جمع بندی با اینکه گناه را ترک نموده ام اما تغییری در کار و زندگی من به وجود نیامده

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
با اینکه گناه را ترک نموده ام اما تغییری در کار و زندگی من به وجود نیامده

با سلام خدمت دوستان محترم

بنده چندین ساله گرفتاری مشکل شدم و درآمدم به شدت کم شده و به هرکار دست میزنم نمیشود و در این مدت هر نوع دعا و نماز و طریق خاص هم بوده انجام دادم و جوابی نگرفتم و البته در گیری گناهی بودم ولی آن را هم مدتی است که ترک کردم ولی تغییری در کار و زندگی من به وجود نمی آید و نمیدانم باید چه کار کنم قصد ازدواج دارم ولی نه کاری دارم و نه درآمد به درد بخور و واقعا درمانده شدم نمازم اول وقت و مدتی است با جماعت و حتی کنترل چشم وزیان و . . . را دارم مدتی است کسی هست بدنه باید چه کار کنم ؟؟؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

hosseinmotaghed;957381 نوشت:
بنده چندین ساله گرفتاری مشکل شدم و درآمدم به شدت کم شده و به هرکار دست میزنم نمیشود و در این مدت هر نوع دعا و نماز و طریق خاص هم بوده انجام دادم و جوابی نگرفتم و البته در گیری گناهی بودم ولی آن را هم مدتی است که ترک کردم ولی تغییری در کار و زندگی من به وجود نمی آید و نمیدانم باید چه کار کنم قصد ازدواج دارم ولی نه کاری دارم و نه درآمد به درد بخور و واقعا درمانده شدم نمازم اول وقت و مدتی است با جماعت و حتی کنترل چشم وزیان و . . . را دارم مدتی است کسی هست بدنه باید چه کار کنم ؟؟؟

برای روشن شدن پاسخ ، لازم مى دانم به نکاتی اشاره كنم:

1- عالمی که ما در آن زندگی می کنیم، عالم مادی است که ساختار آن بر اساس نظام علیت و معلولیت است،یعنی هر چیز بر اساس علت‌های شناخته شده یا ناشناخته‌ تحقق می یابد. محال است معلولی بدون علت پدید آید ؛آتش می‌سوزاند، آب سرد می کند، ابر به بارش در می‌آید، ویروس بیماری می‌آفریند و دارو درمان می‌کند؛ همه این حوادث بر اساس ضابطه معینی نظام عالم را تشکیل می‌دهند. بنا بر این معلولات عالم بر اساس نظام علت و معلول است که بر تمام عالم هستی و از جمله زندگی انسان ها حکمفرما است.

2. به طور کلي، مشکلات و سختي هايي در زندگي بر انسان وارد مي شود، مي تواند مولود عوامل گوناگوني باشد که يکي از آن ها، شکوفايي استعدادها و سازنده شخصيت انسان است.
براساس آيات قرآن و روايات نظام زندگي انسان در جهان هستي، نظام تکامل و پرورش است و همه مردم (از پيامبران گرفته تا ديگران) در حوادث روزگار دست و پنجه نرم مي‌کنند تا تربيت و ساخته شوند و شايستگي دريافت پاداش‌هاي عظيم الهي را کسب نمايند. يعني همان گونه که فولاد را براي استحکام بيش تر در کوره مي‌گذارند تا به اطلاح آبديده شود. آدمي را نيز در کوره حوادث سخت پرورش مي‌دهد تا مقاوم گردد. استعدادهايش را شکوفا نمايد. تا بدين وسيله بر ايمان و استواري آنان و بر مقام و مرتبت و منزلت‌شان بيفزايد؛ چنان که امير مؤمنان (ع) مي فرمايد:‌
«انّ البلاء للظالم ادبٌ، و للمؤمن امتحان،‌ و للانبياء درجه و للاولياء کرامه؛ (1) بلاها براي ستمگران جنبه کيفر و تأديب دارد. براي مؤمنان، امتحان و براي پيامبران باعث ارتقاي رتبه و درجه و براي اولياي الهي موجب کرامت و بزرگواري مي گردد».

