جمع بندی قرار نگرفتن در صف اول نماز جماعت به دلیل رعایت حرمت

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
قرار نگرفتن در صف اول نماز جماعت به دلیل رعایت حرمت

سلام،
خیلی وقت‌ها افرادی مسن رو در مسجد میبینم که صف اول نماز در جایگاه مشخصی عادت دارن قرار بگیرن. گاهی اوقات زودتر مسجد میرم و میبینم طرف هنوز نیموده. در این حالت بهتره جایگاه اون فرد رو تا لحظه شروع نماز تصاحب نکنم (تا یه وقتی اومد دلخور نشه) و در صف‌های قبلی قرار بگیرم یا نه مستحبه که هر جای خالی دیدم پر کنم حتی اگه نماز شروع نشده باشه؟ ممنون.

با نام و یاد دوست

کارشناسان بحث: استاد نور و استاد کافی

programmer1;958215 نوشت:
سلام،
خیلی وقت‌ها افرادی مسن رو در مسجد میبینم که صف اول نماز در جایگاه مشخصی عادت دارن قرار بگیرن. گاهی اوقات زودتر مسجد میرم و میبینم طرف هنوز نیموده. در این حالت بهتره جایگاه اون فرد رو تا لحظه شروع نماز تصاحب نکنم (تا یه وقتی اومد دلخور نشه) و در صف‌های قبلی قرار بگیرم یا نه مستحبه که هر جای خالی دیدم پر کنم حتی اگه نماز شروع نشده باشه؟ ممنون.

با سلام و احترام

اگر فردی از قبل در صف جماعت جا گرفته باشد به جهت حق سبق تا قبل از برپایی نماز نمی توانید جای ایشان را بگیرید بلکه باید صبر کنید اگر نمازجماعت تشکیل شد و فرد نیامد می توانید در جای ایشان نماز بخوانید.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

نور;958369 نوشت:
با سلام و احترام

اگر فردی از قبل در صف جماعت جا گرفته باشد به جهت حق سبق تا قبل از برپایی نماز نمی توانید جای ایشان را بگیرید بلکه باید صبر کنید اگر نمازجماعت تشکیل شد و فرد نیامد می توانید در جای ایشان نماز بخوانید.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

نه منظور من این بود که فردی عادت همیشگی داره که مثلا پشت امام قرار بگیره. یکی دوست داره همیشه جای ستون بشینه. یکی گوشه سمت راست صف اول رو دوست داره. حالا ما وارد مسجد میشیم میینیم که آن فرد طبق روال معمول حضور نداره. نمازم هنوز شروع نشده. (اطلاعی هم نداریم که طرف اومده و الان چند دقیقه‌ای بیرون رفته یا کلا نیموده فقط اینو میدونیم که پشت امام معمولا این شخص قرار میگیره.)

programmer1;958370 نوشت:
نه منظور من این بود که فردی عادت همیشگی داره که مثلا پشت امام قرار بگیره. یکی دوست داره همیشه جای ستون بشینه. یکی گوشه سمت راست صف اول رو دوست داره. حالا ما وارد مسجد میشیم میینیم که آن فرد طبق روال معمول حضور نداره. نمازم هنوز شروع نشده. (اطلاعی هم نداریم که طرف اومده و الان چند دقیقه‌ای بیرون رفته یا کلا نیموده فقط اینو میدونیم که پشت امام معمولا این شخص قرار میگیره.)

با سلام و احترام

اگر چیزی مثل سجاده و... برای جاگرفتن نگذاشته باشد می توانید از ابتدا در آنجا بنشینید.

موفق و موید باشید

نور;959033 نوشت:
با سلام و احترام

اگر چیزی مثل سجاده و... برای جاگرفتن نگذاشته باشد می توانید از ابتدا در آنجا بنشینید.

موفق و موید باشید

ممنون اما پاسخ شما طوریه که من مطمئن نیستم کاملا منظورم رو درک کردید یا نه. پس یعنی اگر یه روزی اونجا نشستم و ایشون دیرتر اومد و خواست به جای همیشگی‌ای بیاد ولی بنده رو ببینه و تو دلش دلخور بشه که ای بابا این همه جا چرا اومدی جای من نشستی. بر بنده مسئولیتی نیست. این سوالم فقهی نیست، اخلاقیه. ظریفه.

programmer1;959056 نوشت:
ممنون اما پاسخ شما طوریه که من مطمئن نیستم کاملا منظورم رو درک کردید یا نه. پس یعنی اگر یه روزی اونجا نشستم و ایشون دیرتر اومد و خواست به جای همیشگی‌ای بیاد ولی بنده رو ببینه و تو دلش دلخور بشه که ای بابا این همه جا چرا اومدی جای من نشستی. بر بنده مسئولیتی نیست. این سوالم فقهی نیست، اخلاقیه. ظریفه.

