صفحه 16 از 16 نخست ... 6141516
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چطور هاوکینگ (فیزیکدان معروف) وجود خدا را نقض می کند؟

نوشته
    1
    حضور
    32 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    0

خیلی ممنون. خیلی استفاده کردم

علاقه
    خــدا » همه چیز
    نوشته
    6,272
    حضور
    148 روز 5 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    3174
    صلوات
    44491

نقل قول نوشته اصلی توسط پارسا مهر نمایش پست ها
    من اینطور می گم که قبل گفتم....خواهشن دفت کنید....چند باره دقت کنید:

شما تصمیم می گیری که یک متن رو بنویسی...شما می گی من در نوشتن این متن مختار بودم، دلیل نوشتم این متن، اراده ی خودم بوده...
    خوب دقت کنید....شما می گی که دلیلش اراده خودم بوده....اراده ی شما می تونست به چیز دیگه ای تعلق بگیره...اگر حالا به نوشتن تعلق گرفته پس حتما دلیلی داشته...شما نمی تونی بگی که اراده ی من بی دلیل به چیزی تعلق گرفته...
    شما می گی من خواستم...در حالی که می تونستی نخوایی....پس اگر خواستی حتما دلیلی داشته، و اگر دلیلی داشته یعنی جبر...یعنی دلیلی داشته که تو خواستی این متنو بنویسی.یعنی دلیلی واقع شده و شما به ناچار و لاجرم، ارادت به نوشتن تعلق گرفته...
    اگر خوب نگاه کنی معنی نداره که گفته بشه من انتخاب کردم...من اراده کردم...هیچ منی وجود نداره....انتخاب ها دنباله ی علتشون به وقوع می پیوندن و دلبخواهیی نیست که بگی من خودم انتخاب کردم...هیچ انتخابی در کار نیست...ما ققط توهم اختیار داریم..
    من از اول شروع این بحث هم متوجه هستم دید شما به پارامتر اختیار و اراده چگونه هست

و بحث هم سر همین نگاه متفاوت به قضیه هست

وجود علت برای رفتار انسان خود اختیار رو نفی نمیکنه چطور ؟

اصلا علیت به این معنا نیست که تمام رفتارهای انسان به شکل حلقه های زنجیر به علت واحد متصل شده اند و این حلقه ها هستند که بدون دخالت ما به ما حرکت میخشند!
    حلقه های زنجیر = رو یه رفتار و حرکت فرض بفرمایید

اراده و اختیار ما در بستر اراده الهی خودش حلقه ی زنجیر خلق میکنه و این حلقه های زنجیر از علت واحد هستی موجودیت میگیرند نه اینکه از پیش تعریف شده باشند

نقل قول نوشته اصلی توسط پارسا مهر نمایش پست ها
    پس از همه تفکر و نتیجه گیری ها و تحلیل ها و مشاهده ها، جایی می رسه که شما یک انتخاب می کنی و انتخاب می کنی که بنویسی....این خود شما، یک انتخاب ازش صادر می شه، دستوری ازش صادر میشه...در حالی که از نظر شما می شد که انتخاب نشه، می شد که صادر نشه، پس اگر انتخاب شده دلیلی داشته؟؟ شما بگو علت اون انتخاب چی بوده؟؟ من نمی گم چرا این انتخاب رو کردی که سوء تفاهم پیش بیاد و فکر می کنم پیش اومدمن نمی گم چرا، که شما بگی خوب آدم بالاخره باید یک تصمیم بگیره دیگه!!!!....می پرسم، علت این انتخاب چی بوده.؟؟این انتخاب علتی نداشته؟؟؟علتش چی بوده؟؟؟؟و منظورم از علت، توجه کنید، منظورم از علت اینه که چه امری، واقع شده که لاجرم پشت سر اون، انتخاب شما هم واقع شده؟؟؟شما خیلی شفاف و روشن به ما بگو، چی علتی واقع شد که لاجرم انتخاب شما و اراده شما هم به چیزی تعلق گرفت یعنی چه علتی واقع شد که معلولش که انتخاب شما بود، هم واقع شد؟؟؟؟به ما بگید...علت چی بوده....چه علتی واقع شد؟؟
    من قبلا هم گفتم
    اینکه رفتاری و حرکتی از من صادر میشه علتش اینکه من وجود دارم
    علتش وجود من هست