گناه و معصيت يکي ديگر از عوامل مشكلات و سختي هاست.
امام باقر(ع) فرمود: "ما من نکبه تصيب العبد الا بذنب؛ هيچ نکبتي دامنگير شخص نمي شود مگر به واسطه گناهي که مرتکب شده است". (2) اما در عين حال بايد به پيام آرام بخش وزندگي ساز خداوند جان دل سپرد و دانست : هيچ گناهي غير قابل بخشش نيست: «ان اللّه‏ يغفر الذنوب جميعاً؛ خداوند همه گناهان را مي‏ بخشد.» (3)

البته گاهي بلا و گرفتاري به ضعف عملکرد خود ما برمي گردد؛ مثل اين که کاري را از روي جهل، عدم تدبير و يا از روي لجاجت انجام دهيم؛ مثلاً کسي که بدون دقت و مشورت دست به تجارتي مي‏زند و بعد ورشکست مي ‏شود، نمي‏ تواند بگويد: خدايا! چرا مرا اين طور کردي!.
آنچه مهم است اين است که در صورتي که کوتاهي در انجام وظايف از او سر نزده، انسان در مقابل بلا و گرفتاري در به هر صورت که باشد، صبر نموده و خدا را شاکر باشد تا خداوند سفره نعمت هايش براي او بگشايد.

پی نوشت ها:
1. علامه المجلسي، بحار الانوار، مؤسسه الوفاء، بيروت، لبنان، 1404 ه.ق، ج 81، ص 198.
2. محمد بن يعقوب کليني، اصول کافي، ج 2، ص 269، حديث 4.
3. زمر (39)آيه 53.

حال با توجه این دو نکته عرض می کنم :

کم شدن درآمد شما می تواند علت های خاص خودش را داشته باشد که مثلا به جهت گناه سابق شما باشد و یا هر علت دیگری؛ اما این که دلیل واقعی چیست معلوم نیست لذا بر اساس آن چه در بالا گذشت چند نکته را توصیه می کنم :

1. برای ما ننوشته اید که گناه سابق شما چه بوده است اما اگر حق الله بوده، همین که توبه کردید کافی است و اگر تاکنون آن را جبران نکرده اید، بنا بر جبران بگذارید و از همین الان اراده کنید تا جبران شود.

2. اگر گناه شما حق الناس بوده، طبعا بعد از توبه لازم است حق دیگران را به ایشان بر گردانید تا توبه محقق شود.

3. اگر موارد 1 و 2 را عمل کرده اید، دیگر وظیفه ای ندارید و معلوم نیست مشکلات فعلی شما به جهت گناه باشد. در این صورت لازم است به دنبال عامل دیگری بگردید که می تواند عوامل معنوی نظیر قطع رحم و یا از عوامل مادی نظیر ضعف در تدبیر باشد.

4. اگر بعد از پایش مورد سوم ، به این نتیجه رسیدید که هیچ عامل مانع مادی و معنوی وجود ندارد که برطرف کردن آن مانع به دست شما باشد، در این صورت لازم است با توکل بر خداوندو صبر در سختی ها از این آزمایش الهی موفق و سربلند بیرون بیایید. انشاءالله.
مي گويند :
انوشيروان، بزرگمهر را زنداني کرد. پس از چند روز، انوشيروان شخصي را فرستاد تا از حالش جويا شود. فرستاده انوشيروان او را خوشحال ديد، علتش را جويا شد، بزرگمهر دليلش را استفاده از معجون شش ماده‏اي دانست و گفت:
اين معجون مرا سرحال کرده است و آن ها عبارتند از: توکل بر خدا، بي تابي مشکلي را حل نمي ‏کند، صبر به کمک انسان مي‏ آيد، اگر صبر نکنم چه کنم؟ مشکلاتي بيش از مشکل من وجود دارد، از اين ستون به آن ستون فرج است. (1)

5. در فرض تطابق مورد چهارم، برخیامور مادی و معنوی می تواند در بهبود وضعیت اقتصادی و حل مشکل به شما کمک کند از جمله مشورت گرفتن بیشتر از اهل فن برای رونق کسب و کار ،صدقات ( صدقات متعدد و لو با مبلغ کم)، صله ارحام، سحر خیزی، دائم الوضو بودن، صبح به سرکار رفتن و ...

