جمع بندی طلاق و خودارضائی

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
طلاق و خودارضائی

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سوالی داشتند که طرح آن با نام کاربری خود ممکن نبود،

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان ضمن حفظ امانت، جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم، با نام کاربری "مدیر ارجاع سؤالات" درج می شود:

نقل قول:

سلام
تورو قرآن جواب بدین.
من یه دختر 25 ساله هستم.قبلا خودارضایی داشتم، البته چندین سال بود که ترک کرده بودم
ولی بعد از طلاقم نیازهای جنسی شدیدا بهم فشار میاره، طوری که ناچار شدم دوباره یکبار خودارضایی کنم و توبه ام رو بشکنم
الان از عذاب وجدان دارم میمیرم ، خدا منو دیگه نمیبخشه من چیکار کنم؟؟؟
واقعا خیلی سخته ، خیلی سخته که نیازجنسیمو کنترل کنم.
درضمن فردی هستم که از بدو تولد روزگارم سیاهه.فقط بگین چیکار کتم که خدا منو زود ببخشه؟؟
تورو به فاطمه زهرا قسم میدمتون crying

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

با نام و یاد دوست

کارشناسان بحث: استاد امـیـن و استاد حنیـف

مدیر ارجاع سوالات;957832 نوشت:
سلام
تورو قرآن جواب بدین.
من یه دختر 25 ساله هستم.قبلا خودارضایی داشتم، البته چندین سال بود که ترک کرده بودم
ولی بعد از طلاقم نیازهای جنسی شدیدا بهم فشار میاره، طوری که ناچار شدم دوباره یکبار خودارضایی کنم و توبه ام رو بشکنم
واقعا خیلی سخته ، خیلی سخته که نیازجنسیمو کنترل کنم.
درضمن فردی هستم که از بدو تولد روزگارم سیاهه.فقط بگین چیکار کتم که خدا منو زود ببخشه؟؟
تورو به فاطمه زهرا قسم میدمتون

با سلام و تشکر از طرح مشکل در انجمن.
شما در این سؤال دو مشکل را مطرح کردید:
1.احساس گناه از خود ارضایی و راهکار توبه و بخشش گناه
2.سخت بودن کنترل فشار جنسی
اما راجع به احساس گناه باید این نکته را در نظر بگیرید که ما کامل نیستیم و ممکن است که گناه و اشتباه کنیم.اگر چه باید خود را به خاطر گناه سرزنش کنیم ولی این نکته را هم در نظر بگیریم که چنانچه ما انسانهای کاملی بودیم خداوند باب توبه را برای ما باز نمی کرد و غیر قابل بخشش می شد.بنابراین این مطلب که خداوند از بندگانش خواسته که بعد از گناه توبه کنند، نشان دهنده این است که خداوند حکیم انتطارات غیر واقع بینانه از بندگانش ندارد.او می داند که بندگانش در ابتدا ظرفیت عصمت را ندارند لذا به آنها مهلت می دهد که گام به گام با خودسازی و مراقبه، خود را به مرتبه ای برسانند که دیگر گناه نکنند،لذا فرموده که از رحمت من نا امید نباشید و من کسانی را که زیاد توبه می کنند دوست دارم(ان الله یحب التوابین/بقره،222)
احساس گناه چیز خوبی است مادامی که موجب اختلال روانی نشود و عملکرد طبیعی شما را تحت تأثیر قرار ندهد.
خود ارضایی دلایل متعددی دارد.چنانچه علت خود ارضایی میل و فشار جنسی باشد می توانید با مراجعه به پزشک اعصاب و روان، در خواست تجویز قرص، برای کاهش میل جنسی کنید که واقعا مؤثر است.
گاهی دلیل خود ارضایی، استرس و فشار روانی است.از آنجا که خود ارضایی موجب آرامش می شود، در شرایط فشار روحی و روانی،می تواند بسیار وسوسه کننده باشد.سعی کنید نشاط زندگیتان را بیشتر کنید.فعالیتهای لذت بخش و مفید می تواند موجب شادکامی شما شود.وارد اجتماع شوید و از عزلت و گوشه گیری، اجتناب کنید.اهداف جدیدی برای خود انتخاب کنید تا انگیزه زندگی در شما تقویت شود و اوقات فراغتتان پر شود.مثلا ادامه تحصیل دهید یا مهارتهای خود را در زمینه های مختلف افزایش دهید.مثلا در کلاسهای هنری از قبیل خیاطی و آشپزی و خطاطی و ... شرکت کنید.
و در آخر اینکه اگر موقعیت ازدواج پیش آمد بدون سخت گیری کردن و با درس گرفتن از ازدواج قبلیتان،ازدواج کنید.

راهکارهای توبه را از کارشناس بخش اخلاق دعوت می شود که پاسخگو باشند.

موفق باشید.

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و احترام

از اینکه در چنین شرایطی قرار گرفته و اینطور که نوشته اید در تمام زندگی گرفتار مشکلات متعدد بوده اید متاسفم. ان شاءالله خداوند به زودی از فضلش گشایشی در امورتان ایجاد کرده و مشکلاتتان را با رحمتش مرتفع نماید.

اما همانطور که همکار محترممان فرمودند، ما انسان های کاملی نبوده و به غیر از معصومین، هیچکدام مصون از اشتباه و خطا نیستیم.
شیطان دشمن قسم خورده انسان است و در مورد گمراه کردن او سوگند یاد کرده.

"قَالَ فَبِعِزَّتِكَ لَأُغْوِيَنَّهُمْ أَجْمَعِينَ؛ إِلَّا عِبَادَكَ مِنْهُمُ الْمُخْلَصِينَ ؛
گفت پس به عزتت سوگند كه همگى را از راه به در مى برم؛ مگر آن بندگان پاكدل تو را"۱

علامه طباطبائی رحمه الله علیه در مورد توبه می فرمایند:

خداوند متعال حال انسان را از نظر دعوت شدن و هدايت پذيرفتنش تحليل كرده، و ديده كه انسان از نظر پذيرفتن هدايت او، و رسيدنش به كمال و كرامت و سعادتى كه بايد در زندگى آخرتيش نزد خداى سبحان داشته باشد، سعادتى كه برايش حياتى و واجب بوده و در سير اختيارى به سوى پروردگارش بى نياز از آن نيست... ؛خداى تعالى مى دانست كه بشر اگر به حال خود واگذار گشته، دستگيرى نشود، در پرتگاه شقاوت و خطر سقوط دورى از خدا و در كنج مسكنت قرار مىگيرد،...خداى تعالى چون بر اين علم داشت، و مى دانست كه نزديك شدن بشر به منزلگاه كرامت و استقرارش در مستقر سعادت موقوف بر اين است كه از آنچه او را به خطرهاى نامبرده مى افكند منصرف شود، و اگر هم مبتلا بدان شده، از آن دل بر كند، و بسوى پروردگارش رجوع كند، به همين جهت خداى سبحان باب توبه را فتح نمود.۲

بنابراین خداوند خودش از حال انسان مطلع بوده و باب توبه و بازگشت را برای همین مواقع به روی انسان گشوده. اما شیطان با القای ناامیدی و اینکه کار از کار گذشته و امثال اینها، سعی در عدم بازگشت ما به سوی خداوند دارد.

یکی از راههایی که شیطان برای القای حس ناامیدی از درگاه رب العالمین در مورد انسان به کار می برد، اینست که خداوند را در نظر او مانند (نعوذ بالله) یک قاضیِ بی خبر از احوالات و احساسات درونی اش به او نشان داده و انسان حس می کند که خداوند از وضعیت روحی و روانی او در هنگام ارتکاب گناه اطلاعی ندارد؛ بلکه فقط گناه را مشاهده کرده و قطعا او را به شدیدترین شکل هم مجازات خواهد کرد.

در حالیکه پروردگار عالم، تنها حاکمی ست که به هیچ عنوان نیازی نیست خودمان را توجیه کرده و مشکلاتمان را برایش ذکر کنیم. البته این بدان معنا نیست که شرایط باعثِ معذوریت انسان شده و در شرایط سخت، ارتکاب گناه ایرادی ندارد!!

اصلا کنترل نفس مربوط به سختی ها و فشارهاست؛ وگرنه در حالت عادی و خوشی که کسی سراغ گناه نمی رود!!

منظور اینست که خداوند از تمام مسائل و مشکلات شما آگاه است و هر اندازه که با نفستان مبارزه کرده باشید را ارج می نهد و در ضمن از قدرت باطنی شما هم آگاه است. گناهی را که مرتکب شده اید با توجه به تمام کنترل های قبلی تان سنجیده و از تمام مکنونات قلبی و توانتان هم آگاه است.

احساس الان شما را هم از پشیمانی و نگرانی بابت نافرمانی اش، به طور کامل و دقیق اطلاع دارد. به همین دلیل هم او به بازگشت شما مشتاق تر است و خودش فرموده:

"لو عَلِمَ المُدبِرونَ کَیفَ اشتیاقی بِهِم لَماتوا شَوقاً؛

اگر گناهکاران،که با گناه کردن به من پشت کردند، می دانستند که چقدر دوست شان دارم و مشتاق آنان هستم،
هر آینه از شوق جان می سپردند."۳

پس به هیچ عنوان به وسوسه های ناامید کننده شیطان اعتنا نکرده و با عزم و اراده راسخ به سوی خداوند بازگردید که او قطعا غفار الذنوب است.

