جمع بندی به دنبال خلاصی از فشار روحی

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
به دنبال خلاصی از فشار روحی

سلام و درود خدمت کارشناسان و دوستان
ببخشید من اخیرا دارم فشار روانی و استرس زیادی رو تحمل میکنم
علتش هم با خودشناسی که داشتم ترس از فشار روانیه مثلا تو یه لحظه فکرم میره سمت استرس و از ترسش استرس میگیرم!!!یا از ترس حواس پرتی تمرکز حواسم از دست میدم(البته اگه درمورد خودشناسی و چجوری پیدا کردن منشا مشکل هم توضیح بدید ممنون میشم اخه بعضی اوقات نمیدونم واقعا مشکل کجاست و باید چه کار کرد)
یه بار تو همین سایت خوندم یه نفر کنترل تسلط بر افکارش رو نداشت...حالا منم یه جورایی اینجوری میشم!!!
میخواستم بدونم چجوری باید این ترس (یا عدم اعتماد به نفس) و این تفکر غلطه ترس از مشکل رو برطرف کنم
تو لحظه فشار روحی اینچنینی که تمرکزم کم میشه و استرس میگیرم باید چجوری فکر کنم؟ باید به خودم تلقین کنم که مشکلی ندارم و به خودم اعتماد یه نفس بدم یا از کنارش بگذرم و برای سرکوبش تلاش نکنم؟؟؟
خیلی خیلی ممنون میشم اگر لطف کنید منو از این جنگ درونی نجات بدید...!!!!
راستی هفده سالمه و اکثر وقتم مشغول به درس خوندن هستم...به خاطر همین خیلی به ارامش فکری و احساسی نیازمندم...بازم ممنون
@};-

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نشاط

با سلام و احترام
امیدوارم بتوانیم به شما بزرگوار کمک کنیم که بتوانید با آرامش بیشتر زندگی خودتان را ادامه داده وفردی موفق باشید.
هر رفتاری منشاش یکسری از عوامل بوده که باعث ایجاد و بروز رفتارهای خاصی می گردد، اگر انسان علل آن را بتواند و کشف کند براحتی می تواند مقابله کرده و مشکل را حل کند.
استرس، کاهش اعتماد به نفس و عدم توانایی بر کنترل افکارتان شما را اذیت می کنند و دنبال راه حل بر حل این مسئله هستید.
تصور بنده این است که عوامل همه اینها اضطراب بوده، اگر بتوانیم کمک کنیم که شما اضطراب را کنترل کرده و رفع کنید، تمامی مشکلات شما هم بزودی حل خواهد شد.
1. سعی کنید با کمک مشاور توانایی فردی خودتان را به خوبی بشناسید، چون شناخت درست از توانایی ها در رفع اضطراب موثر بودن در نتیجه فشارها و استرس کاهش خواهد یافت.
2. انتظارات بیش از حد را بایدتعدیل کرد، چون گاهی اوقات، افراد در زندگی خودشان یکسری از برنامه ها را برای خودشان انتخاب می کنند بدون اینکه توامندی خودشان را ملاحضه کنند، خو همین موضوع می تواند اضطراب ساز باشد و مشکلات را بیشتر توسعه دهد.
3. ورزش و تحرک کافی باید در برنامه شما حتما باشد.
4. از خود گوئی های منفی بپرهیزید، وقتی شما برنامه ریزی کرده و تلاش خودتان را کرده اید نیازی به نگران بودن نیست، نگاهتان به برنامه ها و زندگیتان منطقی باشد. ر همین اساس بهتر است در مورد اصل برنامه ریزی و اولویت بندی درسها و سایر موارد یک مشاوره ای داشته باد تا در ادامه راه دچار تشویش افکار و سایر مشکلات نگردید.
5. به جای فشار وارد کردن بر ذهن، سعی کنید اهدافتان را معین کرده و به صورت هدف های کوچک پش بروید، مثلا: برای یک ساعت مطالعه کردن فعلا برنامه ریزی کرده و عملی کنید و حتما به اتمام برسانید، خود این حرکت موفقیت انگیز بوده می تواند میزان خود باوری شما را ارتقا دهد.
6. به موفقیتهای خودتان فکر کنید، خود همین یاد آوری موفقیتها می تواند ذهن شما را تعدیل کرده و از عواقب استرس و اضطراب مقاوم سازد و در نتیجه اعتماد به نفس شما را ارتقاء بدهد.
(در فرصتهای مناسب موفقیتهای خودتان را بنویسید و در برخی از مواقع مرور کنید)
7. توکلتان به خدا بیشتر باشد و باید این مبنا را بپذیرید که اگر تلاش کرده و از خدا کمک بگیرید، خدای متعال آنچه صلاح شما است در احتیار شما قرار خواهد داد و جای اصلا نگرانی نیست.
8. با افرادی که توامند بوده و استرسی ندارد و اعتماد به نفسشان قوی است ارتباط دوستی داشته باشید، البته از پدر و مادرتان هم کمک بگیرید که روحیه شما را تقویت کنند، در کاهش استرس خیلی موثر بوده است.