نکته پایانی :
تغيير زاويه ديد و انتخاب عينكي مناسب،‌ بهترين راهكاربراي مقابله با گرفتاری ها و مشکلات؛
صبر و تحمل و بردباري در مقابل ناملايمات زندگي يکي از مهارت هاي اساسي در حفظ آرامش روان است. انسان صبور هميشه قدرت برتر و حکمت او را بالاي سر خود مي بيند . از ديدگاه او زندگي يعني طي يکسري موانع. يعني انسان فکر نکند براي تن آسايي روي زمين آمده. چنين فردي با تغيير زاويه ديد و انتخاب عينكي مناسب، هميشه فکر مي کند که دنيا باب طبع او پيش مي رود. اگر هم چنين نيست، با برنامه ريزي و تلاش و کوشش سعي در تغيير زندگي و شرايط خود دارد. چنين فردي مي داند بين زنده بودن و زندگي کردن فاصله ها وجود دارد.

پی نوشت :
1. محدث قمي ، سفينة البحار، انتشارات اسوه ، 1422ه ق، ج 5 ، ص 25، واژه صبر

با عرض سلام

ابتدا از خداوند متعال حل مشکلات شما و همه مومنین رو مسئلت دارم

خداوند بندگان خوبش رو با بلاهای سخت وبزرگ آزمایش می کنه تا میزان خلوص بندگیشون رو بسنجه
در واقع اگر این سختی نبود شما باید به دنبال راه چاره می گشتید

قَالَ رَسُولُ اللهِ مَثَلُ المَؤمِن کَمَثَل خَامَةِ الزَّرع تُکفِئُها الرِّیاحُ کَذَا وَ کَذَا و َکَذَلِکَ المُومِنُ تکــفِئُهُ الأوجاعُ وَ الأمراضُ وَ مَثَلُ المُنافِق کَمَثَل الإرزَبَّةِ المُستَقیمَةِ الَّتی لا یُصِیبُها شَیءٌ حَتّی یَأتِیَهُ المَوتُ فَیَقصِفَهُ قَصفاً.رسول خدا فرمودند: حکایت مومن حکایت ساقه گیاه است که بادها آن را به این سو و آن سو کج و راست می کنند. مومن هم به واسطه ی بیماریها و سختی ها کج و راست می شود. اما حکایت منافق، حکایت عصای آهنین بی انعطافی است که هیچ آسیبی به آن نمی رسد، تا اینکه مرگش به سراغش می آید و کمرش را در هم می شکند.
اصول کافی(ط-الاسلامیه) ، ج2 ،ص258(باب شدة ابلاء المومن حدیث25)

برای حل این مشکل بزرگان چند مورد رو ذکر کردن

اولین مورد صبر هست
خدا رو شکر خداوند توفیق توبه رو به شما عنایت کرده و به شما اجازه داده تا اشتباهاتتون رو جبران کنید
از رحمت خداوند نا امید نشید و صبر کنید
ان الله مع الصابرین

دومین مورد استغفار هست به مقدار زیاد
طوری که تمام وقت آزادی که دارید رو پر کنید با استغفار
آقای بهجت گفتن اگر دیدید استغفار کردید و مشکلتون حل نشد بدونید یا با اخلاص استغفار نکردید یا به اندازه کافی استغفار نکردید

مورد بعدی دعا و تلاش برای حل مشکل مومنین دیگر هست
این یه جور معامله باخداست
شما یه قدم برمی دارید خدا بی نهایت قدم

