نمائید

متاسفانه چند روز پیش در ناهار خوری شرکت ما هم بعضی افرادی که به اسلام یا تشیع ایمان ندارند (شیعه زاده های اپوزوسیونی - روشن فکر نما) بحث تولد امام علی (ع) رو در کعبه مطرح کردن و می گفتند، تشیع برا بالا بردن عقاید خودش دست به تاریخ سازی می کنه.
مثلا می گفتند وقتی پیامبر اسلام در کعبه به دنیا نیامده، سریع خود امام علی (ع) که دروازه تشیع هست رو با این مطالب (دروغ به ذم خودشون) بزرگنمایی می کنند. البته بنده مطرح کردم که این مطالب در کتب اهالی محترم سنت اومده و تمام مدارک دال بر تولد ایشان در کعبه بوده، ولی خوب معمولا باور نمی کنند و حرفهاشونو تکرار می کنند. با وجود اینکه قبلا هم به این بحث اشاره شده بود، بنده هم دیگه روم نشد دوباره بپرسم و خوب به همین مطلب که تاییدیه اون در کتب معتبر اهالی محترم سنت هست اکتفا کردم...

++Hadi++;959961 نوشت:
متاسفانه چند روز پیش در ناهار خوری شرکت ما هم بعضی افرادی که به اسلام یا تشیع ایمان ندارند (شیعه زاده های اپوزوسیونی - روشن فکر نما) بحث تولد امام علی (ع) رو در کعبه مطرح کردن و می گفتند، تشیع برا بالا بردن عقاید خودش دست به تاریخ سازی می کنه.
مثلا می گفتند وقتی پیامبر اسلام در کعبه به دنیا نیامده، سریع خود امام علی (ع) که دروازه تشیع هست رو با این مطالب (دروغ به ذم خودشون) بزرگنمایی می کنند. البته بنده مطرح کردم که این مطالب در کتب اهالی محترم سنت اومده و تمام مدارک دال بر تولد ایشان در کعبه بوده، ولی خوب معمولا باور نمی کنند و حرفهاشونو تکرار می کنند. با وجود اینکه قبلا هم به این بحث اشاره شده بود، بنده هم دیگه روم نشد دوباره بپرسم و خوب به همین مطلب که تاییدیه اون در کتب معتبر اهالی محترم سنت هست اکتفا کردم...

می توانستید پاسخ دهید برخی از فضیلتها است که در امام علی علیه السلام است اما در پیامبرصلی الله علیه وآله نیست این دلیل بر برتری امام علی علیه السلام بر پیامبرصلی الله علیه و اله نیست
خیلی از فضائل برای امام حسین علیه السلام است که برای حضرت علی علیه السلام نیز نیست اما این دلیل بر برتری امام حسین علیه السلام بر حضرت علی علیه السلام نیست
برای میزان برتری جمیع فضائل را می سنجند نه یک فضیلت را
خود پیامبر صلی الله علیه واله در مورد حضرت علی علیه السلام می فرمایند«[=newstext]سه فضیلت به تو داده شد که به من داده نشده است، علی(ع) عرض کرد: چه چیزهایی به من داده شده است؟ فرمود: تو پدر زنی چون من داری که من چنین پدر زنی ندارم، همسری چون فاطمه به تو داده شده که به من داده نشده است، حسن و حسین به تو داده شده که به من داده نشده است».(1)»

1علامه مجلسی، .بحار النوار ج ۳۹ ص ۹۰؛ مسندالرضا، ج 1، ص 141، حدیث 177.

جمع بندی

پرسش:

اخیرا پیامی در فضای مجازی پخش شده که شخصی به نام آقای شهسواری در مجلس ترحیمی حاضر میشود و منبری داستان شکاف خوردن دیوار کعبه در هنگام تولد حضرت علی علیه السلام را مطرح می کند و ادامه می دهد که این شکاف تا کنون مانده است. آقای شهسواری به روحانی اعتراض می کند که بارها کعبه تجدید بنا شده چطور شکاف باقی مانده، و روحانی می گوید ما با این سخنان باید مردم را نگه داریم. حال سوال این است که آیا اصل شکاف صحت دارد؟ آیا امکان دارد که شکاف تا کنون باقی مانده باشد و آیا باقی مانده است؟

پاسخ:
از این گونه موارد در فضای مجازی بسیار است که بدون سند انتشار می یابد. برای قبول اصل مکالمه آقای شهسواری و روحانی نیاز به مدرک قوی است. زیرا از مکالمه هم تخریب روحانیت و هم تخریب فضائل حضرت علی (علیه السلام) و هم خرافی بودن عقاید شیعیان استشمام میشود.
اما اصل تولد حضرت علی (علیه السلام) در کعبه قطعی است و منابع زیادی از شیعه و سنی به آن اشاره کرده اند و شکافته شدن دیوار کعبه هنگام تولد نیز غیر قابل انکار است(1)
برخی از منابع اهل سنت نیز به تولد حضرت علی (علیه السلام) در کعبه اشاره کرده اند(2)
با توجه به اینکه از آن زمان تا کنون بارها کعبه تخریب و تجدید بنا شده است آیا این شکاف در تجدید بنا ها نیز بوجود آمده یا نه؟
ابتدا بحث در امکان وقوع و بحث بعدی اصل وقوع
امکان وقوع: با توجه به خارق العاده بودن اصل داستان و شکاف اولیه کعبه که فضیلتی منحصر به فرد برای حضرت علی (علیه السلام) است امکان دارد برای اینکه اثر این فضیلت باقی بماند خداوند کاری کند که هرگاه کعبه تجدید بنا شد شکاف بر گردد. پس اگر خدا بخواهد تجدید بنا ولو مکرر مانع ایجاد شکاف دوباره نمی شود
وقوع: حال که وقوعش امکان دارد یانه آیا اتفاق افتاده یانه؟ این مطلب مشخص نیست. اگر چه برخی از متدیین به بودن شکاف شهادت می دهند(3) اما به ضرس قاطع نمی توان چنین سخنی را بیان کرد زیرا با توجه به اینکه کعبه در دست وهابی ها است امکان بررسی نیست.
بنابراین گفتگوی آقای شهسواری و روحانی ادعایی شیطنت آمیز و به قصد تخریب عقاید شیعی است. اصل تولد حضرت علی (علیه السلام) در کعبه قطعی است اما وجود شکاف دیوار تا کنون با توجه به تجدید بنا قطعی نیست اگر چه امکانش وجود دارد.

پی نوشت ها:
1. شیخ صدوق، امالی، ترجمه کمره ای، ص133، ناشر اسلامیه، چاپ ششم، تهران، 1376ش؛ شیخ طوسی، امالی، ص 80، 1313، شیخ صدوق علل الشرایع، ص 56؛
2. حافظ ابی عبدا... محمد بن عبدا.... نیشابوری، مستدرک الصحیحین، حیدرآباد هندوستان، 1324، ج3،‌ص 483، و موسوی همدانی، سید محمد باقر، علی ـ علیه‎ السلام ـ در کتب اهل سنت، تهران، واژه‌آرا، 1380، ص46
3. قزوینی، سید محمد کاظم، امام علی ـ علیه السلام ـ،از ولادت تا شهادت، ترجمه: علی کرمی، قم: دلیل، 1379،‌صفحات 43-41.

موضوع قفل شده است