سوال:
من نوجوانی هستم که فشار روانی و استرس زیادی را تحمل می کنم، خصوصا موقعی که مشغول خودشناسی می شوم و یا برای امتحانات آماده می شوم، فشارم زیادتر می شود. لطفا راهنمائی کنید.

پاسخ:
معمولا فشارهای روانی ریشه هایی دارد که اگر انسان علل آن را بتواند کشف کند و طبق راهکارهای مناسب برای درمان آن اقداماتی را انجام دهد، براحتی می تواند مقابله کرده و مشکل را حل کند.
به نظر می رسد عوامل همه اینها اضطراب بوده، اگر بتوانیم کمک کنیم که شما اضطراب را کنترل کرده و رفع کنید، تمامی مشکلات شما هم بزودی حل خواهد شد.
این توصیه ها در رفع مشکل موثر خواهد شد:
1. سعی کنید با کمک مشاور توانایی فردی خودتان را به خوبی بشناسید، چون شناخت درست از توانایی ها در رفع اضطراب موثر بوده و در نتیجه فشارها و استرس کاهش خواهد یافت. در واقع اگر شما ظرفیت وجودی خودتان را بهتر درک کنید و بشناسید در این صورت رویکرد شما به آینده و اجرای برنامه های خودتان منطقی خواهد بود.
2. انتظارات بیش از حد را باید تعدیل کرد، چون گاهی اوقات، افراد در زندگی خودشان یکسری از برنامه ها را برای خودشان انتخاب می کنند، بدون اینکه توانمندی خودشان را ملاحضه کنند، خود همین موضوع می تواند اضطراب ساز باشد و مشکلات را بیشتر توسعه دهد. همچنین در مباحث خودشناسی و برنامه ریزی بدون مشورت با استاد مربوطه نمی توان مقصد را به خوبی طی کرد.
3. فعالیتهای ورزشی را حتما در برنامه خودتان داشته باشید.
این مسئله در تقویت اراده و کاهش فشارهای روانی موثر خواهد شد.
4. از خود گوئی های منفی بپرهیزید، وقتی شما در کنار یک برنامه ریزی مفید تلاشی ارزشمند داشته باشید در این صورت نیازی به نگران بودن نیست، نگاهتان به برنامه ها و زندگیتان منطقی باشد. بر همین اساس بهتر است در مورد اصل برنامه ریزی و اولویت بندی درسها و سایر موارد یک مشاوره ای داشته باشید تا در ادامه راه دچار تشویش افکار و سایر مشکلات نگردید.
5. به جای فشار وارد کردن بر ذهن، سعی کنید اهدافتان را معین کرده و به صورت رسیدن به هدف های کوچک پیش بروید، مثلا: برای یک ساعت مطالعه کردن فعلا برنامه ریزی کرده و عملی کنید و حتما به اتمام برسانید، خود این حرکت موفقیت انگیز بوده و می تواند میزان خود باوری شما را ارتقا دهد.
6. به موفقیتهای خودتان فکر کنید، خود همین یاد آوری موفقیتها می تواند ذهن شما را تعدیل کرده و از عواقب استرس و اضطراب مقاوم سازد و در نتیجه اعتماد به نفس شما را ارتقاء بدهد.
(در فرصتهای مناسب موفقیتهای خودتان را بنویسید و در برخی از مواقع آنها را مرور کنید)
7. توکلتان به خدای متعال بیشتر باشد و باید این مبنا را بپذیرید که اگر تلاش کرده و از خدا کمک بگیرید، خدای متعال آنچه صلاح شما است در احتیار شما قرار خواهد داد و جای نگرانی نیست.
8. با افرادی که توانمند بوده و استرسی ندارند و اعتماد به نفسشان قوی است ارتباط دوستی داشته باشید، ثمره این ارتباط این است که بتدریج و به مرور زمان در تقویت اعتماد به نفس و کاهش استرس شما موثر خواهد شد.

موضوع قفل شده است