مورد دیگر
رد مظالم هست (اگر با گناهتون باعث ضرر و زیان به فردی شدید یا کفاره ای بر شما واجب شده)

مواردی دیگری هم هست که مفصل هست و میتونید در کتاب های مربوطه مطالعه کنید

إنَّ فی کِتابِ عَلیٍّ إنَّ أشَدَّ النَّاسِ بَلَاءً النَّبیّونَ ثُّمَ الوَصیُّونَ ثُّمَ الأمثَلُ فَالأمثَلُ وَ إنَّما یُبتَلَی المُومِنُ عَلَی قَدر أعمالِهِ الحَسَنَةِ فَمَن صَحَّ دِینُهُ وَ حَسُنَ عَمَلُهُ أشتَدَّ بَلَاؤُهُ وَ ذَلِکَ أنَّ اللهَ عَزَّ وَ جَلَّ لَم یَجعَل الدُّنیا ثواباً لِمُؤمِن وَ لَا عُقُوبَة لَکافِر وَ مَن سَخُفَ دینُهُ وَ ضَعُفَ عَمَلُهُ قَلَّ بَلَاؤُهُ وَ أنَّ البَلَاءَ أسرَعُ إلَی المُومِنُ التَّقیِّ مِنَ المَطَرِ إلَی قَرَار الأرض.
درکتاب علی آمده: شدیدترین بلاها در بین آفریدگان، نخست به پیامبران و سپس به اوصیاء می رسد و آنگاه به مثل و شبیه ترین مردم به آنها. مومن به مقدار نیکی هایش آزموده می شود. هر که دینش درست و کارش نیک باشد، بلایش شدیدتر است، چرا که خدای عزوجل دنیا را مایه پاداش مومن قرار نداده و نه وسیله عذاب کافر. اما آن که دینش نادرست و کارش سست باشد، بلایش اندک است. بلا به انسان مومن پرهیزکار زودتر می رسد تا باران به سطح زمین.
اصول کافی(ط-الاسلامیه) ، ج2 ،ص259(باب شدة ابلاء المومن حدیث29)

با سلام

تا گناه رو ترک کردید که نباید همه خیرات و برکات بر شما نازل شود!!! باید کمی صبر داشت! اینا وسوسه شیطان است که چون گناه را ترک کردید میخواهد شما را دوباره به سمت خودش بکشد و باید در مقابلش مقاومت کنید و نگذارید با فکر کمی درآمد و.... شما را از راه بدر کند!

باید به حرام و حلال خصوصا در کسب و کار هم توجه کنید!

برای ازدواج کمی صبر کنید و فعلا تا میتوانید پس انداز کنید! الان همه گرفتارند و در آمد کافی ندارند!

اوضاع اقتصادی کشور نابسامان است اما انشاءالله کم کم سایه ی قهر و امتحانات سخت الهی از سر کشور برداشته خواهد شد!

بعد نماز صبح و عشاء صد بار صلوات بگویید و بعد از آخرین صلوات، این دعا را در ادامه بخوانید:

اَللّهُمَّ اِغْفِرْ لِيَ ذُنُوبی وَ طَهِّرْنِی مِنَ الذُّنُوبِ کُلِّهَا و ارْزُقْنی تَوْفیقَ الطّاعَةِ وَ بُعْدَ الْمَعْصِیَةِ وَ صِدْقَ النِّیَّةِ وَ عِرْفانَ الْحُرْمَةِ وَ اَکْرِمْنی بِالْهُدىٰ وَ الْاِسْتِقامَةِ، وَ سَدِّدْ لِسانی بِالصَّوابِ وَالْحِکْمَةِ وَ امْلَاْ قَلبی بِالْعِلْمِ وَ الْمَعْرِفَةِ وَ طَهِّرْ بَطْنی مِنَ الْحَرامِ وَالشُّبْهَةِ وَ اغْضُضْ بَصَری عَنِ الْفُجُورِ وَ الْخِیانَةِ وَ اسْدُدْ سَمعِی عَنِ اللَّغْوِ وَالْغیبَةِ بِفَضْلِکَ وَ رَحْمَتِکَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ .
یا غَنی اَغْنِنِي بِحَلَالِكَ عَنْ حَرَامِكَ وَ بِفَضْلِكَ عَمَّنْ سِوَاكَ وَ أَسْأَلُكَ يَا رَبِّ أَنْ تُبَلِّغَنِي نِهَايَةَ أَمَلِي فِي دُنْيَايَ وَ آخِرَتِي وَ تَجْعَلَ عَاقِبَةَ أَمْرِي مَحْمُودَةً حَسَنَةً سَلِيمَةً بِرَحْمَتِكَ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ‏
إلَهِي اَتَقَرَّبُ اِلَيْكَ بِالْمُحَمَّدِيَّةِ الرَّفِيعَةِ وَ اَتَوَجَّهُ اِلَيْكَ بِالْعَلَوِيَّةِ الْبَيْضَاءِ فَاَعِذْنِي مِنْ شَرِّ مَا خَلَقْتَ وَ اجْعَلْ لِی مِنْ هَمِّی وَ کَرْبِی فَرَجَاً وَ مَخْرَجَاً فَاِنَّکَ تَعْلَمُ وَ لَا اَعْلَمُ وَ تَقْدِرُ وَ لَا اَقْدِرُ وَ اَنْتَ عَلَی کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ. اللّهُمّ صَلّ عَلَى مُحَمّدٍ وَ آلِهِ وَ كُنْ لِدُعَائِي مُجِيباً وَ مِنْ نِدَائِي قَرِيباً وَ لِتَضَرُّعِي رَاحِماً وَ لِصَوْتِي سَامِعاً یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ.

این دعا رو میتونید چاپ کنید یا اگه تلگرام دارید یه کانال خصوصی بسازید و این دعا رو توش برای خودتون ذخیره کنید و...

بر دستور بالا مداومت ورزید تا تاثیرش را ببینید انشاءالله

[="Tahoma"][="Navy"]

ا سلام خدمت دوستان محترم

سلام
این که همت کرده اید از یک گناه خود را بازداشته اید جای بسی امیدواری است چون نشان دهنده اراده قوی در شماست.
برای افزایش رزق و روزی عواملی از قبیل کار، تلاش، تدبیر، اخلاق خوش ، صله رحم و احسان به والدین خیلی موثرند.
سعی کنید از اینها هم غافل نشوید.
یا علیم[/]

انشا الله در پناه خداوند بزرگ باشید و در آرامش و سلامتی زندگی کنید

گرفتاری مشکل شدم

سلام دوست گرامی
بنده حاصل تجربه چندساله خودم را خدمتتان عرض می‌کنم
مهمترین عامل اینکه چقدر موفق بشوید خودتان هستید. در واقع هر پاسخی از اطراف می‌گیرید ، پاسخ عملکرد خود شماست

امام علی(ع) می‌فرمایند ، کسی که آخرتش را اصلاح کند ، خداوند دنیایش را اصلاح می‌کند
اما اشتباه ما این است که فکر می‌کنیم آباد کردن آخرت یعنی 24 ساعته نماز بخوانیم و روزه بگیریم:

هر نوع دعا و نماز و طریق خاص هم بوده انجام دادم
نمازم اول وقت و مدتی است با جماعت و حتی کنترل چشم و زبان و . . .