من اراده می کنم که حرکتی انجام دهم ==> در واقع اراده من خلق کننده هست

یه نکته دیگه :

اگر اختیار توهم هست پس من یکاری می کنم :

میرم میشینم یه گوشه اتاق تا اینکه ببینم قرار هست چه حرکتی از پیش تعیین شده صادر میشه ؟
    ببینم تا زمانی که من اراده ای نکنم رفتاری و حرکتی معنا پیدا میکنه ؟
    اگر اختیار و اراده هم توهم باشه باید بدون دخالت من یه حرکتی انجام بشه غیر اینه ؟

استاد فلسفه در دانشگاه منچستر می‌گوید، خیلی‌ها از آنچه که عصب‌شناسان می‌گویند، شگفت‌زده نشده‌اند. او می‌گوید: “یک مکتب فلسفی بزرگ وجود دارد که من هم طرفدار آن هستم، که می‌گوید حتی اگر هر چیزی که ما انجام می‌دهیم، سببی داشته باشد که کاملاً انجام آن را توجیه کند، باز هم عمل آزادانه کاملاً امکانپذیر است.
    پیش از لیبت هم، اکثر ما فکر می‌کردیم که علل پیشین وجود دارند، تنها نمی‌دانستیم که این علل چه هستند.”
    بی‌بی باور دارد که یک نگاه همه جانبه به تجربۀ بشر آشکار می‌سازد که عصب‌شناسی تنها بخشی از داستان را روایت می‌کند. او می‌گوید: “مثلاً فرض کنید که به یک میلیون سال گذشته تنها از نظر مولکولی محض نگاه کنید، در این صورت فرآیندهای تکاملی یا رفتار حیوانات را متوجه نخواهید شد. شما می‌توانید داستانتان را با استفاده از فیزیک و شیمی از لحاظ علت و معلولی توجیه کنید،
    اما در عین حال از چیزهای خیلی مهم دیگری غفلت ورزیده‌اید. اگر به مغز به دید یک ماشین عصبی نگاه کنید، مطمئناً آزادی اراده را در آن پیدا نخواهید کرد، چرا که این سطحی از تبیین نیست که در آن آزادی اراده خود را نشان می‌دهد.” وی می‌افزاید: “چه نیازی هست که حتماً جبرگرایی دروغ باشد، تا ما اختیار زندگی خودمان را در دست داشته باشیم؟ هیچ کدام از ما حس نمی‌کند که انگار اسلحه روی شقیقه‌اش گذاشته‌اند که برای خودش چای درست کند یا مثلاً حس مردۀ متحرکی که ابزار خیمه شب بازی است را هم ندارد.”
    درس واقعی‌ای که می‌توان از تحقیقات اخیر در مورد خودآگاهی و تصمیم‌گیری در بشر گرفت این است که هم عصب‌شناسان و
    هم فلاسفه به این موضوع واقفند که ما ربات‌هایی نیستیم که نقش‌های از پیش‌ تعیین‌شده‌ای را ایفا می‌کنیم. ما می‌دانیم که مغز برای تطبیق با تجربۀ بی‌نهایت غنیِ انسان بودن، فرآیندهای بی‌نهایت پیچیده‌ای دارد و پژوهش‌های فعلی تنها، در حال حاضر در حال کاویدن گوشه‌ای بسیاری کوچکی از همۀ اینهاست. تصمیم‌گیری راجع به فشار دادن یک دکمه، یک چیز است و تصمیم‌گیری راجع به ازدواج با یک فرد، به کل چیز دیگری است. رد کردن آزادی اراده حالا حالاها کار دارد.

ویرایش توسط ابوالفضل : ۱۳۹۶/۱۰/۲۸ در ساعت ۱۴:۵۱

توجیه یه دختر محجبه برای نشر عکس خود
    دوس دارم عکسم را برای تبلیغ حجاب منتشر کنم !

کلیک کنید

صفحه 16 از 16 نخست ... 6141516

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 89

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری