جمع بندی برای ازدواج راهنمایی ام کنید

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
برای ازدواج راهنمایی ام کنید

سلام خدمت همه عزیزان حاضر در این گفت و گو
من چند وقتی میشه دختری رو که همکارم هستن رو دوست دارم
و ایشون نیز همین طور
من معلم هستم و ایشونم دبیر
اما موضوع خواستگاری که پیش آمد مادرشون به خاطر ترک زبان بودن من جوابشون منفیه
خودشون از لرهای نهاوند هستند
من آموزگارم ماشین دارم و والدینم هم با ازدواجم مخالف نیستن
فقط شما رو به جون عزیزاتون کمکم کنید
دختره هم از وقتی فهمیده مادرش رضایت نداره لب به غذا نمیزنه
منم که حال و روزم داغونه

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نشاط

[=arial]با سلام و احترام
هر چند تناسب فرهنگی و قومیتی در ملاک های ازدواج مهم است، ولی اگر تناسب اعتقادی و فکری قوی تر باشد می توان زندگی موفقی را در ادامه داشت.
در این قضیه اگر به این نتیجه رسیده اید که تناسبی بین شماست و ملاکهای ازدواجتان در این فرد مورد نظر وجود دارد و فقط مشکل از جانب مادرش بوده.
برای حل این مسئله می توان گفت:
1. از این دختر خانم بخواهید که در این مسئله با اعضای خانواده و خصوصا با مادرشان صحبت کرده و ایشان را قانع کند.
2. از افرادی ذی نفوذ فامیل آنها با خبر شده و از آنها کمک بگیرید. می توانید با صحبت و گفتگو و توجیه آنها در تصمیم ایشان موثر شوید.
3. از مادر یا خواهرتان بخواهید که یک ملاقات حضوری با آنها برقرار کرده و در رفع ذهنیت اشتباه با ایشان صحیت کنند.
4. اگر امکانش هست و پدر این دختر خانم راضی هست یک قرار ملاقاتی داشته باشید و در حل این مشکل با هم صحبت و گفتگو کنید.
5. اگر به هر شکلی وارد شدید و مخالفت کردند، این وصلت صلاح نیست و می تواند بعدا برای شما مشکل ساز شود.

سلام

کلا فرهنگ ما با اسلام تفاوت داره.

اسلام برای ازدواج سنی تعیین نکرده نه سنی نه نژادی نه قومی نه طبقه ای نه حتی ثروت و فقری .

دوست عزیز از نظر فکری و روحی به هم نزدیک هستین؟ منظور اینه که فقط علاقه است یا شباهت هم هست؟

سبحان ا;957145 نوشت:
سلام

کلا فرهنگ ما با اسلام تفاوت داره.

اسلام برای ازدواج سنی تعیین نکرده نه سنی نه نژادی نه قومی نه طبقه ای نه حتی ثروت و فقری .

سلام
چطور به این نتیجه رسیده اید؟!

هر چند محدودیتی تعیین نکرده است ولی بعید است توصیه ای هم داشته باشد که در ازدواج هرکه پیش آمد خوش آمد!
اگر در این رابطه روایتی و یا آیه ای مدنظرتان است بفرمایید .

ریحــانه الــنبی;957201 نوشت:
هر چند محدودیتی تعیین نکرده است ولی بعید است توصیه ای هم داشته باشد که در ازدواج هرکه پیش آمد خوش آمد!
اگر در این رابطه روایتی و یا آیه ای مدنظرتان است بفرمایید .

نه اینکه هر که پیش آمد خوش آمد. یعنی نژاد ، سن ، قوم و امثال آن اهمیت ندارد. فقط تقوا .