البته انجام واجبات نیز در جای خودش مهم است ، اما آباد کردن آخرت در حقیقت یعنی تغییر اخلاق و رفتار و سبک زندگی
تمام اینهایی که گفتید ، اگر بدون یک مورد باشد فایده ای ندارد
(لااقل در دنیا فایده ای ندارد) و آن شادی است

باید شاد باشید. حتی اگر شرایط شادی را ندارید به هر شکلی که می‌توانید آن را ایجاد کنید
با افرادی که شوخ طبع هستند و انرژی مثبت به شما می‌دهند رفت و آمد داشته باشید

شما نماز می‌خوانید اما با غم می‌خوانید. با نا امیدی و یأس
دعا و نماز را بیشتر برای حل مشکلاتتان می‌خوانید به همین دلیل انرژی مثبت در آن نیست
نمازتان را با شادی بخوانید. حتی به نظرم چیز خاصی از خداوند نخواهید. مثلاً خدایا خیلی گرفتارم ، مشکلم را حل کن و.....

به خدا بگوئید خدایا دوستت دارم. چیز خاصی از تو نمی‌خواهم فقط تو را دوست دارم
به دنیا عشق بورزید. به آفریده های خدا و به نعماتش عشق بورزید
صبح زودتر از خواب بیدار شوید و کمی ورزش کنید و در محل کار با همه بگو بخند کنید
هر عاملی که غم و ناراحتی را در وجود شما تشدید می‌کند کنار بگذارید

در گیری گناهی بودم ولی آن را هم مدتی است که ترک کردم ولی تغییری در کار و زندگی من به وجود نمی آید

آیا خودتان هم خود را بخشیده اید؟
اینکه انسان از خطاهای خود احساس گناه نکند خوب نیست ، اما اینکه هرگز نتواند خودش را ببخشد هم خوب نیست
هر گناهی که بوده ، وقتی توبه کرده اید دیگر به آن فکر نکنید و خود را سرزنش نکنید

یک ضرب المثل (فکر میکنم آلمانی) میگوید:
هر کسی ممکن است زمین بخورد پس زمین خوردن ننگ نیست
ننگ این است که پس از زمین خوردن دیگر از زمین بلند نشوی

در ضمن همیشه برای روزی چشمتان به خدا باشد نه به مردم و وزیر و وکیل و....

مرجع تقلید اگر ندارید برای خود انتخاب کنید. توصیه بنده رهبر انقلاب و آیت الله جوادی آملی است.

احادیث پیامبر وائمه نازنین را از طریق کتب یا نرم افزار اندرویدی احادیث یا سایت hadith.net میتوانید روزانه بخوانید و از برکاتش بهره گیرید!

مصادیق مال حرام !
https://article.tebyan.net/253793/%D9%85%D8%B5%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D9%82-%D9%85%D8%A7%D9%84-%D8%AD%D8%B1%D8%A7%D9%85-

باسمه الصمد

سلام علیکم

بنده چندین ساله گرفتاری مشکل شدم و درآمدم به شدت کم شده و به هرکار دست میزنم نمیشود و در این مدت هر نوع دعا و نماز و طریق خاص هم بوده انجام دادم و جوابی نگرفتم و البته در گیری گناهی بودم ولی آن را هم مدتی است که ترک کردم ولی تغییری در کار و زندگی من به وجود نمی آید

در ترک معاصی و انجام واجبات،نیّتتان را برای خداوند خالص کنید یعنی قصدتان از انجام تکالیف شرعی

و ترک گناه، توسعه ی رزق نباشد گرچه التزام به اطاعت از حق موجب ازدیاد ارزاق مادی و معنوی می گردد

به قول جناب حافظ"که خواجه خود روش بنده پروری داند."

پرسش :
بنده چندین سال است که گرفتاری مشکل شدم و درآمدم به شدت کم شده و به هرکار دست می زنم نمی شود و در این مدت هر نوع دعا و نماز و طریق خاص هم بوده انجام دادم و جوابی نگرفتم و البته در گیری گناهی بودم ولی آن را هم مدتی است که ترک کردم ولی تغییری در کار و زندگی من به وجود نمی آید و نمی دانم باید چه کار کنم قصد ازدواج دارم ولی نه کاری دارم و نه درآمد به درد بخور و واقعا درمانده شدم نمازم اول وقت و مدتی است با جماعت و حتی کنترل چشم وزیان و . . . را دارم مدتی است کسی هست بدنه باید چه کار کنم ؟