پی نوشت:
۱. سوره ص، آیات ۸۲ و ۸۳

۲. برگرفته از ترجمه تفسیر المیزان، ج۴، ص۳۸۶
۳. شیخ محمد بهاری، تذکره المتقین ، ص۱۰۱

[="Navy"]

مدیر ارجاع سوالات;957832 نوشت:

سلام
شیش ماه اگه دوباره ترک کنین دوباره یک ازدواج خیلی بهتر مثلا در حد ازدواج پرنسس ها براتون پیش میاد ![/]

جمع بندی

طلاق وکنترل فشار جنسی با خود ارضایی

سلام .من یه دختر 25 ساله هستم.قبلا خودارضایی داشتم، البته چندین سال بود که ترک کرده بودم
ولی بعد از طلاقم ناچار شدم دوباره یکبار خودارضایی کنم و توبه ام رو بشکنم . واقعا خیلی سخته ، خیلی سخته که نیازجنسیمو کنترل کنم.چیکار کنم که خدا منو زود ببخشه؟خیلی عذاب وجدان دارم.

یکی از مشکلاتی که زوجین بعد از طلاق دچار آن می شوند، مشکل فشار جنسی است.برخی بلافاصله با ازدواج مجدد این مشکل را حل می کنند و برخی دیگر چاره ای جز تحمل فشار ندارند که متأسفانه برخی را مجبور به خود ارضایی می کند. خود ارضایی دلایل متعددی دارد.چنانچه علت خود ارضایی میل و فشار جنسی باشد، می شود با مراجعه به پزشک اعصاب و روان، در خواست تجویز قرص، برای کاهش میل جنسی کرد که واقعا مؤثر است.البته باید غذاهایی که میل جنسی را زیاد می کنند،کمتر مصرف شود.همچنین از رفتن به محیطهایی که تحریک کننده هستند، خودداری کرد و یا کمتر رفت.دیدن تصاویر تحریک کننده از طریق فیلم و سریالهای ماهواره ای و اینترنتی بسیار آزار دهنده است که فشار جنسی را زیاد می کند. بنابراین باید در کنترل چشم ، کوشا باشند.
گاهی دلیل خود ارضایی، استرس و فشار روانی است.از آنجا که خود ارضایی همانند قرص مسکن موجب آرامش موقت می شود و نه درمان، در شرایط فشار روحی و روانی،می تواند بسیار وسوسه کننده باشد.باید سعی کنند نشاط زندگیشان را بیشتر کنند.فعالیتهای لذت بخش و مفید، می تواند موجب شادکامی شود.باید وارد اجتماع شوند و از عزلت و گوشه گیری، اجتناب کنند.اهداف جدیدی برای خود انتخاب کنند تا انگیزه زندگی در آنها تقویت شود و اوقات فراغتشان پر شود.مثلا ادامه تحصیل دهند یا مهارتهای خود را در زمینه های مختلف افزایش دهند.مثلا در کلاسهای هنری از قبیل خیاطی و آشپزی و خطاطی و ... شرکت کنند.
و در آخر اینکه اگر موقعیت ازدواج پیش آمد بدون سخت گیری کردن و با درس گرفتن از ازدواج قبلیشان،ازدواج کنند.

معمولا کسانی که خود ارضایی می کنند دچار احساس گناه می شوند.اما راجع به احساس گناه باید این نکته را در نظر بگیرند که ما کامل نیستیم و ممکن است که گناه و اشتباه کنیم.اگر چه باید خود را به خاطر گناه سرزنش کنیم ولی این نکته را هم در نظر بگیریم که چنانچه ما انسانهای کاملی بودیم خداوند باب توبه را برای ما باز نمی کرد و غیر قابل بخشش می شد.بنابراین، این مطلب که خداوند از بندگانش خواسته که بعد از گناه توبه کنند، نشان دهنده این است که خداوند حکیم انتطارات غیر واقع بینانه از بندگانش ندارد.او می داند که بندگانش در ابتدا ظرفیت عصمت را ندارند لذا به آنها مهلت می دهد که گام به گام با خودسازی و مراقبه، خود را به مرتبه ای برسانند که دیگر گناه نکنند،لذا فرموده که از رحمت من نا امید نباشید و من کسانی را که زیاد توبه می کنند دوست دارم(ان الله یحب التوابین/بقره،222(

انجمن گفتگوی دینی،بخش مشاوره و تربیت،کارشناس:امین،تاریخ:14/10/1396

موضوع قفل شده است