با سلام و احترام

کاملا متوجه شدم و از نظر شرعی تکلیفی برعهده شما نیست

همواره به سلامت باشید

نور;959066 نوشت:
با سلام و احترام

کاملا متوجه شدم و از نظر شرعی تکلیفی برعهده شما نیست

همواره به سلامت باشید

و از لحاظ اخلاقی پسندیده چیست؟

programmer1;959067 نوشت:

با سلام و احترام

در این زمینه کارشناسان اخلاق راهنمایی میکنند.

موفق و موید باشید

من این سوال رو در بخش اخلاقی پرسیده بودم اینجا چی کار میکنه. واقعا گرفتاریم وقتش نیست برای هر چیزی اینقدر زمان بزاریم. نمیدونم چرا جوزه علیمه حرکتی انجام نمیده در راستای پاسخگویی سریعتر به سوالات. اینقدر دیر پاسخ داده میشه که اصلا هیجانی برای پیگیری پاسخ و پرسیدن سوالات جدید نیست. واقعا حوزه علیمه و مسئولین باید در این زمینه فکر بکنند مخصوصا در سالهای اخیر که همه گرفتا مشکلات زندگی هستند.

programmer1;959067 نوشت:

باسمه تعالی
با عرض سلام و خسته نباشید
یکی از دستورات اخلاقی که درباره آن خیلی سفارش شده است، احترام گذاشتن نسبت به مسن ها و کهن سالان است.
الف: پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) می فرماید: «
الشیخ فی أهله کالنبی فی أمته [1]پیر مرد در میان اهل خود، مانند پیامبر در میان امت است»
ب: آن حضرت در بیانی دیگری می فرمایند: «
من عرف فضل کبیر لسنه فوقره آمنه الله من فزع یوم القیامة [2] هر کس برتری پیر مردی را به خاطر گذشت سن او بداند و او را احترام کند خداوند خاطر او را از هراس روز قیامت آسوده سازد.»
ج: امام صادق (علیه السلام) دراین زمینه می فرمایند: «
ان من اجلال الله عزوجل اجلال الشیخ الکبیر [3] از احترام خدای عزوجل احترام پیرمند سالمند است.»
بنابراین از جهت اخلاقی توصیه می شود در فرض سوال، به جهت احترام، مکان دیگری را برای نماز انتخاب نمایید. چون ممکن است به جهت کهولت سن، بیماری و... کمی با تاخیر به مسجد بیاید. مگر این که به یقین برسید که به مسجد نخواهد آمد و یا نماز در حین شروع شدن باشد که در این صورت از جهت اخلاقی منعی برای حضور در آن مکان نخواهد بود.
موفق باشید.
[3]. همان.

پرسش:
خیلی وقت‌ها افرادی مسن را در مسجد می بینم که صف اول نماز در جایگاه مشخصی عادت دارن قرار بگیرند. گاهی اوقات زودتر مسجد میروم و میبینم طرف هنوز نیامده است. در این حالت بهتراست جایگاه آن فرد را تا لحظه شروع نماز تصاحب نکنم (تا یه وقتی اومد دلخور نشود) و در صف‌های قبلی قرار بگیرم یا نه مستحب است که هر جای خالی دیدم پر کنم حتی اگه نماز شروع نشده باشد؟

پاسخ:
از جهت حکم شرعی
اگر فردی از قبل در صف جماعت جا گرفته باشد(مثلا سجاده گذاشته) به جهت حق سبق(زودتر آمدن) تا قبل از برپایی نماز نمی توانید جای ایشان را بگیرید بلکه باید صبر کنید اگر نمازجماعت تشکیل شد و فرد نیامد می توانید در جای ایشان نماز بخوانید، و اگر چیزی مثل سجاده و... برای جاگرفتن نگذاشته باشد می توانید از ابتدا در آنجا بنشینید.
اما از بعد اخلاقی، با توجه به این که یکی از دستورات اخلاقی که درباره آن خیلی سفارش شده است، احترام گذاشتن نسبت به مسن ها و کهن سالان است.
الف: پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) می فرماید: «الشیخ فی أهله کالنبی فی أمته [1]پیر مرد در میان اهل خود، مانند پیامبر در میان امت است»
ب: آن حضرت در بیانی دیگری می فرمایند: « من عرف فضل کبیر لسنه فوقره آمنه الله من فزع یوم القیامة [2] هر کس برتری پیر مردی را به خاطر گذشت سن او بداند و او را احترام کند خداوند خاطر او را از هراس روز قیامت آسوده سازد.»
ج: امام صادق (علیه السلام) دراین زمینه می فرمایند: «ان من اجلال الله عزوجل اجلال الشیخ الکبیر [3] از احترام خدای عزوجل احترام پیرمند سالمند است.»

بنابراین از جهت اخلاقی توصیه می شود در فرض سوال، به جهت احترام، مکان دیگری را برای نماز انتخاب نمایید. چون ممکن است به جهت کهولت سن، بیماری و... کمی با تاخیر به مسجد بیاید. مگر این که به یقین برسید که به مسجد نخواهد آمد و یا نماز در حین شروع شدن باشد که در این صورت از جهت اخلاقی منعی برای حضور در آن مکان نخواهد بود.
موفق باشید.

[3]. همان.

موضوع قفل شده است