پاسخ :
برای روشن شدن پاسخ ، لازم مى دانم به نکاتی اشاره كنم:

1- عالمی که ما در آن زندگی می کنیم، عالم مادی است که ساختار آن بر اساس نظام علیت و معلولیت است،یعنی هر چیز بر اساس علت‌های شناخته شده یا ناشناخته‌ تحقق می یابد. محال است معلولی بدون علت پدید آید ؛آتش می‌سوزاند، آب سرد می کند، ابر به بارش در می‌آید، ویروس بیماری می‌آفریند و دارو درمان می‌کند؛ همه این حوادث بر اساس ضابطه معینی نظام عالم را تشکیل می‌دهند. بنا بر این معلولات عالم بر اساس نظام علت و معلول است که بر تمام عالم هستی و از جمله زندگی انسان ها حکمفرما است.

2. به طور کلي، مشکلات و سختي هايي در زندگي بر انسان وارد مي شود، مي تواند مولود عوامل گوناگوني باشد که يکي از آن ها، شکوفايي استعدادها و سازنده شخصيت انسان است.
براساس آيات قرآن و روايات نظام زندگي انسان در جهان هستي، نظام تکامل و پرورش است و همه مردم (از پيامبران گرفته تا ديگران) در حوادث روزگار دست و پنجه نرم مي‌کنند تا تربيت و ساخته شوند و شايستگي دريافت پاداش‌هاي عظيم الهي را کسب نمايند. يعني همان گونه که فولاد را براي استحکام بيش تر در کوره مي‌گذارند تا به اصطلاح آبديده شود. آدمي را نيز در کوره حوادث سخت پرورش مي‌دهد تا مقاوم گردد. استعدادهايش را شکوفا نمايد. تا بدين وسيله بر ايمان و استواري آنان و بر مقام و مرتبت و منزلت‌شان بيفزايد؛ چنان که امير مؤمنان (ع) مي فرمايد:‌
«انّ البلاء للظالم ادبٌ، و للمؤمن امتحان،‌ و للانبياء درجه و للاولياء کرامه؛ (1) بلاها براي ستمگران جنبه کيفر و تأديب دارد. براي مؤمنان، امتحان و براي پيامبران باعث ارتقاي رتبه و درجه و براي اولياي الهي موجب کرامت و بزرگواري مي گردد».

گناه و معصيت يکي ديگر از عوامل مشكلات و سختي هاست.
امام باقر(ع) فرمود: "ما من نکبه تصيب العبد الا بذنب؛ هيچ نکبتي دامنگير شخص نمي شود مگر به واسطه گناهي که مرتکب شده است". (2) اما در عين حال بايد به پيام آرام بخش وزندگي ساز خداوند جان دل سپرد و دانست : هيچ گناهي غير قابل بخشش نيست: «ان اللّه‏ يغفر الذنوب جميعاً؛ خداوند همه گناهان را مي‏ بخشد.» (3)

البته گاهي بلا و گرفتاري به ضعف عملکرد خود ما برمي گردد؛ مثل اين که کاري را از روي جهل، عدم تدبير و يا از روي لجاجت انجام دهيم؛ مثلاً کسي که بدون دقت و مشورت دست به تجارتي مي‏زند و بعد ورشکست مي ‏شود، نمي‏ تواند بگويد: خدايا! چرا مرا اين طور کردي!.
آنچه مهم است اين است که در صورتي که کوتاهي در انجام وظايف از او سر نزده، انسان در مقابل بلا و گرفتاري در به هر صورت که باشد، صبر نموده و خدا را شاکر باشد تا خداوند سفره نعمت هايش براي او بگشايد.