ملاک اصلی دین هست بعد اگر از هم خوششان آمد دیگه چه محدودیتی.
((
احادیثی از پیامبر اکرم (ص) :

[=Nassim]وقتی کسی که به خواستگاری می آید و اخلاق و دین اش مایه رضایت است به او زن دهید که اگر چنین نکنید ، فتنه و فساد زمین را پر خواهد کرد.
[=Nassim](نهج الفصاحه ، ح247)

[=Nassim]-با زن به خاطر 4 چیز ازدواج می شود : مال و ثروتش ، زیبایی اش ، دینداری اش و اصل و نسب خانواده اش ؛ و تو با زنان متدین ازدواج کن.

حدیثی از امام حسن (ع) :

[=Nassim]به مردی که با ایشان در باره ازدواج دختر خود مشورت کرد ، فرمود : او را به مردی باتقوا شوهر ده ؛ زیرا اگر دختر تو را دوست داشته باشد گرامیش می دارد و اگر دوستش نداشته باشد به وی ستم نمی کند .

حدیثی از امام باقر (ع) :

[=Nassim]با کسی که از اخلاق و دینش رضایت دارید ازدواج کنید ، خودداری شما از وصلت با او باعث فتنه و فساد بزرگ در جامعه می شود .[=Nassim]

سبحان ا;957203 نوشت:
نه اینکه هر که پیش آمد خوش آمد. یعنی نژاد ، سن ، قوم و امثال آن اهمیت ندارد. فقط تقوا .

ملاک اصلی دین هست بعد اگر از هم خوششان آمد دیگه چه محدودیتی.

با تشکر از احادیث خوبی که در این زمینه گذاشتید،
من فکر میکنم سه مؤلفه اخلاق، دین، تقوا که در این احادیث مشترک است، به معنای کم اهمیت جلوه دادن موارد دیگر نمی باشد.

برای توضیح بیشتر منتظر کارشناس محترم می مانیم.

ضمنا طبق مقررات سایت گذاشتن لینک خارج از سایت ممنوع می باشد، به همین دلیل لینک ارسالی تان بعنوان منبع را حذف کردم.
گل

سوال:
من چند وقتی است به یک دختر خانمی که از همکارانم هستند، علاقمند شده ام، هر دوی ما معلم هستیم،من برای ازدواج خواستگاری هم رفته ام، منتها مادرش لر هستند و به خاطر اینکه من ترک زبان هستم، راضی به این وصلت نیست، دخترش به خاطر این قضیه لب به غذا نمی زند و من از این مسئله ناراحتم، لطفا راهنمایی کنید.

پاسخ:
هر چند تناسب فرهنگی و قومیتی در ملاک های ازدواج مهم است، ولی اگر تناسب اعتقادی و فکری قوی تر باشد می توان زندگی موفقی را در ادامه داشت. در این قضیه اگر به این نتیجه رسیده اید که تناسبی بین شماست و ملاکهای ازدواجتان در این فرد مورد نظر وجود دارد و فقط مشکل از جانب مادرش بوده. برای حل این مسئله می توان گفت:
1. از این دختر خانم بخواهید که در این مسئله با اعضای خانواده و خصوصا با مادرشان صحبت کرده و ایشان را قانع کند.
2. از افرادی ذی نفوذ فامیل آنها با خبر شده و از آنها کمک بگیرید. می توانید با صحبت و گفتگو و توجیه آنها در تصمیم ایشان موثر شوید.
3. از مادر یا خواهرتان بخواهید که یک ملاقات حضوری با آنها برقرار کرده و در رفع ذهنیت اشتباه با ایشان صحبت کنند.
4. اگر امکانش هست و پدر این دختر خانم راضی هست یک قرار ملاقاتی داشته باشید و در حل این مشکل با هم صحبت و گفتگو کنید.
5. البته شاید وجه عدم رضایت آنها چیز دیگری باشد، بهتر است این مسئله روشن شود، کشف این موضوع را با صحبت و گفتگوی حضوری و یا تحقیق لازم می توان بدست آورد.
6. اگر به هر شکلی وارد شدید و مخالفت کردند، این وصلت صلاح نیست و می تواند بعدا برای شما مشکل ساز شود.

موضوع قفل شده است