حال با توجه این دو نکته، عرض می کنم :
کم شدن درآمد شما می تواند علت های خاص خودش را داشته باشد که مثلا به جهت گناه سابق شما باشد و یا هر علت دیگری؛ اما این که دلیل واقعی چیست معلوم نیست لذا بر اساس آن چه در بالا گذشت چند نکته را توصیه می کنم :
1. برای ما ننوشته اید که گناه سابق شما چه بوده است اما اگر حق الله بوده، همین که توبه کردید کافی است و اگر تاکنون آن را جبران نکرده اید، بنا بر جبران بگذارید و از همین الان اراده کنید تا جبران شود.

2. اگر گناه شما حق الناس بوده، طبعا بعد از توبه لازم است حق دیگران را به ایشان بر گردانید تا توبه محقق شود.

3. اگر موارد 1 و 2 را عمل کرده اید، دیگر وظیفه ای ندارید و معلوم نیست مشکلات فعلی شما به جهت گناه باشد. در این صورت لازم است به دنبال عامل دیگری بگردید که می تواند عوامل معنوی نظیر قطع رحم و یا از عوامل مادی نظیر ضعف در تدبیر باشد.

4. اگر بعد از پایش مورد سوم ، به این نتیجه رسیدید که هیچ عامل مانع مادی و معنوی وجود ندارد که برطرف کردن آن مانع به دست شما باشد، در این صورت لازم است با توکل بر خداوندو صبر در سختی ها از این آزمایش الهی موفق و سربلند بیرون بیایید. انشاءالله.
مي گويند :
انوشيروان، بزرگمهر را زنداني کرد. پس از چند روز، انوشيروان شخصي را فرستاد تا از حالش جويا شود. فرستاده انوشيروان او را خوشحال ديد، علتش را جويا شد، بزرگمهر دليلش را استفاده از معجون شش ماده ‏اي دانست و گفت:
اين معجون مرا سرحال کرده است و آن ها عبارتند از: توکل بر خدا، بي تابي مشکلي را حل نمي ‏کند، صبر به کمک انسان مي‏ آيد، اگر صبر نکنم چه کنم؟ مشکلاتي بيش از مشکل من وجود دارد، از اين ستون به آن ستون فرج است. (4)

5. در فرض تطابق مورد چهارم، برخی امور مادی و معنوی می تواند در بهبود وضعیت اقتصادی و حل مشکل به شما کمک کند از جمله مشورت گرفتن بیشتر از اهل فن برای رونق کسب و کار ،صدقات ( صدقات متعدد و لو با مبلغ کم)، صله ارحام، سحر خیزی، دائم الوضو بودن، صبح به سرکار رفتن و ...

نکته پایانی :
تغيير زاويه ديد و انتخاب عينكي مناسب،‌ بهترين راهكاربراي مقابله با گرفتاری ها و مشکلات؛
صبر و تحمل و بردباري در مقابل ناملايمات زندگي يکي از مهارت هاي اساسي در حفظ آرامش روان است. انسان صبور هميشه قدرت برتر و حکمت او را بالاي سر خود مي بيند . از ديدگاه او زندگي يعني طي يکسري موانع. يعني انسان فکر نکند براي تن آسايي روي زمين آمده. چنين فردي با تغيير زاويه ديد و انتخاب عينكي مناسب، هميشه فکر مي کند که دنيا باب طبع او پيش مي رود. اگر هم چنين نيست، با برنامه ريزي و تلاش و کوشش سعي در تغيير زندگي و شرايط خود دارد. چنين فردي مي داند بين زنده بودن و زندگي کردن فاصله ها وجود دارد.

پی نوشت ها:
1. علامه المجلسي، بحار الانوار، مؤسسه الوفاء، بيروت، لبنان، 1404 ه.ق، ج 81، ص 198.
2. محمد بن يعقوب کليني، اصول کافي، ج 2، ص 269، حديث 4.
3. زمر (39)آيه 53.

4. محدث قمي ، سفينة البحار، انتشارات اسوه ، 1422ه ق، ج 5 ، ص 25، واژه صبر

موضوع قفل شده است